Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
104 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Cvičíme podle TARTu LXXXVIII.

Vydáno dne 11. 02. 2010 (3291 přečtení)

Velmi častým dotazem, který se objevuje na stránkách naší webové poradny, je pořízení si druhého psa k prvnímu, který už je "vycvičený". Mnohokrát slýchávám, že: "Až si pořídím druhého psa, bude mnohem lépe vycvičený, než ten první." .....

Reklama


  

Praxe však ukazuje, že ne vždy se kýžený výsledek dostaví. Často na takové sebevědomé tvrzení odpovídám větou: "Važ si svého psa, ještě mnohokrát si na něj vzpomeneš!". Ostatně historie hovoří zcela jasně. Je jen opravdová hrstka zkušených psovodů, kterým se podařilo připravit několik psů na špičkovou úroveň. Většina z nás už nikdy nezopakovala takové dobré výsledky, jako se psem prvním. Zkusme si rozebrat, kde děláme ty základní chyby.

 

Když jsme začínali s výcvikem svého prvního psa, byl sám a vazba na nás byla prvním předpokladem pro úspěch. Přibereme-li mladého psíka, jsme přesvědčeni, že společnými vycházkami ten mladý mnohé získá a naučí se od staršího. Jenže ouha, volání přírody je silnější, a tak mladý neposeda si začne vytvářet kontakt na svého staršího kamaráda a my jdeme pěkně stranou. Myšlenka, že společná vycházka jim oběma může jen prospět je sice správná, ale prospívá jim jen k získání kondice a socializace. Oba psi se spolu pěkně proběhají, ten mladý se pokouší toho staršího neustále něčím obtěžovat a malinko ho "mordovat", my z toho máme radost, jak ten starší toho mladšího pěkně přijal do smečky, a jsme v tom až po uši. Za vše vždy může ten starší, protože "už by měl mít rozum", tak okřikujeme pouze jeho, ten pak začne malinko žárlit, protože to nespravedlivé protežování toho rozmazleného fracka okamžitě vycítí a začne ho malinko po svém "přivychovávat". My jsme spokojeni, protože i přivolání obou pěkně funguje, starší reaguje a mladý se přidá a tak ukolébáni tím, jak vše pěkně postupuje dospějeme až k okamžiku, kdy si vyrazíme na společnou vycházku a začátky "výcviku" s tím mladým odděleně. A najednou zjistíme, že nás psík naprosto ignoruje, stále někoho hledá, o soustředění si můžeme nechat jen zdát, a tak lehounko přitvrdíme na nepodmíněných podnětech, protože jsme zvyklí, že starší pes poslouchal na slovo, a ten prcek si z nás srandu dělat nebude.

 

Ještě horší chybou je vzít oba společně s tím, že staršího někde uvážeme a v jeho blízkosti začneme "cvičit" toho mladého. Ten starší na úvaze řve jak pavián, protože se jeho milovaný páníček začne věnovat tomu drzému spratkovi a jeho si nevšímá. Ten mladý se samozřejmě stále otáčí za kamarádem a chce si jen hrát a lítat, a tak opět nastoupí nátlak a zvyšování hlasu a vše se nám hroutí jak domeček z karet. Nějak rychle jsme zapomněli, co bylo příčinou úspěchu u prvního psa. Společné vycházky jen ve dvou, budování kontaktu mezi psem a psovodem, všechny počáteční povely v naprostém klidu a v prostředí, kde nás nikdo nerušil, a pak teprve postupné přecházení na rušivé vlivy s vybudovanými základy.

 

Z toho, co jsem popsal, jasně vyplývá, že vycházky ve třech připadají v úvahu až se dvěma vycvičenými psy. I zde je třeba dodržovat několik hlavních zásad. Nikdy nechválíme jednoho psa před druhým, v nejbližším okamžiku mu ten druhý tu vaši přízeň vrátí. Povely omezíme pouze na přivolání a zkracování vzdálenosti pobíhajících psů. Se jmény si nemusíme lámat hlavu, stejně oba dva reagují na intonaci vašeho přivolání. Jistý problém nastává, když připneme oba psy na vodítko a chceme je vést u nohy. Ten starší si většinou vynucuje být u nohy psovoda blíž. Ideální je mít rozdvojku a vést psy na vodítku před sebou, pak se tomu postrkování elegantně vyhneme.

 

Při mé výcvikové praxi se mi mnohokrát stalo, že jsem měl v kotcích i několik psů najednou, většinou v dobách dovolených, kdy kolegům neměl kdo se o psa postarat. Dělal jsem to rád, ale dopředu jsem věděl, že za tu dobu nic pořádného ve výcviku neudělám. Nikdy jsem neměl to srdíčko vzít na vycházku pouze toho svého psa a ostatní nechat v kotci. Chodil jsem na procházku i se sedmi psy najednou a byla to opravdu rozmanitá smečka. Několik ovčáků, dobrman, boxer, německá doga, a to ještě namíchané feny a psi. Byli to všechno psi s lepším než základním výcvikem a všichni měli velmi slušnou ovladatelnost. Nikde po celou dobu vycházky jsem nemusel přecházet silnici, a pokud už jsem chtěl vyrazit do lesa, kdy jsem přes silnici musel, pak stačil pouhý povel "stůj" a všichni zůstali stát, než přišel vycházkový povel "dem", pak teprve vyrazili na druhou stranu. Byl jsem v té době mladý a tak trochu pyšný na to, že mě taková smečka respektuje, a vychutnával jsem si ješitně obdivné pohledy náhodných chodců, kteří doslova zírali, jak je mám v ruce. Inu, jak říkám, mladý ješitný blbeček, dnes už bych to neudělal ani náhodou.

 

Vzpomínám si při této příležitosti na příhodu, která se mě přihodila na jedné takové vycházce. Kráčel jsem lesem, přede mnou pobíhalo sedm psů a najednou proti nám myslivec. "Kde jsou ostatní od těch psů?" vyrazil na mě s otázkou. "Nejsou, jdu sám," odpověděl jsem. "No, ty jsi se snad zbláznil! Stačí jeden zajíc a nikdy už je neuvidíš, na to vsadím výplatu." Tak jsem mu předvedl jeden z mých parádních kousků. Stáli jsme na pěšině, od níž se svažovala dlouhá stráň zarostlého lesa. Sehnul jsem se pro první klacek, který se válel na cestě, a zavolal: "Kluci, aport". Celá smečka se přiřítila a dychtivě čekala na odhození. Hodil jsem ten klacek dolů s té stráně a všichni okamžitě vyrazili za ním. Když byli asi v polovině cesty, tak jsem hvízdnul na prsty. Celá ta řítící se tlupa začala šlajfovat, tedy brzdit, obrátila se a vrátila se zpět ke mě. Nikdy nezapomenu na ten výraz toho myslivce. Stál s otevřenými ústy a pouze z něj vypadlo: "Ty vole, ty jsi snad z cirkusu ne?".

 

Šli jsme potom spolu pěkný kus cesty a on mi vyprávěl, že má kokra a bojí se ho brát sebou do lesa, protože ho nemůže pustit na volno, vždy mu prý uteče a on se vrací domů jen s vodítkem. Pes dorazí až za několik hodin. Od té doby se zdravíme a jsme dobří přátelé. Jo a abych nezapomněl, toho kokříka jsem mu pomohl zmáknout a mnohokrát pak běhali společně s mojí čubinou, když jsme se potkali v lese. Odpusťte mi tu vzpomínku, ale chtěl jsem na ní demonstrovat, jak bylo důležité, že každý z těch psů byl vycvičen zvlášť, a proto ta ovladatelnost i ve smečce.

 

Snad tento kratičký článeček přispěje k návodu jak postupovat při pořízení nového psíka a jeho zařazení do výcviku. Na úplný závěr bych dodal: vždy jsem měl pouze jednoho psa a druhého jsem si pořizoval až tehdy, kdy ten první odešel. Jak už jsem napsal výše, nikdy bych neměl na to odejít s jedním psem, zatímco ten druhý o to žadoní v kotci.

 

 

 

 

 [Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Jan Dubový | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: http://www.vycvikpsa.cz/ )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 23.5.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2697  (2697 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2005  (2005 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1967  (1967 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1989  (1989 hl.)
Neřeším to
2174  (2174 hl.)

Celkem hlasovalo: 10832


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie