Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
42 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Romanem Habáskem

Vydáno dne 30. 05. 2014 (1837 přečtení)

Tentokrát si můžete přečíst o Romanu Habáskovi, předním českém musherovi.

Reklama


 

 

Roman se věnuje mushingu již 18 let. Stará se o 15 pejsků plemene Siberian Husky. Jeho největším životním úspěchem je život mezi psy.

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolil zrovna tento sport (mushing)?

Asi někdy v roce 1994, po absolvování základní vojenské služby, jsem zatoužil po vlastním psu. V té době jsem aktivně jezdil na horském kole, lezl po horách a věnoval se outdoorovým aktivitám a dle mého jsem k tomu nutně potřeboval psa do nepohody. Po dlouhém rozhodování mě náhoda zavedla na Šumavu, kde jsem se seznámil s člověkem, který jezdil se psím spřežení, a vlastně bylo okamžitě rozhodnuto. Pořídil jsem si seveřana, psa Sibiřského Huskyho jménem Max. Max změnil můj život a během jediného roku jsem měl na zahradě další tři pejsky. Se čtyřmi psy se už nedalo chodit na výlety ani jezdit na kole a tak jsem je začal zapřahat. Po roce pokusů a omylů jsem se vydal na první závody psích spřežení a zjistil, že vůbec nic neumíme. Trvalo to další rok, než jsem se odvážil jet na další závod a musím říci, že změna to byla obrovská. A mě tento sport učaroval natolik, že se pro mě stal číslem jedna v mém životě. 

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

Dnes mám doma společně se svou přítelkyní dvacet psů. Patnáct psů Siberian Husky, čtyři Border Kolie a jednoho teriéra. Borderkám se věnuje pouze přítelkyně, zatímco já se věnuji tréninku a přípravě psů k závodům psích spřežení. Hlavním psem ve smečce je leader Cariboo z Hrobu, pes, kterému v současnosti vděčím za většinu našich úspěchů v mushingu. I ostatní psi jsou výborní, ale Cariboo je stále něčím převyšuje. Současný závodní tým čítá osm psů s kterými jezdím na závody po celé Evropě, ostatní psi se teprve učí, anebo nestíhají těm ostatním a jsou v roli náhradníků. Trénink však probíhá se všemi psy najednou. Jak jde ale čas, tak pejskové stárnou, takže od samého počátku mého chovatelství jsem se staral a trénoval s pětadvaceti psy a na ty, kteří už nežijí, strašně rád vzpomínám.  


Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšný…

Vážím si každého dne, kdy mohu být se psy a že jsem si jako sport se psy vybral mushing. Nevím, zda by mě bavilo chodit na cvičák, nikdy jsem to nezkusil a asi ani nezkusím. :) Mám rád volnost a pohyb.   Za těch pár let, co se mushingu věnuji, jsem několikrát dosáhl na titul mistra Evropy a čtyřikrát jsem si přivezl medaili z Mistrovství Světa. Nejvíce si vážím vítězství na Mistrovství Světa IFSS v německém Borkenu v roce 2011. Tenkrát jsem na start nastupoval se psy, kteří nebyli rodokmenově žádní šampioni a tak nikdo od nás nic neočekával. Já věděl, že na to máme a věřil jsem hlavně svému leadru Cariboo z Hrobu. To, že jsem si tenkrát toho pejska vzal, byla ta věc, co se mi asi nejvíce povedla. Byl poslední z vrhu, nevýrazný a nikdo si ho nevybral. Vlastně jsem byl poslední zájemce o štěně z vrhu a Cariboo na mě zbyl. :D  A jsem pyšný, že z ničeho jsem se dostal tak daleko. Dnes nám píší lidé z celé Evropy a mají zájem buď o krytí, anebo o štěňátka. 

 


Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

Důležité je vědět, že pes není věc, kterou můžeme odložit do kouta, když nás přestane bavit. Člověk, který se rozhoduje pro sport psích spřežení, by měl vědět, do čeho jde, nebát se života mezi psy a hlavně nezapomenout plnit si své sny s ním. 

 

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano? J

U nás je to trošku složitější. Máme ve smečce dvacet psů a já jsem tím vůdcem smečky. Co se týká psího vůdce, který u nás drží rovnováhu a klid ve smečce, tak je to sedmiletý pes Cariboo. Na haskouna je hodně chytrý a má velký respekt před ostatními psy. On ví, že ho mám strašně rád, víc než ostatní, ale dostává se mu jen toho, co mohu dát i ostatním psům. Psi jsou pro mě rovnocenným partnerem, když se o ně starám, tak jen nejlépe jak mohu, a když pak závodíme, tak vím, že mi to vrací a dělají všechno, jak nejlépe umí. Moji psi jsou moje rodina. 

 


 

Když byste měla v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnila?

Tu kouzelnou hůlku bych změnil na hůl a dal bych ji okusit všem, kteří trápí své psy a jiná zvířata.  Ale vážně, určitě je spousta věcí co se dají změnit, a kouzelnou hůlku k tomu ani nepotřebujeme, záleží jen na nás, jakou českou kynologii budeme mít.

 

 

 

 

 

Webové stránky: www.romanhabasko.blog.cz

 

 

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1507  (1507 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1181  (1181 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
988  (988 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1060  (1060 hl.)
Neřeším to
1091  (1091 hl.)

Celkem hlasovalo: 5827


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie