Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY





 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
35 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Toulky se psem přírodou pětkrát jinak

Vydáno dne 27. 10. 2012 (2899 přečtení)

Každý, kdo si pořídí domů čtyřnohého kamaráda, mi jistě dá za pravdu, že to znamená mnohá omezení a mnohé ustupování v tom, na co jsme byli do příchodu štěňátka zvyklí. Většina z nás se snaží najít pro psa to nejlepší vyžití, ale mnohé sporty se zdají být nepřekonatelným problémem, ať už z hlediska bezpečnosti nebo náročnosti. Někteří se bojí o sebe, že je z kola pes strhne, jiní se bojí o psa, že ho něco přejede nebo že se přehřeje nebo se mu zničí klouby… Pravdou ale je, že pes se může naučit leccos a s většinou situací si trochu zkušenější pes a psovod dokáže poradit. Je jen nutné trochu více přemýšlet nad bezpečností a je potřeba být trochu bdělejší a pozornější, než když jde člověk sám.

Reklama


 

 

 

JÍZDA NA KONI

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu, ještě lepší pak může být, když máme vedle sebe svého nejlepšího čtyřnohého kamaráda. Co je důležité, je uvědomit si, že pes jako psovitá šelma, a navíc potomek vlka, je pro koně přirozený predátor, a ačkoli domestikací některé instinkty u obou zvířat otupěly, jakási opatrnost nebo agresivita stále ještě občas převáží. Je nutné obě zvířata pečlivě a bezpečně spolu seznámit, než zahájíme nějakou společnou aktivitu. Pak doma můžeme mít dva perfektní kamarády, kteří si spolu užijí dlouhé výlety přírodou nebo kamarádskou honičku ve výběhu.

Nejprve je dobré si uvědomit, které plemeno psa pro nás bude vhodné (za předpokladu, že ještě pejska nemáme). V podstatě každý pes si na koně dokáže zvyknout, ale některá plemena se hodí více než jiná. Vhodná jsou akční menší plemena jako Jack Russel teriér nebo Parson Russel nebo různá lovecká plemena jako ohaři aj. (u těch je nutné dbát, aby nehonili zvěř při společných vyjížďkách), nebo střední a větší plemena jako německý ovčák, border colie aj. Nevhodná jsou obří plemena, protože u těch není dobré jim dávat velkou zátěž, a příliš malá plemena, která by taktéž nemusela uběhnout to, co bychom chtěli.

Pejska bereme do stáje už od štěňátka a nejdůležitějším krokem je práce ze země, jak s koněm, tak i se psem. Než vezmeme psa na vyjížďku, tak musí bezpečně znát povely KE MNĚ / K NOZE nebo ČEKEJ – kvůli silnicím, myslivcům, turistům, zvířatům atd. Stejně tak by měl pes už být dostatečně dorostlý ve chvíli, kdy mu dáme plnou zátěž běhu u koně, abychom mu nezničili a nepřetížili klouby. Musíme jasně stanovit některá pravidla (pokud možno dřív, než to za nás udělá kůň kopytem nebo zuby . Pes koně nesmí honit (samozřejmě, pokud to nechceme na povel), nesmí po něm skákat, kousat ho a kůň by si měl alespoň částečně zvyknout, že nejde sám, a koukat pod nohy. Je na nás ohlídat, aby si zvířata vzájemně nepřekážela, protože pes, který koně nikdy neviděl, si většinou neuvědomuje sílu kopyt a zubů. Většina koní si na psa zvykne, některým to trvá déle, jiným kratší dobu, ale podobně jako lidi, i koně a psi mají svou povahu a někteří se prostě charakterově nesnesou, to je potřeba posoudit a přizpůsobit se tomu.

Co se vodítka týče, je dobré, aby pes uměl chodit u koně i s vodítkem, ale to nepatří do rukou začátečníkovi, nezkušenému psovi nebo nezkušenému koni, při nepozornosti může vzniknout obrovský problém končící většinou úrazem všech tří zúčastněných. V tomto případě je zvlášť důležité nepřeceňovat sebe ani svá zvířata, ale přivykat je postupným výcvikem a nechtít toho po nich příliš. Pak budeme mít doma dva nejlepší kamarády, se kterými si budeme užívat krásu přírody v kterémkoli ročním období. Posléze můžeme psa učit s koněm i spoustu drobných triků, při kterých budou spolupracovat, nebo nám pes převelice usnadní život, že nebudeme muset slézat z koně pokaždé, když nám v zimě upadne rukavice! 

 

 

Tereza Vidimská

 

 

 

 

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: ZMĚNA TERMÍNU - Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 1.8.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2914  (2914 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2213  (2213 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
2196  (2196 hl.)
Odčervuji nepravidelně
2180  (2180 hl.)
Neřeším to
2403  (2403 hl.)

Celkem hlasovalo: 11906


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie