Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
89 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

Informace o plemeni
 
Rhodéský ridgeback
Český název: Rhodéský ridgeback
 
Originální název: Rhodesian ridgeback
 
Oficiální zkratka: RR
 
Pořadí popularity: 85. místo [2748.1b]
 
Číslo standardu FCI: 146 (Standard >>)
 
Skupina FCI: Skupina 6 - Honiči, barváři a příbuzná plemena
 
Sekce FCI: Sekce 3 - Příbuzná plemena
 
 
Použití: Rhodézský ridgeback se stále ještě používá v mnoha částech světa k lovu zvěře, ale těší se mimořádné oblibě také jako hlídací pes a člen rodiny.
 
Celkový vzhled: Rhodézský ridgeback by měl být harmonicky stavěný, silný, svalnatý, obratný a aktivní, symetrický z profilu a při pohybu střední rychlostí vysloveně vytrvalý. Hlavní důraz se klade na pohyblivost, eleganci a funkční zdraví bez jakýchkoliv tendencí k nadměrně mohutnému vzhledu. Zvláštností plemene je hřeben na hřbetu (»ridge«), což je pruh srsti, jež roste opačným směrem než na zbývajících částech těla. Hřbetní pruh je základním charakteristickým znakem tohoto plemene. Ridge musí být jasně ohraničený, symetrický a směrem k zádi se zužuje. Musí začínat bezprostředně za lopatkami a dosahovat až ke kyčelním hrbolům. Hřeben na hřbetě smí vykazovat jen dva víry srsti (»crowns«), jež jsou stejného tvaru a jsou umístěny symetricky proti sobě. Dolní okraje vírů nesmějí přesahovat přes horní třetinu hřbetního hřebenu. Dobrá průměrná šířka hřbetního hřebenu (ridge) je 5 cm (2").
 
Povaha: důstojná, inteligentní, vůči cizím zdrženlivá, ale bez náznaků agresivity nebo bázlivosti.
 
Výška: Psi: 63 cm (25") až 69 cm (27")
Feny: 61 cm (24") až 66 cm (26")
 
Váha: Psi: 36,5 kg (80 liber)
Feny: 32 kg (70 liber)
 
Osrstění: Srst by měla být krátká a hustá, hladká a lesklá; srst není vlnitá ani hedvábná.
 
Barva srsti: Světle pšeničná až červená pšeničná. Trocha bílé na hrudi a na prstech je přípustná, velké bílé skvrny na těchto místech nebo na břiše jsou nežádoucí. Tmavá tlama a tmavé uši jsou přípustné. Příliš mnoho černých chlupů v srsti je nežádoucí.
 
Historie plemene: První psi s hřebenem obráceně rostoucí srsti na hřbetě se objevili v Egyptě již před 3 000 lety. Dokládají to řezby a malby nalezené v hrobech faraónů.
Na vývoji rhodéského ridgebacka se podílela celá skupina psů. I když to byli psi různé tělesné stavby a barvy, měli jedno společné – ridge – pruh srsti na hřbetě, rostoucí v opačném směru.
Ridgeback, jak ho známe dnes, je plemenem vzniklým v Africe v průběhu posledních tří set let. Ridge zdědil od psů domorodých obyvatel – Hotentotů (neboli Khoi-Khoinů), jak nazývali domorodé obyvatelstvo Evropané, osídlující Afriku.
Koncem 18. století začala první plánovaná křížení mezi evropskými psy a africkými psy s ridgem (Ridged African Dogs).
Druhým a rozhodujícím obdobím pro rozvoj plemene byla doba mezi 1870 – 1922. Tehdy byly rozpoznány skvělé lovecké a obranářské schopnosti. Křížením psů s r i d g e se utvrzovaly lovecké schopnosti. Jejich popularita soupala, zejména když dokazovali tyto své schopnosti a odvahu při lovu velké zvěře. Později se jim začalo říkat Lion Dogs /lví psi/.
Tradice využívání těchto psů k lovu pokračovala až do 20. století. Jeden ze slavných lovců uvádí: „Staří afričtí lovci zvěře, jako byl Cornelius van Rooyen (z Rhodésie, dnešní Zimbabwe) a mnozí další, chovali ridgebacka jako samostatné plemeno. Zajišťovali si tak psa dostatečně odvážného, který zastaví i tu nejnebezpečnější zvěř, např. lvy a leopardy, zároveň ale i natolik chytrého, aby se na protivníka rovnou nevrhl a nebyl při tom usmrcen.“
Psi byli drženi i na farmách po celé jižní Africe, v Mosambiku a dokonce i v Keni. Rhodéský ridgeback prokazoval, že je nejen talentovaným honícím psem, ale i psem schopným hlídat farmu, pást dobytek a ohlídat dům.
V roce 1922 Francis Barens z Mashonalandu (východní Zimbabwe), který již mnoho let vlastnil Ridged Dogs, uspořádal setkání s ostatními milovníky tohoto plemene, a sestavili první popis plemene, který se stal základem prvního standardu. Tento byl předložen Kennel Union of Southern Africa a po revizi v r. 1926 přijat.
 
 
 
Chovatelské kluby:
ČESKÝ KLUB RHODÉSKÝCH RIDGEBACKŮ - Mgr. Věroslav Herian, Michálkova 1398, 269 01 Rakovník, tel.: 602 649 734, e-mail: veroslav.herian@army.cz
 
 
Inzeráty:
Prodám - štěňata: [Počet inzerátů: 10]
 
 
Fóra o plemeni:
Rhodéský ridgeback - zrzavý krasavec [Počet příspěvků: 1599]
 
 


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
30.03.2019: Seminář Hrátky s klecí
Chtěli byste, aby váš pes měl pobyt v kleci rád a ne „za trest“? Aby se do klece těšil a vydržel v ní bez stresu odpočívat i cestovat? Představme klec svému psovi jako boudu, která skýtá nejen mnoho zábavy, ale zároveň psovi nabízí bezpečné místo pro odpočinek. Hry s klecí zlepšují i drive psa a prohlubují vztah mezi pánem a psem. Více info ZDE

13.03.2019: HafBO na For Pets
Ve dnech 4. - 7. dubna 2019 se bude konat veletrh For Pets, na kterém se ve čtvrtek a v neděli odpoledne můžete potkat s našimi instruktorkami, které budou provádět ukázky dogfitness. Stavte se, rády Vás uvidí.

10.03.2019: Letní tábory 2019
Program a termíny jsou známy. Místa se začínají postupně obsazovat. Více informací ZDE.

04.03.2019: Kynologická knihovna
Pokud si nechcete doma hromadit kynologické knihy, ale některá témata by jste si rádi přečetli, nabízíme nově i půjčení odborné kynologické literatury. Seznam knih a cenu půjčovného naleznete ZDE. Nabídku budeme postupně rozšiřovat.

26.12.2018: Hotel pro psy HafBezObav
1.1.2019 pro Vás a Vaše psí kamarády otvíráme hotel pro psy (dlouhodobé i krátkodobé hlídání psů) a další doplňující služby. Více informací ZDE. Budeme se těšit :)


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1883  (1883 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1458  (1458 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1327  (1327 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1382  (1382 hl.)
Neřeším to
1398  (1398 hl.)

Celkem hlasovalo: 7448


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie