Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
161 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Norsko 2009 - 7. díl

Vydáno dne 30. 05. 2009 (2146 přečtení)

Femundslopet - nonstop závod v norských pustinách na vzdálenost 400 km - vyprávění účastnice závodu

Poslední etapa

Reklama


 

 

Během prvních dvou kilometrů zbaštím Jindrovo pomeranče. Pěkně mě u toho pálí popraskané rty. Ale ovoce mi fakt chybělo. Chvíli jedeme lesíkem, ale pak se octneme na otevřené pláni. Cesta je zafoukaná. Co jinýho jsem taky mohla čekat. V dáli se majestátně tyčí zasněžené hory. Svítí sluníčko, ale fouká.

 

Moje šestispřeží si vede dobře. Žádné háravky, žádné sedání si. Chvíli si pejsci i já odpočineme na pevné cestě. Pak ale opět odbočujeme na úzkou cestičku. V lesíku to jde. Ale na pláních není po cestičce ani památky a jedeme jen podle tyčí. Přejíždíme poprvé silnici. Potkáváme jedinou živou duši široko daleko - nějakého norského běžkaře. Obdivuju se mu, že se do takových končin vůbec vydává a ještě k tomu úplně sám. Jiný kraj, jiný mrav. Po dvou hodinách stavím na snackovou přestávku. Esterka si "buřtík" drží v předních obotičkovaných packách jako nanuka. Je u toho srandovní.

 

Jedeme nahoru dolů - je to celkem vysilující. Po levé straně dlouho vidím obrovské pohoří Hammalsfjellet. Jen doufám, že přes něj nepojedeme, jsou to vrcholky kolem 1 200 - 1 600 m n.m. Naštěstí ne. Cesta se stále vine po otevřených pláních. Fotím a kameruju. A sbírám botičky. Dnes je to pěkná úroda. Některé jsou navátá i několik metrů od cesty. Vzpomínám na Jindru, že v noci když tudy jel to muselo být na pláních krutý. Pozoruju i staré stopy od saní jedoucí mimo trail - asi tu musheři potmě dost bloudili. Stále mám na mysli, abych co nejvíce dnes ujela za světla. Jakmile zapadne slunce, tak na mě padají chmury. Opravdu to na mě působí - hlavně když stále jezdím sama. Planiny jsou nekonečné, bílé, ufuněné. Panebože to je děsný. Na to nejsme u nás zvyklí - nekonečné holé prostory. Esterka už zase tápe. Opět jí navádím povelama - jedeme cik cak. Před sebou sleduju na několik stovek metrů neměnící se krajinu. Tyče vidím na protějším svahu a stále stejné bílo kolem. Pak se začínají objevovat stromečky. Jásám. Ale předčasně. Cesta je stále obtížnější. Sáně, psi i já se boříme. Esterce chvílema kouká jen hlavička. Psi ve sněhu skáčou - to není běh ani chůze, ale skákání.

 

Jsou jako klokani. Jdeme vyloženě od tyčky k tyčce od keře ke keři. To snad není možný. To je "maso". Naše rychlost postupu je snad nižší než 1 km/hod. Touhle "speed" se odsud dostaneme až na jaře. Já tu nechci zůstat. Hilfe! Chci odsud pryč. Ale pohyb se nedá zrychlit. Nejde to. Po pravé ruce stojí dvě skalnaté vysokánské hory. Koukám do mapy. Vítr s ní lomcuje až se trhá. Už by měla co nevidět přijít silnice a druhý přejezd přes ní. Kde sakra je?! Furt máme hlemýždí tempo. Rychlost obtížné chůze. Těžké sáně se špatně řídí. Mám namožená obě zápěstí. Sáně rvu nalevo, pak zase napravo. Vůbec nedrží stopu, kloužou a ujíždějí v sebemenším svahu. Je to dřina jako když skládám vagón uhlí. Hrůza, hrůza a tisíckrát hrůza! Jsem zpocená jako myš - už ani triko z Moiry nepochytí ty proudy potu. Mrznou mi mokrá chodidla. No tohle jestli přežiju ve zdraví?! Pánbůh mě vyslyšel a blížíme se k silnici. Jsem tak skoro v půlce dnešní etapy. Ejhle. Silnici nepřejíždíme, ale podjíždíme jako most. Pozor! Po pravé ruce je otevřená voda.

 

  

Kormidluju ze sáněma ve dvoumetrové závěji. Pejskové, pořádně táhněte ať nezbuchneme do vody. To by bylo o život. Sáně ujíždějí do strany. Ale hafíci makají. Vytáhli mě. Na silnici stojí dvě auta. U jednoho z nich jsou dva lidé a mávají mi. Zřejmě na někoho čekají. Podjíždím nizoučký most. A za mostem je to stejné - těžká zafoukaná trať. Kdy to skončí. Jedu krokem asi 2 kilometry. Náhle před sebou vidím mushera který utíká před psy. A jede proti mně. Jdu snad blbě? Je to č. 108. Říká, že se vrací - come back. Má špatného psa, vyčerpaného. Pět psů by muselo šestého vést ve vaku a to by bylo v těhle podmínkách nad jejich síly. Vrací se tedy k silnici. Tam už na něj čekají. Je to deprimující se vracet tak blízko od cíle. Po všem tom, co už jsme projeli, zažili, protrpěli. Pejskové moji, držte se. A oni se drží. Je na nich vidět veliká únava. Sotva zastavím, psi si lehají a okamžitě zavírají oči a spí. Dávám jim snacky a tabletky Enervitu proti únavě.

 

Do prudkého kopečka cítím, že sáně tlačím téměř sama. Pak se i zastavíme a sáně couvají. Tak jdeme klucí a holky. Stmívá se. Bohužel nás čeká ještě jedna větrná pláň. Tu už pojedeme potmě. Vjíždíme z lesíka do holého prostoru. Monotónně jedeme a jedeme. Jen tak se ohlídnu. A hle. Světýlko. Nějaký musher jede za námi. Promýšlím si v hlavě co mu anglicky řeknu a jestli bysme nemohli aspoň chvíli jet spolu. Pak se ozve "ahoj Jano". Ježíši - to je Tomáš! To je úžasný. A co tu vlastně děláš? Ketil Rejtan přivezl Tomášovi nový sled a Tomáš zhruba dvě hodiny po mě vyrazil z Tolgy. To je bezva. Mám radost. Nebudu sama. Tomáš nezávodí, nejede na čas. Nabízí mi, že na mě bude čekat. Ví, že je to těžké a že ve dvou se to lépe táhne. Přestože by mi okamžitě ujel, tak na mě co chvíli čeká. Do psů jako když střelí blesk - táhnou jako o život. Tomáš jede se sedmi pejsky. Má nazrzlé alaskánky. A taky Balta jako já a Týnu jako Jindra. Cesta ubíhá vesele a rychle. Sice zaostáváme, ale stále vidím přítomnost druhého živáčka. A Tomáš na mě poctivě čeká co pár kilometrů. Míjíme osadu Gradalsengam. Těchto pár opuštěných domečků signalizuje, že jsme najeli do dlouhého kaňonu Gradalen. Pojedeme teď asi 15km střídavě nahoru dolů, po úpatí či v údolí. V jednom mírném kopečku stavíme na snacky. Pejsci mi je hladově berou z ruky. Je jasná obloha a měsíc šajní - je jen pár okamžiků od úplňku. Září polárka.

 

 

 

 


Související články:
Norsko 2009 - 8. díl (19.06.2009)
Norsko 2009 - 6. díl (18.05.2009)
Norsko 2009 - 5. díl (28.04.2009)
Norsko 2009 - 4. díl (12.04.2009)
Norsko 2009 - 3. díl (23.03.2009)
Norsko 2009 - 2. díl (11.03.2009)
Norsko 2009 - 1. díl (19.02.2009)

[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Jana Holá | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: http://hrobnici.blog.cz )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 23.5.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2707  (2707 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2013  (2013 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1979  (1979 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1998  (1998 hl.)
Neřeším to
2184  (2184 hl.)

Celkem hlasovalo: 10881


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie