Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
88 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

Informace o plemeni
 
Český název: Podhalaňský ovčák
 
Originální název: Polski Owczarek Podhalanski
 
Oficiální zkratka: POO
 
Pořadí popularity: 166. místo [1659.1b]
 
Číslo standardu FCI: 252
 
Skupina FCI: Skupina 1 - Pastevečtí a honáčtí psi kromě švýcarských salašnických psů
 
Sekce FCI: Sekce 1 - Pastevečtí psi
 
Země původu: Polsko
 
 
Použití: Jeho použití je mimořádně všestranné. Velmi dobře pracuje se stádem, osvědčí se také jako hlídací a strážní pes. Je dokonalým hlídačem domu i statku. Tito ovčáci jsou také cvičeni jako slepečtí vodící psi a jako psi záchranářští či lavinoví. Díky svému líbivému vzhledu se podhalaňský ovčák stal také vyhledávaným společenským psem.
 
Celkový vzhled: Podhalaňský ovčák je elegantní a zároveň silný pes. Hlavu nosí středně vysoko, její velikost je v dobrém poměru k tělu. Oči by měly být co nejtmavší, středně velké, šikmo uložené a tmavě lemované. Uši jsou středně dlouhé, silné a hustě osrstěné. Krk je svalnatý s lehce se zvedá nad linii hřbetu. Silný trup svojí délkou poněkud přesahuje kohoutkovou výšku. Hřbet je rovný a pevný, bedra široká. Hrudní koš je hluboký, žebra jsou šikmo postavená a plochá. Hustě osrstěný ocas je nesen pod linií hřbetu, nikdy nesmí být zatočený. Končetiny jsou dobře osvalené, tlapy jsou velké a oválné.
 
Povaha: Podhalaňský ovčák je učenlivý, jeho povaha je klidná, ale je to zároveň pes velmi ostražitý. Jako rodinný pes je ceněn hlavně pro svůj vysloveně přátelský vztah k dětem. Podhalaňský ovčák je ideálním psem pro sportovně založené lidi, kteří hledají psa, který by se neustále pohyboval v rodinném kruhu a sdílel s nimi zálibu v procházkách do přírody a sportování. Hromadný chov v kotcích těmto psům velmi škodí a je třeba se ho vyvarovat.
 
Osrstění: Srst na hlavě, tlamě a na přední straně hrudních a pánevních končetin je krátká a hustá. Na krku a trupu je dlouhá, hustá, rovná nebo lehce zvlněná. Struktura srsti je tvrdá s bohatou podsadou.
 
Barva srsti: Barva srsti se vyžaduje pouze jednobarevná bílá.
 
Historie plemene: Mezi nejznámějšími velkými plemeny pasteveckých psů v Evropě určitě existují příbuzenské vztahy. Jsou to podhalaňský ovčák v Polsku, slovenský čuvač na Slovensku, kuvasz v Maďarsku a také maremmanzský ovčák v Itálii, pyrenejský horský pes a pyrenejský mastif ve Francii a Španělsku. K této teorii opravňuje fakt, že původní plemeno, které pocházelo z Asie, se usídlilo v karpatské pánvi s Maďary. Ti již v devátém století našeho letopočtu putovali na dobrodružných cestách a loupežných výpravách celou Evropou, přitom je provázeli jejich psi. Je doloženo, že na středověkých obchodních cestách putovala stáda maďarského skotu provázená psy. Cestovali tak až do Krakova, Vídně, Štrasburku nebo Benátek. Občas několik psů zůstalo v odlehlých oblastech, kde je místní obyvatelé chovali prakticky čistokrevně, a tak byl položen základ různým plemenům, která se liší podle místa svého vzniku. Psům, kteří byli chování v oblasti Vysokých Tater, dnes říkáme polský podhalaňský ovčák (Polski owczarek podhalanski). Po první světové válce začali polští kynologové s čistokrevným chovem těchto krásných psů, ale vybudované základy chovu zničila druhá světová válka. Proto bylo plemeno mezinárodně uznáno až v roce 1963.
 
Poměr velikosti psa k dospělému člověku.
 
 
Chovatelské kluby:
KLUB PYRENEJSKÝCH PLEMEN -
 
 


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 23.5.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2607  (2607 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1936  (1936 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1884  (1884 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1922  (1922 hl.)
Neřeším to
2034  (2034 hl.)

Celkem hlasovalo: 10383


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie