Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
107 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Czech DiscDog Open 2010 a Polabský voříšek

Vydáno dne 15. 06. 2010 (2786 přečtení)

O víkendu 12.-13. 6. 2010 se v Nymburce pořádalo 4. Mistrovství ČR v dogfrisbee (a zároveň kvalifikace pro světové finále v USA) a jako jeden z doprovodných programů byla voříškiáda „O Marlenčin dort“ (aneb Polabský voříšek).
 

Reklama


 

Naše vyprávění ovšem začíná už na jaře. To jsme se tak jednou s kamarádkou nudily, a tak nás napadlo, že bychom naše fenky mohly přihlásit na nějakou voříškiádu, ať si to holky taky zkusí. Brouzdaly jsme po internetu a nakonec se přihlásily na tři soutěže, mezi kterými byla i výše zmíněná voříškiáda v Nymburce, která se konala v neděli 13. 6. „Doprovodnému“ programu v podobě MČR v dogfrisbee jsme nevěnovaly pozornost. V dubnu jsem se díky vymýšlení náhradní činnosti místo běhání agility, které Dině moc nejdou, dostala na náš první frisbee trénink. Následovalo sledování videí ze závodů na internetu a já měla jasno… Tohle nás bude bavit obě.

 

Když pak začala na HafBO fóru „Rusťákovka“ propagovat nymburské mistrovství, uvědomila jsem si, že to je vlastně ten samý víkend, a přišla na nápad jet tam na celou dobu, ne jen na voříškiádu. Pár dnů před akcí jsem si zjistila možné přespání a začala přemýšlet nad dopravou a balením. Jak je mým dobrým zvykem, balila jsem na poslední chvíli, tedy v pátek o půlnoci, a jen nějakou šťastnou náhodou jsem nic nenechala na ráno. Plánovala jsem jet vlakem pár minut před 8 h ráno, takže budíček byl, resp. měl být, opravdu brzo. Ale abych se nenudila, povedlo se mi vstát až chvilku po 7, během pár minut jsem dala do batohu poslední drobnosti, popadla psa a vyrazila na vlak (předcházelo přemýšlení ještě v posteli, jestli má cenu se honit, zda by nebylo lepší jet později, ale nakonec vidina uniklých výkonů zvítězila a já skutečně vstala ). Naštěstí se stíhání povedlo a my se vydaly na hodinovou cestu směr Nymburk.

 

Ačkoliv jsem dva dny před odjezdem zkoumala mapu města a cestu od nádraží k řece, realita byla poněkud složitější. Nemyslím si, že bych měla špatný orientační smysl, ale to město prostě vypadalo jinak než na mapě . Ovšem i tuto překážku jsme poměrně rychle překonaly a dorazily na místo prakticky na zahájení. Stavění stanu jsem nechala na později, našla si místo v tu chvíli ve stínu, Dinu přivázala k batohu a doufala, že ho v nadšení z disků neodtáhne na závodní plochu, což se naštěstí nestalo.

 

Závody začínaly 1. kolem freestylu kategorie Young dogs (tedy psi ve věku 10 - 18 měsíců), která měla 4 účastníky. Přestože to byli mladí psi a měli zakázané vysoké skoky a různé odrazy od psovoda, myslím, že bylo na co se koukat. Po nich přišla na řadu kategorie Starters (začátečníci starší 18 měsíců), kde jsme viděli 14 psíků. Mimo jiné také „hafbácké“ Pavlu Gašpárkovou s křížencem Francem a Alenu Hricovou s boxerkou Sally. Ač to měla být začátečnická kategorie, mnohé výkony se mohly směle rovnat závodníkům v nejvyšší kategorii Open, a tak to byla skutečně parádní podívaná. Hafani se snažili, skákali mnohdy až do nebes  a chytali, co to šlo. A protože závody byly zároveň kvalifikací na světové závody, účastnila se v této kategorii i jedna mladá polská závodnice, která nakonec i vyhrála, ale nepředbíhejme, výsledky až nakonec .

 

Ač podávali začátečníci skvělé výkony, kategorie Open byla ještě o něco výš, účastnilo se jí velké množství cizích závodníků, např. z Polska, Maďarska, Slovinska, Německa, Holandska a dokonce i Španělska. Celkem v ní soutěžilo 28 psů. Ve všech kategoriích byly k vidění nejrůznější rasy, např. border kolie, australský ovčák, chodský pes, russel teriéři, foxteriér, krátkosrstá kolie, irský setr a také plno kříženců.

 

Jelikož se Freestyle skládá ze dvou kol Freestyle a jednoho kola MiniDistance, byly jednotlivé freestylové sestavy kategorií Starters i Open prokládány pokusy v MiniDistance, které hodnotí jiní rozhodčí než freestyle, takže ti měli čas obodovat výkony freestylistů. Po odzávodění všech účastníků se udělala cca hodinová přestávka, během níž byla ukázka dogdancingu v podání Aleny Smolíkové a její parson russel teriérky Chipsy, frisbee jednoho z rozhodčích Shauna Hiraie z Japonska s jeho border kolií, které nadchlo snad úplně všechny svými téměř akrobatickými hody, úžasnými skoky a odrazy a neskutečnými pozicemi, kdy fenka např. panáčkovala na chodidlech ležícího Shauna. Posledním přestávkovým zpestřením byla soutěž pro děti - paralelní závody přes překážky, děti podlézaly překážky, skákaly je, prolézaly tunelem…

 

Po pauze přišla na řadu soutěž Super Pro Toss and Fetch, což je vlastně vylepšená MiniDistance. Účastnilo se jí 38 psů, některé jsme viděli poprvé, protože přijeli pouze na tuto disciplínu a Freestylu se neúčastnili. Někteří psi byli vážně obdivuhodní, s jakým nasazením se snažili dohnat a chytit letící disk, asi nejvíce mě dostaly přímo megaskoky a rychlost křížence border kolie a vipeta. Páníčkové ve svém snažení nezůstali pozadu, takže mezi špičkou bylo velké množství krásných dlouhých rovných hodů.

 

No a pak už byla na řadě jen volná zábava, koupání psíků v Labi přímo u hřiště (což byla jediná záchrana v horkém sobotním počasí), vystoupení nymburské country kapely ve stanu s občerstvením, lidské frisbee, kde proti sobě nastoupili Češi proti „zbytku světa“ (výsledek bohužel nevím, koukala jsem se jen chvíli) a já si konečně postavila stan. Celé dopoledne jsem zaujatě fotila, dokud mi nedošlo místo na kartě, a z místa mě nedostalo ani posouvající se slunko, takže jsem v 11 večer odešla spát s vidinou převalování a neúspěšného vymýšlení vhodné polohy.

 

Po takto strávené noci jsem se v neděli v 8 ráno vyhrabala ze stanu (hodinu před mnou plánovaným budíčkem) a pak se poflakovala až do 9, kdy se pokračovalo 2. kolem freestylu, prokládaným tentokrát druhými koly Super Pro Toss and Fetch. Většina závodníků předváděla stejné sestavy jako v sobotu, ale hráč ani pes nejsou stroje, a tak se některé části povedly hůře či lépe než v kole prvním. Můj dnešní program byl rozšířen o voříškiádu, kterou pořádala psí škola a salon Superpes z Lysé nad Labem, takže jsem se po 9. hodině byla zaregistrovat, dostala nějaké ňamky pro Dinušku, časopis a také startovní číslo. Součástí byly různé ukázky obran a dogdancingu, mimo jiné také nejmladší, avšak moc šikovné členky psí školy s jejím malinkým pejskem. Psíci byli rozděleni do kategorií podle výšky, pohlaví a také podle toho, zda šlo o voříška nebo pouze čistokrevného psa bez PP. Doprovodné disciplíny byly o nejšikovnějšího nebo nejupravenějšího psa nebo také divácké hlasování. S Dinou jsme tedy byly v kategorii voříšek - fena nad 40 cm, kde byli ještě další 4 psi. Na Dinuli se asi podepsalo sobotní vedro a i přesto, že neděle byla zamračená a teploty mě donutily vzít mikinu, se jí do cvičení nechtělo, chybělo tam nadšení, a tak jsme se neumístily ani jako nejhezčí ani nejšikovnější. Což mi ani moc nevadilo, protože jsem aspoň nemusela být na finále a mohla sledovat vedlejší frisbee plac, kde přišlo na řadu nejlepších deset závodníků v obou soutěžích, tedy Freestyle i Super Pro Toss and Fetch. Na některých se podepsala tréma, hody se jim nedařily tak, jak by si asi představovali, ale většinou podávali skvělé výkony, za které si určitě umístění v Top 10 zasloužili.

 

Blíží se konec, rozhodčí sčítají body a diváci zatím můžou sledovat ukázky sportovních obran (příjemná změna oproti všem těm policejním výcvikům, které jsou sice atraktivní, ale už poněkud ohrané) a opět dogdancingu. A konečně přišlo vyhlášení. V Super Pro Toss and Fetch se na stupních vítězů neumístil žádný Čech, navíc žádná žena… Holt to chlapům lítá líp . Ve Freestylu už to Čechům vyšlo lépe - v kategorii Open byla na druhém místě mooooc pěkná blue merle drobounká borderka Chelsay Action Aibara s Janou Malinskou, sice „merlatý“ psy nemusím, ale tahle se povedla . A na prvním místě skončila a Mistrem ČR se stala Lucka Schönová s kříženkou border kolie a setra Dixi.

No a na konec si nechávám kategorii Starters, kde se na 2. místě umístila Pavla s úžasným „hopíkem“ Francem a na 4. místě Alena se Sally.

 

Po vyhlášení jsem si dala asi nejrychlejší balení stanu v mém životě a opět stíhací cestu na vlak, na který jsme dorazili zase cca 3 min před odjezdem. A pak už jen prospaná cesta do Prahy a uvažování nad naší účastí na dalších závodech, tentokrát v pozici účastníků . Víkend to byl opravdu vydařený, k vidění byla spousta skvělých výkonů, a pokud přemýšlíte, že se taky pojedete na nějaké podívat, věřte, že to stojí za to.

 

 

 

 

 


[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Kateřina Králová | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
01.11.2019: On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE

30.04.2019: Tréninky dogpulleru
Už jste slyšeli o tréninkové pomůcce, potažmo hračce jménem Puller? Umíte ho správně používat? Chcete, aby Váš pes měl super kondici, ale abyste nemuseli běhat desítky kilometrů? V Hafbu začínáme s pullerovými tréninky. Přijďte na úvodní hodinu, kde se dozvíte, jak budou pullerové tréninky probíhat, ale také se pobavíme o tom, jaké cíle máte vy. Hodiny jsou určeny všem majitelům psů, kteří chtějí vyzkoušet něco nového, chtějí se svým psem navázat lepší vztah, zlepšit jeho fyzickou kondici. Je jedno zdali máte závodní ambice nebo ne, tréninky jsou tu pro všechny. Nezáleží na rase a velikosti psa, ani na věku psa či psovoda :o) Více info o pulleru ZDE Lekce budou vypsány v následujících dnech, sledujte rozvrh lekcí. Na úvodní hodinu a tréninky se na Vás všechny těší Iveta


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2432  (2432 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1801  (1801 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1723  (1723 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1728  (1728 hl.)
Neřeším to
1828  (1828 hl.)

Celkem hlasovalo: 9512


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie