Divoká prasata v Praze stále útočí
Autor: Tereza Šafránková <tereza(at)hafbezobav.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 10. 02. 2017Aktualizace 6. 3. 2017

 

Další novinky kolem divokých prasat... že by se konečně problematika začala opravdu řešit a nezůstalo jen u slov?!

 

V poslední době jsou velmi žhavým tématem přemnožená divoká prasata na Praze 9 – v oblasti Černého Mostu, která se začala projevovat vůči psům a lidem. 

 


 

 

 

 

 

První známý útok – jezevčice Bora

 

K jednomu z prvních útoků došlo 27. 7. 2015, kdy o život přišel osmiměsíční hrubosrstá jezevčice Bora Jaroslavy Charouzkové. Paní Jaroslava šla po cestičce a Bora pobíhala v jejich blízkosti podél trávy, ve které bylo prase schované. Vše se odehrálo u informační cedule naučné stezky č. 10 – Čihadla, tedy v místě, které je určeno k volnočasovým aktivitám. Paní Jaroslava to tehdy dala vědět myslivcům a Úřadu Prahy 14.

 

 

 

Buldočka Bibi

 

K dalšímu zaznamenanému útoku došlo 21. 9. 2016, kdy prase ve vysokém lese, přímo u lávky přes Rokytku vedoucí k Hostivicím, v blízkosti domů, napadlo francouzskou buldočku Veroniky Hanušové. Veronika s přítelem a dalšími dvěma buldočky stihli před útokem prasete utéct, ale Bibi se to už nepodařilo. Veronika si den dělala naději, že se Bibi podařilo praseti utéct. O pomoc s jejím hledáním požádala myslivce, protože se bála do dané oblasti vrátit, ale ti s ní do akce nechtěli jít – v těchto místech jsou prý totiž divočáci přemnožení a je to velmi nebezpečné. Její tělíčko našla Veronika s několika přáteli až druhý den, kdy se vydali hledat v houfu, jen pár metrů od cesty pro pěší. I tento případ byl nahlášen na Úřad Prahy 14 a již zmíněné myslivce.

 

O případu Veroniky informoval server Blesk.cz v článku Další útok divočáka na Černém Mostě: Rozpáral buldočku Bibinku! a server extra.cz v článku Divočáci v Praze zabili už dva psy: Kde si na svého mazlíka dávat pozor?. Úřad ani myslivci Úřad Prahy 14 občany neinformovali.

 

 

 

Stafbul Teemo

 

Další případ napadení divočáky se objevil ani ne 3 týdny po útoku na Bibi, 8. 10. 2016, kdy divoká prasata napadla stafordšírského bulteriéra Teema Petry Hátlové. Vše se odehrálo v oblasti Rajský vrch, na pražském Černém mostě, úřady označované relaxační zóně Čihadla, jen pár metrů od rodinných domků a paneláků. I Petra šla se svými dvěma pejsky po cestě, Teemo čmuchal sotva 3 m od ní ve křoví, když si ho divočák sebral. Po pro Petru dlouhé době, kdy se z křoví ozýval jen řev jako na jatkách, se Teemo vypotácel z křoví. Petra ho rychle vzala do náručí a utíkala směrem k přijíždějící policii, kterou zavolala kolemjdoucí slečna. Policie poté informovala myslivce. Teemo strávil na operačním sále veterinární kliniky 3 hodiny a pak 2 dny bojoval o život, ale jako jediný přežil.

 

O případu Petra informovala Magistrát hlavního města Prahy, Úřad MČ Prahy 14 a myslivce. Jediné odpovědi se jí dostalo od Úřadu MČ Prahy 14, že situaci také hodnotí jako nebezpečnou a vše předávají myslivcům. Toto bylo doplněno vypsanými termíny místních honů.

 

Petra také informovala média – deník Blesk, který vydal článek Na sídlišti Černý Most útočil divočák: Potrhal a vykastroval psa, a který hned Petra sdílela na sociální síti Facebook, kde v důsledku medializace začalo kolovat i video dokumentující pohyb přemnožených divočáků pořízené v ulici Nad rybníkem v Dolních Počernicích (tedy opět Praha 14). O divočácích se díky iniciativě Petry a Veroniky začalo mluvit i ve zprávách na TV Prima (21. a 22. 10. 2016 – videa již není možné dohledat). Média se dotazovala, co s tím úřady budou dělat. Jediné, co paní radní Irena Kolmanová do médií neustále opakovala, bylo, že na místě útoků budou hony a že budou umístěny pachové zábrany. Na to Petra Hátlová ve svém článku Kauza divočáci na pražském Černém Mostě. Jak to bylo a proč se věci neřešily včas? uvádí: Ano budou, ale především na drobnou zvěř. Jak avizuje sama myslivecká jednota na stránkách. O honech na černou se nikde nic neuvádí. Jak sami myslivci uvádějí, na černou chodí v noci – jenže v noci je odstřel složitější, myslivci běžně nesmí používat umělé osvětlení, díky kterému by zvěř viděli. Špatné světlo a střelba blízko obytných částí tak razantní odstřel neumožní.

 

 

 

Souhrn všech zmíněných událostí popisuje článek na serveru Pohlednasvet.cz Kauza divočáci na pražském Černém Mostě. Jak to bylo a proč se věci neřešily včas?.

 

 

 

Kde k útokům došlo

 

Celý zmiňovaný prostor „Čihadla“ má v nájmu Myslivecký spolek Horní Počernice. Majitelem pozemků jsou Praha 14 a Hlavní město Praha. Dozorčím orgánem nad výkonem práva myslivosti v honitbě Horní Počernice vykonává Magistrát hl. m. Praha, který se po týdenním intenzivním zájmů médií a na sociálních sítí ozval Petře s informací, že její podnět bude předán k dalšímu řešení.

 

 

 

 

Přístup úřadů

 

Úřad MČ Praha 14 v říjnu vydal vyjádření MČ, ve kterém kromě informace týkající se opatrnosti při pohybu v přilehlých lesích uveřejňuje zmíněné termíny honů na lesní zvěř. Úřad se v článku odvolává na myslivce, že jim veškeré podněty hlásí a žádá o jejich řešení. Zároveň je ale také hájí tím, že myslivci musí při honu dodržovat zákonná omezení (některá vyplývají z toho, že lov probíhá v blízkosti bytové zástavby, jiná z toho, že lovit je možné jen kusy od určité velikosti apod.) a že coby nezisková organizace se potýkají i s nedostatkem finančních prostředků.

 

Televize Prima pokračovala v kauze a 27. 10. 2016 v reportáži zveřejnila, že myslivci měli snahu věc řešit. K řešení je však třeba spolupráce s Prahou 14, ale Úřad dle myslivců nespolupracuje (odkaz na zprávy je již nedostupný). Kromě TV Prima se o případy začala zajímat i TV Nova (zprávy 30. 10. 2016).

 

5. 11. 2016 proběhl první z avizovaných honů na území Prahy 14. Co se týká divokých prasat, nepřinesl žádný posun. O honu informovala TV Prima, server Novinky.cz v článku Na honu v Praze střelili pár bažantů a server Blesk.cz, který pod titulkem Vyrazili na kance …trefili jen pár bažantů uvedl: „PRAHA – Myslivci vyrazili v blízkosti sídliště Černý Most na přemnožené kance, kteří tam již několikrát zaútočili na psy. Lov se ale příliš nezdařil. Zastřelili jen pár bažantů.“

 

Jak se ukázalo, jedná se o celorepublikový problém, který dlouho nikdo neřešil. Přemnožení divokých prasat se tak dostalo do rozměrů, kdy je situace v podstatě nezvladatelná.

 

 

 

V prosinci 2016 pak MČ Praha 14 na svých stránkách vytvořila stránku Divoká prasata v Praze 14 s ucelenými informacemi o přemnožení prasat. Najdete zde:

 
 
 • jak probíhají jednání a jaké městská část činí kroky
 •  
 • seznam termínů honů (zatím tedy jen uplynulých a jen na lesní zvěř, nikoli na černou)
 •  
 • důvody přemnožení
 •  
 • dotčené orgány a úřady, kterých se daná problematika týká
 •  
 • praktické rady
 •  
 • myslivecký zákon
 •  
   

  MČ Praha 14 také dle jejich vyjádření instalovala na dotčená místa cedule upozorňující na oblast honitby a zvýšený výskyt divokých prasat, na což reagoval Blesk.cz článkem Na Černém Mostě místo odstřelu umístili cedule. Úředníci varují: Tady je »divočákovo«!

   

   

   

   

   

  Na stránkách je mimo jiné také zpráva z jednání mezi MČ Praha 14, MČ Horní Počernice, MČ Dolní Počernice, MČ Běchovice, Magistrátem hl. m. Prahy, Lesy hl. m. Prahy a Mysliveckým sdružením Horní Počernice. Hlavním tématem setkání, které se uskutečnilo 21. prosince 2016, bylo přemnožení divokých prasat v katastrech výše zmíněných městských částí. Zástupci Mysliveckého sdružení Horní Počernice se zde zavázali na začátku ledna předložit jasný plán vedoucí ke snížení populace černé zvěře., jak uvádí i článek Praha 14 má v lednu dostat od myslivců plán boje proti divočákům na serveru Silvarium.cz. Plán měl být odevzdán do 8. 1. 2017. Dle Úřadu „Materiál myslivci sice zaslali, ale bohužel je zcela nedostatečný, detailně zpracované návrhy řešení neobsahuje. Jde pouze o jakýsi výčet aktivit. Proto bylo vyvoláno jednání o dalším postupu, tentokrát už přímo s vedením hlavního města.“

   

  Dále, jak je na stránkách uvedeno, Městská část Praha 14 obdržela zprávu od Mysliveckého spolku Horní Počernice o tak zvaných naháňkách na divoká prasata. Poslední se uskutečnila 7. ledna 2017 na Čihadlech. Při této lovecké akci se myslivcům podařilo odstřelit dva kusy černé zvěře. Následující naháňka je v této oblasti naplánovaná na sobotu 21. ledna 2017…

   

  Hlavní město mělo vyzvat Myslivecký spolek Horní Počernice, aby zvýšil počet odstřelené černé zvěře. „Chceme, aby myslivci měsíčně vykazovali adekvátní počet odstřelených prasat – zhruba 20 až 30 kusů – a aby se primárně zaměřovali na bachyně. V současné době divokých prasat v katastrech dotčených městských částí žije třikrát až čtyřikrát více, než by při optimálním odstřelu přírůstků žít mělo...“ doplňuje na stránkách MČ Prahy 14 radní Mgr. Irena Kolmanová, která má v dané městské části na starosti bezpečnost.

   

   

   

  Další útok, tentokrát na člověka

   

  Ve čtvrtek 9. 2. 2017 časně ráno se na sociální síti Facebook objevil další příspěvek o útoku divokých prasat. Příspěvek, který uveřejnila Zuzana Dvořáčková, obsahuje upozornění na útok kanců již nejen na pejsky, ale i na lidi: „Lidi, kteří bydlíte na Černém Mostě, Horní a Dolní Počernice, Kyje, Hostavice, Xaverov, Klánovice apod. dávejte si pozor na kance. Dnes při venčení mne napadl kanec a nebýt mých fen, tak jsem asi mrtvá nebo těžce zraněná. Bohužel na útok kance doplatila má nejmladší fena a skončila na operaci. Ošetření si vyžádalo dren dlouhý 15 cm a osm stehů. Kance jsem zahnala křikem a zaútočila jsem na něj. Strašně jsem se totiž o ni bála a vůbec nemyslela na to, že mohu k úrazu přijít i já. Tak si své psy hlídejte. Kanci jsou už tak drzý, že chodí až těsně k sídlišti.

   

  Paní Zuzana byla 100 metrů od domu, kdy se přímo na ní vyřítil ze křoví divočák. Její psi v tu chvíli byli dál, ale hned, jak si divočáka všimli, přispěchali paničce na pomoc. Jedna se zakousla divočákovi do zadku a druhá do boku. Třetí boxerku však divočák napadl. Divočáka se podařilo společnými silami zahnat. Všichni útok přežili, jen napadená boxerka s osmi stehy.

   

   

   

  -----------------------------------------------

   

  Aktualizace 20. 2. 2017

   

   

  Na další incident bleskově zareagoval Blesk.cz, který hned vydal článek Divočáci útočily na Černém Mostě. Napadená Zuzana (54) popsala: Nebýt mých fen, jsem už asi mrtvá! a jen pár hodin na to TV Nova s článkem Zuřiví kanci znovu útočili v Praze: Zuzaně zachránili život její psi! A iPrima.cz s reportáží Divočáci útočí na lidi i psy, působí hodně škod. Co dělat, když se vám to stane?

   

  Několik dnů na to se problematice začala, kromě bulvárních médií, věnovat i Česká televize jak na internetu: Divočáci na okraji Prahy napadají pobíhající psy. Počet útoků roste, tak v hlavních zprávách (8. minuta), a Rozhlas.cz: Přemnožení divočáci napadají na východním okraji Prahy psy. Myslivci situaci nezvládají, tvrdí starosta.

   

  13. 2. 2017 vydal Magistrát hl. m. Prahy tiskovou zprávu Praha bude tlačit na větší odstřel přemnožených divokých prasat, ve které radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Jana Plamínková uvedla: „Zástupci mysliveckého spolku byli ze strany hlavního města i městských částí na jednáních opakovaně upozorňováni na situaci s přemnoženými divokými prasaty. Jedinou možností, jak situaci řešit, je radikálně zvýšený odlov černé zvěře. Současně je třeba zrušit přikrmování a vnadění zvěře v blízkosti obytných zón. Zde by měl být realizován pouze intenzivní odlov, po kterém zde zvěř nenajde potravu, nebude se zde cítit bezpečně a bude postupně vytlačena východním směrem ke Klánovickému lesu. Pokud nedojde v krátké době k nápravě situace, Praha přijme opatření, která mohou vést až k ukončení nájemní smlouvy na honitbu.“ Současně chce iniciovat změnu mysliveckého zákona, který by samosprávám umožnil lépe reagovat na podobné situace především s ohledem na bezpečnost svých obyvatel. 

   

  O vydané tiskové zprávě informoval i server iDens.cz v článku Praha chce častější odstřely prasat, na okrajích města útočí na psy a lidi.

   

  Jak se ukazuje, myslivci spravující honitbu v oblasti Černého Mostu i přes veškerá doporučení a zákazy černou zvěř stále masivně přikrmují.

   

   

   

  Iniciátoři řešení založili facebookovou stránku Život občanů na Praze 14, kde postupně vkládají aktuální informace ohledně dění kolem přemnožených divokých prasat. Shrnutí kauzy také přináší článek na serveru PohledNaSvět.cz Kauza divočáci na Černém Mostě stále pokračuje, kde také najdete dopisy, které byly iniciátory na úřady zasílány včetně odpovědi starosty Mgr. Radka Vondry.

   

   

   

  Informace o dalších napadeních v minulosti

   

  Díky vysoké medializace problematiky se iniciátorky řešení přemnožených divočáků v dané lokalitě dozvěděli o dalším útoku na psa, ke kterému došlo v oblasti biologických rybníků v Horních Počernicích. Šlo o napadení desetiměsíčního německého ovčáka, který bohužel střet s divočáky nepřežil.

   

   

   

  Plánovaný odstřel 18. 2. 2017

   

  Po útoku médií se věci kolem problematiky přeci jen trochu pohnuly a myslivecké sdružení Horní Počernice na sobotu 18. 2. 2017 naplánovalo odstřel, který měl proběhnout mezi 8 a 14. hodinou. Myslivci prostřednictvím médií vyzývali obyvatele, aby v sobotu do lesa nechodili. O tom opět informovalo pár médií, např. Lidovky.cz v článku Východ Prahy řeší problém s přemnoženými divočáky. V sobotu proběhne jejich odstřel, nebo EkoList.cz v článku Na východě Prahy bude v sobotu odstřel přemnožených divočáků, kde se píše, že Myslivci mají vytipovaná místa, kde by divoká prasata mohla být. "V některých místech je ale území tak zarostlé, že tam ani neprojdeme," řekl Moravec.

   

  Odstřel proběhl dle plánu. A jak dopadl? To si můžete přečíst v článku uveřejněném na iDnes.cz, kde už název je všeříkající: Myslivci v Praze zastřelili dva divočáky, vyplašené prase pokousalo chataře. Jak článek uvádí Podle předsedy Mysliveckého sdružení Horní Počernice Jana Moravce však divočáci přemnožení nejsou. Při sobotní naháňce narazili celkem na šest prasat. Dvě se jim podařilo trefit, zbytek se vyplašil a utekl. „Čekali jsme, že jich bude trochu víc. Ale předem jsme věděli, že jich není tolik, co se povídá,“ řekl Moravec. Naháňky se zúčastnila třicítka střelců. „Obstoupí se leč, řada střelců a honců lečí prochází a vyhání zvířata,“ popsal postup Moravec. Dva divočáky skolil jediný lovec, a to nad Dolními Počernicemi.

   

  Jak Magistrát ve vydané tiskové zprávě pohrozil myslivcům, pokud nedostanou stav divočáků pod kontrolu, mohli by přijít o nájem honitby. Myslivci si ale stěžují, že odstřely jim komplikuje magistrát. Ten totiž zakázal vnadit, aby se prasata do krizových míst nevracela. Bez toho se však snižuje šance na odstřel.

   

  O výsledku honitby informoval i Blesk.cz v reportáži Napadení při honu na divočáky: Prase na útěku před myslivci kouslo chataře nebo iDnes.cz v článku Odstřelů divočáků na východě Prahy přibude, lidé se o nich dozvědí lépe.

   

   

   

  -----------------------------------------------

   

  Aktualizace 24. 2. 2017

   

  Vyjádření Českomoravské myslivecké jednoty

   

  Dne 23. 2. 2017 uspořádal sekretariát Českomoravské myslivecké jednoty tiskovou konferenci k problematice výskytu divokých prasat v příměstských oblastech. Hovořilo se o opatřeních, která byla doposud provedena, odstřelu divočáků za poslední roky, a krocích, které bude dále Myslivecký spolek Horní Počernice uplatňovat za účelem řešení problému. Celé  vyjádření je zveřejněno na internetových stránkách ČMMJ.

   

  O tiskové konferenci informovali např. server Seznam.cz v článku Myslivci uznali, že divokých prasat je moc. Kromě pušek použijí i pasti, nebo Deník.cz v reportáži V Horních Počernicích bude sedm nových lovců.

   

  Serveru NašePrahaCentrum.cz také zveřejnil článek Praha 3 nabízí pomoc při odlovu přemnožených divočáků, dle kterého se starostka MČ Praha 3 Vladislava Hujová obrátila na Obvodní myslivecký spolek Prahy 3 s žádostí o součinnost a pomoc kolegům při odlovu černé zvěře na území Prahy 14.

   

  Na facebookové stránce Horní Počernice a okolní čtvrti + Praha-východ se po setkání myslivců s úřady objevil soupis opatření, která jsou požadována od myslivců jak ze strany městské části, tak i ze strany magistrátu:

   

  Opatření, která provedou myslivci:

   
    
  1. Nutnost zajistit intenzivní odstřel černé zvěře - termín: stabilně
  2.  
  3. Vybudování dvou posedů a jednoho žebříku ke kališti v k. ú. Prahy 14, včetně zajištění nutné administrativy směrem k MHMP - termín: 26. 2. 2017
  4.  
  5. Vybudování soliska - termín: do 28. 2. 2017
  6.  
  7. Vybudování dvou centrálních vnadišť dál od obytné zástavby - termín: do 10. 3. 2017
  8.  
  9. Vydání povolenek pro externí lovce - termín: bylo vydáno 7 ks povolenek ihned na místě
  10.  
  11. Uspořádání větší naháňky po žních - cca 60 lovců se psy - termín: září – listopad 2017
  12.  
  13. Změna interních předpisů o hmotnosti střílené černé zvěře - termín: již bylo splněno
  14.  
  15. Dohoda s nájemci orné půdy o nutnosti průseků v obilovinách a řepce - termín: ihned
  16.  
  17. Hlášení naháněk na příslušné MČ a PČR - termín: stabilně
  18.  
    

   Opatření ze strany MČ Horních Počernic:

    
     
   1. MČ Praha 20 podá žádost o vyjmutí honebních pozemků v okolí biologických rybníků (v mapě jako rybníky Xaverov I a II) a povolení k mimořádnému odstřelu - termín: MHMP vydá do 10 dnů po podání žádosti
   2.  
   3. MČ budou své obyvatele informovat o pohybu myslivců v honitbě, zejména v nočních hodinách a pokusí se zajistit omezení obyvatel do revíru po 20:00 hod. večer, především informovaností o možném nebezpečí
   4.  
   5. MČ poskytnou součinnost při nutném nákupu technického vybavení (lapací klece, mobilní posedy apod.) - termín: po projednání žádosti v RMČ
   6.  
   7. MČ určí místa pro instalaci informačních cedulí - termín: ihned
   8.  
     

    Opatření ze strany Magistrátu hl. m. Prahy:

     
      
    1. Prosekání křovin a neprostupné vegetace zejména u Ikey, golfu a u sadu na Praze 14 - termín: OŽPD Praha 20 určí tyto lokality do 5. 3. 2017 a obratem je nahlásí na MHMP
    2.  
    3. MHMP zajistí instalaci informačních cedulí - termín: do 15. 3. 2017
    4.  
      

     Opatření společná:

      
       
     1. Zlepšení komunikace a informovanosti 
     2.  
     3. Celkové zklidnění situace, zejména mediální
     4.  
       

       

       

      -----------------------------------------------

       

      Aktualizace 27. 2. 2017

       

      Velmi zajímavé rozhovory o přemnožení divočáků s MVDr. Přemyslem Rabasem, ředitelem zoo ve Dvoře Králové a Ing. Milošem Ježkem, PhD., zástupcem Českomoravské myslivecké jednoty, zveřejnil server Seznam.cz v článku Přemnožení divočáci si troufnou už i na psy, ukazují videa. Myslivci vyrazí do akce.

       

       

       

      Zásahy najatých lovců

       

      Během víkendů 24. - 26. 2. a 3. – 5. 3. se najatým lovcům podařilo na Čihadlech ulovit několik divokých prasata, o čemž informovala facebooková stránka Horní Počernice a okolní čtvrti + Praha-východ.

       

       

       

      -----------------------------------------------

       

      Aktualizace 6. 3. 2017

       

      V březnovém vydání časopisu Čtrnáctka, který vydává Městská část Praha 14, byl vydaný článek na téma „Praha 14 se potýká s přemnoženými divokými prasaty“. Součástí je i tzv. anketa, ve které se redakce dotazuje obyvatel, zda podle nich divoká prasata do lokalit blízko sídliště, jako jsou Čihadla, patří.

       

      Radnice si dlouhodobě myslí, že situaci řeší správně. Avšak jak uvedl Blesk.cz v článku Kauza divočáků na Černém Mostě, co napadají psy: Co odhalila? Podvod jako prase!, podle radničního časopisu si to myslí i obyvatelé. Jenže... Jak Blesk odhalil, pejskaři podporující v anketě městskou část jsou kompletně vymyšlení! Lež jako prase! K tomu, že anketa je fiktivní, se Blesku přiznal i šéfredaktor radničního listu Jakub Mračno v krátkém rozhovoru. K anketě se vyjádřil i Úřad MČ Prahy 14 na svých stránkách.

       

       

       

       

       

      O dalším vývoji vás budeme informovat…