Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
91 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Vyhláška o pohybu psů v Praze se odkládá

Vydáno dne 02. 12. 2015 (2137 přečtení)

V srpnu jsme informovali o tom, že Praha chystá velmi tvrdou protipsí vyhlášku týkající se stanovení pravidel pro pohyb psů na veřejném prostranství. A jak to s ní vlastně dopadlo?

Reklama


 

Jak šel čas s vyhláškou...

Po důkladném zhodnocení návrhu vyhlášky „O stanovení pravidel pro pohyb psů na veřejném prostranství na území hlavního města Prahy“ vypracovalo občanské sdružení Strana psa zásadní připomínky (plné znění připomínek Strany psa k návrhu vyhlášky: http://www.stranapsa.cz/pripominky-k-vyhlasce), které vložila do připomínkového řízení na portále hl. m. Prahy. Důvod, aby byly dané připomínky shledány jako zásadní a tím postoupeny k projednání radou, byla nutnost vyjádření souhlasu nejméně 1 000 osob, „nasbíraných“ nejpozději do 31. 8. 2015. Připomínky Strany psa získaly 1768 souhlasných podpisů a významně tak překročily požadovaný limit pro jejich další vyhodnocení.

Během září pak proběhlo několik veřejných diskuzí o nové vyhlášce na různých místech Prahy, např. na Praze 5 či na Praze 7.

Proti připravované vyhlášce o volném pohybu psů v metropoli protestovali v průběhu září pejskaři i některé radnice. Na Praze 4, odkud návrh na stanovení pravidel pro pohyb psů vzešel, vyhlášku vítali. „Nebudou muset psa na každém centimetru sledovat, budou vědět, že pes nemůže pokousat malé dítě, nebo se srazit s cyklistou,“ uvedl radní pro bezpečnost Zdeněk Pokorný z hnutí ANO. Radnice Prahy 11 (radní pro životní prostředí Šárka Zdeňková z Hnutí pro Prahu 11) plošnou restrikci naopak odmítala s tím, že při velké kumulaci psů na jednom místě by mohlo docházet k jejich vzájemnému napadání: „Vyjádřili jsme nesouhlas s tím, že pokud bude taková závazná vyhláška pro nás platit, využili bychom možnost přílohy číslo 1, kde bychom jako plochu pro volné pobíhání psů označili téměř celou Prahu 11“. „Neustálé vydávání různých předpisů, vyhlášek společnosti nesvědčí. Základními problémy jsou dělení společnosti a vymahatelnost práva," uvedl radní Prahy 6 Jaromír Vaculík.

Většina pražských městských částí navrhovala do magistrátní vyhlášky naopak více míst pro volný pohyb psů, než mají dnes. Některé nesouhlasily s návrhem jako celkem a dalším chybělo ošetření povinnosti sbírat psí exkrementy nebo definice „vodítka". ČTK to zjistila od jednotlivých městských částí.

 

A jaká je situace nyní...

Legislativní komise rady zrušila přípravu vyhlášky o volném pohybů psů a psi tedy mohou v Praze i nadále běhat bez vodítka. A jaké jsou důvody?

Zpravodajský občasník TOP09 Praha 4 „Pražská 4“ na svých stránkách v článku Vyhláška pro psa nebo pod psa k návrhu vyhlášky uvádí: Samotnou vyhlášku, jak ji magistrát rozeslal jednotlivým městským částem, lze označit jedním slovem – odbytá. Na 28 řádcích obsahuje osm gramatických chyb, povícero terminologických nejasností a formulační skvosty typu: „…aby pes neohrozil ani neomezil třetí osoby nebo jiná chovaná nebo volně žijící zvířata.“ Tvůrci se zřejmě inspirovali názvem knihy „O mé rodině a jiné zvířeně“. A mimochodem – proč by pes nemohl omezit třeba divočáka, kterým se v Praze začíná líbit, nebo zahnat potkana? Jako základní pojem se definuje „volný pohyb“, ale v následujícím textu už se používá „volné pobíhání“. A jaký je rozdíl mezi „pod kontrolou“ a „pod dohledem“? Někdo měl tu vyhlášku zkontrolovat, nebo na ni alespoň dohlédnout. Radnice Prahy 4 to neudělala a poslal ji zpět bez upozornění na chyby. Navíc vyrobila další v přílohách, kde jsou špatně velká/malá písmena v názvech ulic a parků, chybný je také katastr u tří pozemků (Záběhlice místo Michle).  

Server Metro.cz zase ve svém článku ANKETA: Bič na pejskaře se odkládá. Radnice se prostě nedohodly uvádí: Hlavním důvodem podle výboru je, že jen 19 z 57 městských části vymezilo na svém území plochy, kde by pes mohl běhat bez vodítka. „Ostatní městské části se k návrhu nevyjádřily nebo území pro volný pohyb psů nevymezily,“ píše se v zápisu z ­jednání komise. Podle předsedkyně komise Martiny Děvěrové by vyhláška bez dostatku vymezených míst mohla být v ­rozporu se zákonem na ochranu zvířat nebo dokonce s ústavou.

„Obecně závazná vyhláška musí regulovat celé území Prahy, městské části nebyly schopny vymezit prostranství, kde by se psi mohli volně pohybovat,“ potvrdila deníku Metro primátorka Adriana Krnáčová. Netají se zároveň s tím, že má vůči vyhlášce další výhrady. „Vyšli jsme při její přípravě vstříc Praze ­4, která vyhlášku chtěla, ale takhle otravovat lidi nemůžeme,“ dodává Krnáčová.

Podle Krnáčové jsou za své psy především zodpovědní jejich majitele. „Navrhovala jsem, ať se to jmenuje regulace držitelů psů, ten pes za to přece nemůže,“ dodává.

Pohyb psů regulovala dosud jen vyhláška o­ ochraně veřejné zeleně, která se týkala pouze pohybu psů v­ parcích, nikoliv pohybu psů např. na chodnících. „Protipsí vyhláška“ upravující pohyb psů na území hl. m. Prahy měla být novinkou.

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: ZMĚNA TERMÍNU - Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 1.8.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2815  (2815 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2121  (2121 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
2090  (2090 hl.)
Odčervuji nepravidelně
2091  (2091 hl.)
Neřeším to
2299  (2299 hl.)

Celkem hlasovalo: 11416


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie