Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
33 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Průměrný věk psů plemene Cane Corso je ve vztahu se zbarvením srsti

Vydáno dne 23. 08. 2017 (963 přečtení)

Přímým předkem plemene Cane Corso Italiano (viz fotografie níže) je Canis Pugnax, molossoidní plemeno známé ze starověkého Říma, které bylo používáno pro strážní a válečné účely. Plemeno nezmizelo se zánikem Římské říše, ale tito psi byli používáni pro lov a hlídání majetku.

Reklama


Předkové dnešních psů Cane Corso hlídali pole a usedlosti středověkých farmářů. Po transformaci a modernizaci zemědělství se počet psů Cane Corso stále snižoval a toto plemeno téměř vyhynulo. Jen několik psů přežívalo v Apulii (provincie v jižní Itálii). Záchrana tohoto plemene začala v 70. letech minulého století. Profesor Francesco Ballotta a doktor Antonio Morsiani našli 19 psů Cane Corso, které začali vzájemně křížit. První standard plemene byl vytvořen v roce 1987, kdy bylo registrováno 100 psů Cane Corso.

Plemeno Cane Corso bylo oficiálně uznáno organizací zastřešující italské kluby (ENCI) v roce 1994 jako italské národní plemeno. Mezinárodní kynologická federace (FCI), která sdružuje téměř všechny vyspělé země světa (kromě USA a Velké Británie), uznala oficiálně toto plemeno až v roce 2007. Cane Corso je tak jedním z nejmladších plemen. Jeho popularita ale každým rokem narůstá a počet chovatelů se zvyšuje. Na mezinárodních výstavách je toto plemeno zastoupeno největším počtem psů mezi všemi molossoidními plemeny a patří mezi 10 nejvíce zastoupených plemen.

Průměrný věk většiny známých plemen byl již detailně popsán. Průměrný věk plemene Cane Corso byl poprvé zjištěn naší výzkumnou skupinou až v roce 2017 a publikován v mezinárodním časopise Open Veterinary Journal (Korec, E., Chalupa, O., Hančl, M., Korcová, J., Bydžovská, M. 2017. Longevity of Cane Corso Italiano dog breed and its relationship with hair colour. Open Vet. J. 7(2), 170-173).

Díky spolupráci s chovatelskými stanicemi z 25 zemí celého světa jsme poprvé zjistili průměrný věk psů plemene Cane Corso na statisticky významném vzorku 232 psů. Psi plemene Cane Corso se průměrně dožijí 9,29 roku. Překvapující výsledek byl zjištěn, když byl stanoven průměrný věk psů jednotlivých barev. Naše výzkumná skupina zjistila, že nejdéle se dožívají černožíhaní psi (10,30 roku), následují žíhaní psi (10,13 roku), šedožíhaní (9,84 roku), žlutí (9,01 roku), černí (9,00 let), šedí (9.00 let) a psi jiných barev (8,09 roku). Shrnutí zjištěných výsledků najdete níže v grafu. Zjištění vztahu mezi průměrnou délkou života a barvou srsti bylo ve světové literatuře poprvé publikováno naší výzkumnou skupinou.

Toto zjištění má nejen teoretický význam pro možnou identifikaci genů zodpovídajících za dlouhověkost, ale má i zásadní význam pro chovatele, kteří chtějí dosáhnout delšího věku u svých psů.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Majitel chovatelské stanice Korec Corso

Ředitel ZOO Tábor

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1507  (1507 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1181  (1181 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
987  (987 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1060  (1060 hl.)
Neřeším to
1090  (1090 hl.)

Celkem hlasovalo: 5825


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie