Granule - II. část
Autor: Lenka Rambousková <(at)>, Téma: Kuchařka, Vydáno dne: 26. 03. 2011aneb jak je to s živinami Ив Роше

 


 

 

V minulém díle jsme si povídali o tom, jak máme číst ve složení granulí, co v něm hledat, jak si správně uspořádat zastoupení jednotlivých surovin a co by v těch „správných“ granulích být nemělo. Dnes si povíme něco málo o jednotlivých živinách.

 

 

 

Stejně jako je důležité psovi předložit kvalitní granule po stránce výběru a zpracování surovin, měly by organismu zajistit i všechny potřebné látky nutné nejen k samotné existenci, ale i k požadovaným výkonům. V praxi to znamená zajistit mu krmení, ve kterém je zachován správný poměr živin a potřeba živin je závislá na kategorii, do které náš pes spadá. Proto komerční krmiva používají přízviska, podle kterých se nemůžeme zmýlit – PUPPY, ADULT, SENIOR, ACTIV a podobně. Nyní si tedy řekneme něco málo o bílkovinách, tucích, sacharidech, minerálech, vitamínech a dalších živinách.

 

 

 

Bílkoviny

 
Bílkoviny neboli proteiny jsou nejdůležitější složkou krmné dávky, tvoří základ živého organismu – zajišťují růst, vývoj, obnovu, pomáhají při tvorbě enzymů, můžou být i zdrojem energie (při nedostatku tuků a cukrů). V podstatě proteiny nelze ničím nahradit a každý organismus (mladý, starý) jich potřebuje odlišné množství. Základní složkou bílkovin jsou aminokyseliny (23 druhů), ty dělíme na esenciální (nepostradatelné), semiesenciální (za příznivých podmínek si je organismus umí vytvořit sám) a neesenciální (postradatelné). Přijatá bílkovina je v těle štěpena na polypeptidy, peptidy s krátkým řetězcem a jednotlivé aminokyseliny, které jsou krví transportovány až k cílovým buňkám. Když vybíráme granule pro našeho psa, je dobré se zaměřit na kvalitu a zdroj uvedeného proteinu. Kvalita v tomto případě znamená stravitelnost a aminokyselinové složení. Vysoce hodnotné proteiny s dobrou esenciální rovnováhou aminokyselin jsou obsaženy v mléce a vajíčkách, dále ve tkáních – maso, ryby; rostlinná bílkovina má hladinu esenciálních aminokyselin mnohem nižší. Proteiny mají tedy živočišný a rostlinný původ a dalo by se říci, že pro psy jsou jediným plnohodnotným zdrojem některé bílkoviny živočišného původu.

 

Všichni psi mají potřebu příjmu bílkovin kontinuální, aby mohli nahradit proteiny, které se ztrácejí při obnově kůže, drápů, srsti a jiných tkání těla, takto je odbouráváno a resyntetizováno asi 1 % tělesných proteinů denně. Toto se nemůže dít bez dostatečného přísunu bílkoviny, protože by se automaticky omezil i přísun esenciálních aminokyselin. V krmné dávce by mělo být přibližně 20–30% zastoupení kvalitních bílkovin. Nespotřebované aminokyseliny se přeměňují na amoniak a z něj na močovinu, která je ledvinami vylučována ven z těla.

 

V některých případech potřebuje psí organismus tzv. „extra“ protein. V první řadě sem patří štěňata, která pro správný růst a vývin vyžadují dostatečné množství kvalitní a stravitelné bílkoviny. Minimální potřeba ale značně kolísá, musíme brát v potaz plemenné rozdíly, faktory prostředí a rozdíly ve zdroji proteinů. Lidé si totiž často mylně myslí, že velké množství extra proteinu může rostoucímu štěněti pomoci vyvinout svalstvo a kondici. Tak to ale není, nadměrný příjem u rostoucích štěňat obvykle vede k obezitě u plemen malých a k vývojovým abnormalitám kostry u plemen velkých. Dále potřebují zvýšený přísun proteinů také březí a kojící feny a psi nemocní nebo stresovaní poraněním.

 

 

 

Tuky, cukry a vláknina

 
Zdrojem rychle uvolnitelné energie jsou především tuky = lipidy. Správný přísun tuků se projeví na kvalitě kůže a srsti, jsou nezbytné i pro přenos vitamínů rozpustných v tucích a tuková vrstva v podkoží zajišťuje ochranu těla před mrazem. Množství v krmné dávce určuje především věková kategorie a zátěž psa. Pohybuje se v rozmezí 5 až 20 %, kdy největší přísun potřebují pracovní psi nebo v zimě psi chovaní celoročně venku. Malý přísun lipidů se kromě vzhledu projeví i na výkonu psa. Naopak nadbytek povede nejen k nadváze, ale může způsobit i průjmy nebo onemocnění slinivky (zvracení). Tuky obsahují (mimo jiné) mastné kyseliny – Omega 6 a Omega 3 (vzájemný poměr by měl být 5–10 : 1). Tuky v krmivu mají mít vysokou kvalitu a základem by měly být ty, co jsou živočišného původu, jako doplněk ty rostlinného původu a s vyšším obsahem tuků v krmné dávce by měl být vyšší také přísun bílkovin.

 

Využití bílkovin a tuků v potravě zlepšují cukry = sacharidy. Sacharidy mají ve většině případů rostlinný původ, savci je pak za přítomnosti enzymů přeměňují na glykogen (zásobní forma cukrů) uložený v játrech, svalovině a mozku, takto jsou využívány jako dostupný a rychlý zdroj energie, i když ne tak vydatný jako tuky. Z hlediska energie jsou pro psy přímo využitelné pouze jednoduché cukry, krmná dávka by měla obsahovat přibližně 20 % stravitelných cukrů. Například celulóza je pro psa nestravitelná, energii z ní určitě nezíská, má ale význam jako vláknina při podpoře trávení. Při nedostatku stravitelných cukrů organismus začne získávat energii z tuků a bílkovin, což je pro něj složitější metabolický proces. Dostatečný přísun cukrů by měl být zajištěn březím a kojícím fenám. Při nadbytku se sacharidy naopak přeměňují v tuky a ukládají se nebo mají psi trávicí potíže.

 

Vláknina podporuje především správnou činnost střev, dále dodává krmivu objem, což může být žádoucí u dietních krmiv pro obézní psy. Krmná dávka by neměla obsahovat více jak 3 až 5 % vlákniny, avšak u krmiv pro psy s nadváhou to může být až 20 %. Nedostatečný přísun vlákniny se obvykle projeví řídkou stolicí a následně poruchami metabolismu, dochází ke zpomalení trávení a nedostatečnému využití některých živin. Problém může nastat i při nadbytku, kdy se pes sice cítí sytý, ale mohou mu důležité živiny chybět a také jeho výkaly mají větší objem.

 

 

 

Minerály a vitamíny

 
Minerály mají v organismu taktéž nezastupitelnou funkci. Jsou to látky anorganického původu, které jsou důležité například při tvorbě kostní a zubní tkáně, udržují osmotický tlak v buňkách těla a hospodaří s vodou, podílejí se na metabolických procesech, jsou potřebné pro správnou funkci některých orgánů a nervů, pro tvorbu krve. Organismus je tudíž nezbytně potřebuje pro svoji existenci. Podle toho, v jakém množství jsou jednotlivé látky zastoupeny v těle, dělíme je na makroelementy, či makroprvky, neboli hlavní minerály (draslík, sodík, vápník, hořčík, fosfor a chlór) a mikroelementy, neboli mikroprvky nebo také stopové minerály (měď, železo, jód, zinek, selen, fluor, mangan, brom, kobalt). Pokud svému psovi podáváme kompletní granulovanou stravu, měli bychom být opatrní při podávání dalších minerálních a vitamínových přípravků a toto bychom měli konzultovat s veterinářem nebo odborníkem na výživu, většina krmiv totiž obsahuje už potřebné denní dávky těchto látek a u některých může mít zvýšený přísun i trvalé zdravotní následky.

 

Vitamíny jsou látky důležité pro metabolismus, jsou organického původu a také součástí některých enzymů a hormonů. Jejich nedostatek nebo nadbytek může být příčinou mnoha zdravotních obtíží, nedostatek těchto látek může mít za následek různé poruchy metabolismu a oslabení imunitního systému, a tím menší odolnost proti infekcím a onemocněním. Vitamíny jsou důležité pro růst, hojení, rozmnožování a odolnost proti nemocem. Jejich potřeba je rozdílná podle věku, pracovní zátěže i zdravotního stavu. Některé vitamíny si je organismus schopen vytvořit sám z tzv. provitamínů, ale většinu z nich musíme psovi dodávat v krmení. Základní dělení vitamínů je podle jejich rozpustnosti – a to na vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K) a ve vodě (komplex vit. B, C, H, kyselina nikotinová, listová, pantotenová a další). Více o jednotlivých vitamínech bude popsáno v dalším díle.

 

 

 

Nesmíme zapomenut na vodu

 
I přes to, že se v tomto textu zabýváme suchou granulovanou stravou, přijde mi vhodné zmínit i vodu, což je nezbytná živina anorganického původu. Voda je pro život velmi důležitá, obsahuje ji každá buňka v těle a tvoří zhruba 70 % psího organismu. Voda v těle má spoustu funkcí od udržování tělesné teploty po látkovou výměnu, zajišťuje rozpouštění živin v trávicím traktu, napomáhá jejich vstřebávání ve střevě a dalšímu přenosu do tkání.

 

Potřeba vody u psa je závislá na spoustě faktorů – zátěž, stav, typ krmení, prostředí, ve kterém žije. Aktivní psi, březí a kojící feny, vysoké venkovní teploty, teplé suché prostředí, granulovaná strava, všechny tyto faktory vyžadují zvýšený přísun vody. Pokud je náš pes na suché granulované stravě, odhaduje se denní potřeba vody na den přibližně na 70 ml na 1 kilogram živé váhy. Příjem a výdej vody tedy musí být v rovnováze, voda je přijímána nejen pitím, ale i z potravy a při metabolismu tuků a cukrů, ztrácí se opět nejen močením, ale i pocením, dýcháním, slinami a stolicí. Mějme na paměti, že dehydratace může nastat velmi snadno, a proto je nezbytné zajistit dostatečný přísun čerstvé vody, kritická dehydratace může nastat už při ztrátě pouhých 5 % vody. Pokud pes naopak přijímá nadměrné množství vody, může toto poukazovat i na nějaké onemocnění – cukrovku, nemoci ledvin, horečku, zánět.

 

 

 

 

 

pokračování zase až příště (pravděpodobně už naposledy)… Granule – III. část, tentokrát si přiblížíme jednotlivé vitamíny a zmíníme se taktéž o minerálech…

 

 

 

čerpáno z:

 
http://www.focus-at-dogs.estranky.cz/
 
http://www.kskbono.cz/  
 
http://rhodesky-ridgeback.blogerka.cz/
 
http://www.muj-pes.cz/
 
http://www.vyzivapsuakocek.cz