Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
75 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

Informace o plemeni
 
Rhodéský ridgeback
Český název: Rhodéský ridgeback
 
Originální název: Rhodesian ridgeback
 
Oficiální zkratka: RR
 
Pořadí popularity: 86. místo [2627.7b]
 
Číslo standardu FCI: 146 (Standard >>)
 
Skupina FCI: Skupina 6 - Honiči, barváři a příbuzná plemena
 
Sekce FCI: Sekce 3 - Příbuzná plemena
 
 
Použití: Rhodézský ridgeback se stále ještě používá v mnoha částech světa k lovu zvěře, ale těší se mimořádné oblibě také jako hlídací pes a člen rodiny.
 
Celkový vzhled: Rhodézský ridgeback by měl být harmonicky stavěný, silný, svalnatý, obratný a aktivní, symetrický z profilu a při pohybu střední rychlostí vysloveně vytrvalý. Hlavní důraz se klade na pohyblivost, eleganci a funkční zdraví bez jakýchkoliv tendencí k nadměrně mohutnému vzhledu. Zvláštností plemene je hřeben na hřbetu (»ridge«), což je pruh srsti, jež roste opačným směrem než na zbývajících částech těla. Hřbetní pruh je základním charakteristickým znakem tohoto plemene. Ridge musí být jasně ohraničený, symetrický a směrem k zádi se zužuje. Musí začínat bezprostředně za lopatkami a dosahovat až ke kyčelním hrbolům. Hřeben na hřbetě smí vykazovat jen dva víry srsti (»crowns«), jež jsou stejného tvaru a jsou umístěny symetricky proti sobě. Dolní okraje vírů nesmějí přesahovat přes horní třetinu hřbetního hřebenu. Dobrá průměrná šířka hřbetního hřebenu (ridge) je 5 cm (2").
 
Povaha: důstojná, inteligentní, vůči cizím zdrženlivá, ale bez náznaků agresivity nebo bázlivosti.
 
Výška: Psi: 63 cm (25") až 69 cm (27")
Feny: 61 cm (24") až 66 cm (26")
 
Váha: Psi: 36,5 kg (80 liber)
Feny: 32 kg (70 liber)
 
Osrstění: Srst by měla být krátká a hustá, hladká a lesklá; srst není vlnitá ani hedvábná.
 
Barva srsti: Světle pšeničná až červená pšeničná. Trocha bílé na hrudi a na prstech je přípustná, velké bílé skvrny na těchto místech nebo na břiše jsou nežádoucí. Tmavá tlama a tmavé uši jsou přípustné. Příliš mnoho černých chlupů v srsti je nežádoucí.
 
Historie plemene: První psi s hřebenem obráceně rostoucí srsti na hřbetě se objevili v Egyptě již před 3 000 lety. Dokládají to řezby a malby nalezené v hrobech faraónů.
Na vývoji rhodéského ridgebacka se podílela celá skupina psů. I když to byli psi různé tělesné stavby a barvy, měli jedno společné – ridge – pruh srsti na hřbetě, rostoucí v opačném směru.
Ridgeback, jak ho známe dnes, je plemenem vzniklým v Africe v průběhu posledních tří set let. Ridge zdědil od psů domorodých obyvatel – Hotentotů (neboli Khoi-Khoinů), jak nazývali domorodé obyvatelstvo Evropané, osídlující Afriku.
Koncem 18. století začala první plánovaná křížení mezi evropskými psy a africkými psy s ridgem (Ridged African Dogs).
Druhým a rozhodujícím obdobím pro rozvoj plemene byla doba mezi 1870 – 1922. Tehdy byly rozpoznány skvělé lovecké a obranářské schopnosti. Křížením psů s r i d g e se utvrzovaly lovecké schopnosti. Jejich popularita soupala, zejména když dokazovali tyto své schopnosti a odvahu při lovu velké zvěře. Později se jim začalo říkat Lion Dogs /lví psi/.
Tradice využívání těchto psů k lovu pokračovala až do 20. století. Jeden ze slavných lovců uvádí: „Staří afričtí lovci zvěře, jako byl Cornelius van Rooyen (z Rhodésie, dnešní Zimbabwe) a mnozí další, chovali ridgebacka jako samostatné plemeno. Zajišťovali si tak psa dostatečně odvážného, který zastaví i tu nejnebezpečnější zvěř, např. lvy a leopardy, zároveň ale i natolik chytrého, aby se na protivníka rovnou nevrhl a nebyl při tom usmrcen.“
Psi byli drženi i na farmách po celé jižní Africe, v Mosambiku a dokonce i v Keni. Rhodéský ridgeback prokazoval, že je nejen talentovaným honícím psem, ale i psem schopným hlídat farmu, pást dobytek a ohlídat dům.
V roce 1922 Francis Barens z Mashonalandu (východní Zimbabwe), který již mnoho let vlastnil Ridged Dogs, uspořádal setkání s ostatními milovníky tohoto plemene, a sestavili první popis plemene, který se stal základem prvního standardu. Tento byl předložen Kennel Union of Southern Africa a po revizi v r. 1926 přijat.
 
 
 
Chovatelské kluby:
ČESKÝ KLUB RHODÉSKÝCH RIDGEBACKŮ - Mgr. Věroslav Herian, Michálkova 1398, 269 01 Rakovník, tel.: 602 649 734, e-mail: veroslav.herian@army.cz
 
 
Inzeráty:
Prodám - štěňata: [Počet inzerátů: 1]
 
 
Fóra o plemeni:
Rhodéský ridgeback - zrzavý krasavec [Počet příspěvků: 1599]
 
 


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
26.12.2018: Psí hotel HafBezObav
1.1.2019 pro Vás a Vaše psí kamarády otvíráme psí hotel (dlouhodobé i krátkodobé hlídání psů) a další doplňující služby. Více informací ZDE. Budeme se těšit :)

18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1723  (1723 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1311  (1311 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1195  (1195 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1247  (1247 hl.)
Neřeším to
1265  (1265 hl.)

Celkem hlasovalo: 6741


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie