Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
26 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Příprava vodicího psa

Vydáno dne 05. 05. 2008 (5521 přečtení)

 od výběru štěněte až po předání novému majiteli

Reklama


Výběr štěněte

Od psích rodičů, kteří splňují zdravotní a povahové podmínky, vybíráme štěňata podle speciálního testu. Dvouměsíční štěňata se potom stěhují do svého nového domova k pečovatelům, kteří se o ně starají a vychovávají je. Jejich péčí se štěně naučí mít rádo lidi, sdílet s nimi bez problémů byt či dům a plně lidem důvěřovat.

 

 

První krůčky

Pečovatelé se štěnětem v průběhu prvního roku života navštěvují různá místa (např. restaurace, tržiště, nádraží atd.) a také jej seznamují s jízdou v dopravních prostředcích. Pejsci používají speciální postroj, který jim usnadňuje vstup do všech míst, kam nevidomého člověka vodicí pes obvykle doprovází. Pečovatelé se účastní pravidelných setkání s instruktorem, který dohlíží na průběh výchovy a radí, jak postupovat při výchově psa, sleduje zdravotní stav a vývoj povahy psa. Psi dostávají vysoce kvalitní krmení, neboť dobrý a zdravý růst je docílen především kvalitní stravou.

 

 

Začátek výuky

Ze štěněte, které úspěšně absolvuje svůj první rok života v pečovatelské rodině, se stane student, jež se během dalších sedmi až osmi měsíců změní ve spolehlivého průvodce zrakově postiženého člověka. Pokud je to možné, snažíme se, aby co nejvíce psů, kteří procházejí výcvikem, zůstávalo i nadále u svých pečovatelů. Znamená to, že psy ráno vyzvedneme, přes den s nimi pracujeme a odpoledne se vrací do rodinného prostředí, na které jsou zvyklí a kde po náročném dni mohou nerušeně odpočívat. Tím se vylučuje pobyt psa v kotci, fixace na psí smečku i stres z náhlé ztráty svého lidského kamaráda. Upevňuje se tím i vztah k člověku.

 

Způsob výuky

Vlastní příprava vodicího psa je založena na důslednosti a opakování. Pozvolna přecházíme od jednoduchých úkonů k náročnějším cvikům, stejně jako od tichých míst a uliček až do středů měst. Během nácviku potřebných znalostí a řešení situací absolvuje pejsek s instruktorem mnoho společných kilometrů a stráví spolu spoustu hodin přípravou. Jedná se o zodpovědnou práci, kdy se pes postupně učí chápat a zvládat jednotlivé povely a cviky, které pak uplatňuje při vedení nevidomého. V závěru výcviku instruktor sám používá brýle, přes které nevidí a nechává se psem skutečně vést. Od psa to vyžaduje maximální soustředění a od dvojice souhru, které předchází pečlivá a kvalitní příprava psa. Je však potřeba si uvědomit, že ani nejlépe vycvičený vodicí pes není strojem, nýbrž živou bytostí s občasnými chybami, náladami a únavou.

 

Zkoušky

Vyvrcholením a zároveň ukončením náročné přípravy psa jsou zkoušky. Tyto testy probíhají v několika dnech a účastní se jich samostatně několik instruktorů. Mezi nimi je i jeden nevidomý, který kvalitu práce psa hodnotí už v průběhu výcviku. Součástí závěru přípravy je také veterinární osvědčení o zdravotním stavu psa. Úspěšným složením zkoušek je pes připraven konat svou službu.

 

 

 

 

Předání psa

Před vlastním předáním vodicího psa má klient k dispozici nahrávku s povely a všemi potřebnými informacemi týkající se péče a přípravy na společný život. Před předáním začíná instruktor s klientem a vodicím psem v místě bydliště nacvičovat trasy, po kterých se budou zpočátku nejčastěji pohybovat. Je vhodné, aby klient strávil několik dní u nás ve škole, v prostředí, které pes důvěrně zná. Takto si na psa také snadněji přivyká. Má možnost se naučit o pejska prakticky pečovat, připravovat mu stravu, je informován o právech a povinnostech, které jako majitel vodicího psa může využívat.

Instruktor v místě bydliště klienta pak ještě nějakou dobu pobývá a dohlíží na práci dvojice. Dokonalý soulad mezi pánem a jeho vodicím pomocníkem nenastává okamžitě. Vždy to nějakou dobu trvá.

 

Kontakt nekončí

Předáním vodicího psa kontakt s námi nekončí. V případě potřeby pomáháme po celou dobu aktivní služby vodicího psa. Naši klienti jsou našimi přáteli a připravení pejsci těmi, kteří nám odešli do světa.

 

 

 


[Akt. známka: 1,33] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Milan Dvořák | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: http://www.vycvikvodicichpsu.cz )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: ZMĚNA TERMÍNU - Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 1.8.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2907  (2907 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2206  (2206 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
2186  (2186 hl.)
Odčervuji nepravidelně
2172  (2172 hl.)
Neřeším to
2394  (2394 hl.)

Celkem hlasovalo: 11865


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie