Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
70 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Pes a rodina

Vydáno dne 14. 01. 2010 (5668 přečtení)

Soužití psa a člověka je známo již stovky let, ale málokdo ví, že člověk psovi v podstatě může nahradit smečku. Každý pes chce žít ve smečce, nebo mít aspoň druhého psího kamaráda, se kterým by mohl dovádět. A proto je důležité, jak se lidé v rodině budou k psovi chovat.

Reklama


 

Hodně psů má schopnost upínat se k jednomu člověku z rodiny a většinou je to ten člověk, kterého pes považuje za svého pána. Vztah psa a jeho pána můžeme rozdělit do dvou skupin:

První vztah se nazývá hédonický a je založen na radosti. Tento vztah je dá se říci harmonickým vztahem mezi psem a jeho pánem. Nikdy se zde nevyskytuje agresivita, pouze zvýšení hlasu, tudíž normální rozkazy pro psa.

Druhý vztah se nazývá agonistický a je založen na vyvolávání konfliktů. V podstatě zde jde o násilí, které se projevuje fyzickým napadáním a je jen s málo vlídnými slovy. Takovéto jednání může psům často přivodit psychické problémy a většina takto ,,týraných psů“ končí smrtí a nebo v lepším případě skončí v útulku s málokdy končícími psychickými problémy.

 

 

Pokud má člověk psa od štěněte, je pravděpodobné, že pejsek identifikuje člověka, nebo vůbec rodinu, ve které vyrůstá jako, jeho vlastní druh. Pokud se pes nestýká s jinými psy, tento vztah vzrůstá a projeví se to i v sexuálních aktivitách a proto je pro psa velmi důležitý kontakt dalšími psi.

 

Mnoho lidí svého psa rozmazluje a proto se stává, že pán ztrácí svoji autoritu. Proto, aby stále zůstal v dominantní pozici, je důležité, aby dodržoval tyto pravidla:

  1. Místo: Pes musí spát na klidném místě, které mu bylo Vámi určeno. Nemělo by to být místo, které je Vámi hodně frekventované a také by to nemělo být místo, kde by byl pes od Vás zcela ,,odříznut“ . Pes by měl brát své místo jako místo, kam se může jít urazit v případě, že něco provede a vy ho na toto místo vykážete. Takovéto místo může být opatřeno dekou, na kterou si pes bude lehat, nebo to může být proutěný košík, do kterého se pohodlně stočí. Ale ať bude mít pes místo kdekoliv, nemělo by se stávat, že by pes s Vámi spal v posteli.
  2. Potrava: Pes musí mít stále na svém místě a potravu musí dostávat až ve chvíli, když skončí s jídlem jeho pán. Pes v žádném případě nesmí ,, žebrat“ o jídlo.
  3. Komunikace: Komunikace mezi psem a jeho pánem je velmi důležitá. V žádném případě by majitel neměl získávat svoji dominanci tak, že bude na psa neustále křičet. Takovýto pes by se stal bázlivým. Aby Vás pes vnímal jako dominantní osobu, je zapotřebí, aby Váš hlas zněl rozhodným tónem. Měl by být bez jediného zaváhání a co nejkratší, neboť tak pro psa zní více důrazněji.

 

 

Veronika Hůlová je začínající mladá autorka. 

 

 

 

 

 


Související články:
Poblázněný tyran (07.08.2011)
Začátek jejího konce (10.01.2011)
Do čeho jsem to šlápla? (27.12.2010)
Když pes odchází (13.11.2010)
Veterinář (26.02.2010)
Staří psi (28.01.2010)
Péče o psa (26.11.2009)
Na co pes? (13.08.2009)
Ohlédnutí do minulosti (20.07.2009)
Misky (06.07.2009)

[Akt. známka: 3,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Veronika Hůlová | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 23.5.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2612  (2612 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1941  (1941 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1891  (1891 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1929  (1929 hl.)
Neřeším to
2042  (2042 hl.)

Celkem hlasovalo: 10415


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie