Vyhláška o pohybu psů v Praze se odkládá
Autor: Tereza Šafránková <tereza(at)hafbezobav.cz>, Téma: Zákony, Vydáno dne: 02. 12. 2015V srpnu jsme informovali o tom, že Praha chystá velmi tvrdou protipsí vyhlášku týkající se stanovení pravidel pro pohyb psů na veřejném prostranství. A jak to s ní vlastně dopadlo?

 


 

 

Jak šel čas s vyhláškou...

 

Po důkladném zhodnocení návrhu vyhlášky „O stanovení pravidel pro pohyb psů na veřejném prostranství na území hlavního města Prahy“ vypracovalo občanské sdružení Strana psa zásadní připomínky (plné znění připomínek Strany psa k návrhu vyhlášky: http://www.stranapsa.cz/pripominky-k-vyhlasce), které vložila do připomínkového řízení na portále hl. m. Prahy. Důvod, aby byly dané připomínky shledány jako zásadní a tím postoupeny k projednání radou, byla nutnost vyjádření souhlasu nejméně 1 000 osob, „nasbíraných“ nejpozději do 31. 8. 2015. Připomínky Strany psa získaly 1768 souhlasných podpisů a významně tak překročily požadovaný limit pro jejich další vyhodnocení.

 

Během září pak proběhlo několik veřejných diskuzí o nové vyhlášce na různých místech Prahy, např. na Praze 5 či na Praze 7.

 

Proti připravované vyhlášce o volném pohybu psů v metropoli protestovali v průběhu září pejskaři i některé radnice. Na Praze 4, odkud návrh na stanovení pravidel pro pohyb psů vzešel, vyhlášku vítali. „Nebudou muset psa na každém centimetru sledovat, budou vědět, že pes nemůže pokousat malé dítě, nebo se srazit s cyklistou,“ uvedl radní pro bezpečnost Zdeněk Pokorný z hnutí ANO. Radnice Prahy 11 (radní pro životní prostředí Šárka Zdeňková z Hnutí pro Prahu 11) plošnou restrikci naopak odmítala s tím, že při velké kumulaci psů na jednom místě by mohlo docházet k jejich vzájemnému napadání: „Vyjádřili jsme nesouhlas s tím, že pokud bude taková závazná vyhláška pro nás platit, využili bychom možnost přílohy číslo 1, kde bychom jako plochu pro volné pobíhání psů označili téměř celou Prahu 11“. „Neustálé vydávání různých předpisů, vyhlášek společnosti nesvědčí. Základními problémy jsou dělení společnosti a vymahatelnost práva," uvedl radní Prahy 6 Jaromír Vaculík.

 

Většina pražských městských částí navrhovala do magistrátní vyhlášky naopak více míst pro volný pohyb psů, než mají dnes. Některé nesouhlasily s návrhem jako celkem a dalším chybělo ošetření povinnosti sbírat psí exkrementy nebo definice „vodítka". ČTK to zjistila od jednotlivých městských částí.

 

 

 

A jaká je situace nyní...

 

Legislativní komise rady zrušila přípravu vyhlášky o volném pohybů psů a psi tedy mohou v Praze i nadále běhat bez vodítka. A jaké jsou důvody?

 

Zpravodajský občasník TOP09 Praha 4 „Pražská 4“ na svých stránkách v článku Vyhláška pro psa nebo pod psa k návrhu vyhlášky uvádí: Samotnou vyhlášku, jak ji magistrát rozeslal jednotlivým městským částem, lze označit jedním slovem – odbytá. Na 28 řádcích obsahuje osm gramatických chyb, povícero terminologických nejasností a formulační skvosty typu: „…aby pes neohrozil ani neomezil třetí osoby nebo jiná chovaná nebo volně žijící zvířata.“ Tvůrci se zřejmě inspirovali názvem knihy „O mé rodině a jiné zvířeně“. A mimochodem – proč by pes nemohl omezit třeba divočáka, kterým se v Praze začíná líbit, nebo zahnat potkana? Jako základní pojem se definuje „volný pohyb“, ale v následujícím textu už se používá „volné pobíhání“. A jaký je rozdíl mezi „pod kontrolou“ a „pod dohledem“? Někdo měl tu vyhlášku zkontrolovat, nebo na ni alespoň dohlédnout. Radnice Prahy 4 to neudělala a poslal ji zpět bez upozornění na chyby. Navíc vyrobila další v přílohách, kde jsou špatně velká/malá písmena v názvech ulic a parků, chybný je také katastr u tří pozemků (Záběhlice místo Michle).  

 

Server Metro.cz zase ve svém článku ANKETA: Bič na pejskaře se odkládá. Radnice se prostě nedohodly uvádí: Hlavním důvodem podle výboru je, že jen 19 z 57 městských části vymezilo na svém území plochy, kde by pes mohl běhat bez vodítka. „Ostatní městské části se k návrhu nevyjádřily nebo území pro volný pohyb psů nevymezily,“ píše se v zápisu z ­jednání komise. Podle předsedkyně komise Martiny Děvěrové by vyhláška bez dostatku vymezených míst mohla být v ­rozporu se zákonem na ochranu zvířat nebo dokonce s ústavou.

 

„Obecně závazná vyhláška musí regulovat celé území Prahy, městské části nebyly schopny vymezit prostranství, kde by se psi mohli volně pohybovat,“ potvrdila deníku Metro primátorka Adriana Krnáčová. Netají se zároveň s tím, že má vůči vyhlášce další výhrady. „Vyšli jsme při její přípravě vstříc Praze ­4, která vyhlášku chtěla, ale takhle otravovat lidi nemůžeme,“ dodává Krnáčová.

 

Podle Krnáčové jsou za své psy především zodpovědní jejich majitele. „Navrhovala jsem, ať se to jmenuje regulace držitelů psů, ten pes za to přece nemůže,“ dodává.

 

Pohyb psů regulovala dosud jen vyhláška o­ ochraně veřejné zeleně, která se týkala pouze pohybu psů v­ parcích, nikoliv pohybu psů např. na chodnících. „Protipsí vyhláška“ upravující pohyb psů na území hl. m. Prahy měla být novinkou.