Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
72 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Granule - I. část

Vydáno dne 05. 03. 2011 (8147 přečtení)

 aneb jak číst ve složení.

Reklama


 

Čím budu krmit

 

S pořízením psa vyvstává otázka: „Čím ho budu krmit?“ Spousta z nás se rozhodne pro granule. Jenže, které jsou ty pravé?! Ideální je, když si tuhle otázku položíme ještě před pořízením čtyřnohého kamaráda, i když ne vždy se tak děje. A když si poté psa pořídíme, tak zrovna našemu psovi vybrané krmivo prostě nesedne, i když je v našem okolí vychvalováno. V tomto případě nám nezbude nic jiného, než hledat dál. Krmivo rozhodně nevybíráme podle reklamy nebo podle toho, jak se nám líbí obal pytle – divili byste se, ale hodně lidí takto činí. Stejně tak nepsané pravidlo – čím dražší, tím lepší – tady taky tak úplně neplatí. Důležité je složení, jenže jak v něm správně číst?

 

Na následujících řádcích vám nepovím, kterými granulemi máte krmit nebo které jsou nejlepší. To, co vyhovuje jednomu pejskovi, druhému sednout nemusí. Spíš se pokusím nastínit, co na obalu pytle hledat. Kvalitní granule jsou kompletní psí krmivo, kde jsou ty správné složky zastoupeny ve vyváženém a potřebném množství. Tohle člověku nic konkrétního neřekne, že? Rovnou zapomeňte na ekonomické řady, které najdete v každém hypermarketu. Právě tyto značky nemají s kvalitními granulemi nic společného, obsahují velké množství soli, sóju, chlebovou moučku a živočišná bílkovina bývá nekvalitního původu – kostní moučka nebo kuřecí kůže, proto stojí jen pár korun. Lepší je poohlédnout se po výrobcích renomovaných značek, které budou obsahovat kvalitní masové směsi, tuky a bílkoviny toho správného původu a množství, dále také vitamíny, minerály, stopové prvky a další. Důležitá je vyváženost, která vám dává jistotu, že váš pes dostává to, co potřebuje. Výrobky těchto značek nenaleznete v supermarketu, ale jen ve kvalitních petcentrech, u veterináře nebo na internetu. Výběr bychom měli zaměřit také na zdravotní stav našeho miláčka.

 

Maso, moučka, obiloviny
Dobře, na co tedy koukat, když čteme složení. V prvním případě se podíváme, jak jsou pojmenované použité suroviny. Ty by měly být pojmenované konkrétně – ne obiloviny, ale třeba pšenice, kukuřice, rýže. Ani pojem živočišný tuk nám nestačí, lepší pojmenování je kuřecí tuk, víme, jaký má původ. Stejně jako masová moučka nám nic konkrétního neřekne, pojem kuřecí moučka už ano. Obecné názvy nám prostě nestačí, nevypovídají o pravé kvalitě produktu.

Pokud máme suroviny správně pojmenované, zaměříme se na maso a masné produkty, protože psi jsou od přírody masožravci. Maso by mělo být také blíže určeno, konkrétně pojmenováno, nestačí nám pojem „maso“, nestačí nám ani pojmenování „drůbeží“. Ve složení by mělo být přesně napsáno, zda jde o maso kuřecí, krůtí, jehněčí, kachní nebo jiné. Stejně tak by měl být pojmenován i tuk – lososový, kuřecí, rybí.

Dále koukáme na množství a druh obilovin, krom toho, že jsou pro organismus zdrojem sacharidů, které zlepšují využití bílkovin i tuků, tak na druhou stranu obsahují rostlinnou bílkovinu, která je pro psí, masožravý, organismus hůře stravitelná. Bohužel spousta granulí je založena na odpadu ze zpracování obilovin, což jsou pouze plniče bez jakýchkoliv nutričních hodnot. Obiloviny jsou obvykle v krmivech proto, že jsou levnější než masové produkty, a jsou tudíž používány jako tzv. „plnič“, který najdete v podstatě téměř všude. Vhodnější je šáhnout po celozrnných složkách, které jsou kvalitnější, v nejkvalitnějších krmivech nahrazuje obiloviny ovoce a zelenina. Jeden z vašich požadavků by měl být ten, že obsah obilovin nepřevažuje obsah masa.

 

Čeho je víc
Obecně platí, že co je na seznamu složení uvedeno na prvním místě, je v granulích zastoupeno nejvíce. Suroviny jsou tedy uváděny v pořadí podle procentuelního zastoupení. Ale i tady si dejte pozor! Hodně výrobců jednu surovinu rozštěpí na více položek, právě aby ta daná surovina nebyla na prvním místě. Když potom jednotlivé rozštěpené položky sečteme, vyjde nám třeba úplně jiný vítěz na první místo ve složení, než je uveden. Ukážeme si to na příkladu třeba rýže; dejme tomu, že obsah rýže v krmivu je 50 %, obsah masa je 25 %. I zde je možné dostat maso na první místo v seznamu, a to když rýži rozdělíme na více složek, které mají každá menší hmotnost, a tím i procentuelní zastoupení, než právě maso. Rýže je tedy rozdělena třeba následovně – hnědá rýže, bílá rýže, rýžové otruby, rýžový lepek, rýžová mouka, vše je součástí jedné a té samé suroviny – rýže.

Pozor si ale musíme dát i u masa. Pokud máme na seznamu uvedeno, že obsahuje „kuře“, znamená to obvykle čerstvé kuřecí maso s obsahem vody. Při výrobě granulí projde maso sušením a ztratí 60 až 80 % vody, kterou obsahuje, a jeho váha se zmenší, už nemá tu správnou hmotnost, aby zastávalo první místa na seznamu.

 

Nejlepší bude si výše popsané ukázat na konkrétních příkladech:
Příklad č. 1: máme složení – kuře, kuřecí moučka, krůta, krůtí moučka, hnědá rýže, kuřecí tuk – složení vypadá výborně, 4 masné produkty a jen jedna obilovina. Když ale zbavíme kuře a krůtu, z důvodu procesu sušení, vody, což je nějakých dejme tomu 80 %, dostanou se tyto složky dále od prvního místa. Pak bude v podstatě pravdivé složení vypadat takto – kuřecí moučka, krůtí moučka, hnědá rýže, kuřecí tuk, kuře (bez vody), krůta (bez vody). I tak ale složení vypadá dobře, první dvě místa zastupuje blíže specifikovaný druh masa a další dva masové produkty jsou dále od prvního místa a je tu pouze jedna obilovina a blíže specifikovaný tuk.

Příklad č. 2: a teď – kuřecí moučka, hnědá rýže, bílá rýže, rýžové otruby, lepek z rýže, ječmen, kuřecí tuk – ano, na první pohled si možná řeknete: „slušné“, první místo zastupuje maso ve formě moučky. Jenže, co je vlastně na prvním místě? Je tu spousta forem rýže, které po sečtení masovou moučku jistě převáží a dostanou se na její místo. Krom rýže tu máme druhou obilovinu – ječmen. Dá se tedy tomuto krmivu důvěřovat? Podle mě ne, obsahuje na můj vkus hodně obilovin na úkor masa.

Příklad č. 3: nakonec – kuřecí moučka, hnědá rýže, ječmen, ovesné vločky, mletá kukuřice, kuřecí tuk, pšeničná mouka, pšeničný lepek, rybí moučka, proso,… – je pravda, že zde žádné štěpení suroviny nevidíme, ale sečtěte si množství obilovin, které jsou tu zastoupeny. Toto je spíše obilné krmivo, rozhodně ne granule, které bychom měli předložit psovi.

 

Dále bychom si měli objasnit některé pojmy. Pokud budeme mít v seznamu uvedené maso, budeme předpokládat, že se jedná o čistou příčně pruhovanou svalovinu, kam patří kosterní svalstvo, jazyk, bránice a dále také srdce nebo jícen.

Pod pojmem vedlejší produkty si představíme jiné části než maso, a to vnitřnosti (plíce, slezina, játra, ledviny, žaludek a střeva zbavená obsahu), mozek, krev, kosti a tukovou tkáň.

Masová moučka je produkt ze savčí tkáně s vyloučením krve, chlupů, kopyt a paznehtů, rohů, kůže a samozřejmě výkalů a obsahu žaludku. Jak už jsme si řekli výše, ve kvalitních krmivech je pojmenovaný konkrétní zdroj této moučky (např. kuřecí moučka).

Masokostní moučka obsahuje krom tkáně i kosti, jinak i zde platí to, co u masové moučky.
Rybí moučka, jak už název napovídá, obsahuje vysušenou, mletou tkáň celých ryb nebo rybích odřezků s olejem nebo bez. Může obsahovat také vnitřnosti, hlavu, ocas a krev.

 

Konzervanty
Když vybíráme ty pravé granule pro našeho čtyřnožce, je důležité se zaměřit i na další složky krmiva, třeba na konzervanty. Ty slouží ke stabilizaci tuků a prodlužují tak trvanlivost krmiva. Jsou buď chemického nebo přírodního původu. Chemické konzervanty jsou velmi spolehlivé, prodlouží trvanlivost výrobku v průměru až na 12 měsíců a granule je údajně obsahují v bezpečném množství. Jenže stále jde o chemické látky a musíme brát v potaz, že pes tyto látky bude přijímat v pravidelných intervalech dennodenně třeba i celý život, což pro jeho organismus může být škodlivé. Naopak přírodní konzervanty nejsou zdraví škodlivé, ale doba trvanlivosti granulí je pak kratší, zhruba 6 měsíců. Řadíme sem třeba vitamín C (askorbát), vitamín E (tokoferol), ale i olej z rozmarínu nebo z hřebíčku.

A chemické konzervanty? Mezi nejčastější a nejznámější patří BHA = butylhydroxyanisol (E 320), tato látka zpomaluje žluknutí tuků, zabraňuje účinku některých bakterií a plísní. Ale také bývá příčinou alergie a dle studií může tato látka zesilovat karcinogenní účinky jiných karcinogenů a být příčinou vzniku rakovinotvorného bujení trávicího traktu. Butylhydroxytoluen = BHT (E 321) patří mezi nejpoužívanější konzervanty, zabraňuje žluknutí tuků a olejů, avšak na zdraví mívá podobný vliv jako BHA. Navíc může mít toxické účinky i na další orgány – játra, plíce, ledviny. Je pravda, že naopak existují i studie, které označují tyto látky jako bezpečné, avšak dlouhodobé pokusy s podáváním byť vyšších dávek u laboratorních krys naznačovaly jejich karcinogenní účinky. Vysoký přísun konzervantu BHT způsoboval na těchto krysách mnoho poruch a odchylek hlavně na psychické úrovni a zároveň se i zvyšovalo riziko vzniku nádorů. Osobně bych se těmto látkám snažila vyhnout a raději volila sice dražší, ale přírodně konzervovaná krmiva.

 

 

… pokračování příště… Granule - II. část aneb jak je to se živinami – bílkoviny, tuky, cukry a další… A co se tentokrát dočtete? Něco o správném poměru živin, k čemu jsou bílkoviny, tuky a cukry. Proč jsou potřeba vitamíny a minerály a nezapomeneme ani na vodu.

 

čerpáno z:
http://www.focus-at-dogs.estranky.cz/
http://www.kskbono.cz/
http://rhodesky-ridgeback.blogerka.cz/
http://www.muj-pes.cz/

 

 

 

 

 


Související články:
Granule - II. část (26.03.2011)

[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Lenka Rambousková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
01.11.2019: On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE

30.04.2019: Tréninky dogpulleru
Už jste slyšeli o tréninkové pomůcce, potažmo hračce jménem Puller? Umíte ho správně používat? Chcete, aby Váš pes měl super kondici, ale abyste nemuseli běhat desítky kilometrů? V Hafbu začínáme s pullerovými tréninky. Přijďte na úvodní hodinu, kde se dozvíte, jak budou pullerové tréninky probíhat, ale také se pobavíme o tom, jaké cíle máte vy. Hodiny jsou určeny všem majitelům psů, kteří chtějí vyzkoušet něco nového, chtějí se svým psem navázat lepší vztah, zlepšit jeho fyzickou kondici. Je jedno zdali máte závodní ambice nebo ne, tréninky jsou tu pro všechny. Nezáleží na rase a velikosti psa, ani na věku psa či psovoda :o) Více info o pulleru ZDE Lekce budou vypsány v následujících dnech, sledujte rozvrh lekcí. Na úvodní hodinu a tréninky se na Vás všechny těší Iveta


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2427  (2427 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1799  (1799 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1720  (1720 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1726  (1726 hl.)
Neřeším to
1827  (1827 hl.)

Celkem hlasovalo: 9499


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie