Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
57 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Soutěž o knihu: Zvířata v překladu

Vydáno dne 02. 03. 2016 (759 přečtení)

Výherci knihy zvířata v překladu se stávají:

Lucie Komoňová

Antnonín Šimek

Dominik Hlavica

Hanka SLádková

Veronika Davídková

Gratulujeme!

Reklama


 

 

Temple Grandinová a Catherine Johnsonová: Zvířata v překladu

 

 

 

Autistická mysl jako klíč k pochopení chování zvířat. Přel. Alžběta a Jan Dvořákovi, Csy, 2015, 304 s.

 

 

Na náš knižní trh přibylo české vydání ve světě známého titulu Animals in TranslationZvířata v překladu dvojice autorek Temple Grandinové a Catherine Johnsonové. Kniha je členěna do několika obecných kapitol, ve kterých je na mnoha příkladech vysvětleno zvířecí chování. Celá jedna kapitola je věnována zvířecí agresi, což jistě ocení majitelé domácích mazlíčků, zejména psů. Hodně se věnuje umělému selekčnímu tlaku při šlechtění a jeho dopadu na psychické vlastnosti některých plemen, například labradorských retrívrů. Čtenář se dozví mnohé o významu socializace zvířat žijících po lidském boku, a také o některých mimořádných schopnostech zvířat, jakými jsou paměť stěhovavých ptáků nebo extrémní vnímavost psů a koní. Velice zajímavé je také rozvíjení teorie australských antropologů, podle které se v průběhu domestikace psa nejednalo o jednostranné přizpůsobování se psů lidem, ale i naopak – dávní lidé se během období, kdy se spolčovali s vlky, naučili také jako vlci jednat a uvažovat.

Nakonec kniha obsahuje i praktické návody na řešení problémů, spojených zejména s agresivním chováním, a dotýká se i výcvikových metod pomocí pozitivní motivace.

Temple Grandinová je již známou autorkou na poli literatury, zabývající se vnímáním lidí postižených autismem (v nakladatelství Mladá fronta česky vyšlo Mozek autisty: Myšlení napříč spektrem, 2014). Na druhé straně se po celém světě proslavila jako odbornice v oboru chování hospodářských zvířat, když ve Spojených státech prosadila reformu, která zlepšuje jejich život v zajetí. Jak sama tvrdí, klíčem k jejímu chápání toho, jak zvířata vnímají a uvažují, je její autistické postižení, způsob vnímání v detailech a menší míra abstrakce. I když její tvrzení, že zvířata myslí skutečně jako autisté, je kontroverzní a odborníci z oblasti neurologie s ní většinou nesouhlasí, nedá se jí upřít obrovský pozorovací talent znásobený mnohaletými zkušenostmi na poli chování zvířat.  V předmluvě k českému vydání od známého etologa Mareka Špinky stojí: „Temple Grandinová nám otevírá jinou cestu – cestu osoby se zvláštním nadáním. Osoby, které nefajruje pod některými pekáči mozkové kůry tak, jak by mělo. Osoby, která musí jíst od malička lecjaké zkušenosti hodně syrové. Osoby, které díky autistickému postižení clona normální lidské mysli nebrání vnímat naostro. Osoby, která si dokáže osvojit pohled zvířete a přeložit ho do lidského jazyka“.  

 

 

Pojďte si s námi zasoutěžit o jednu z pěti knih Zvířata v překladu.

 

Stačí nám poslat odpověď na otázku a být mezi pěti vybranými šťastlivci. Otázka zní: Kolik stran má kniha Zvířata v překladu?   

 

 

Své odpovědi zasílejte na e-mail: soutez@hafbezobav.cz
Do soutěže budou zařazeny jen e-maily, které budou v předmětu zprávy označeny heslem a doručeny do data uzávěrky.
Do předmětu zprávy uveďte heslo: SoutezZvirata2016
Uzávěrka soutěže je 9. 3. 2016 ve 24.00 hod.
Výherci budou zveřejněni na webu HafBezObav a kontaktováni e-mailem.

 

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1512  (1512 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1185  (1185 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
994  (994 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1062  (1062 hl.)
Neřeším to
1096  (1096 hl.)

Celkem hlasovalo: 5849


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie