HafBezObav.cz
20. říjen 2019, 10:57:44 *
Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Novinky:

Časopis Výcvik   Domů   Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat  
Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 29   Dolů
  Tisk  
Autor Téma: Kynologie na ZU v Suchdole  (Přečteno 71562 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
katmai
Vítěz výstavy (BIS)

Pohlaví: Ženské

Jazee

Zobrazit profil
« Odpověď #45 kdy: 05. říjen 2008, 12:42:05 »

Otázka je, co si představujete pod pojmem aktivní kynologie.
Zaznamenáno
radecha
Strážný Pes
Dogus Suprus Maximus
*

Bačice, Kožka a Mordera

Zobrazit profil
« Odpověď #46 kdy: 05. říjen 2008, 12:55:04 »

Otázka je, co si představujete pod pojmem aktivní kynologie.

Já si představuju, jakože máš psa a něco s nim děláš. Jako prakticky.
Zaznamenáno

katmai
Vítěz výstavy (BIS)

Jazee

Zobrazit profil
« Odpověď #47 kdy: 05. říjen 2008, 15:47:52 »

Já myslím, že pokud chce někdo něco dělat profesionálně, měl by nějaké vzdělání v oboru mít. Každý, kdo má psa, se považuje za kynologa, ale to je totéž, jako kdyby se každý, kdo má dítě, považoval za pedagoga, psychologa a pediatra dohromady. Jinou otázkou je opravdu to uplatnění tolika kynologů, ale...
uvědomte si, kolik je v republice kynologických organizací - kdyby chtěli mít všude profíka s diplomem, tak kapacita fakulty nestačí. Třeba by takový poradce chovu měl základní znalosti o genetice (takových "kupodivu" moc není) a šéf výcvikové školy věděl něco o signální soustavě a o etologii. Já myslím, že praxe sama ukáže, co a jak s těmi lidmi bude. Nemyslím si že by tam všichni šli s tím, že si založí prosperující velkochovy nebo výcvikové školy.
Zaznamenáno
radecha
Strážný Pes
Dogus Suprus Maximus
*

Bačice, Kožka a Mordera

Zobrazit profil
« Odpověď #48 kdy: 05. říjen 2008, 21:58:12 »

Já myslím, že pokud chce někdo něco dělat profesionálně, měl by nějaké vzdělání v oboru mít. Každý, kdo má psa, se považuje za kynologa, ale to je totéž, jako kdyby se každý, kdo má dítě, považoval za pedagoga, psychologa a pediatra dohromady. Jinou otázkou je opravdu to uplatnění tolika kynologů, ale...
uvědomte si, kolik je v republice kynologických organizací - kdyby chtěli mít všude profíka s diplomem, tak kapacita fakulty nestačí. Třeba by takový poradce chovu měl základní znalosti o genetice (takových "kupodivu" moc není) a šéf výcvikové školy věděl něco o signální soustavě a o etologii. Já myslím, že praxe sama ukáže, co a jak s těmi lidmi bude. Nemyslím si že by tam všichni šli s tím, že si založí prosperující velkochovy nebo výcvikové školy.

Jenomže todle by platilo, kdyby ta škola měla s vodpuštěnim nějakou úroveň. Tenhle obor je nový a nevím kdo tam co přednáší, ale předpokládám že většina lidí, kteří tam dávno před tím učili zcela jiné předměnty, pár jich (osobně) znám. Už proto bych od toho nic velkýho nečekala Undecided.

Souhlasím s tím, že by, řekněme, "opravdoví kynologové" takovouhle teorii zvládat samozřejmě měli, bez toho to nejde, to je jasně daný. Ale trochu by mě překvapilo, znaje suchdolské poměry, kdyby tomu tak po absolutoriu bylo. Jinými slovy - genetika a spol. se dá snadno studovat i jinde, v rámci oborů, které nejsou tak úzce profilovány. Ale uvidíme časem.
Zaznamenáno

Šimona
Dogus Suprus
*

Zobrazit profil
« Odpověď #49 kdy: 06. říjen 2008, 11:41:40 »

Dovolím si trochu se nesouhlasit. Protože co se kynologie týče ve smyslu výcviku a výchovy, nejdůležitější je praxe. Člověk co přečetl hromadu knih a zodpověděl v testu správně otázky, ale nikdy fyzicky psa nevycvičil, nemá s kynologem profesionálem mnoho společného. Naopak Ti co aktivně cvičí a mají výsledky, museli někde načerpat informace, tudíž museli přečíst také spoustu knih a navíc si vyměňují zkušenosti s ostatníma a hlavně umí uvést tu teorii do praxe a také už zjistili, že v praxi občas žádná teorie použít nelze a člověk musí vymýšlet nové věci konkrétnímu psovi na míru.
Takže kynologové teoretici si myslím, se těm kynologům praktikům, kteří sice papír nemají stejně nemohou vyrovnat.
Možná to teď vypadá zaujatě, páč já patřím mezi ty co  nemají papír, pouze ŽL a ten může získat každý. Nicméně pár semestrů veteriny mám a praktických zkušeností ještě víc.
Na zemědělce se kdysi dělali i kurzy kynologie, nevím jestli je tomu tak pořád. Jsem od kamarádky tenkrát měla nějaké zápisky a zjistila jsem, že nic nového bych se tam nedověděla, takže by to byla ztráta času i peněz.
Zaznamenáno

Šimona
LuckyMonty
Super pes
*

Lucky (*18.3.2007) Monty (*27.6.2004)

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #50 kdy: 06. říjen 2008, 12:22:47 »

Dovolím si trochu se nesouhlasit. Protože co se kynologie týče ve smyslu výcviku a výchovy, nejdůležitější je praxe. Člověk co přečetl hromadu knih a zodpověděl v testu správně otázky, ale nikdy fyzicky psa nevycvičil, nemá s kynologem profesionálem mnoho společného. Naopak Ti co aktivně cvičí a mají výsledky, museli někde načerpat informace, tudíž museli přečíst také spoustu knih a navíc si vyměňují zkušenosti s ostatníma a hlavně umí uvést tu teorii do praxe a také už zjistili, že v praxi občas žádná teorie použít nelze a člověk musí vymýšlet nové věci konkrétnímu psovi na míru.
Takže kynologové teoretici si myslím, se těm kynologům praktikům, kteří sice papír nemají stejně nemohou vyrovnat.
Možná to teď vypadá zaujatě, páč já patřím mezi ty co  nemají papír, pouze ŽL a ten může získat každý. Nicméně pár semestrů veteriny mám a praktických zkušeností ještě víc.
Na zemědělce se kdysi dělali i kurzy kynologie, nevím jestli je tomu tak pořád. Jsem od kamarádky tenkrát měla nějaké zápisky a zjistila jsem, že nic nového bych se tam nedověděla, takže by to byla ztráta času i peněz.

naprostý souhlas - jsem absolventkou ČZU a tuhle tu jejich kynologii jsem měla 2 semsetry a opravdu nic světobornýho.. ALE...o víkendu jsem byla na kurzu, kde byla i paní Svobodová, učí etiku a ještě něco na ČZU a tak a sama byla proti tomuto oboru, že si každý, teda skoro, kdo tam jde myslí, že ho tam naučí cvičit psa a pletou si to se cvičákem.. Bohužel, pak jsou lidi zklamaný, páč třeba v prváku je hlavní obecná zootechnika stejnak jako o speciálních chovů, talkže než si člověk vůbec čichne ke kynologii.. no a  ten papír na to, že jako mám vystudovanou kynologii si myslím je ouplně na prd, když sama nějaké zkušenosti a nacvičíno nemám...
Zaznamenáno

bělouš, knír a já :-))
www.luckygrisom.estranky.cz
katmai
Vítěz výstavy (BIS)

Jazee

Zobrazit profil
« Odpověď #51 kdy: 07. říjen 2008, 07:00:09 »

Já si myslím, že se tady plácají dohromady dvě věci - a to konkrétní úroveň oboru kynologie na ZU, (který si lidi pletou se cvičákem  Grin ) a studium úzké specializace. Obecně: Pochopitelně - praxe je nesmírně důležitá, ale bez teorie se nikdo daleko nedostane ( mé "oblíbené" Vždycky se to dělalo takhle!)  Všechno je ve vývoji - pokud vás tenhle obor víc zajímá, pak je dnes možnost pokračování a zajímavých studijních návazností v zahraničí - a tady se asi nedostanete daleko s tím, že máte (třeba) rádi pejsky a  cvičíte (nebo vystavujete), ale papír o studiu vám tu cestu otevře. Nemusí tady jít konkrétně o kynologii - ale o jakýkoliv obor - praxe a samostudium má své limity, které si stanovíme sami, a bohužel se velmi často šetříme, protože po nás nikdo "nešlape". A zákonitě docházíme do stádia, že máme pocit, že "už víme všechno a rozhodně líp než voni". Škola vás donutí poznávat i věci, do kterých byste sami nešli a které s danou věcí souvisí. (Konkrétně kynologie není jen výcvik a sport.) V tomhle je prostě funkce organizovaného studia naprosto nezastupitelná. A mimochodem - už vůbec nic vám nemůže nahradit studijní interakci, která na škole je. I kdyby vám posloužila k tomu, že půjdete čelem proti vyučujícím  Grin
Když mě zajímá konkrétní věc, radši ji budu studovat jako úzkou specializaci, než abych k tomu měla vývoj politické situce ve Rwandě a funkci Wankelova motoru.
A co se týče Suchdola - tam se dřív chodilo jen aby byl člověk na nějaké škole. Dnes je tam úroveň některých oborů naprostá špička. Kdo ví, jak to dopadne s kynologií - a to můžou změnit jako vyučující jen ti, kdo mají titul  Wink

Lucky Monty: To byl ten dvoudenní workshop o clickeru?
Zaznamenáno
LuckyMonty
Super pes
*

Lucky (*18.3.2007) Monty (*27.6.2004)

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #52 kdy: 07. říjen 2008, 08:06:34 »

[/quote]

neee Wink

Jinak já teda končila loni,ale že by mi úroveň Suchdola přišla kdovíjaká... To teda jako ne.. Možná u jiného oboru, to nemůžu soudit,ale dost o tom pochybuju.... Bohužel, vlastní zkušenost. Undecided
Zaznamenáno

bělouš, knír a já :-))
www.luckygrisom.estranky.cz
Šimona
Dogus Suprus
*

Zobrazit profil
« Odpověď #53 kdy: 07. říjen 2008, 17:19:21 »

Já si myslím, že se tady plácají dohromady dvě věci - a to konkrétní úroveň oboru kynologie na ZU, (který si lidi pletou se cvičákem  Grin ) a studium úzké specializace. Obecně: Pochopitelně - praxe je nesmírně důležitá, ale bez teorie se nikdo daleko nedostane ( mé "oblíbené" Vždycky se to dělalo takhle!)  Všechno je ve vývoji - pokud vás tenhle obor víc zajímá, pak je dnes možnost pokračování a zajímavých studijních návazností v zahraničí - a tady se asi nedostanete daleko s tím, že máte (třeba) rádi pejsky a  cvičíte (nebo vystavujete), ale papír o studiu vám tu cestu otevře. Nemusí tady jít konkrétně o kynologii - ale o jakýkoliv obor - praxe a samostudium má své limity, které si stanovíme sami, a bohužel se velmi často šetříme, protože po nás nikdo "nešlape". A zákonitě docházíme do stádia, že máme pocit, že "už víme všechno a rozhodně líp než voni". Škola vás donutí poznávat i věci, do kterých byste sami nešli a které s danou věcí souvisí. (Konkrétně kynologie není jen výcvik a sport.) V tomhle je prostě funkce organizovaného studia naprosto nezastupitelná. A mimochodem - už vůbec nic vám nemůže nahradit studijní interakci, která na škole je. I kdyby vám posloužila k tomu, že půjdete čelem proti vyučujícím  Grin
Když mě zajímá konkrétní věc, radši ji budu studovat jako úzkou specializaci, než abych k tomu měla vývoj politické situce ve Rwandě a funkci Wankelova motoru.
A co se týče Suchdola - tam se dřív chodilo jen aby byl člověk na nějaké škole. Dnes je tam úroveň některých oborů naprostá špička. Kdo ví, jak to dopadne s kynologií - a to můžou změnit jako vyučující jen ti, kdo mají titul  Wink

Ne ne já to neplácám dohromady. Prostě si myslím, že ze školy kynolog - cvičitel nevyleze. To musí získat praxí. A ono když chceš v něčem být dobrá, motivuje Tě to víc jak profesoři ve škole.Alespoň mě tedy ano. A jdeš z dobou každopádně, jinak Tě konkurence převálcuje.

Šimona
Zaznamenáno

Šimona
radecha
Strážný Pes
Dogus Suprus Maximus
*

Bačice, Kožka a Mordera

Zobrazit profil
« Odpověď #54 kdy: 07. říjen 2008, 20:23:27 »

...A mimochodem - už vůbec nic vám nemůže nahradit studijní interakci, která na škole je. I kdyby vám posloužila k tomu, že půjdete čelem proti vyučujícím...

No, k tomu asi posloužila mně...

Já taky myslim že neplácám Wink. Chtěla sem tim jako říct, že zrovna u tej kynologie mi to příde trochu vošajstlich, jít na to studovat vejšku, i když tohle je snad jen bakalář (a bohužel souhlasim s LuckyaMontyovkou, vim že je tam na excelentní úrovni třeba pedologie, abych to zase jen nehanila, ale jinak, alespoň co se týče živočichářů...mně to tak uplně nepřišlo).

Z důvodu toho, že co se týče tý "biologický" teoretický podstaty, to se dá opravdu nastudovat i jinde, na různejch, řekněme, přírodovědnejch voborech. Vono totiž, pokud se vo tuhle teorii zajímáš nějak víc, stejně musíš sama - shánět literaturu, srovnávat, diskutovat, konfrontovat s praxí. Že z něčeho máš zkoušku neznamená, že tomu rozumíš a chápeš to, ani že si v tom dobrá.

Ale zase na druhou stranu myslim že rozumim tomu co píšeš, ta teorie a pochopení podstaty potřeba je (a třebas zrovna u tý genetiky je doslova nezbytná a nejen tam). Ale sama nestačí, je pro to potřeba i cit a otevřená hlava a schopnost sebereflexe, jinak se nikdy nevyhrabem ze stavu, kdy se nevim kolik procent psů k smrti nudí v řadě nebo se mydlej hlava nehlava. Dneska sem držela pánovi ze začátečníků psa na škrťáku, asi mu nikdo neřek že je to v jeho případě kontraproduktivní pomůcka Undecided.
Zaznamenáno

Barbucha
Třída dorostu
*

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #55 kdy: 08. říjen 2008, 06:56:25 »

Já taky myslim že neplácám Wink. Chtěla sem tim jako říct, že zrovna u tej kynologie mi to příde trochu vošajstlich, jít na to studovat vejšku, i když tohle je snad jen bakalář (a bohužel souhlasim s LuckyaMontyovkou, vim že je tam na excelentní úrovni třeba pedologie, abych to zase jen nehanila, ale jinak, alespoň co se týče živočichářů...mně to tak uplně nepřišlo).
Ja jsem na CZU uz patym rokem, nejdriv Specialni chovy, ted Reprodukcni biotechnologie a rekla bych, ze uroven zivocicharu neni vubec spatna. Napr. prednasky z chovu ex. savcu s pani Masopustovou mely vazne uroven, etika, etologie, zoologie, fyziologie se taky neuci spatne. Co se tyce genetiky, genovych technologii, cytologie, karyologie a bunecne biologie tak si myslim, ze to uci fakt lidi, kteri nam maji co dat (doc. Vejl a Sedmikova).
S kynologii je to trochu problematicke, doufam, ze se to ted trochu zmeni... Ale kazdy, kdo se snazi, muze z teto skoly neco ziskat, ono i naucit se to, jak poznat odbornou literaturu, kde ji najit a jak z ni cerpat, jak citovat atd. se hodi i kynologovi praktikovi, ale je fakt, ze to se muze clovek naucit na jakemkoliv prirodovednem oboru.
Ja bych spis na takovemto oboru uvitala vic predmetu typu jak pracovat s lidmi, jak je ucit poslouchat a delat to, co se psem maji delat... Protoze to se v praxi fakt hodi... Psychologicky predmet tohoto razu tam neni ani jeden...
Zaznamenáno
radecha
Strážný Pes
Dogus Suprus Maximus
*

Bačice, Kožka a Mordera

Zobrazit profil
« Odpověď #56 kdy: 08. říjen 2008, 20:00:29 »

No a kdo a co teda vlastně konkrétně učí na té kynologii?

Dr. Sedmíková je výborná, mimo jiné dělá aktivní výzkum, ale takovejch tam moc neni. Ukrutnej docent Cibulka, to byla katastrofa. Větší ubohost při zkoušce nepamatuju.
Zaznamenáno

katmai
Vítěz výstavy (BIS)

Jazee

Zobrazit profil
« Odpověď #57 kdy: 09. říjen 2008, 07:27:20 »

Hele, já už do toho vstupovat nebudu, dle mého názoru je prostě samotná praxe dost pofidérní, pokud k tomu nemáš solidní teoretické základy.  A Jana má pravdu, určitě by tam mohl být nějaký pedagogicko-psychologický předmět - to jednání s lidmi je někdy kámen úrazu největší. A co se týče kynologie jako oboru - uvědomili jste si někdy, kolik je specializovaného studia týkajícího se koní? A myslím, že těch psů je víc.  Wink
Zaznamenáno
Šimona
Dogus Suprus
*

Zobrazit profil
« Odpověď #58 kdy: 09. říjen 2008, 09:21:04 »

Hele, já už do toho vstupovat nebudu, dle mého názoru je prostě samotná praxe dost pofidérní, pokud k tomu nemáš solidní teoretické základy.  A Jana má pravdu, určitě by tam mohl být nějaký pedagogicko-psychologický předmět - to jednání s lidmi je někdy kámen úrazu největší. A co se týče kynologie jako oboru - uvědomili jste si někdy, kolik je specializovaného studia týkajícího se koní? A myslím, že těch psů je víc.  Wink

Já ti to nechci vyvracet, jen prostě kynolog praktik se musel té teorie také nějak dopídit, aby měl výsledky a navíc je využívá v praxi. Kynolog co načetl mnoho knih, ale fyzicky žádného psa nevycvičil se mi zdá méně použitelný než ten první. Ideál je spojení těchto dvou osob do jedné. Nicméně stále mě zajímá více ten, co mi poradí z vlastních zkušeností, než ten co mi předříká co načetl v knize.
Zaznamenáno

Šimona
katmai
Vítěz výstavy (BIS)

Jazee

Zobrazit profil
« Odpověď #59 kdy: 09. říjen 2008, 11:37:28 »

Víš, proč se pořád nemůžeme domluvit - protože pro tebe je prototyp kynologa člověk, který cvičí psy  Wink
Tam je ta praxe pochopitelně zásadní - i když ty máš třeba teoretické základy, já zas znám dost "cvičitelů", kteří fungujou na první signální. A co se týče té teorie (jakékoliv) a knížek, já si zase ráda poslechnu, co si kdo kde přečetl, zejména, pokud je to třeba v jazyce, který nezvládám úplně plynně, protože teprve pak posoudím, jestli si tu literaturu nám pořídit nebo ne. Knížky ze zahraničí jsou hodně drahé a podle popisku těžko poznáš, jestli ti to opravdu k něčemu bude. Ale to už je OT  Cool
Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 29   Nahoru
  Tisk  

Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Validní XHTML 1.0! Validní CSS!