Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY





 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
53 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Farmageddon: Skutečná cena levného masa

Vydáno dne 23. 02. 2015 (1631 přečtení)

Report z přednášky.

Reklama


V úterý 20. 1. 2015 jsme navštívili přednášku pana Philipa Lymberyho, autora knihy "Farmageddon: Skutečná cena levného masa". Přednáška se konala v Hlavním sále Senátu Parlamentu ČR, pod záštitou místopředsedkyně Senátu paní Miluše Horské. Přednáška byla v anglickém jazyce, ale zajištěn byl i český překlad. Pan Lymbery je ředitelem organizace Compassion in World Farming a na přednášce se rozebíralo velmi aktuální téma – chov zvířat ve velkochovech a intenzivní zemědělství.

Jednalo se především o představení nové knihy právě s názvem Farmageddon: Skutečná cena levného masa, kde můžeme najít shrnutí fungování organizace Compassion in World Farming a také zde najdeme přímo osobní poznatky pana Lymberyho z tříleté cesty napříč světem, kdy spolu se svou kolegyní zjišťovali, kde co a jak v zemědělství funguje a nefunguje. Pan Lymbery přednášel velmi poutavě a hlavní bylo přiblížení toho, jak to dnes se zemědělstvím vypadá. Podle pana Lymberyho dnes provozované intenzivní zemědělství není etické a ani trvale udržitelné.

Mezi myšlenky, které na přednášce zazněly, patřilo například to, že chov zvířat v uzavřených prostorech, nám z nich dělá vlastní konkurenci, protože jsou odkázaní na krmivo vyprodukované lidmi jinde. Tím se zvyšují nároky na množství zemědělské půdy, na vyšší spotřebě vody atd. Podle pana Lymberyho je pěstování krmiva pro přežvýkavce zbytečné, protože jsou schopni spásat rostliny nestravitelné pro lidi, prasata pak naopak jsou schopna zpracovat zbytky potravy lidské.

 A tak podobně v celém řetězci intenzivního zemědělství – některé ryby mizí z volné přírody v důsledku nadměrného rybolovu, a protože potravinový řetězec je neúprosný, v důsledku toho mizí i další druhy, které se jimi živí. V důsledku intenzivního zemědělství mizí i jiné druhy zvířat ne jen ryby – pro zemědělství potřebujeme stále větší a větší plochy, proto mizí přirozené habitaty některých dalších zvířat – savců i ptáků. Jak by to mohlo vypadat dále, už si jistě domyslí každý sám, protože povídání o ekologických dopadech by bylo sice zajímavé, ale také časově velmi náročné.

Mezi podstatné myšlenky pana Lymberyho se řadí i to, že podle něj, nejsou potraviny z velkochovů levné – naopak platíme prý za ně třikrát - v obchodech, špatně nastavenými dotacemi a placením za škody, které nastanou na našem zdraví i na prostředí okolo nás. Vyhazuje se obrovské množství vyprodukovaných potravin, a přesto jsou ve světě stále státy, kde lidé trpí hladem… Přednáška mohla poskytnout vhled do tohoto problému lidem, kteří se o tuto situaci již zajímají, ale i lidem, kteří o tom dosud neměli ani ponětí. Celá přednáška byla zakončena diskuzí, kdy se každý mohl zeptat na to, co ho zajímalo k tématu. Kniha Farmageddon je zatím k dispozici v angličtině, ale už se jedná o jejím vydání v českém překladu. Možná by neuškodilo, kdyby si každý alespoň okrajově udělal obrázek o tom, co vlastně v supermarketech a hypermarketech kupuje a mohl se tak rozhodnout, jak to bude dělat dál.

Co mě osobně se na přednášce opravdu líbilo, že nikde nezazněla snaha lidi k něčemu přinutit (tzn. nikdo neříkal, že se máme stát vegetariány, …). Celá přednáška byla v takovém duchu, aby se lidé mohli zamyslet nad tím, jestli mohou něco oni sami udělat proto, aby se zvířata chovaná pro produkci potravin měla lépe, a tím pádem, aby se ke konečnému spotřebiteli dostávaly potraviny zdravější.

 

Fotky z přednášky Farmageddon najdete na Facebooku.

 

 

Autor: Tereza Vidímská

 

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE

30.04.2019: Tréninky dogpulleru
Už jste slyšeli o tréninkové pomůcce, potažmo hračce jménem Puller? Umíte ho správně používat? Chcete, aby Váš pes měl super kondici, ale abyste nemuseli běhat desítky kilometrů? V Hafbu začínáme s pullerovými tréninky. Přijďte na úvodní hodinu, kde se dozvíte, jak budou pullerové tréninky probíhat, ale také se pobavíme o tom, jaké cíle máte vy. Hodiny jsou určeny všem majitelům psů, kteří chtějí vyzkoušet něco nového, chtějí se svým psem navázat lepší vztah, zlepšit jeho fyzickou kondici. Je jedno zdali máte závodní ambice nebo ne, tréninky jsou tu pro všechny. Nezáleží na rase a velikosti psa, ani na věku psa či psovoda :o) Více info o pulleru ZDE Lekce budou vypsány v následujících dnech, sledujte rozvrh lekcí. Na úvodní hodinu a tréninky se na Vás všechny těší Iveta

30.03.2019: Seminář Hrátky s klecí
Chtěli byste, aby váš pes měl pobyt v kleci rád a ne „za trest“? Aby se do klece těšil a vydržel v ní bez stresu odpočívat i cestovat? Představme klec svému psovi jako boudu, která skýtá nejen mnoho zábavy, ale zároveň psovi nabízí bezpečné místo pro odpočinek. Hry s klecí zlepšují i drive psa a prohlubují vztah mezi pánem a psem. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2335  (2335 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1728  (1728 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1630  (1630 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1653  (1653 hl.)
Neřeším to
1744  (1744 hl.)

Celkem hlasovalo: 9090


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie