Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
27 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

Informace o plemeni
 
Karelský medvědí pes
Český název: Karelský medvědí pes
 
Originální název: Karjalankarhukoira
 
Oficiální zkratka: KMP
 
Pořadí popularity: 82. místo [3008.5b]
 
Číslo standardu FCI: 48 (Standard >>)
 
Skupina FCI: Skupina 5 - Špicové a primitivní plemena
 
Sekce FCI: Sekce 2 - Severští lovečtí psi
 
Země původu: Finsko
 
 
Použití: Tento pes se používá především lovu losů a medvědů; je vášnivý lovec a divokou staví štěkotem. Je velmi nezávislý, ale zapojuje se aktivně při lovu, kde hlasitě oznamuje divokou zvěř. Jeho smyslové orgány, zvláště čich, jsou velmi vyvinuté, proto je způsobilý zejména k lovu vysoké divoké zvěře. Má velmi dobrý orientační smysl.
 
Celkový vzhled: Robusní pes střední velikosti, silnějšího vzhledu, délka těla jen mírně překračuje výšku v kohoutku; je silně osrstěn a má výrazně stojaté uši.
 
Povaha: Od přírody vyrovnaný, trochu rezervovaný, odvážný a srdnatý. Zcela sebevědomý, může se chovat agresivně k jiným psům, ale nikdy k člověku. Jeho bojový instinkt je silně vyvinut.
 
Výška: psy 57 cm, feny 52 cm. Tolerance +/- 3cm.
 
Váha: psi 25 - 28 kg, feny 17 - 20 kg.
 
Osrstění: Pesíky jsou drsné a rovné. Na krku, zádech a zadních stranách stehen je delší, než jinde.
 
Barva srsti: Černá, může být matná, nebo s nádechem do hněda. Většiná exemplářů má jasně ohraničené bílé skvrny na hlavě, krku, hrudi, břichu a bězích.
 
Historie plemene: Karelský medvědí pes pochází z finské Karélie. Psi tohoto typu se ve Finsku vyskytovali odpradávna.Doprovázeli své pány při hledání území, než se usadili, hlídali obydlí svého pána, pomáhali mu při lovu a při tom všem se ještě museli o svou potravu postarat sami, protože v drsných severských podmínkách měli lidé problém uživit sami sebe. Díky tomuto tvrdému přírodnímu výběru přežili jem ti nejsilnější a nejschopnější.
První oficiální zmínky o psu typu Karelkého med. psa pocházejí z přelomu 19. a 20. století, kdy se ve Finsku objevila nová záliba v chovu psů. V roce 1917 pan Lauri Hannikainen popisoval psy Harmi a Virkku,patřící jeho přátelům, kteří byli velmi dobře socializovaní a přitom svým majitelů několikrát zachránili život při setkáních s medvědem, kdy svého pána nekompromisně bránili s nasazením svého života. Tato kombinace oddanosti svému pánovi a tvrdosti vůči sobě byla pro tyto původní psy severu typická.
Ve 20. - 30. začal systematický chov těchto psů a v květnu roku 1936 byla v Helsinkách finským Kennel clubem uspořádána první oficiální přehlídka Karelských medvědích psů. V tu dobu ještě ti psi nebyli typově ustáleni, vyskytovali se jak robusní, tak i drobnější psi, barvy černé, černé s bílými znaky,jak je známe dnes, ale i bílé s černými znaky, nebo černé se šedými znaky. Plemeno se slibně vyvíjelo, v roce 1939 založil finský Kennel club chov KMP, v roce 1943 byl vytvořen panem Atti Tanttu první standart plemene. Ovšem do vývoje plemene tvrdě zasáhla "zimní válka" se Sovětským svazem a značná část chovů byla zdecimovaná. Jen díky nadšení několika obětavých chovatelů, jako farmář Olaf Berg a Villiko Kivvikko,kteří pracovali na pozdvižení tohoto plemene, bylo plemeno zachráněno. Obnovený standard byl schválen 14.12.1945 a platil až do roku 1999, kdy byl standard doplněn a upřesněn.
Ve Finsku jsou KMP dodnes převážně využíváni lovecky. Ve starých dobách bránili své pány před medvědy, s jejich úbytkem se stali známí jako lovci losů. Pes musí samostatně pracovat v obtížných podmínkách, díky výbornému čichu rychle najde zvěř a svým štěkotem a dorážením udrží losa na místě, než přijde lovec. Od roku 1943 probíhaly závody v lovu losů. Od roku 1957 se na těchto závodech nejlepšímu psovi a feně uděluje titul "losího krále a královny". Při těchto závodech se losi nezabíjejí. Jde jen o to, ukázat perfektní páci psa a jeho spolupráci s jeho pánem. Mimo losů jsou "kareláci" schopni pomáhat lovit i malou zvěř, nebojí se vody a mohou lovit i drobnou vodní zvěř.
Karelský medvědí pes je ve Finsku velice oblíbený, stabilně se objevuje mezi prvními deseti plemeny na žebříčku popularity.
 
 
 
Chovatelské kluby:
KLUB CHOVATELŮ HONIČŮ - Vinklárek Miloš, Pod Budíkovem 684, 251 64 Mnichovice, tel. : 323 640976, 721665955
Klub karelských medvědích psů a lajek - Ing. Šebková Naděžda, Blevice 51, 273 28 Zákolany , Tel. 315 783 279 mobil : 603 499 191, e-mail: kynologie@seznam.cz
 
 


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: ZMĚNA TERMÍNU - Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 1.8.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2912  (2912 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2211  (2211 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
2191  (2191 hl.)
Odčervuji nepravidelně
2177  (2177 hl.)
Neřeším to
2401  (2401 hl.)

Celkem hlasovalo: 11892


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie