Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
97 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

Informace o plemeni
 
Appenzellský salašnický pes
Český název: Appenzellský salašnický pes
 
Originální název: Appenzeller Sennenhund
 
Oficiální zkratka: APZ
 
Pořadí popularity: 32. místo [5136.6b]
 
Číslo standardu FCI: 46
 
Skupina FCI: Skupina 2 - Pinčové a knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi
 
Sekce FCI: Sekce 3 - Švýcarští salašničtí psi
 
Země původu: Švýcarsko
 
 
Použití: Pes k nahánění a pasení hospodářských zvířat, hlídací pes pro dům a dvůr. Dnes rovněž všestranný pracovní pes a pes pro rodinu.
"V současné době se s tímto plemenem majitelé věnují i psím sportům, jako je např. agility, dogfrisbee, dogtrekking, flyball (účast i na mistrovství) či sportovní kynologie." - doplněno chovatelkou tohoto plemene
 
Celkový vzhled: Tříbarevný, středněvelký pes, téměř čtvercové tělesné stavby, která v celém rozsahu je harmonicky vyrovnaná, svalnatý s chytráckým výrazem hlavy. Hlava velikostí odpovídá tělu, mírně klínovitá, čenich středně velký, rovnoměrně se zužující. Oči malé, mandlovité, uši trojúhelníkové, zvysoka a zeširoka nasazené, v klidu přiléhající k lícím. Tělo silné a kompaktní, hřbet delší, pevný a rovný, záď krátká, hrudník dosahující až k loktům, břicho jen málo vtažené. Ocas vysoko nasazený, nad hřbetem těsně zatočený.
 
Povaha: Živý, energický a pohyblivý pes, sebevědomý a nebojácný. Ke známým lidem přátelský, k cizím mírně nedůvěřivý. Je mu vlastní umírněná dávka ostrosti a rád štěká, proto je dobrým hlídačem.
"Apenzell je výjimečný pes, jestliže mu člověk porozumí a přijme jeho specifickou povahu - Alpík = raplík, prožije s ním krásné chvíle, ve kterých se nebude nudit. Nutno podotknout, že Apenzell má jen jednoho pána, kterého uznává a je mu opravdu věrný. Ostatní členy smečky také respektuje a miluje. Je velmi chytrý a rychle se učí. Z toho vyplývá, jak si ho zvyknete a vychováte, takový bude. Potřebuje aktivní život, proto je vhodný pro lidi s aktivním životním stylem, kteří na něj budou mít dostatek času a dají mu možnost intenzivnějšího vybití: práce na statku, různé sporty či intenzivní procházky. Může žít i v bytě, protože je nejvíc šťastný po boku svého pána, ovšem hlídání domu je pro něj jeho poslání, které má rád." - doplněno chovatelkou tohoto plemene
 
Výška: Psi: 50-58 cm
Feny: 48-56 cm
 
Váha: Psi: 28-30 kg
Feny: 25-27 kg
doplněno chovatelkou tohoto plemene
 
Osrstění: Krátkosrsté, pevné a přiléhající. Pesíky husté a lesknoucí se. Podsada hustá, černá, hnědá nebo šedá, prolínání podsady je nežádoucí. Lehce zvlněné osrstění je nežádoucí a může být tolerováno jen na kohoutku a hřbetě.
 
Barva srsti: Základní barva je černá nebo tmavě hnědá (havana) s rezavě hnědými a bílými znaky. Malé rezavě hnědé znaky nad očima. Rezavě hnědé znaky na tvářích, na hrudi (vlevo a vpravo v oblasti ramenního kloubu) a na nohách, přičemž rezavě hnědá barva musí ležet vždy mezi základní černou nebo hnědou barvou a bílými znaky.
Bílé znaky dobře zřetelná, bílá lysina, která se táhne od lebky bez přerušení na hřbet mordy a v oblasti pysků se rozšiřuje buď plně, nebo částečně na její strany. Bílá barva od brady pokračuje bez přerušení přes hrdlo až k hrudi. Bílá na všech čtyřech tlapách. Bílá špička ocasu. Bílá týlní skvrna, nebo poloviční krční prstenec jsou tolerovány. Procházející, tedy souvisle uzavřený bílý krční prstenec je sice také tolerován, ale nežádoucí.
 
Historie plemene: V roce 1853 byl v časopisu "Tierleben der Alpenwelt" (Život zvířat ve světě Alp) poprvé popsán appenzelský salašnický pes, a to těmito slovy: "Jasně štěkající, krátkosrstý, středněvelký, mnohobarevný salašnický pes." Dále se zde uvádí, že se vyskytuje v určitých oblastech ve zcela vyrovnaném špici blízkém typu, jednak k ochraně stavení, ale i k nahánění stád dobytka. Roku 1898 byl appenzelský salašnický pes označen jako samostatná rasa. První standard této rasy byl sepsán za spoluúčasti lesmistra Maxe Silbera, velkého podporovatele chovu ASP. Na první mezinárodní výstavě psů ve Winterthuru bylo předvedeno osm zástupců této rasy. Dík podnětu profesora dr. Alberta Heima, který se velmi angažovaně ujal švýcarských salašnických psů, a tím i "appenzelského", byl v roce 1906 založen "Klub appenzelských salašnických psů". Účelem tohoto klubu bylo udržovat tuto rasu v jejích původních vlastnostech a dále rozvíjet její chov. S povinným zapisováním štěňat do "Appenzelské plemenné knihy" začal cílevědomý čistokrevný chov této rasy. Původní chovatelskou oblastí byly kantony Appenzell. Dnes jsou psi této rasy chováni po celém Švýcarsku, ale i v mnoha jiných zemích. Pojem "appenzelský salašnický pes" je dnes jasně vymezen a tato rasa je jednoznačně rozlišena od ostatních švýcarských salašnických psů. Vzdor tomu, že ASP našel již mnoho příznivců, je jeho chovná základna stále velmi malá. Jen zodpovědným a pozorným chovem bude možno ty přirozené a vynikající dědičné vlastnosti této rasy dále prohlubovat a upevňovat.
"Plemeno je malopočetné - vzácné. V dnešní době je v ČR okolo 15-ti chovatelských stanic tohoto plemene." - doplněno chovatelkou tohoto plemene
 
 
 
Chovatelské kluby:
KLUB ŠVÝCARSKÝCH SALAŠNICKÝCH PSŮ - Petr Němec, Lieberzeitova 27, 614 00 Brno, tel : 545 570 226, email: kssp@kssp.cz
 
 
Fóra o plemeni:
 
 


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
01.11.2019: On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE

30.04.2019: Tréninky dogpulleru
Už jste slyšeli o tréninkové pomůcce, potažmo hračce jménem Puller? Umíte ho správně používat? Chcete, aby Váš pes měl super kondici, ale abyste nemuseli běhat desítky kilometrů? V Hafbu začínáme s pullerovými tréninky. Přijďte na úvodní hodinu, kde se dozvíte, jak budou pullerové tréninky probíhat, ale také se pobavíme o tom, jaké cíle máte vy. Hodiny jsou určeny všem majitelům psů, kteří chtějí vyzkoušet něco nového, chtějí se svým psem navázat lepší vztah, zlepšit jeho fyzickou kondici. Je jedno zdali máte závodní ambice nebo ne, tréninky jsou tu pro všechny. Nezáleží na rase a velikosti psa, ani na věku psa či psovoda :o) Více info o pulleru ZDE Lekce budou vypsány v následujících dnech, sledujte rozvrh lekcí. Na úvodní hodinu a tréninky se na Vás všechny těší Iveta


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2541  (2541 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1873  (1873 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1817  (1817 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1862  (1862 hl.)
Neřeším to
1971  (1971 hl.)

Celkem hlasovalo: 10064


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie