Výchova dvou psů najednou II.
...aneb jak s tím válčíme my

Autor: Michaela ŠTOLCOVÁ <misa.mail(at)seznam.cz>, Téma: Výchova a výcvik, Vydáno dne: 19. 11. 2004Ráda bych se s vámi podělila o své názory na výchovu dvou stejně starých psů a zkušenosti s ní. Rozhodně nepatřím mezi žádné velké odborníky, ale ani ti mnohdy neví, co všechno to obnáší, pořídit si najednou dva psy (v našem případě oba samce), navíc ze stejného vrhu. Jak se říká, to se prostě musí zažít… Tříleté soužití se dvěma hovawarty a jejich pozdější nutná a snad i důsledná výchova nás hodně naučily...

Hierarchie, vyjasňování si pozic, rvačky
 
Toto téma jsme začali řešit, když klukům bylo něco kolem půl roku. Do té doby to byly víceméně nevinné štěněčí hry, ve kterých většinou vítězil dnes podřízenější, a to proto, že byl mrštnější a obratnější. Druhý, sice silnější, avšak "lenivější" (v žádném případě to není správný výraz pro mladé a hravé štěně, ale byl to větší flegmatik než jeho bráška) končil na zádech častěji. Ale jen do doby, kdy začalo "přituhovat"; v už zmíněném období se u něho začala projevovat jeho dominantní povaha a najednou jakoby i ta hrála v jejich rvačkách jistou roli. Avšak to, kdo bude nadřazený, se nevyřešilo ze dne na den. Do prvního roku jejich života jsme netušili, kdo zrovna "vede". Jednou skončil na zemi ten, jindy druhý (opravdu to ale z větší části byl ten, který dnes "šéfuje").
 
Všem nám bylo jasné, že psi si to navzájem vyřešit musí. Ale zároveň jsme také věděli, že jejich souboje nemůžeme jen tak tolerovat (kluci se prostě v naší společnosti prát nebudou, my to nechceme a oni to musí respektovat). Proto jsme se dohodli, jak při takových rvačkách postupovat: oba je od sebe odtrhnout, oba přitlačit k zemi (nejlépe na záda), se slovy Ne! Nesmíš! Fuj! Potom samozřejmě pejskovi dát pár povelů, za které je pochválen (pochvala umocněna pamlskem) a celá scéna je tak zakončena dobře. Často jsme také praktikovali tzv. usmiřovací obřady, při kterých dostávali střídavě (vždy s až obřadným vyslovením svého jména) nějakou dobrotu - a to jim pak už nevadilo sedět vedle sebe. Tato metoda byla obzvláště účinná v případech, kdy se psi ve vítězstvích opravdu střídali a ke rvačkám docházelo prakticky denně.
 
I po tomto období, kdy už bylo i nám jasné, který z nich tu válku vyhrál, docházelo občas ke konfliktům (někdy slabším, někdy opravdu drsným). Párkrát ten dominantní skončil za prosklenými dveřmi venku na zahradě a musel sledovat, jak se uvnitř celá naše smečka ňuchá s tím druhým "ukřivděnečkem" a něčím ho krmí (jinak si totiž nedal říct a měl tendence pořád ho "rovnat" a "ponižovat"). To jsme se tedy dostali k dalšímu druhu trestu, kterého dnes už naštěstí není třeba, který je ale většinou ohromně účinný, zvláště ve smečkách, kde je počet psů ještě vyšší: jakýmkoliv způsobem vyloučit ze smečky (psa zavřít, odložit stranou a krmit nebo chválit jen ty ostatní,...). Jak už jsem psala, pro psa je jeho smečka instinktivně existenčně důležitá (sám by těžko přežíval), a proto je pro něj nesmírně traumatizující, když ho z ní vyhazujete. Samozřejmě pokud někdo chová své psy v kotcích a neudržuje s nimi vřelé kontakty a dostatečně se jim nevěnuje, jen těžko to bude mít nějaké účinky... Takže když jeden z našich čtyřicetikilových kolosů nechtěl dát pokoj tomu druhému a pořád vrčel/vraždil pohledem/chtěl útočit, nejprve jsme ho za teatrálního řevu povalili na zem, teatrálně na něj řvali a teatrálně ho vyhodili ven. Ten druhý (ta hromádka neštěstí) si pak mohl vychutnat sladké chvíle pozornosti. Po několika minutách (když už jsme to nemohli dál vydržet:-)) byl hříšník vpuštěn dovnitř a už na něm bylo vidět, jak měl dost času si to v hlavě všechno pořádně srovnat;-)
 
Na co jsme si dávali a stále dáváme velký pozor, je dodržování jejich hierarchie. Respektujeme pozice, které si sami "vybudovali" a snažíme se upřednostňovat toho dominantnějšího (např. vždy dostane o chvilinku dřív misku se žrádlem), abychom jim to zbytečně nekomplikovali a aby ten "první" neměl zbytečnou potřebu něco si dokazovat. I tak je ale vidět, jak po pár dnech odloučení kolem něj při opětném setkání chodí pořádně naježený a vztyčeným ocasem (-projevy dominance) a sleduje, jak se bráška zachová; ten na sebe samozřejmě okamžitě bere zpět roli podřízeného (přikrčuje se, občas mu olizuje čenich). Ale pozor - upřednostňováním dominantnějšího jedince rozhodně nemám na mysli šizení toho druhého, ten moc dobře ví, že svůj díl (ať už nějaké dobroty nebo naší lásky) dostane později. Naše pejsky máme oba stejně rádi, dostávají všeho stejně a oni jsou si toho moc dobře vědomi (to je také jeden z důvodů, proč spolu tak dobře vycházejí).
 
Velkou roli v jejich vztahu a jeho vývoji hrála povaha obou jedinců. Měli jsme štěstí, že jeden z nich je submisivnější typ. Samozřejmě by se časem srovnali i vysoce dominantní jedinci, ale myslím si, že by nás to stálo daleko více úsilí (a hlavně síly:-)) A ještě jedna poznámka: toto téma neplatí pro vztah pes - fena, kde je přirozeně dominantnější samec, který automaticky zaujímá první místo v psí smečce. To už zase člověk musí řešit jiné problémy (hárání, pes si může chránit svou fenu před ostatními a tak vyvolávat rvačky s jinými samci...).

Hlídání
 
Protože naše plemeno je vyloženě hlídací, neměla bych opomenout tuto kapitolku. Hovawarti jsou typičtí tím, jak "rozumně" hlídají: žádné hysterické štěkání vždy, když se něco šustne, ale moc dobrě si rozmyslí, kdy má cenu párkrát blafnout a kdy se "nebudou zbytečně namáhat". Vše ale bedlivě sledují a případné nebezpečí hlásí (a varují, ať si někdo zkusí ten plot přelézt). Tak přesně takhle hlídají naši psi, ale jen tehdy, když je doma pouze jeden z nich (což, pravda, není moc často).
 
Být kolemjdoucím, tedy jdoucím kolem naší zahrady, myslím si, že tu chovají bestie cvičené na psí zápasy. Naši hovíci si smečkové hlídání opravdu užívají a ve sprintu k plotu se ještě stihnou v tom nadšení poprat (nikdy si nic neudělají, my už se tomu "divadýlku" smějeme, ale ti za plotem se jistě necítí nejlépe). Většinou to funguje tak, že jakmile jeden zaštěká, druhý vyrazí, aby o něco nepřišel a potom společně stojí u plotu a štěkají a štěkají. Je na nich vidět, jak je to baví a jak si hlídání užívají, blafou a ocasy se jim houpou z jedné strany na druhou. (Je pravda, že to naučí i své psí kamarády, kteří k nám jezdí na návštěvy - po čase s nimi nadšeně vybíhají ven a z povzdálí si také štěknou. A najdou se i provokatéři, kteří dvakrát štěknou a pak se přímo "smějí" našim dvěma hlídačům, jak se řítí k plotu, kde ale vůbec nikdo není:-)) Také si občas všimneme, jak se v šichtě naši dva střídají - jak jeden zaujme místo na zahradě (aby včas upozornil na případné vetřelce), zatímco druhý si v klidu hoví doma...
 
Naši známí, kteří také mají dva hovawarty-samce, jsou svědky trochu jiných hlídacích rituálů. Protože u nich šéfuje pes o několik let starší a tak byla hierarchie už od začátku daná (a také to tak zůstalo), pes mladší, přestože už je tříletý, hlídat nesmí - jeho čas přichází až když ten starší usoudí, že už nemá cenu hlídat, že nebezpečí už nehrozí a tak mu přenechá místo, aby si také párkrát štěknul.

Rady pro neuvážlivce
 
Tyto rady by si měli přečíst i lidé, kteří koupi dvou psů (druhého psa) rozhodně neplánují; i ti se mohou dozvědět něco nového a velmi užitečného...
1) Pejsky oddělujte, denně se alespoň chvíli věnujte pouze jednomu z nich a dbejte na to, aby se pes nenudil, mějte pro něj připraven nějaký zajímavý program, aby se na chvíle s vámi těšil a aby mu v hlavičce seplo, že "s páníčkem je to taky fajn, ani k tomu není zapotřebí druhého psího parťáka". Nenechte se odradit možnou nechutí psa v počátcích spolupracovat. Ale takový pamlsek nebo radostné výskání to jistě rychle napraví...
2) Na své pozici musíte pracovat pořád, nejen během těch pár chvilek, kdy se jim věnujete jednotlivě. Čím více času se psy trávíte, tím lépe. Ideální je, pokud psi mohou dovnitř do domu (jako je tomu u nás; velmi nám to pomohlo!), kde k vám více přilnou, vybudujete si s nimi daleko silnější vztah. Uvědomte si, kolikrát více času psi denně tráví společně bez vaší přítomnosti a tedy jak jsou vazby mezi nimi silné.
3) Při výchově/výcviku dbejte na pozitivní přístup a snažte se psy co nejméně trestat. Je samozřejmé, že každý pes občas potřebuje dostat pořádně za uši, ale i takovou situaci musíte zakončit pozitivně (1- vyhubování, 2- povely, poslušnost, 3- obrovská pochvala, "odpuštění", pamlsek). Psi musí mít radost ze spolupráce s vámi, aby vůbec byli později schopni upřednostnit vás před svým čtyřnohým kamarádem.
4) Vy, co už máte jednoho dospělého pejska a plánujete k němu druhého: Mějte na paměti, že mladší od staršího (nebo i od stejně starého) odkoukává i to špatné, takže pokud váš "dospělák" s oblibou po polích prohání zajíce, vězte, že ten malý to za chvíli bude dělat taky, navíc společně ho poženou ještě dál... Takže své rozhodnutí opravdu zvažte!!

Na závěr bych chtěla poděkovat našemu chovateli i všem ostatním kynologům, kteří nám ochotně radili a pomáhali při výchově, kterou jsem se snažila vám ostatním alespoň trochu přiblížit. Moc díky, bez vás bychom to nezvládli!!!