Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
16 Hostů, 1 Uživatel

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Proč psa s PP?

Vydáno dne 17. 12. 2009 (7776 přečtení)

Pojednání o tom, proč nekupovat zajíce v pytli, ale koupit si psa s PP.

Reklama


 

Denně se setkávám s inzeráty tipu: „Prodám čistokrevného psa bez PP“ nebo „úžasná štěňátka bez PP po čistokrevných rodičích“. V tu chvíli mám sto chutí papír roztrhat nebo počítač vyhodit z okna ve 4. patře dolu na frekventovanou silnici. Ale vidím rudě, když si přečtu: „Krásný psí kluk bez PP hledá nevěstu. S PP nebo bez. Je strašně chytrý, krásný jen občas zavrčí, když má v misce něco dobrého nebo se počůrá, když k nám přijde někdo cizí na návštěvu…“

 

Ona dvě písmenka ve zkratce PP znamenají Průkaz Původu. A průkaz původu by Vám měl zaručit, že si kupujete psa daného plemene a ne „skoroovčáka“, který má ocas jako dobrman a hlavu jako teriér. Ale kdyby šlo jenom o to, jak vypadá… Jak říkají ovčáci: chlupy nepasou. Důležitá je povaha, kterou má PP také „zaručit“. Plemeno plemenem dělá hlavně charakter psa, pro nějž bylo po staletí šlechtěno. A vlastně i proto existují. Existují chovatelské kluby se svými pravidly, mezi která patří ochrana feny před vyčerpáním (vrh maximálně jednou ročně, vyloučení feny z chovu dosažením určitého věku apod.), zjištění nepříbuznosti rodičů (jak jistě každý zná, riziko genetických vad je násobně větší u příbuzných jedinců - rozštěp patra, neuzavření fontanely, vodnatelnost mozku, epilepsie, DKK, DLK, alergie a mnoho mnoho dalších nemocí neslučitelných se životem), vyšetření na fyzické vady (DKK, DLK, skus, počet prstů, počet zubů…) tak vyšetření na nositele genů pro různé oční vady, hluchotu…. Pro to, aby se jedinec stal chovným, musí splňovat nelehké požadavky: vynikající exteriér (několik výstavních úspěchů), různá vyšetření zdraví, zkoušku povahy (test vyrovnanosti psa, jestli není agresivní, bázlivý….) - povaha a vzorce chování jako je bázlivost a agrese se totiž negeneticky dědí na štěňata! Laicky řečeno, když chováte na agresivní bázlivé čubě, štěňata to od ní „odkoukají“ a budou taky taková. To chovatele (majitele psa) něco stojí, poplatky na výstavu nejsou zrovna levné, cesta na druhý konec republiky nebo i za hranice také něco stojí, čas věnovaný výcviku… to vše dává předpoklad, že se lidí svým psům věnují a že jim nejde jenom o prachy ze štěňat, což je u množitelů psů bez PP, kde chov není nikterak kontrolován, hlavní hledisko. Feny nechají nakrýt na prvním hárání (kdy je fena vlastně ještě štěně - taky nenecháte otěhotnět jedenáctiletou holčičku), jsou často drženy v příšerných podmínkách, štěňata mají 2x do roka, na třech letech jsou tak vyčerpané, že vypadají na osm, množí na absolutně nevyhovujících jedincích (výše vyjmenované vady fyzické, strach, agrese…).

 

 

Třeba jako tato fena, jsou jí pouhé 4 roky, ale vypadá rozhodně na víc.

 

Kromě těchto rizik: nevíte, co vám ze štěněte vyroste za psa (protože ti dva psi, co jste viděli, nemusí být rodiče, i když vám to říkají), nemůžete odhadovat riziko výskytu různých onemocnění (protože neznáte vyšetření nejen rodičů ale i sourozenců z jiných vrhů, rodičů rodičů, tet…), nemůžete odhadnout, jaké povahy štěně bude a zda se u něj neprojeví nějaká psychická nestabilita, je tu další proti, proč si nebrat štěně od množitelů (a argument, že fenu neuhlídali, že každá fena by měla mít alespoň jednou za život štěňata, že štěňata dají jinak utratit - to jsou jen vyděračské nesmysly) je, že „nabídka zvysoka převyšuje poptávku“. Útulky praskají ve švech, psi tam tráví i několik let, dokonce štěňata v dnešní době nemají jisté, že se dostanou brzo k novým zodpovědným a milujícím páníkům. A procento psů s PP je v útulcích mizivé. Proto vybízím všechny, nekupujte si psa bez PP. Ty peníze, které ušetříte na koupi štěněte, do něj pravděpodobně vrazíte později u veterináře. Pořizovací cena psa je ta nejmenší částka, kterou za něj dáte. Pokud je Vám jedno, jak pes bude vypadat a jaké bude mít charakterové rysy, běžte do útulku a tam s vyberte jednu duši, která si svůj smutný osud nevybrala. Pokud si netroufnete na dospělého psa, nabídka štěňat je pestrá, bohužel. Prosím, nepodporujte množitele, kteří své psy týrají ať už fyzicky, tak psychicky nebo svojí neuvážeností a chamtivostí připravují o šťastný život stovky psů v útulcích. Já sama mám doma psa s PP a jednoho z útulku - bezproblémová čubina, vděčná, věrná.

 

A ještě něco, můžete namítnout, že voříšci jsou zdravější než lecjaká plemena. Ano to souhlasím, ale voříšek a pes bez PP nebo kříženec je něco jiného. Voříšek je takový pes, u kterého nemáte šanci poznat, jakých plemen byli jeho rodiče, protože byli také voříšci. Ti jsou opravdu zdravější, než některá plemena. Ale u kříženců a psů bez PP je to přesně naopak. Genetika je záludná věc. Dále také můžete namítnout, že i u psů s PP se vyskytují agresivní a bázliví chovní jedinci, jedinci s vrozenou vadou apod. Ano, ale to je o lidech a podvod a úplatky vládnou světem. Proto si pečlivě vybírejte chovatelskou stanici, chtějte vidět rodiče, chtějte vidět kde spi bydlí, chtějte je předvést ve městě a mezi cizíma psi. Pouze takto lze snížit stavy v útulcích a zkvalitnit chov psů. Ač je to smutné, i toto je byznys.

 

 

Eva Štemberová
www.bonremotasmanskytygr.wbs.cz
 

 

 

 

 

 


[Akt. známka: 2,25] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Eva Štemberová | Počet komentářů: 32 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
13.03.2019: HafBO na For Pets
Ve dnech 4. - 7. dubna 2019 se bude konat veletrh For Pets, na kterém se ve čtvrtek a v neděli odpoledne můžete potkat s našimi instruktorkami, které budou provádět ukázky dogfitness. Stavte se, rády Vás uvidí.

04.03.2019: Kynologická knihovna
Pokud si nechcete doma hromadit kynologické knihy, ale některá témata by jste si rádi přečetli, nabízíme nově i půjčení odborné kynologické literatury. Seznam knih a cenu půjčovného naleznete ZDE. Nabídku budeme postupně rozšiřovat.

24.01.2019: Letní tábory 2019
Program a termíny jsou známy. Místa se začínají postupně obsazovat. Více informací ZDE.

26.12.2018: Hotel pro psy HafBezObav
1.1.2019 pro Vás a Vaše psí kamarády otvíráme hotel pro psy (dlouhodobé i krátkodobé hlídání psů) a další doplňující služby. Více informací ZDE. Budeme se těšit :)

18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1846  (1846 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1424  (1424 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1289  (1289 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1353  (1353 hl.)
Neřeším to
1357  (1357 hl.)

Celkem hlasovalo: 7269


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie