Farmageddon: Skutečná cena levného masa
Autor: Redakce <redakce(at)hafbezobav.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 23. 02. 2015Report z přednášky.

 


V úterý 20. 1. 2015 jsme navštívili přednášku pana Philipa Lymberyho, autora knihy "Farmageddon: Skutečná cena levného masa". Přednáška se konala v Hlavním sále Senátu Parlamentu ČR, pod záštitou místopředsedkyně Senátu paní Miluše Horské. Přednáška byla v anglickém jazyce, ale zajištěn byl i český překlad. Pan Lymbery je ředitelem organizace Compassion in World Farming a na přednášce se rozebíralo velmi aktuální téma – chov zvířat ve velkochovech a intenzivní zemědělství.

 

Jednalo se především o představení nové knihy právě s názvem Farmageddon: Skutečná cena levného masa, kde můžeme najít shrnutí fungování organizace Compassion in World Farming a také zde najdeme přímo osobní poznatky pana Lymberyho z tříleté cesty napříč světem, kdy spolu se svou kolegyní zjišťovali, kde co a jak v zemědělství funguje a nefunguje. Pan Lymbery přednášel velmi poutavě a hlavní bylo přiblížení toho, jak to dnes se zemědělstvím vypadá. Podle pana Lymberyho dnes provozované intenzivní zemědělství není etické a ani trvale udržitelné.

 

Mezi myšlenky, které na přednášce zazněly, patřilo například to, že chov zvířat v uzavřených prostorech, nám z nich dělá vlastní konkurenci, protože jsou odkázaní na krmivo vyprodukované lidmi jinde. Tím se zvyšují nároky na množství zemědělské půdy, na vyšší spotřebě vody atd. Podle pana Lymberyho je pěstování krmiva pro přežvýkavce zbytečné, protože jsou schopni spásat rostliny nestravitelné pro lidi, prasata pak naopak jsou schopna zpracovat zbytky potravy lidské.

 

 A tak podobně v celém řetězci intenzivního zemědělství – některé ryby mizí z volné přírody v důsledku nadměrného rybolovu, a protože potravinový řetězec je neúprosný, v důsledku toho mizí i další druhy, které se jimi živí. V důsledku intenzivního zemědělství mizí i jiné druhy zvířat ne jen ryby – pro zemědělství potřebujeme stále větší a větší plochy, proto mizí přirozené habitaty některých dalších zvířat – savců i ptáků. Jak by to mohlo vypadat dále, už si jistě domyslí každý sám, protože povídání o ekologických dopadech by bylo sice zajímavé, ale také časově velmi náročné.

 

Mezi podstatné myšlenky pana Lymberyho se řadí i to, že podle něj, nejsou potraviny z velkochovů levné – naopak platíme prý za ně třikrát - v obchodech, špatně nastavenými dotacemi a placením za škody, které nastanou na našem zdraví i na prostředí okolo nás. Vyhazuje se obrovské množství vyprodukovaných potravin, a přesto jsou ve světě stále státy, kde lidé trpí hladem… Přednáška mohla poskytnout vhled do tohoto problému lidem, kteří se o tuto situaci již zajímají, ale i lidem, kteří o tom dosud neměli ani ponětí. Celá přednáška byla zakončena diskuzí, kdy se každý mohl zeptat na to, co ho zajímalo k tématu. Kniha Farmageddon je zatím k dispozici v angličtině, ale už se jedná o jejím vydání v českém překladu. Možná by neuškodilo, kdyby si každý alespoň okrajově udělal obrázek o tom, co vlastně v supermarketech a hypermarketech kupuje a mohl se tak rozhodnout, jak to bude dělat dál.

 

Co mě osobně se na přednášce opravdu líbilo, že nikde nezazněla snaha lidi k něčemu přinutit (tzn. nikdo neříkal, že se máme stát vegetariány, …). Celá přednáška byla v takovém duchu, aby se lidé mohli zamyslet nad tím, jestli mohou něco oni sami udělat proto, aby se zvířata chovaná pro produkci potravin měla lépe, a tím pádem, aby se ke konečnému spotřebiteli dostávaly potraviny zdravější.

 

 

 

 

Fotky z přednášky Farmageddon najdete na Facebooku.

 

 

 

 

 

 

Autor: Tereza Vidímská