Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
10 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Radkem Mráčkem

Vydáno dne 19. 03. 2014 (2349 přečtení)

Povídali jsme si Radkem Mráčkem, mladým figurantem a sportovním kynologem.

Reklama


Už v dětství patřily plyšoví pejsci k Radkovým nejoblíbenějším hračkám. S figurováním začal ve 13 letech. Sportovní kynologie Radka baví, a aby se jí mohl věnovat naplno a bez omezení, pořídil si v roce 2009 štěně vlkošedého německého ovčáka. Chegar Námořník (GAR) je však již druhým psem, kterého si vychovává a cvičí sám již od štěněcího věku.

 

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolil zrovna tento sport (sportovní kynologie)?

Různým aktivitám se psem se věnuji již od 9 let. Nejdříve se sibiřským huskym Falkem, později s choďáčkem Rexíkem, kterého jsem si sám vychovával již od štěněte a také s ním začal chodit na kynologické cvičiště.

Ke sportovní kynologii mě přivedla zejména moje kamarádka Lucie Majerová. Lucka a její chodský pes, Gar z Dašického zátiší, byli mým vzorem a myslím, že stále jsou vzorem snad pro všechny majitele chodských psů, kteří se věnují sportovní kynologii.

Na sportovní kynologii mě nejvíce baví stopy a obrana. U obou je krásné pozorovat psa při samostatné činnosti. Na stopě, když jde soustředěně a přesně, nevybočuje a nenechá se ničím vyrušit. U obrany je to zase adrenalin. Obrana se mi nakonec tak zalíbila, že jsem zatoužil být figurantem a začal se v létě 2008 (bylo mi 13 let) učit figurovat.

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

V současné době tvoří naši smečku pouze dva psi:

Německý ovčák Chegar Námořník (Gar) – vlkošedý, čtyřletý pes, se kterým v současné době cvičím. Je již druhým psem, kterého si sám vychovávám a cvičím již od štěněcího věku. Garda je supr parťák, inteligentní, sebevědomý, psychicky vyrovnaný a dobře ovladatelný pes. Má milou a nekonfliktní povahu. Po odchodu choďáčka Rexe ochotně přijal post rodinného mazlíčka. S Garem jsme v letech 2010 - 2013 složili 16 zkoušek z výkonu. Některé zkoušky však máme, v rámci mistrovství nebo závodů, zapsány opakovaně (zk. ZVV1 2x, zk. FPr2 3x, zk. IPO1 3x).

Kříženec sibiřského husky Falko, který má nejkrásnější psí úsměv na světě J. Jako malé štěňátko jsme si ho s bratrem přinesli před dvanácti lety z útulku. Falko se stal správným parťákem pro každou legraci a nechyběl u žádné naší rošťárny. Má velmi milou a přátelskou, ale i trochu „kočičí“ povahu. Je inteligentní, vytrvalý, důsledný, sebevědomý, má vlastní názor na splnění některých povelů a miluje jídlo J.

S Falkem jsme zvládli první krůčky agility i první krůčky muschingu a dovezli si i několik pěkných umístění z voříškiád. Falko mi také výrazně pomohl při výchově Rexíka i Gara. Falko nejen mě, ale i celou naši rodinu, hodně naučil o psím dorozumívání.

V naší smečce již nejsou, ale neodmyslitelně do ní patří:

Vlčí špic Rex - byl prvním psem, na kterém jsem zkoušel své výcvikářské dovednosti. Chytrý, bystrý, výborný hlídač a velmi trpělivý pes, který však vzhledem ke svému pokročilému věku, již neměl pro mé první výcvikové pokusy to správné nadšení.

Chodský pes Kerberos Rex z Gipova (Rexík) - byl mým vysněným psem, kterému však osud do vínku nadělil zejména nemoci a trápení. Přesto nebo snad právě proto měl Rex milou a přátelskou povahu a byl velmi inteligentní, kontaktní, všestranný a nadšený pro každou společnou činnost. Rex byl miláčkem celé rodiny, byl všude a všude ho bylo plno. Již jako štěňátko byl moc hezký a proto jsem mu plánoval výstavní kariéru. Brzy se ale ukázalo, že má vrozenou vadu (kryptorchismus), která je vadou vyřazující z výstav. Ovlivněn Luckou Schőnovou a jejím choďáčkem Darrim Stamo-Bud, jsem s Rexem vyzkoušel hned několik psích aktivit: agility, pasení oveček a koketovali jsme i s dogfrisbee. Nakonec jsme ale zůstali u sportovní kynologie. V dubnu 2009, kdy jsme měli složeny již tři základní zkoušky a připravovali se na další, se u Rexe začaly objevovat epileptické záchvaty. Jeho zdravotnímu stavu jsem přizpůsobil tréninky a výcviku sportovní kynologie jsme se věnovali i nadále, ale zaměřili se více na stopování. Složili jsme spolu celkem 5 zkoušek z výkonu: ZOP, ZZO, ZM, FPr1, FPr2. S Rexíkem jsem se musel nečekaně rozloučit na konci října 2013; měl rakovinu plic ve velmi pokročilém stadiu; nemohl jsem připustit, aby se trápil a umíral v bolestech…

S Rexíkem jsem začínal ve sportovní kynologii, na něm jsem se doslova „vyučil“ a rovněž jsem se od něj spoustu věcí naučil. Rexík mi také pomohl s výchovou malého Gara.

 

Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšný…

Nejvíce si vážním zkušených kynologů, kteří jsou ochotni se nezištně podělit o své zkušenosti, poradit a pomoci začátečníkovi a také těch, kteří jsou ochotni se svými zkušenými psy kousat na figuranta začátečníka a přispět tak k jeho zdokonalování, nezávidí, nepomlouvají a neintrikaří. Za všechny bych rád jmenoval alespoň svého trenéra, pana Jaroslava Matulu, z jehož rad a zkušeností při výcviku čerpám a pod jehož vedením jsem si zvýšil kvalifikaci figuranta MSKS na 1. třídu a s Garem se na Mistrovství mládeže a juniorů MSKS umístil na druhém místě a dosáhl tak na titul „Nejlepší junior MSKS 2012“; na regionálních závodech vybojoval několik prvních míst a složil několik zkoušek z výkonu a tím získal třetí místo v soutěži „Nejúspěšnější mládežník MSKS“, ….

Jako figurant mám radost ze všech složených zkoušek, na které jsem psovodům pomáhal připravovat jejich psy. Nejvíce pyšný jsem na skvělé výkony psů a jejich psovodů, kteří na mě pravidelně trénují (popř. trénovali). Jsou to zejména:

- pes Ciro JIVO (DS) s psovodem J. Matulou, kteří získali 100 bodů (plný počet) na speciálních obranářských zkouškách SPr1 a SPr2; 98 bodů za obranu na zk. IPO1, 95 bodů za obranu na zk. IPO2 a 97 bodů za obranu na zk. ZVV1;

- pes Jack (BOM) s psovodem J. Jelínkem, kteří se pravidelně zúčastňují speciálních obranářských závodů, kde je obrana prováděna na figuranta v ringo obleku, vybojovali v roce 2012 na „obranářském speciálu“ druhé místo a v následujícím roce získali na tomtéž závodu pohár za nejrazantnější zákrok; v roce 2013 dále na jiném „obranářském speciálu“ vybojovali první místo za zákrok provedený psem přes řeku;

- pes Irt od Dalajského potoka (KS) s psovodkou H. Čuřillovou, kteří v roce 2011 získali v kategorii středních kníračů titul Mistr ČR 2011 ve výkonu kníračů (kde za obranu získali známku VD).

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

Láska ke psům a umění jim porozumět, opravdový zájem o tento sport, trpělivost, vytrvalost, houževnatost, pokora, pevné nervy, dostatek času, umět naslouchat radám, umět přijmout kritiku, … a v neposlední řadě zkušený trenér, podpora nejbližšího okolí (rodiny, přátel) a šťastná ruka při výběru toho správného psího parťáka.

 


Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano?

Všichni naši psi byli a jsou členy naší rodiny, jsou to naši nejlepší přátelé. Jsou s námi v domě i na zahradě, jezdí s námi na dovolenou. Jsou zvyklí na pobyt na zahradě, v kotci i v domě. Mají různá privilegia, ale také mají stanovena jasná pravidla, na jejichž dodržování trváme.

 

Když byste měl v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnil?

Možná bych takovou hůlku naprogramoval podle pohádky „Obušku z pytle ven“ tak, aby vždy spravedlivě odměnila všechny, kteří myslí více na svůj úspěch než na zdraví psa, myslí při chovu psů především na svůj výdělek a nikoliv na zdraví budoucích štěňat, jsou plni závisti a zášti, pomlouvají, intrikaří, ...

Pokud bych tu hůlku mohl využít i pro sebe, pak bych si určitě přál vrátit zpět svého choďáčka Rexíka a do vínku bych mu nadělil hodně zdraví a dlouhý život v naší smečce.

 

 

Foto: Anna Juráková, Jiří Kolář, Iveta Mráčková

 

Moje webové stránky: 

www.garrad.estranky.cz 

Webové stránky naší smečky:

www.zrexfalu.estránky.cz 

Webové stránky našich psů:

www.gar.estranky.cz

www.kerberos.estranky.cz

www.falmra.estranky.cz

 

 

-----------------------------

 

Poznámka:
možná by Vás také zajímalo, že jsem studentem čtvrtého ročníku oboru Nábytkářská a dřevařská výroba na Střední škole nábytkářské a obchodní v Bystřici pod Hostýnem.

 


[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE

30.04.2019: Tréninky dogpulleru
Už jste slyšeli o tréninkové pomůcce, potažmo hračce jménem Puller? Umíte ho správně používat? Chcete, aby Váš pes měl super kondici, ale abyste nemuseli běhat desítky kilometrů? V Hafbu začínáme s pullerovými tréninky. Přijďte na úvodní hodinu, kde se dozvíte, jak budou pullerové tréninky probíhat, ale také se pobavíme o tom, jaké cíle máte vy. Hodiny jsou určeny všem majitelům psů, kteří chtějí vyzkoušet něco nového, chtějí se svým psem navázat lepší vztah, zlepšit jeho fyzickou kondici. Je jedno zdali máte závodní ambice nebo ne, tréninky jsou tu pro všechny. Nezáleží na rase a velikosti psa, ani na věku psa či psovoda :o) Více info o pulleru ZDE Lekce budou vypsány v následujících dnech, sledujte rozvrh lekcí. Na úvodní hodinu a tréninky se na Vás všechny těší Iveta

30.03.2019: Seminář Hrátky s klecí
Chtěli byste, aby váš pes měl pobyt v kleci rád a ne „za trest“? Aby se do klece těšil a vydržel v ní bez stresu odpočívat i cestovat? Představme klec svému psovi jako boudu, která skýtá nejen mnoho zábavy, ale zároveň psovi nabízí bezpečné místo pro odpočinek. Hry s klecí zlepšují i drive psa a prohlubují vztah mezi pánem a psem. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2341  (2341 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1732  (1732 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1636  (1636 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1657  (1657 hl.)
Neřeším to
1751  (1751 hl.)

Celkem hlasovalo: 9117


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie