Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
37 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

Standard FCI č.344
Americká Akita - American Akita
 
 

Země původu:
 
 
Japonsko
 

Vývoj:
 
 
USA
 

Datum publikace původního platného standardu:
 
 
6.7.2005
 

Určení:
 
 
Společenský pes
 

Klasifikace FCI:
 
 
Skupina 2 Pinčové a knírači – Molossové – Švýcarští salašničtí psi horští a pastevečtí psi a příbuzná plemena
 
Sekce 5 asijští špicové a příbuzná plemena
 
Bez zkoušek z výkonu
 

Krátký historický přehled:
 
 
Počátky historie Velkého japonského psa se shodují s vývojem plemene Japonská akita. Od roku 1630 byly v oblasti Akita používáni psi Akita Matagis (původně určení k lovu medvědů) jako bojoví psi. Od roku 1868 docházelo u tohoto plemene ke křížení s plemenem Tosa, německými ohaři, svatobernardskými psy a německými dogami. Třebaže byly psí zápasy v roce 1908 zakázány, plemeno se zachovalo a v roce 1931 bylo prohlášeno národní památkou.
 
Během druhé světové války (1939 – 1945) se psi běžně používali jako kožešinová zvířata pro ošacení vojenských jednotek. Policie nařídila podchytit a zkonfiskovat všechny psy s výjimkou německých ovčáků používaných pro vojenské účely. Po skončení druhé světové války byl počet psů plemene akita drasticky zredukován a toto plemeno se vyskytovalo ve třech samostatných typech: 1) Akity Matagi, 2) bojové akity a 3) ovčácké akity. Následkem toho byla situace v plemeni velmi složitá.
 
Po válce během obnovy čistokrevného chovu dosáhl dočasné ale mimořádně velké popularity Kongo-go linie Dewa. Do Spojených států se dostala spolu se členy vojenských jednotek řada akit linie Dewa, v níž se projevovaly charakteristické znaky vlivu mastifa a německého ovčáka. Akity linie Dewa, velmi inteligentní a schopné přizpůsobit se nejrůznějším podmínkám prostředí, okouzlily chovatele ve Spojených státech, chovu této linie se věnoval stále rostoucí počet chovatelů a popularita těchto psů rychle rostla.
 
V roce 1956 byl založen Akita Club of America a AKC (American Kennel Club) toto plemeno uznal (zápisy do plemenné knihy a řádné hodnocení na výstavách) v říjnu 1972. Přesto v této době neměly AKC a JKC (Japan Kennel Club) vzájemné dohody o vzájemném uznávání průkazů o původu, a proto bylo nemožné používat pro plemeno nové krevní linie z Japonska. Následkem toho se akity ve Spojených státech začaly podstatně lišit od akit v Japonsku, v zemi původu plemene. Ve Spojených státech se tak vyvinulo samostatné plemeno, jehož charakteristické vlastnosti a typ zůstávají nezměněny již od roku 1955. To je v ostrém rozporu s japonským typem akit, do nichž byly za účelem obnovy původního plemene přikříženy akity Matagi.
 

Celkový vzhled:
 
 
Velký pes robustní konstituce, harmonický, celkově mohutný a silné kostry. Pro plemeno je charakteristická široká hlava ve tvaru tupého trojúhelníku s hlubokou tlamou, poměrně malýma očima a vztyčenýma ušima směřujícíma kupředu většinou ve stejné úrovni se zadní částí šíje.
 

Důležité proporce
 
 
· Poměr kohoutkové výšky k délce trupu je zhruba 9 : 10 u psů a 9 : 11 u fen.
 
· Hloubka hrudníku dosahuje poloviny kohoutkové výšky psa.
 
· Poměr vzdálenosti od špičky čenichu ke stopu a vzdálenosti od stopu k týlnímu hrbolu činí 2 : 3.
 

Temperament
 
 
Přátelský, ostražitý, vnímavý, důstojný, učenlivý a odvážný pes.
 

Hlava
 
 
Masivní, ale v dobrém poměru k tělu, v klidu bez vrásek. Hlava tvoří při pohledu shora tupý trojúhelník.
 

Lebka
 
 
Mozkovna: plochá a široká mezi ušima. Mělká rýha na přední části dobře patrná.
 
Stop: dobře vyjádřený, ale ne příliš výrazný.
 
Obličejová část hlavy
 
Čenich: nosní houba široká a černá. Světlejší pigment a jasně neohraničené skvrny s nedostatkem pigmentu na nosní houbě jsou povoleny jen u bílých jedinců, ale černé se dává vždy přednost.
 
Tlama: široká, hluboká a plná.
 
Pysky: černé a ne příliš visící. Jazyk růžový.
 
Čelisti/zuby: čelisti nejsou zaoblené, ale tupé a velmi silné. Zuby jsou silné, dobře vyvinuté a plného počtu. Přednost se dává nůžkovému skusu, ale klešťový skus je přípustný.
 
Oči: tmavě hnědé, poměrně malé, nevystupují, téměř trojúhelníkového střihu. Okraje očních víček černé a těsně přiléhající.
 
Uši: pevně vzpřímené a v poměru k hlavě malé. Ohneme-li ucho kupředu, jeho špička dosahuje k hornímu okraji oka. Uši jsou trojúhelníkového tvaru, na špičkách poněkud zaoblené, široké u kořene, nejsou nasazeny příliš nízko. Při pohledu ze strany směřují uši kupředu nad oči rovnoběžně s linií šíje.
 

Krk
 
 
Silný a svalnatý s minimálním lalokem, poměrně krátký, silně se rozšiřující k plecím. Výrazná šíje harmonicky přechází k mozkovně.
 

Trup
 
 
Délkou přesahuje výšku. Kůže není příliš tenká; ani příliš těsně nepřiléhá, ani není příliš volná.
 
Hřbet: Rovný
 
Bedra: Pevně osvalená.
 
Hrudník: Široký a hluboký. Žebra dobře klenutá s dobře vyvinutým předhrudím.
 
Spodní linie a břicho: lehce vtažené
 

Ocas
 
 
Mohutný a bohatě osrstěný, vysoko nasazený a nesený nad hřbetem nebo bokem zatočený ze tří čtvrtin, zcela, nebo dvakrát, vždy na úrovni hřbetu nebo pod ní. Je-li ocas zatočen ze tří čtvrtin, jeho špička klesá těsně podél boku. Kořen ocasu je široký a silný.
 
Natáhneme-li ocas podél pánevní končetiny, poslední článek ocasu osahuje ke hleznu. Osrstění je na ocasu hrubé, rovné a husté, vzhledem nepřipomíná chochol.
 

Končetiny
 
 
Hrudní končetiny
 
 
Hrudní končetiny silných kostí a při pohledu zepředu rovné.
 
Plece: Silné a mohutné, přiměřeně šikmo uložené.
 
Nadprstí: lehce skloněné směrem kupředu s úhlem zhruba 15° vůči svislici.
 

Pánevní končetiny
 
 
Silně osvalené, široké a silných kostí srovnatelných s hrudními končetinami. Paspárky se na pánevních končetinách odstraňují.
 
Stehna: silná, dobře vyvinutá, při pohledu zezadu rovnoběžná.
 
Kolena: přiměřeně úhlená
 
Hlezna: svislá, nevytáčejí se dovnitř ani ven.
 

Tlapy
 
 
Rovnoběžné, kočičí tlapky, dobře klenuté prsty se silnými polštářky.
 

Pohyb / chody
 
 
Plný síly, přiměřeně dlouhý a vydatný. Pánevní končetiny pohybují rovnoběžně s hrudními. Vzadu vydatný, pevný a stejnoměrný pohyb.
 

Osrstění
 
 
Srst: patrová srst. Podsada silná, jemná, hustá a kratší než krycí srst. Krycí srst (pesíky) rovné, tvrdé a poněkud odstávající. Srst na hlavě, v dolní části končetin a na uších krátká. Délka srsti na kohoutku a zádi přibližně 5 cm, což poněkud přesahuje délku srsti na ostatních částech těla s výjimkou ocasu, kde je srst nejdelší a nejbohatší.
 
Barva: jakákoliv barva jako červená, žlutá, bílá atd.; přípustná je i strakatá a žíhaná. Barvy jsou zářivé a jasné, znaky jsou dobře vyvážené, s maskou, nebo bez ní, nebo s lysinou. Bílí psi (jednobarevní) masku nemají. Strakatí psi mají bílou základní barvu s velkými rovnoměrně rozmístěnými skvrnami pokrývajícími hlavu a více než jednu třetinu těla. Barva podsady se smí lišit od barvy krycí srsti.
 

Velikost
 
 
Kohoutková výška:
 
psi 66 až 71 cm (26 – 28 palců)
 
feny 61 až 66 cm (24 až 26 palců)
 

Vady
 
 
Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu a její závažnost se posuzuje v přesném poměru se stupněm dané odchylky.
 
- psi se samičím výrazem, feny se samčím výrazem
 
- úzká nebo málo vyvinutá hlava
 
- chybějící zuby (s výjimkou 2 zubů z kategorie P1 a / nebo M3)
 
- modře nebo černě skvrnitý jazyk
 
- světlé oči
 
- krátký ocas
 
- vybočené nebo vtočené lokty
 
- jakákoliv známka límce nebo vlajky
 
- bojácnost nebo agresivita
 

Vážné vady
 
 
- nedostatek mohutnosti
 
- lehké kosti
 

Diskvalifikující vady
 
 
- Naprostý nedostatek pigmentace čenichu. Čenich s depigmentovanými jasně ohraničenými skvrnami.
 
- visící nebo překlopené uši
 
- předkus nebo podkus
 
- srpkovitý nebo nezatočený ocas
 
- psi s kohoutkovou výškou pod 63,5 cm (25 palců) a feny pod 58,5 cm (23 palců)
 

Pozn.: Psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata plně spuštěná v šourku.
 
Zdroj: http://www.cmku.cz


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: ZMĚNA TERMÍNU - Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 1.8.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2907  (2907 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2206  (2206 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
2186  (2186 hl.)
Odčervuji nepravidelně
2172  (2172 hl.)
Neřeším to
2395  (2395 hl.)

Celkem hlasovalo: 11866


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie