Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
64 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Základy pozitivní motivace

Vydáno dne 07. 06. 2016 (1412 přečtení)

V dnešní době jsou psům přiznávány inteligenční projevy, které byly dříve nemyslitelné. Výcvik psího kamaráda nabývá stále větších a rozmanitějších možností... 

Reklama


... Výhodou společného cvičení s Vaším pejskem je nejen eliminace nežádoucího chování, ale hlavně výrazné posílení a prohloubení vzájemného vztahu mezi Vámi a Vaším psem.

Pokusme se tedy nahlédnout do čím dál častěji využívané metody výcviku - pozitivní motivace nebo-li pozitivního upevňování. Pojďme si vysvětlit základní principy této metodiky a vytvořte si tak, z Vás a Vašeho psího parťáka, prima tým.

 

Posílení pozitivní X posílení negativní

V pozitivní motivaci je alfou a omegou děj, kterému říkáme posílení, nebo-li upevnění. V případě pozitivního posílení pes získává něco, po čem touží. V opačném případě – při negativním posílení pes svým chováním odbourá něco, co je mu nepříjemné. Logicky tedy bude pes volit cestu, při které se mu jeho chování vyplatí a které mu přinese odměny = četnost chování se bude zvyšovat. Naopak pokud se pes bude chtít vyvarovat něčemu, co mu „není po chuti“= četnost chování se sníží a chování může vymizet úplně. Vždy však platí pravidlo, že chování je tvořeno odměnou.

 
Odměny

Odměny jsou nedílnou součástí procesu učení. Nejčastěji se v tréninku psů jako odměna nabízí jídlo (pamlsky) a hračka. V životě psů je však odměn mnohem více. Pro některé psy je mnohem větším lákadlem (tedy odměnou) např. čmuchání, hrabání, válení se (většinou ve všem smradlavém J), hra se psem, prohánění ptáků, atd. A právě těchto lákadel můžeme při správném tréninku, využít jako odměn. Odměna vždy zvyšuje četnost opakování určitého chování!

 

Hodnota páníčka

Když bychom si udělali seznam činností, které náš pes rád vykonává, my osobně bychom se ve spojení s danou činností vyskytli nejspíš až na konci celého seznamu. To bývá hlavní odpověď na otázku „Proč mě venku nevnímá?“ – v tomto případě Vaše hodnota není nijak vysoká a pes upřednostňuje mnohem více lákadel (věcí, pachů,…). Získání vyšší hodnoty je závislá nejen na odměnách (místo granule - dám párek), ale také na Vaši společné hře, na důvěře a vzájemném vztahu, který se každým tréninkem posiluje a to pozitivně J

 

Markery neboli označovače

V pozitivně laděném tréninku psů je vhodné jasně označit chování, které se nám líbí a je žádoucí. K tomuto účelu používáme tzv.  marker nebo-li označovač. Markerem může být buď klikr (plastová krabička, která vyluzuje mlaskavý zvuk) nebo jedno námi zvolené slovo. Označování je nutné VŽDY podpořit odměnou, aby si pes vytvořil spojení, že s označením přichází odměna a že my označujeme chvíli, kdy pes „jedná“ správně. Na základě tohoto klasického podmínění (marker=pamlsek), se pes tréninkem naučí operantnímu podmínění – tzn. pes bude „nabízet“ chování tak, aby spustil marker a přišla odměna.

 

Dané chování psa, které spouští marker a následnou odměnu, je vždy na nás, proto je nezbytné si před tréninkem vždy dobře rozmyslet, které chování je pro nás žádoucí.

 

Základní rovnice pozitivní motivace

podnět (posunek či povel) na dané chování – pes vykoná chování – označím markerem (klikr či slovo) – potvrdím odměnou

 

 

Přeji Vám i Vašem psím parťákům mnoho zábavy při cvičení a společném posilování :-)

 

Autorkou textu je Bára Petržilková

 

 


[Akt. známka: 3,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1508  (1508 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1184  (1184 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
991  (991 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1062  (1062 hl.)
Neřeším to
1094  (1094 hl.)

Celkem hlasovalo: 5839


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie