Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
129 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Cvičíme podle TARTu XXXII.

Vydáno dne 10. 03. 2008 (4523 přečtení)

nežádoucí vybíhání za zvěří

Je březen a hladová zvěř se stahuje z lesů k obydlí nás lidí, z čehož nemají radost ani myslivci, ani někteří pejskaři. Dotazy na toto téma jsou velmi časté a mají skoro stejné znění: "Můj pes je poslušný jen do té doby, než spatří zajíce, srnu, apod. Poraďte prosím co dělat, aby neutíkal". .....

Reklama


Je bohužel chybou, že přicházejí od majitelů, jejichž pes je většinou už starší a tito lidé vlastní lovecká plemena, i když ani služební plemena nejsou výjimkou. Domestikace psů jako proces trvá již velmi dlouho, ale lovecký pud mají naši psi zakořeněn po čertech dobře. Je zajímavé, že i psovodi, kteří jsou přesvědčeni o tom, že jejich pes má stoprocentní přivolání, jsou opouštěni vědomím z toho, že se pes stane v určitých situacích neovladatelným. Dnešní pokračování cvičení podle TARTu proto věnujeme této problematice.

Teď budu malinko nadutý, ale rozumní mi to jistě odpustí. Jsem jediným psovodem v naší republice, který se svým psem získal třikrát za sebou Pinkasův pohár (uděluje se nejposlušnějšímu psovi mistrovství republiky), poslušnost a pachovky jsou mým velikým koníčkem, a proto se domnívám, že mohu k tomuto "problému" něco málo říci. Především - je velmi důležité potlačovat lovecký pud již od útlého mládí psa. Pes, který od štěněte loví polní myšky, prohání sousedovi slepice anebo kočky a jeho psovod se tomu směje a ještě jej chválí, jak je šikovný, má na pozdější problémy slušně zaděláno. Musí být samozřejmostí, že takovéto projevy musí psovod okamžitě striktním zákazem tlumit. Na mnoha přednáškách jsem již slyšel námitku: "Slepice chápu, ale proč nesmí lovit ani myšky?". Na tuto otázku dostane každý takový tazatel odpověď na prvních stopách na trávě, či strništi. Po uvedení psa na stopu totiž najednou zjistí, že pes namísto toho, aby hledal stopu, začne systémem "hop sem - hop tam" lovit a pronásledovat myši.

 

Proč začínat od mládí psa? Psík ve štěněčím věku ještě není tak pohyblivý a psovod jej snadno několika skoky dožene, aby mohl včas zasáhnout. I trest, jako nepodmíněný podnět po vyslovení zákazu, nemusí být tak silný, protože mladý psík daleko citlivěji reaguje na naši nelibost. Pro některé psy v tomto věku stačí pouze přitlačit na intonaci hlasu anebo zatřepat za kůži na krku a je vystaráno. U staršího psa nemáme tu nejmenší šanci jej při činu chytit a i tresty musejí být daleko důraznější, čímž si můžeme při nedostatku citu pro věc slušně narušit kontakt mezi psovodem a psem.

Zjistíme-li, že náš psík má obrovskou touhu doplnit svůj jídelníček o chutnou slepičku nebo zajíčka, nemůžeme se takovým místům vyhýbat, ale naopak je musíme vyhledávat. Psíka máme připoutaného na delším vodítku a v naprostém klidu, bez jakéhokoli upozorňování, se blížíme ke slípkám. Pokud si jich pes nevšímá (a takového psa bych ani nechtěl), není co řešit, ale jakmile o slepičky projeví zájem, zavelíme "nesmíš" a trhneme vodítkem. Výhodu mají psi, jejichž psovodi mají doma malé hospodářství a denně chodí s psíkem tuto havěť krmit. Pes si na přítomnost domácích zvířat zvykne a vůbec jej to neruší. Psi, kteří však vyrůstají ve městě, takovou šanci nemají. Dobře se odnaučuje takové chování u pernaté zvěře. Pes vyrazí třeba za kosem, který mu samozřejmě frnkne, a psovod má okamžitou možnost psovi "vysvětlit", že i toto se nesmí. Častá metoda, kterou popisuje výcviková literatura, je upoutat psa na dlouhou šňůru, a jakmile pes vyrazí, pomocí šňůry jej zastavit. Někdy to skutečně pomůže, a když šňůru postupně zkracujeme, má pes nakonec na sobě třeba jen půl metru a stále má "pocit", že je na šňůře. Častěji však dochází k tomu, že pes, který je na šňůře, zdánlivě o zvěř nejeví zájem, ale jen šňůru odepneme v domnění, že už je vyhráno, pes vyrazí a vracíme se z vycházky jen s vodítkem. Pes samozřejmě dostatečně vyběhán dorazí domů o nějakou tu minutu či hodinu déle. Ale ty nervy, kde je, zda ho někdo nezastřelí! Nakonec to má ten dopad, že po návratu dostane pes výprask, a máme v háji i kontakt i přivolání.

Základní omyl je v tom, že mnoho psovodů se domnívá, že přivolání je cvik jako každý jiný a že jej lze spolehlivě naučit buď dobrovolně anebo parforsem, tedy donutit. Chyba lávky! Přivolání není o výcviku, nýbrž o kontaktu mezi psovodem a psem. Pokud psovod není pro svého psa tím nejsilnějším podnětem a autoritou, vždy v krizových situacích dojde ke zklamání. Proto dobře od mládí vedený pes nikdy neuteče svému psovodovi, ale členovi rodiny zdrhne, kdy si vzpomene.

 

No, mladý psík se zvládnout dá, ale co tedy se starším psem, kterému se již několikrát povedlo utéct? Starší výcviková literatura pro lovecké psy doporučovala tzv. tlučky. Byl to kousek tvrdé kulatiny zavěšený na dvou řetízcích na obojek psa tak, že dosahoval zhruba do poloviny předních končetin a pokud se pes rozeběhl, tento kus kulatiny jej bolestivě bil do nohou a pes samozřejmě zastavil. Nikdy jsem to nepraktikoval, a tak nemohu sloužit s efektivitou této metody. Můj postup u starších psů, které jsem měl na výcvik, spočíval v tom, že jsem začal zdokonalovat a zpřesňovat celkovou poslušnost. Hlavně ovladatelnost u nohy psovoda na vodítku a polohy sedni, lehni, vstaň, s důrazem na polohu lehni. Odkládání za pochodu vleže také důkladně. Poté jsem přešel na nácvik krátkých vysílaček, ať na aport anebo na cíl. Cílem mohl být třeba strom, ke kterému jsem z počátku pokládal aporty, anebo zapíchnutý praporek. Důležité bylo, aby pes po dosažení cíle na povel "lehni" okamžitě zaujal tuto polohu. Pak jsem si pro psa došel a velmi jej pochválil. Pozorný čtenář již jistě tuší, kam tato metoda míří. Jakmile se pes na procházce rozeběhl, přišel povel "lehni", nejprve na krátkou vzdálenost, a pak jsem si pro psa v klidu došel. Opět bouřlivá pochvala a povel "volno".

Tento nácvik je nutné dopilovat do absolutní dokonalosti. Znamená to denně několikrát opakovat a situace ztěžovat. Z míst nácviku, kde jsem nejprve sám, postupně přecházím do míst, kde je více rušivých vlivů, jako třeba volně pobíhající psi na cvičišti, až samozřejmě do míst, kde se pohybuje zvěř. Budete-li postupovat důsledně, v brzké době se dočkáte výsledku. V těchto fázích nácviku nikdy nechodíme do terénu s více psy, protože jeden neovladatelný pes může samozřejmě k pronásledování strhnout i psa, který už je slušně rozpracován, a celá práce může začít znova. Jakmile pes vyběhne třeba za bažantem, nechám jej uběhnou několik metrů, pak přijde důrazný povel "lehni", a pak si pro psa dojdu, velmi jej pochválím a je skoro vyhráno.

 

Moji psi nikdy neměli problémy s orientací. Stádo srn či vysoké zvěře pozorují se stejnou zálibou jako já (mimochodem - nikdy bych na tuto zvěř nedovedl vystřelit), zajíce si ani nevšimnou a již mnohokrát se mi stalo, že na stopě přikrčeného zajíce obešli anebo doslova přeskočili a pokračovali v klidu dál ve sledování stopy. Malý problém byl u divokých králíků. Jejich pohyb terénem je skoro totožný s pohybem kočky, ale vždy to včas rozlišili a v klidu se vrátili zpět.

Při procházce přírodou není třeba zmatkovat a být přehnaně úzkostlivý. Někdy se stane, že se pes nechá strhnout, pokud zvěř odněkud vyrazí nečekaně, a my jsme ji sami ani neviděli. Vždy dám psovi několik metrů šanci, aby si tuto situaci vyřešil sám ve své hlavě, a pokud reakce není pro mne uspokojivá, okamžitě přijde povel. Nedivme se myslivcům, kteří jsou velmi popuzeni tím, že nějaký neukázněný pes žene srnu po poli a nikde nikdo. Srně zesláblé po zimních měsících stačí dvousetmetrový sprint, a pak v tichosti uhyne na zápal plic. Do terénů však, hlavně kvůli stopám, potřebujeme, a proto je na nás, abychom měli mezi myslivci přátele a ne úhlavní nepřátele, za což si bohužel mnohdy můžeme sami svým nezodpovědným přístupem k výcviku. Vždy pamatujme, že pes cvičený podle TARTu musí být ovladatelný v každé situaci.

 

 

 [Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Jan Dubový | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: http://www.vycvikpsa.cz )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: ZMĚNA TERMÍNU - Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 1.8.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2821  (2821 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2123  (2123 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
2095  (2095 hl.)
Odčervuji nepravidelně
2094  (2094 hl.)
Neřeším to
2304  (2304 hl.)

Celkem hlasovalo: 11437


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie