Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
32 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

Informace o plemeni
 
Afgánský chrt
Český název: Afgánský chrt
 
Originální název: Afghan Hound
 
Oficiální zkratka: AF
 
Pořadí popularity: 87. místo [2935.1b]
 
Číslo standardu FCI: 228
 
Skupina FCI: Skupina 10 - Chrti
 
Sekce FCI: Sekce 1 - Dlouhosrstí chrti nebo chrti s praporci
 
Země původu: Afganistán
 
 
Použití: Dříve k lovu na viděnou. Dnes společenský a dostihový pes.
 
Celkový vzhled: Budí dojem síly a důstojnosti, přičemž síla je spojena s rychlostí. Hlava je nesena hrdě. Pro plemeno je východní, orientální výraz. Afgánský chrt se dívá jakoby „skrz“ člověka. Chování má zdrženlivé, ale s jistou náruživou nespoutaností.
 
Povaha: Afgánský chrt lovil samostatně na rozdíl od ostatních chrtů. Byl odkázán jen sám na sebe, na svou odvahu, chytrost a výbornou orientaci v terénu. Tyto vlastnosti, které jsou typické se zachovaly dodnes, a poněkud ztěžují jeho výchovu k poslušnosti. Nesmíme si plést afgána s německým ovčákem. Poslušnosti ho učíme s láskou,trpělivostí a důsledností. Je tvrdohlavý a rád dělá věci jen ty, co ho baví.
 
Výška: Ideální výška pro psy 68-74 cm, pro feny 63-69 cm
 
Osrstění: Dlouhá hedvábná srst na žebrech, hrudních i pánevních končetinách i na slabinách. U dospělých psů na ramennou a sedle krátká a hustá. Na hlavě od čela dozadu tvoří dlouhá srst zřetelnou kštici. A čenichové partii je srst krátká. Uši a končetiny jsou dobře osrstěné. Srst musí být splývavá.
 
Barva srsti: Všechny barvy a kombinace jsou přípustné.
 
Historie plemene: Afgánský chrt je prastaré plemeno. Důkazem toho je i legenda o Noemově arše, kde zástupci plemene byli při potopě světa zachráněni. Samozřejmě je to jen legenda. Samotné jméno praví, že pochází z Afganistanu.Chrt byl nejlepším pomocníkem při lovu a jednou z nejdůležitější součástí jejich majetku, protože jim zaručoval možnost obživy. Nebylo lehké si zakoupit dobrého lovce, jelikož jeho cena byla veliká. Proto svému majiteli přinášel také velikou úctu.
Na západě Afganistanu existovaly dva různé rázy chrtů. Chrt horský – Murray, který lovil převážně divoké kozy. Byl menší, kratší, robustnější, silněji úhlený a více osrstěný. Chrt nížinný – Ghazni byl větší,delší, méně úhlený a méně osrstěný.A celkově oba typy vypadaly jinak než dnešní afgáni.
První psi byli dovezeni do Anglie v polovině 19. století, ale zásadní obrat nastal až když kapitán John Barff přivezl pětiletého psa „Zardina“. Tento pes byl předváděn na výstavách ve třídě exotických psů a za svého života neměl konkurenci. Poté trvalo mnoho let, než se objevil srovnatelný exemplář. Zardin se stal modelem podle něhož byl v roce 1912 sepsán první standard plemene. Nedochovaly se žádné záznamy o jeho potomcích, proto se předpokládá, že neexistují.
Ani major Bell Murray, který dlouho marně pátral v zemi původu po afgánech typu Zardin ,neuspěl. Proto v roce 1920 přivezl do Anglie skupinu chrtů, kteří se lišili. Byli to chrti stepní, později označováni jako afgáni Bella Murraye. O 7 let později se v Anglii objevil pes „Sirdar of Ghazni“, který byl importován z chovatelské stanice tehdejšího afgánského krále Amanullaha. Byl zástupcem horského typu a byl považován za nejlepšího chrta od dob Zardina. Paní Ampsová, která se skupinou dalších afgánů psa dovezla,vlastnila chovatelskou stanici of Ghazni. Od té doby se horskému typu též říká Ghazni. Ačkoliv se oba rázy velmi lišily, byli v chovu hned promíchány. I v dnešní době si lidé vybírají psi podle toho zda se budou věnovat dostihům , nebo výstavám.
 
Poměr velikosti psa k dospělému člověku.
 
 
Chovatelské kluby:
Klub chovatelů chrtů - Předseda: Vladimír Panuška, Tachovská 63, Plzeň 323 24
 
 
Inzeráty:
Prodám - štěňata: [Počet inzerátů: 1]
 
 


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: ZMĚNA TERMÍNU - Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 1.8.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2917  (2917 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2214  (2214 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
2200  (2200 hl.)
Odčervuji nepravidelně
2182  (2182 hl.)
Neřeším to
2407  (2407 hl.)

Celkem hlasovalo: 11920


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie