Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
50 Hostů, 2 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Bonitace a svod

Vydáno dne 25. 04. 2011 (4685 přečtení)

Mnozí z nás touží po pejskovi, a aby si skutečně pořídila vysněné plemeno a ne jeho křížence, pořídí psa s průkazem původu (PP). Průkaz původu zaručuje, že vaše miminko vyroste v zástupce plemene, jaké jste si vybrali, a ponese i typické povahové rysy plemene. Samozřejmě ani PP nemůže zaručit, že každý pejsek bude šampion, a bude se tak moci automaticky podílet na čistokrevném chovu. Proto jsou zde např. bonitace a svody, kde pejska zhodnotí a popř. zapíší do PP jeho vady.

Reklama


 

Bonitací a svodů se nejčastěji účastní lidé, kteří mají v úmyslu na pejscích chovat. Pokud chceme po naší Mařence nebo Alíkovi štěňátka, která také budou mít průkaz původu jako jejich rodiče, musí být uchovněni.

 

Co je bonitace?
Jedná se o výběr jedinců (zjištění bonity) pro chov daného plemene.
Bonitace se koná dvakrát ročně pro psy s PP a mohou se jí účastnit pouze jednou za život ti, kteří dosáhli určitého věku (většinou 12. měsíců) a mají splněné ostatní podmínky pro zařazení do chovu. Bližší specifika, včetně termínů si určuje každý klub plemene sám. Bonitace je tedy poslední „zastávkou“ k cestě za čistokrevnými potomky s PP.

Je v mnoha ohledech podobná výstavě, jedná se ale o podrobnější „prohlídku“. Na bonitaci vám pejska zváží, změří, prohlídnou zuby, prohmatají ocas a u psů i kulky. Bonitační komise také kouká na úhlení končetin, rovná záda, barvu oka, složení či postavení uší a celkový exteriér pejska. Kromě vzhledu se ale také posuzuje povaha a zdraví (např. RTG kyčlí). Hodnotí, nakolik váš miláček splňuje standard FCI daného plemene.

Všechny výsledky se zapisují do bonitační karty, ať už přímo nebo pomocí kódů. V kódu je uvedeno, nakolik se daný jedinec od standardu odchyluje, a je možno si tak o psu udělat předběžný obrázek, aniž by ho člověk viděl naživo. Je to velmi dobrá pomůcka zejména pro chovatele, kteří hledají ženicha či nevěstu pro svého chlupáče. Na závěr bonitace se výsledky zapíší do průkazu původu psa s poznámkou – chovný/nechovný.

 

Chovný I – splňuje všechny požadavky a může se podílet na čistokrevném chovu.
Chovný II – splňuje požadavky s drobnými odchylkami, které je možné tolerovat, musí se na ně však pamatovat při výběru partnera.
Nechovný – pes vykazuje vady vylučující z chovu dle standardu FCI.

 

 

Co je svod?
Popisný svod bývá dvakrát do roka (jarní a podzimní). Stejně jako u bonitace se ho pejsek účastní pouze jedenkrát za život, až na výjimky. Účastní se jej pouze psi s PP, kteří dosáhli určitého věku. Stejně jako u bonitace věkovou hranici a termíny svodu určuje klub plemene. Zpravidla bývá nejnižší věková hranice pro účast na svodu 6. měsíců. Na rozdíl od bonitace pes účastnící se svodu nemusí mít splněnou žádnou výstavu či jinou podmínku pro uchovnění.

Komise opět hodnotí, nakolik se pejsek odchyluje nebo přibližuje standardu FCI a vše zaznamenává do Svodové karty, jejíž kopii po ukončení svodu dostane majitel pejska. Hodnotí se výška, skus, postavení ocasu, pohyb, úhlení končetin, rovná záda, postavení a vzhled uší, barva očí a celková exteriérová podobnost standardu. Do Svodové karty je také zaznamenán výsledek doporučen k chovu/nedoporučen k chovu/odklad.

 

Nedoporučen k chovu – pes vykazuje vady vylučující z chovu, a není tak možné ho k chovu doporučit.
Doporučen k chovu – splňuje veškeré požadavky dle standardu FCI.
Popisný svod odložen – u jedinců vykazujících vadu, která ale s ohledem na vývoj psa může vymizet. Např. pigment, malá výška, neplnochrupost.

 

 

Dizínkův svod
Protože je Dízan už velký, také jsme se účastnili svodu. Klub plemene stafordšírský bulteriér udává jako podmínku účasti věkový limit od 12. měsíců. Byli jsme natěšeni a nervózní, jelikož toto bylo naše první předvedení takto na veřejnosti. Byla jsem zvědavá, jak paní rozhodčí Dízana zhodnotí, jelikož mezi psy na svodu byl rozhodně nejmenší a nejhubenější. Nejeden člověk si ho spletl s fenečkou. Dizi to ale nesl statečně a celý den byl moc hodný a trpělivý. Když jsme přišli konečně na řadu, už se mi třásly ruce, takže jsem byla ráda, že Dizi není takový trémista jako já. Naprosto suverénně nakráčel doprostřed místnosti před poradkyni chovu, která hodnotila. Nechal si prohmatat kulky, ocásek, zkouknout zuby a změřit výšku. Pak už jsme se jen prošli po kruhu a posadili se před pani rozhodčí, aby mohla posoudit výraz. No a bylo vymalováno. Jako posudek jsme dostali „doporučen k chovu“, ale vyslechli jsme si náležitý komentář. Údajně vypadáme jako z Dachau, máme blbě složené uši a jsme malí. Ono vidět stafbulího kluka, co se vejde do rozměru podle standardu, je dnes poměrně vzácnost, tak jsme nejspíš paní poradkyni trochu překvapili. Nevím, jak jinak si představovala složené uši a pochybuji, že v Dachau měli k jídlu půl kila masa a přílohu denně na osobu. Každopádně popisný svod pro nás byla velká událost a ještě větší zkušenost. Tolik stafbulíků najednou jsme ještě neviděli .

 

 

 


[Akt. známka: 2,75] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Ivana Švelchová | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1512  (1512 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1185  (1185 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
994  (994 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1062  (1062 hl.)
Neřeším to
1096  (1096 hl.)

Celkem hlasovalo: 5849


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie