Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
59 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

Informace o plemeni
 
Appenzellský salašnický pes
Český název: Appenzellský salašnický pes
 
Originální název: Appenzeller Sennenhund
 
Oficiální zkratka: APZ
 
Pořadí popularity: 31. místo [4866.5b]
 
Číslo standardu FCI: 46
 
Skupina FCI: Skupina 2 - Pinčové a knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi
 
Sekce FCI: Sekce 3 - Švýcarští salašničtí psi
 
Země původu: Švýcarsko
 
 
Použití: Pes k nahánění a pasení hospodářských zvířat, hlídací pes pro dům a dvůr. Dnes rovněž všestranný pracovní pes a pes pro rodinu.
"V současné době se s tímto plemenem majitelé věnují i psím sportům, jako je např. agility, dogfrisbee, dogtrekking, flyball (účast i na mistrovství) či sportovní kynologie." - doplněno chovatelkou tohoto plemene
 
Celkový vzhled: Tříbarevný, středněvelký pes, téměř čtvercové tělesné stavby, která v celém rozsahu je harmonicky vyrovnaná, svalnatý s chytráckým výrazem hlavy. Hlava velikostí odpovídá tělu, mírně klínovitá, čenich středně velký, rovnoměrně se zužující. Oči malé, mandlovité, uši trojúhelníkové, zvysoka a zeširoka nasazené, v klidu přiléhající k lícím. Tělo silné a kompaktní, hřbet delší, pevný a rovný, záď krátká, hrudník dosahující až k loktům, břicho jen málo vtažené. Ocas vysoko nasazený, nad hřbetem těsně zatočený.
 
Povaha: Živý, energický a pohyblivý pes, sebevědomý a nebojácný. Ke známým lidem přátelský, k cizím mírně nedůvěřivý. Je mu vlastní umírněná dávka ostrosti a rád štěká, proto je dobrým hlídačem.
"Apenzell je výjimečný pes, jestliže mu člověk porozumí a přijme jeho specifickou povahu - Alpík = raplík, prožije s ním krásné chvíle, ve kterých se nebude nudit. Nutno podotknout, že Apenzell má jen jednoho pána, kterého uznává a je mu opravdu věrný. Ostatní členy smečky také respektuje a miluje. Je velmi chytrý a rychle se učí. Z toho vyplývá, jak si ho zvyknete a vychováte, takový bude. Potřebuje aktivní život, proto je vhodný pro lidi s aktivním životním stylem, kteří na něj budou mít dostatek času a dají mu možnost intenzivnějšího vybití: práce na statku, různé sporty či intenzivní procházky. Může žít i v bytě, protože je nejvíc šťastný po boku svého pána, ovšem hlídání domu je pro něj jeho poslání, které má rád." - doplněno chovatelkou tohoto plemene
 
Výška: Psi: 50-58 cm
Feny: 48-56 cm
 
Váha: Psi: 28-30 kg
Feny: 25-27 kg
doplněno chovatelkou tohoto plemene
 
Osrstění: Krátkosrsté, pevné a přiléhající. Pesíky husté a lesknoucí se. Podsada hustá, černá, hnědá nebo šedá, prolínání podsady je nežádoucí. Lehce zvlněné osrstění je nežádoucí a může být tolerováno jen na kohoutku a hřbetě.
 
Barva srsti: Základní barva je černá nebo tmavě hnědá (havana) s rezavě hnědými a bílými znaky. Malé rezavě hnědé znaky nad očima. Rezavě hnědé znaky na tvářích, na hrudi (vlevo a vpravo v oblasti ramenního kloubu) a na nohách, přičemž rezavě hnědá barva musí ležet vždy mezi základní černou nebo hnědou barvou a bílými znaky.
Bílé znaky dobře zřetelná, bílá lysina, která se táhne od lebky bez přerušení na hřbet mordy a v oblasti pysků se rozšiřuje buď plně, nebo částečně na její strany. Bílá barva od brady pokračuje bez přerušení přes hrdlo až k hrudi. Bílá na všech čtyřech tlapách. Bílá špička ocasu. Bílá týlní skvrna, nebo poloviční krční prstenec jsou tolerovány. Procházející, tedy souvisle uzavřený bílý krční prstenec je sice také tolerován, ale nežádoucí.
 
Historie plemene: V roce 1853 byl v časopisu "Tierleben der Alpenwelt" (Život zvířat ve světě Alp) poprvé popsán appenzelský salašnický pes, a to těmito slovy: "Jasně štěkající, krátkosrstý, středněvelký, mnohobarevný salašnický pes." Dále se zde uvádí, že se vyskytuje v určitých oblastech ve zcela vyrovnaném špici blízkém typu, jednak k ochraně stavení, ale i k nahánění stád dobytka. Roku 1898 byl appenzelský salašnický pes označen jako samostatná rasa. První standard této rasy byl sepsán za spoluúčasti lesmistra Maxe Silbera, velkého podporovatele chovu ASP. Na první mezinárodní výstavě psů ve Winterthuru bylo předvedeno osm zástupců této rasy. Dík podnětu profesora dr. Alberta Heima, který se velmi angažovaně ujal švýcarských salašnických psů, a tím i "appenzelského", byl v roce 1906 založen "Klub appenzelských salašnických psů". Účelem tohoto klubu bylo udržovat tuto rasu v jejích původních vlastnostech a dále rozvíjet její chov. S povinným zapisováním štěňat do "Appenzelské plemenné knihy" začal cílevědomý čistokrevný chov této rasy. Původní chovatelskou oblastí byly kantony Appenzell. Dnes jsou psi této rasy chováni po celém Švýcarsku, ale i v mnoha jiných zemích. Pojem "appenzelský salašnický pes" je dnes jasně vymezen a tato rasa je jednoznačně rozlišena od ostatních švýcarských salašnických psů. Vzdor tomu, že ASP našel již mnoho příznivců, je jeho chovná základna stále velmi malá. Jen zodpovědným a pozorným chovem bude možno ty přirozené a vynikající dědičné vlastnosti této rasy dále prohlubovat a upevňovat.
"Plemeno je malopočetné - vzácné. V dnešní době je v ČR okolo 15-ti chovatelských stanic tohoto plemene." - doplněno chovatelkou tohoto plemene
 
 
 
Chovatelské kluby:
KLUB ŠVÝCARSKÝCH SALAŠNICKÝCH PSŮ - Petr Němec, Lieberzeitova 27, 614 00 Brno, tel : 545 570 226, email: kssp@kssp.cz
 
 
Inzeráty:
Prodám - štěňata: [Počet inzerátů: 1]
Prodám - dospělí psi: [Počet inzerátů: 1]
 
 
Fóra o plemeni:
 
 


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1514  (1514 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1186  (1186 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
996  (996 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1064  (1064 hl.)
Neřeším to
1099  (1099 hl.)

Celkem hlasovalo: 5859


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie