Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
71 Hostů, 1 Uživatel

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Demodex canis (trudník psí)

Vydáno dne 11. 12. 2010 (29253 přečtení)

Demodikóza je kožní onemocnění způsobené přemnožením parazita - trudníka. Trudník psí je roztoč žijící v chlupových váčcích a mazových žlázách. Při onemocnění způsobuje zánět chlupových váčků, jehož důsledkem je vypadávání chlupů a tvorba zarudlých míst až puchýřků. V malém množství žije v kůži většiny savců a teprve při oslabení imunity dochází k jeho množení, a tedy i typickým projevům demodikózy. .....

Reklama


 

Trudníci mají doutníkovitý tvar těla velikosti 0,3 - 0,5 mm K jejich přenosu z matky na štěně dochází v prvních dnech štěněte, zejména při sání mléka. Demodex není jiným způsobem přenosný na zvíře ani člověka. Není tedy možné chytit jej při venčení v parku s ostatními psy a podobně.

Nejvíce postiženou skupinou psů jsou krátkosrstá plemena. Objevuje se např. u dobrmanů, dalmatinů, německých dog, mopsů, stafordů, šarpejů a molosovitých plemen. Z dlouhosrstých plemen se objevuje demodikóza u kólií, bobtailů, West Highland white teriérů a afgánských chrtů.

 

Vyšetření

K vyšetření pro zjištění přítomnosti trudníka se používá hluboký kožní seškrab a odběr chlupů. Seškrab i odběr chlupu se provádí v místech, kde nemocná tkáň přechází ve zdravou. Chlupy jdou v těchto místech lehce vytrhnout, spíše vypadávají samy. Bolestivost vyšetření je závislá na oblasti, odkud se vzorek odebírá. Převážně ho ale psi snášejí dobře.

 

Klinické příznaky

Demodikóza se projevuje již výše zmíněným vypadáváním srsti. Jedná se o okrouhlá ložiska s prořídlou srstí a šedou barvou kůže. Uhynulí a oslabení trudníci jsou zanášeni krví do míšních uzlin, které pak bývají zvětšené. Mohou se také objevovat drobné puchýřky. Je důležité dát pozor, aby si pes puchýřky neškrábal a nezanesl tak do nich infekci. Při infekci přichází na řadu antibiotika, která oslabují imunitu, a tím pádem posilují výskyt demodexe. Dostáváme se tak do začarovaného kruhu. Podle rozšíření a věku psa rozlišujeme několik forem demodikózy.

 

Formy

Lokální - objevuje se jen na několika místech jako okrouhlá ložiska. Nejčastěji bývá na hlavě, okolo očí a čumáku.
Generalizovaná - větší výskyt ložisek. Objevuje se i na bocích psa, lopatkách a nohách. Nedoléčená generalizovaná forma často přechází v pododemodikózu.
Pododemodikóza - vyskytuje se v meziprstí. Tato forma je bolestivá a psa může výrazně omezit v pohybu. Jedná se o nejhorší formu.

Juvenilní - Touto formou trpí nejčastěji štěňata ve věku 3. - 10. měsíců, může se však vyskytnout až do 2 let věku. Velmi často se vyléčí sama a není potřeba žádného zásahu. Převážně se jedná o lokalizovanou formu, kdy jen malé procento přechází ve formu generalizovanou.
Adultní - u dospělých psů. Může být jak lokální tak generalizovaná.

 

Snížená imunita

Oslabení imunity může být dáno geneticky, v důsledku závažného onemocnění nebo po dlouhodobém podávání imunosupresivních látek (např. kortikosteroidů, protinádorové terapie). U štěňat nastává imunitní problém často po očkování. Před zahájením léčby (zejména u generalizované formy) je vhodné nejprve vyloučit zdravotní problém, popř. ho začít léčit. Po celou dobu léčby doporučuji přidávat látky na posílení imunity. Osobně mám vyzkoušený např. betaglukan, pupalkový olej, sirup s echinaceou, ostropestřec a jiné byliny. Současně s léčbou někteří majitelé nemocných psů přistupují k injekcím na posílení imunity. Toto řešení je velmi individuální.

 

Léčba

Názory na léčbu se různí. Je nutné se vyvarovat léčení steroidy, které snižují obranyschopnost. Nejšetrnějšími způsoby léčby jsou např. obojky a pipety obsahující Amitraz (Preventix, Pro Meris Duo, Advocate - tento jediný amitraz neobsahuje). Nejedná se o žádnou razantní léčbu a psa tím nijak nevystavujeme stresu. Účinnost těchto přípravků bývá však podstatně nižší než u razantnějších léčebných postupů. Dalším velmi rozšířeným způsobem léčby jsou koupele (Ectodex, Tactic). Koupele jsou velmi nepříjemnou procedurou jak pro psa, tak páníčka, díky jejich charakteristickému zápachu a četnosti použití. Je nutné je provádět v otevřené větratelné místnosti. Pro psa i člověka jsou mnohdy stresující a bohužel dlouhodobou záležitostí.

 

Prevence

Dezinfekce prostředí je mýtus, který se nezakládá na pravdě. Neexistuje jiná prevence než koupě štěněte od naprosto zdravých rodičů. Bohužel ne vždy je možné rozpoznat, zda jsou či nejsou rodiče zdraví. Mnohdy to ani chovatel sám neví. Dle mého názoru je jedinou prevencí kastrace nemocných fen a psů s geneticky přenosným, imunitním problémem. Mnoho chovatelů tak bude namítat, že v tom případě není na jakých psech chovat. Chceme ale opravdu nemocná štěňata? Já tedy ne.

 

Chov

Jsem zastáncem chovu na zdravých jedincích. Fena, která prodělala demodikózu, může být klinicky zdravá, přesto však bude trudníka přenášet na svá štěňata. Je na místě se také ptát, proč zrovna u té konkrétní feny či psa se demodex projevil. Zda nízká imunita není také genetickým předpokladem pro další generace. Myslím, že psů je v našich zemích dostatek a bohužel nemocní převládají. Proč tedy chovat další nemocné jedince, kteří mají již předurčené útrapy s demodexem a nízkou obranyschopností organismu?

 

Máme demodex

Neexistuje zaručený postup, jak se po takovém zjištění zachovat. Prvotní kroky by měly směřovat ke kontaktování chovatele, od kterého jste si štěně brali, popř. majitele fenky. Zkuste se domluvit na variantě vhodné pro obě strany, ať už se jedná o vrácení štěněte nebo finanční kompenzaci ze strany chovatele. Pokud vám chovatel nevyjde vstříc, zkuste se spojit s poradcem chovu. V případě, že se vám nedostane dovolání chovatele ani poradce chovu, doporučuji štěně vrátit. Můžete tak učinit do 14 dnů od podepsání smlouvy. Ušetříte si tak mnoho trápení a nervů s léčbou a domáhání se spravedlnosti. Naštěstí není vše jen černé a stále ještě existují chovatelé, kteří se k problému staví čelem a jsou ochotni dohodnout se a popř. pomoci. To byl naštěstí i náš případ a jsem za to velmi ráda.

 

Demodex je onemocnění, které, si troufnu říct, psa i páníčka nejvíce ničí po psychické stránce. Léčba je mnohdy zdlouhavá a nepříjemná. Štěně musíte několikrát týdně koupat a rozhodně z toho není nadšené. Nezbývá proto než doufat, že psů, kteří si tímto budou muset projít, bude méně a méně.
 

 

 

 

 

 


[Akt. známka: 1,75] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Ivana Švelchová | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE

30.04.2019: Tréninky dogpulleru
Už jste slyšeli o tréninkové pomůcce, potažmo hračce jménem Puller? Umíte ho správně používat? Chcete, aby Váš pes měl super kondici, ale abyste nemuseli běhat desítky kilometrů? V Hafbu začínáme s pullerovými tréninky. Přijďte na úvodní hodinu, kde se dozvíte, jak budou pullerové tréninky probíhat, ale také se pobavíme o tom, jaké cíle máte vy. Hodiny jsou určeny všem majitelům psů, kteří chtějí vyzkoušet něco nového, chtějí se svým psem navázat lepší vztah, zlepšit jeho fyzickou kondici. Je jedno zdali máte závodní ambice nebo ne, tréninky jsou tu pro všechny. Nezáleží na rase a velikosti psa, ani na věku psa či psovoda :o) Více info o pulleru ZDE Lekce budou vypsány v následujících dnech, sledujte rozvrh lekcí. Na úvodní hodinu a tréninky se na Vás všechny těší Iveta

30.03.2019: Seminář Hrátky s klecí
Chtěli byste, aby váš pes měl pobyt v kleci rád a ne „za trest“? Aby se do klece těšil a vydržel v ní bez stresu odpočívat i cestovat? Představme klec svému psovi jako boudu, která skýtá nejen mnoho zábavy, ale zároveň psovi nabízí bezpečné místo pro odpočinek. Hry s klecí zlepšují i drive psa a prohlubují vztah mezi pánem a psem. Více info ZDE

13.03.2019: HafBO na For Pets
Ve dnech 4. - 7. dubna 2019 se bude konat veletrh For Pets, na kterém se ve čtvrtek a v neděli odpoledne můžete potkat s našimi instruktorkami, které budou provádět ukázky dogfitness. Stavte se, rády Vás uvidí.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2326  (2326 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1720  (1720 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1619  (1619 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1644  (1644 hl.)
Neřeším to
1736  (1736 hl.)

Celkem hlasovalo: 9045


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie