HafBezObav.cz
02. Duben 2020, 13:57:48 *
Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Novinky:

Časopis Výcvik   Domů   Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat  
Stran: 1 ... 66 67 [68] 69 70 ... 74   Dolů
  Tisk  
Autor Téma: obrany HafBO  (Přečteno 97166 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Ahsia
Ultra Extra Super pes

Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
« Odpověď #1005 kdy: 05. Duben 2012, 08:00:12 »

Úvazem myslíte psa na plochém obojku s psovodem na konci dlouhého vodítka? ano. Já nebudu soudit jestli to tam patří nebo nepatří, na to nejsem kompetentní. Nicméně se mi to nelíbí a takové obrany dělat nechci. Úvaz je pro mě metoda, kde nedocílím toho, že má pes v počátku tohoto sportu volbu vlastního rozhodnutí. Konkrétně Else se u Tchoře zvedlo sebevědomí maximálně, nebyla nucená na "vodítku", mohla kdykoli utéct, kdyby se jí to nelíbilo, měla volnost, zájem o peška, figuranta a celý tento sport byl její vlastní volba. A tady šlo výhradně o to psa do ničeho nenutit a namotivovat ho hrou a válením se, se psem po zemi, tak, aby sám chtěl blbnou s figurantem a lovit peška. Na úvaze tuhle možnost nemá, prostě od začátku hned pracuje. Tady se po čase už se psem po zemi neválelo, ale na kořist psa hecovalo, třeba právě tím "mááám, joooo". Opět stačí jen přidržet psa za obojek, který už se klepe na okamžik kdy bude moc vyrazit a po vypuštění pes letí nadšený k figurantovi a skáče. Pořád si hrají, i když teď už ne jako dva kámoši, ale jako protihráči. Když pes peška/rukáv uloví, tak je nadšený, lítá si volně po place a všem ukazuje - já mám, já vyhrál. Dál jsme se my bohužel nedostali, jelikož pak Tchoř onemocněl. Tohle je můj laický pohled, takové obrany se mi líbili, kdyby Tchoř neexistoval, nikdy by mi ani nenapadlo na obrany chodit. Tohle bylo hodně příjemné a mrzí mi, že jsme museli skončit. Nesoudím co je lepší a co horší, to bych si nedovolila vzhledem ke svým zkušenostem (spíš nezkušenostem), jen píšu co vyhovovalo nám (mě i psu), protože hlavně na svém psu dokážu posoudit jaký přístup mu sedí nejvíc. Kdyby figurant mlčel a pes (nováček) byl na úvaze, tak se mi s nejvyšší pravděpodobností začne pást trávy a jen po oku bude koukat, co to tam ten chlap dělá a proč. Prostě přístup veselosti a blbnutí psa s hodným strejdou v počátcích na mě i mého psa působilo maximálně pozitivně a Ela se mohla zbláznit už při příjezdu na cvičák, kdy pískala v autě a nevydržela klidně sedět, ač to normálně nedělá. Každý si vybere co mu více vyhovuje, to je jasné, lidi jsou různí, postupy metodiky taktéž, o psech nemluvě  Smiley. A tak to bylo u Tchoře, s každým psem pracoval dle toho co ten konkrétní pes potřeboval, každý pes měl individuální přístup, chodila jsem každý týden, takže vím jak rozdílně vypadala kola jednotlivých psů  Wink
Zaznamenáno
Pavla+RaF
Strážný Pes
Dogus Suprus Maximus
*

Rusty (04-17) Franco (5.10.07) Tony (23.9.17)

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #1006 kdy: 05. Duben 2012, 08:01:07 »

Byl tu dotaz na obrany s novým figurantem. Napsala jsem svůj názor. Nikoho neshazuju. Já se to snažila Láďovi říci, ať ubere, ale neubral. Neměla jsem pak důvod k němu dále chodit, jelikož nepracuje tak jak si představuju. To ale přeci neznamená, že je špatný figurant nebo že to neumí, apod..
Nehledě na to, že jsem psala, že by si to stejně měl každej očíhnout sám.

To už tu fakt nikdo nemůže nic napsat? Nebuďte tak vztahovačný hned.
Zaznamenáno

IwanaR
Total Ultra Super pes

Aengus *07.04.2007

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #1007 kdy: 05. Duben 2012, 08:03:46 »

promiň, ale tohle mi přijde jako kravina.
IwanaR
Holky fakt nechci tady tvrdit, kdo je lepší fik. Jen mi vadí, když se tady píšou věci o kterých vím, že se u Ladi neděly. jak už tu psala Mon´táková- hodně záleželo na tom, s jakým přáním a očekáváním přišel majitel psa a na co pes měl. Tam právě Láďa s psovody dost pracoval- psa zkouknul a s psovody mluvil o tom, co oni pro psa chtějí a na co pes má.  tak že s každým psem, kterej na obrany chodil pak dělal jinak a něco jiného. Ale to nejde poznat z jedné hodiny. Podobně  zacházel i s mírou hecování- např. s Hyenou pracoval téměř beze zvuků, jen mimikou.Byli psi, se kterými si opravdu jen hrál kvůli nadzvihání sebevědomí- se mnou řešil doladění pouštěček, hlídačky apod. Je dobře, když sem přišel další fik,který vyhovuje jiným lidem a psům, nicméně myslím, že se tady v pohodě vejdou vedle sebe a není potřeba kvůli tomu shazovat práci jiného.

Počkej, čím shazuji jeho práci? Nenapsala jsem o Tchořovi půl slova, že by hecoval či nehecoval jen to, že si myslím, že to jsou spíše hry se psem a ne obrany. Dále svůj názor co očekávám od obran a to že pro nás se psem jsou tiché obrany to nej a rozvedla proč si myslím, že úvaz je dobrý. Takže rozbroje mezi figuranty dělat nehodám a rozhodně tu žádného figuranta nešpiním ani neshazuji jeho práci.
Zaznamenáno

IwanaR
Total Ultra Super pes

Aengus *07.04.2007

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #1008 kdy: 05. Duben 2012, 08:05:44 »

Byl tu dotaz na obrany s novým figurantem. Napsala jsem svůj názor. Nikoho neshazuju. Já se to snažila Láďovi říci, ať ubere, ale neubral. Neměla jsem pak důvod k němu dále chodit, jelikož nepracuje tak jak si představuju. To ale přeci neznamená, že je špatný figurant nebo že to neumí, apod..
Nehledě na to, že jsem psala, že by si to stejně měl každej očíhnout sám.

To už tu fakt nikdo nemůže nic napsat? Nebuďte tak vztahovačný hned.

To shazování bylo na mou osobu proto tam bylo tučně mé jméno ne?
Zaznamenáno

Marek p.
Host
« Odpověď #1009 kdy: 05. Duben 2012, 08:14:52 »

Kdyť mě přijde, že je to o tom, co komu vyhovuje. Mě např. Tchoř vyhovoval úplně 100%, věřím jemu, jeho zkušenostem, které má a tím pádem, pokud Pavla napíše, že pracuje Luboš úplně jinak, vím, že to pro mě nebude tak zajímavé a půjdu se podívat na hodinu jenom v případě, že už nebude Tchoř, ale neberu to tak, že bych tím nějak srážela práci Luboše, prostě je to o tom, jaký kdo chce přístup...
Zaznamenáno
Pavla+RaF
Strážný Pes
Dogus Suprus Maximus
*

Rusty (04-17) Franco (5.10.07) Tony (23.9.17)

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #1010 kdy: 05. Duben 2012, 08:18:07 »

Já věděla, že Láďa je trochu něco jiné, ale stejně jsem se šla přesvědčit osobně.
Třeba mezi nimi není tak velký rozdíl jak ho vidím já Wink
Zaznamenáno

IwanaR
Total Ultra Super pes

Aengus *07.04.2007

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #1011 kdy: 05. Duben 2012, 08:21:23 »

Úvazem myslíte psa na plochém obojku s psovodem na konci dlouhého vodítka? ano. Já nebudu soudit jestli to tam patří nebo nepatří, na to nejsem kompetentní. Nicméně se mi to nelíbí a takové obrany dělat nechci. Úvaz je pro mě metoda, kde nedocílím toho, že má pes v počátku tohoto sportu volbu vlastního rozhodnutí. Konkrétně Else se u Tchoře zvedlo sebevědomí maximálně, nebyla nucená na "vodítku", mohla kdykoli utéct, kdyby se jí to nelíbilo, měla volnost, zájem o peška, figuranta a celý tento sport byl její vlastní volba. A tady šlo výhradně o to psa do ničeho nenutit a namotivovat ho hrou a válením se, se psem po zemi, tak, aby sám chtěl blbnou s figurantem a lovit peška. Na úvaze tuhle možnost nemá, prostě od začátku hned pracuje. Tady se po čase už se psem po zemi neválelo, ale na kořist psa hecovalo, třeba právě tím "mááám, joooo". Opět stačí jen přidržet psa za obojek, který už se klepe na okamžik kdy bude moc vyrazit a po vypuštění pes letí nadšený k figurantovi a skáče. Pořád si hrají, i když teď už ne jako dva kámoši, ale jako protihráči. Když pes peška/rukáv uloví, tak je nadšený, lítá si volně po place a všem ukazuje - já mám, já vyhrál. Dál jsme se my bohužel nedostali, jelikož pak Tchoř onemocněl. Tohle je můj laický pohled, takové obrany se mi líbili, kdyby Tchoř neexistoval, nikdy by mi ani nenapadlo na obrany chodit. Tohle bylo hodně příjemné a mrzí mi, že jsme museli skončit. Nesoudím co je lepší a co horší, to bych si nedovolila vzhledem ke svým zkušenostem (spíš nezkušenostem), jen píšu co vyhovovalo nám (mě i psu), protože hlavně na svém psu dokážu posoudit jaký přístup mu sedí nejvíc. Kdyby figurant mlčel a pes (nováček) byl na úvaze, tak se mi s nejvyšší pravděpodobností začne pást trávy a jen po oku bude koukat, co to tam ten chlap dělá a proč. Prostě přístup veselosti a blbnutí psa s hodným strejdou v počátcích na mě i mého psa působilo maximálně pozitivně a Ela se mohla zbláznit už při příjezdu na cvičák, kdy pískala v autě a nevydržela klidně sedět, ač to normálně nedělá. Každý si vybere co mu více vyhovuje, to je jasné, lidi jsou různí, postupy metodiky taktéž, o psech nemluvě  Smiley. A tak to bylo u Tchoře, s každým psem pracoval dle toho co ten konkrétní pes potřeboval, každý pes měl individuální přístup, chodila jsem každý týden, takže vím jak rozdílně vypadala kola jednotlivých psů  Wink
Vždy ale nemáš psa, který si hrát chce že? Takže to že mu pustíš obojek a zdrhne někam do dali… náš případ…tak buď ho začneš volat, nebo honit ani jedno pro mě není žádoucí, protože nechci psa stresovat a chci, aby tam bylo ticho.  Pes když pracovat nebude tak bude prostě stát na prověšeném vodítku, ale pod kontrolou. Naprosto ničím ho neomezuju a volba je pouze na něm. Tím co píšeš je to o hře psa s figurantem ne o obranách. Vy děláte, jako kdybych tady něco špatného napsala… co děláte já jsem napsala pouze to co si myslím o obranách a obrany pro mě nejsou válení psa po zemi, sorry.
Takže obrany a hry se pse nemůžeš prostě srovnávat.
Takže ještě jednou pro ty co nechápou, nemám nic proti Tchořovi ani jsem nikdy nic neměla  a svůj názor na obrany si snad napsat můžu ne? Já tu píšu o obrnách celkově a vy tu posedle hájíte Tchoře….
Zaznamenáno

Ahsia
Ultra Extra Super pes

Zobrazit profil
« Odpověď #1012 kdy: 05. Duben 2012, 08:45:48 »

Vždy ale nemáš psa, který si hrát chce že? Takže to že mu pustíš obojek a zdrhne někam do dali… náš případ…tak buď ho začneš volat, nebo honit ani jedno pro mě není žádoucí, protože nechci psa stresovat a chci, aby tam bylo ticho.  Pes když pracovat nebude tak bude prostě stát na prověšeném vodítku, ale pod kontrolou. Naprosto ničím ho neomezuju a volba je pouze na něm. Tím co píšeš je to o hře psa s figurantem ne o obranách. Vy děláte, jako kdybych tady něco špatného napsala… co děláte já jsem napsala pouze to co si myslím o obranách a obrany pro mě nejsou válení psa po zemi, sorry.
Takže obrany a hry se pse nemůžeš prostě srovnávat.
Takže ještě jednou pro ty co nechápou, nemám nic proti Tchořovi ani jsem nikdy nic neměla  a svůj názor na obrany si snad napsat můžu ne? Já tu píšu o obrnách celkově a vy tu posedle hájíte Tchoře….

Ale však já to nemyslím zle a nebylo to cílené na nikoho, byl to jen názor na to co mě a mému psu vyhovovalo. Však jsem psala, že mému psu byl ten přístup šitý na míru a co jsem sledovala, tak si Tchoř každého psa okoukl a pak s ním pracoval, tak jak to tomu psu vyhovovalo. Také, ale neříkám, že vždy, viz. Pavla jak psala, že jí to nesedlo, ale obecně jsem měla dojem, že opravdu šel na každého psa dle toho jaký jedinec to zrovna byl a co mu nejvíc sedělo za přístup. A jistě, první krok seznámení psa s obranami byl u Tchoře styl - hra figuranta se psem. Nám to takto vyhovovalo, protože můj pes si hraje rád a tohle byla cesta jak ho dostat do zájmu o tu kořist a figuranta samotného. Já ti přeci neberu tvůj postoj, nikde jsem tady ani nic takového nepsala a ničí názor nezpochybňovala, jen jsem psala co vyhovovalo na tomto stylu nám a proč jsem na ty obrany ráda jezdila   Smiley. Takže není to o žádné posedlosti, či toho, že bych nechápala co se snažíš sdělit, to fakt ne  Wink
Zaznamenáno
IwanaR
Total Ultra Super pes

Aengus *07.04.2007

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #1013 kdy: 05. Duben 2012, 09:07:52 »

Ale však já to nemyslím zle a nebylo to cílené na nikoho, byl to jen názor na to co mě a mému psu vyhovovalo. Však jsem psala, že mému psu byl ten přístup šitý na míru a co jsem sledovala, tak si Tchoř každého psa okoukl a pak s ním pracoval, tak jak to tomu psu vyhovovalo. Také, ale neříkám, že vždy, viz. Pavla jak psala, že jí to nesedlo, ale obecně jsem měla dojem, že opravdu šel na každého psa dle toho jaký jedinec to zrovna byl a co mu nejvíc sedělo za přístup. A jistě, první krok seznámení psa s obranami byl u Tchoře styl - hra figuranta se psem. Nám to takto vyhovovalo, protože můj pes si hraje rád a tohle byla cesta jak ho dostat do zájmu o tu kořist a figuranta samotného. Já ti přeci neberu tvůj postoj, nikde jsem tady ani nic takového nepsala a ničí názor nezpochybňovala, jen jsem psala co vyhovovalo na tomto stylu nám a proč jsem na ty obrany ráda jezdila   Smiley. Takže není to o žádné posedlosti, či toho, že bych nechápala co se snažíš sdělit, to fakt ne  Wink
Jako já mám psycho psa a nebylo vůbec jednoduché ho do stavu o zájem o kořist dostat šlo to taky formou hry, ale v klidu bez stresu, bez nátlaku a hecu. Nicméně podle určitých pravidel, neměl prostě volnost (bojím se uteču). Každému vyhovuje něco jiného jak pro psa, tak pro psovoda, ale tahle debata se začala nesmyslně ubírat směrem Tchoř je špatnej Luboš dobrej a naopak, ale to tady nikdo nepsal, ani nechtěl psát. Začalo se to tady měnit v obhajobu Tchoře. Myslím si, že oba pracují vesměs stejným principem jen trochu odlišně. Každý si v tom najde to své, a když ne prostě bude chodit jinam. Třeba já u Tchoře nikdy nebyla, protože jsem jezdila daleko na obrany, kde s mým psem uměli a umí pracovat a odtamtud jsem poznala i Luboše a pracuje tak jak je můj pes zvyklej a proto k němu budu chodit, protože vím, že to někam povede a nebudu muset já ani pes měnit metody výcviku.
Zaznamenáno

Ahsia
Ultra Extra Super pes

Zobrazit profil
« Odpověď #1014 kdy: 05. Duben 2012, 09:26:29 »

Jako já mám psycho psa a nebylo vůbec jednoduché ho do stavu o zájem o kořist dostat šlo to taky formou hry, ale v klidu bez stresu, bez nátlaku a hecu. Nicméně podle určitých pravidel, neměl prostě volnost (bojím se uteču). Každému vyhovuje něco jiného jak pro psa, tak pro psovoda, ale tahle debata se začala nesmyslně ubírat směrem Tchoř je špatnej Luboš dobrej a naopak, ale to tady nikdo nepsal, ani nechtěl psát. Začalo se to tady měnit v obhajobu Tchoře. Myslím si, že oba pracují vesměs stejným principem jen trochu odlišně. Každý si v tom najde to své, a když ne prostě bude chodit jinam. Třeba já u Tchoře nikdy nebyla, protože jsem jezdila daleko na obrany, kde s mým psem uměli a umí pracovat a odtamtud jsem poznala i Luboše a pracuje tak jak je můj pes zvyklej a proto k němu budu chodit, protože vím, že to někam povede a nebudu muset já ani pes měnit metody výcviku.

No z mé strany nešlo o to soudit kdo je lepší a kdo horší, psala jsem hned na začátku, že porovnat nemůžu, jelikož jsem nikdy u nikoho jiného, než u Tchoře kousat nebyla. Obrany s ním, neboli obrany vůbec, jsem volila v závislosti na tom co jsem četla tady na fóru, tento styl se mi líbil a nešlo tam právě o žádný stres, ani nátlak, ale o hru a lovení kořisti.
Takto vypadala naše úplně první hodina, kdy se pes nenásilně seznamoval s figurantem a s tím co se po něm vůbec chce, nechtěla z počátku ani peška http://ahsia.rajce.idnes.cz/Obrany_Hafbo_26.4.11/#DSC_2137.jpg
a takto pak v dalších hodinách, kdy už pes nepotřeboval na "lovení" plyšáka http://ahsia.rajce.idnes.cz/Obrany_Hafbo_31.8.11/#DSC_8613.jpg
Fakt jsem ty hodiny měla ráda  Smiley. A jak píšeš, každý si v tom najde své a volí to co mu vyhovuje a tak to má být, nejde přeci o soupeření mezi figuranty  Wink
Zaznamenáno
elina
Total Ultra Super pes

Zobrazit profil
« Odpověď #1015 kdy: 05. Duben 2012, 09:28:52 »

a takto pak v dalších hodinách, kdy už pes nepotřeboval na "lovení" plyšáka http://ahsia.rajce.idnes.cz/Obrany_Hafbo_31.8.11/#DSC_8613.jpg

Ty jo pěkně se vybarvila paní puntíkatá  Thumb Up
Zaznamenáno
IwanaR
Total Ultra Super pes

Aengus *07.04.2007

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #1016 kdy: 05. Duben 2012, 09:29:19 »

No z mé strany nešlo o to soudit kdo je lepší a kdo horší, psala jsem hned na začátku, že porovnat nemůžu, jelikož jsem nikdy u nikoho jiného, než u Tchoře kousat nebyla. Obrany s ním, neboli obrany vůbec, jsem volila v závislosti na tom co jsem četla tady na fóru, tento styl se mi líbil a nešlo tam právě o žádný stres, ani nátlak, ale o hru a lovení kořisti.
Takto vypadala naše úplně první hodina, kdy se pes nenásilně seznamoval s figurantem a s tím co se po něm vůbec chce, nechtěla z počátku ani peška http://ahsia.rajce.idnes.cz/Obrany_Hafbo_26.4.11/#DSC_2137.jpg
Fakt jsem ty hodiny měla ráda  Smiley. A jak píšeš, každý si v tom najde své a volí to co mu vyhovuje a tak to má být, nejde přeci o soupeření mezi figuranty  Wink
No jasně ale nebylo to mířeno přímo na tebe, ale všeobecně tu padlo slovo shazování práce. Což tedy chápu, tak že někdo hatí práci někoho jiného, ať dělám co dělám nikde tu tu nedokážu vyčíst...  Wink Smiley
Zaznamenáno

Ahsia
Ultra Extra Super pes

Zobrazit profil
« Odpověď #1017 kdy: 05. Duben 2012, 09:34:43 »

Ty jo pěkně se vybarvila paní puntíkatá  Thumb Up

To jo, pokroky dělala krásné  Smiley. A nejradši mám tuhle fotku http://ahsia.rajce.idnes.cz/Obrany_Hafbo_1.6.11/#DSC_7785.jpg, kdy byla Maminčina na obranách po prvé (ona moc nemůže kvůli té epošce, tak i musela mít zvláštní režim) a byla do toho hned hrrr, jak kdyby kousala odjakživa, Tchoř se jí líbil od začátku, rovnou kousala na velkého peška a sama si ho vybrala z tašky  Grin
Zaznamenáno
elina
Total Ultra Super pes

Zobrazit profil
« Odpověď #1018 kdy: 05. Duben 2012, 09:38:12 »

To jo, pokroky dělala krásné  Smiley. A nejradši mám tuhle fotku http://ahsia.rajce.idnes.cz/Obrany_Hafbo_1.6.11/#DSC_7785.jpg, kdy byla Maminčina na obranách po prvé (ona moc nemůže kvůli té epošce, tak i musela mít zvláštní režim) a byla do toho hned hrrr, jak kdyby kousala odjakživa, Tchoř se jí líbil od začátku, rovnou kousala na velkého peška a sama si ho vybrala z tašky  Grin

prej lidumilnej labrador  Grin  hezký  Wink
Zaznamenáno
Hyena
CAC
*

Zobrazit profil
« Odpověď #1019 kdy: 05. Duben 2012, 09:39:05 »

To shazování bylo na mou osobu proto tam bylo tučně mé jméno ne?
ne nebylo.. byla to reakce na příspěvky Pavly- bohužel je to o mojí neschopnosti zacházení  s něterými tlačítky- předpokládala jsem, že tam budu mít tučně Pavlu i tebe - chtěla jsem tam nějak odlišit, na co reaguju. Důvod,proč jsem vlastně začala reagovat na Pavlu bylo, že to tu nečtem jen mi, co se nějak známe a umíme si předstvit, co za textem je. fakt mě některý věci dost překvapili. Jasně byl to Pavli názor, ale já ho zase měla potřebu dorovnat věcmi,které jsem  za dobu spolupráce viděla a zažila já a vede mě  k tomu, i fakt, že jsem s ním spolupracovala po delší dobu . Nech´t si případný nováček- zájemce o obrany  přebere, co chce.  není tam nic mezi řádky- to že jsem dovolila napsat,že rozeznávání loveckého modu podle verbálního projevu fika považuji za hloupost je, že si to opravdu myslím. Pokud mi to tu někdo  zkušenější vyvrátí, tak nech´t. Pořád se učím. Nicméně nerada bych, aby se lidi děsili  , že Tchoř dělá obrany v nějakém jiném modu, jen proto že se občas verbálně vyjádří :-) Osobně si fakt myslím, že bude jen dobře,když tu bodu fikové dva, každý s trochu jiným přístupem.Ale prostě ráda bych, aby byla představa o Láďově práci trochu objektivnější. A rozhodně bych nerada, aby se to bralo tak, že Láďa si se psi jen hraje. Koneckonců nebyl to jen Hyena nebo Monty, se kterými dělal na konkrétních věcech.
Btw.- shazování nepadlo obecně, to jsem napsala já a na mě to opravdu tak působilo. Netvrdím, že to bylo  cíleně dělané, ale můj dojem to byl, proto jsem to napsala. A asi největším důvodem, co mi k tomu vedlo bylo to o tom, že Lá´da dělá víc se psi a lidi staví na druhou kolej.
« Poslední změna: 05. Duben 2012, 09:48:13 od Hyena » Zaznamenáno

Stran: 1 ... 66 67 [68] 69 70 ... 74   Nahoru
  Tisk  

Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Validní XHTML 1.0! Validní CSS!