Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
104 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

2. díl - Dogfrisbee

Vydáno dne 05. 03. 2008 (5682 přečtení)

seriál článků o psích sportech a jiné psí zábavě

Dogfrisbee je zábava.

Ke vzniku dogfrisbee se váže příběh, který je jako z amerického filmu. Jeho hrdina se skutečně později stal i filmovou hvězdou. ...

Reklama


Trochu rebelství, odvahy a hlavně hodně radosti ze hry dal do vínku tohoto sportu Alex Stein, muž, který se v 70. letech minulého století asi nejvíce zasloužil o zviditelnění dogfrisbee a jeho velké oblibě v USA.

 

Historie (z USA až do ČR)

Ale teď onen zmíněný příběh. Alex patřil k mladíkům, kteří si oblíbili kulatou plastovou věcičku, která dovede létat několik desítek metrů daleko, podobně jako spousta jiných Američanů. V roce 1971 si však Alex Stein pořídil popelavého vipeta a podle jeho barvy jej nazval Ashley. Je jasné, že ho napadlo zkusit házet disk i svému psovi, který ho opravdu miloval a dokázal kvůli disku skákat do výšky devíti stop (2,7 metrů). Alexovi přišlo frisbee se psem jako obrovská zábava a chtěl ji představit co největšímu počtu lidí. Použil pro to ten nejjednodušší a nejlevnější marketingový trik. Dne 5. srpna 1971 při finálovém utkání americké basebalové ligy, které sledují tisíce lidí na stadionu a miliony u televizních obrazovek, vtrhnul o přestávce s Ashleyem na plochu a začal předvádět umění svého psa. Diváci byli nadšení, méně už pořadatelé, a tak byl Alex po osmi minutách zatčen. Legenda dokonce praví, že středopolař domácího týmu LA Dodgers pravil, že Ashley chytá lépe než on sám...

Po Alexově nadšení přišla smutná chvíle, kdy Ashlyey pobíhal opuštěný po Los Angeles, než se ho ujala jedna rodina. Alex využil své popularity a díky výzvě v rozhlase se mu podařilo psa získat zpět. Poté byli oba hosty mnoha televizních pořadů, psali o nich časopisy a Ashley měl dokonce hlavní roli v dokumentu, který získal nominaci na Oscara. Co se dogfrisbee týče, nešlo ale v žádném případě o nějaké „rychlokvašky“. Poté co se v dogfrisbee začalo soutěžit, byl Ashley třikrát Mistrem světa a frisbeem se bavil až do svých třinácti let! Zemřel o rok později v majitelově náruči a na jeho počest byla pojmenována jedna z nejprestižnějších soutěží - The Ashley Whippet Invitational, která se ve Státech každoročně pořádá...

Dnes se dogfrisbee už rozšířilo na více kontinentů, do mnoha zemí. Velmi oblíbené je v Japonsku, které je v posledních letech velkou dogfrisbee mocností.

V Evropě je tento sport asi nejrozšířenější v Holandsku a v Německu. Dále pak v Belgii, Polsku a v posledních letech se objevují zprávy z Velké Británie, Itálie či Portugalska. Trošku kuriozitkou je dogfrisbee v Číně. To, že se tam tento sport provozuje jsme zjistili náhodou, když se ozvali majitelé dvou borderek z vrhu A Fitmin, které jsou v Číně a poslali pár fotografií na nichž cvičí dogfrisbee... Shodou okolností i jejich sestra v Česku Arnika Fitmin se dogfrisbee společně s její majitelkou Míšou Androvou věnuje. A ne neúspěšně...

V Česku se dogfrisbee teprve rodí a získává první nadšence, kteří si házení diskem oblíbili a našli v něm tu správnou zábavu. V roce 2006 byl kvůli snazší propagaci tohoto sportu založen DiscDog klub České republiky, proběhla dvě víkendová setkání a dokonce i první soutěž. Rok 2007 byl již plnohodnotnou soutěžní sezonou. V rámci poháru Dog Chow DiscDog Cup 2007 proběhly 4 soutěže, z nichž dvě byly ve freestylu. Zároveň jsme v průběhu roku uvítali hosty z Německa (Sabine Bruns a Marcus Wolf) a USA (Ron Watson a Apryl Lea), kteří kromě toho, že se ujali posuzování soutěže, vedli i semináře. Vyvrcholením pak bylo Mistrovství Evropy, které se konalo v polské Vratislavi...

V roce 2008 opět proběhne opět český pohár Dog Chow DiscDog Cup 2008, ovšem vrcholem pro nás bude Mistrovství Evropy (www.dogfrisbee.cz), které nám bylo v tomto roce svěřeno. Na této největší dogfrisbee akci v Evropě očekáváme účast cca 150 nejlepších týmů z Evropy. Kromě toho k nám opět přicestují i hosté z USA a Japonska...

 

Pravidla

V dogfrisbee existuje mnoho různých disciplín. Ovšem tou nejpopulárnější a divácky nejatraktivnější je freestyle. Podobně jako u jiných sportů, kde se nedá výkon měřit na metry, sekundy nebo jinou přesně definovatelnou jednotku, i u dogfrisbee je hodnocení freestylu velmi subjektivní. Ovšem každý tým zde soutěží především pro radost, takže výsledek není tak důležitý, jako vlastní pocit a to, zda to baví psa...

Dogfrisbee navíc není zastřešeno jednou organizací, takže existuje (především v USA) několik organizací, které mají malinko odlišná pravidla. V ČR zatím všechny akce proběhly podle pravidel USDDN (United States Disc Dog Nationals). Podle těchto pravidel jsou zapotřebí 4 rozhodčí, každý ovšem posuzuje něco jiného.

První rozhodčí posuzuje výkon psa a to zejména ze 4 hledisek (motivace, aportování, fyzická dovednost, držení disku). Za každý oddíl může rozhodčí udělit až 2,5 bodu, dohromady tedy 10.

Druhý rozhodčí posuzuje psovoda, opět ze 4 hledisek se stejným bodovým ohodnocením (využití plochy, rozmanitost hodů, organizace disků, propojení jednotlivých prvků).

Hlavní rozhodčí posuzuje celý tým, tedy především doporučené prvky, které by měl každý tým předvést. Jelikož ne každý pes může dělat vše, je určeno celkem sedm prvků (dva různé overy - přeskoky psa přes tělo psovoda, dva různé vaulty - odrazy psa od těla psovoda, složený prvek - min tři rychle za sebou chycené disky, chycení psa ve výskoku, společný pohyb, míjení, cik-cak), z nichž jsou hodnoceny pouze 4 nejlépe provedené. Maximální bodový zisk je opět 10.

Poslední, čtvrtý rozhodčí pouze počítá poměr chycených a vyhozených disků, který se násobí deseti. Takže i za tento oddíl je maximální možný zisk 10 bodů.

Každý tým má pro předvedení své sestavy možnost využít až deseti disků a časový limit 120 sekund. Během soutěže absolvuje 2 kola.

Kromě dvou kol freestylu je součástí soutěže vždy jedno kolo tzv. MiniDistance. Zde musí soutěžící tým v časovém limitu 90 sekund nasbírat maximum bodů za hody do dálky. Každý chycený disk mezi 10-20 yardy (10 yardů= 9,14 metrů) je za 1 bod, 20-30 yardů za 2 body, atd... Maximum za jeden hod jsou 4 body za disk chycený ve vzdálenosti přes 40 yardů. Navíc může pes získat půl bodovou prémii za chyt ve výskoku. K celkovému součtu se počítá vždy jen 5 nejlepších pokusů, tudíž maximální možný zisk je 22,5 bodu. Narozdíl od freestylu se u MiniDistance používá pouze jeden disk.

Celkový bodový součet týmu v celé soutěži pak vznikne součtem obou kol freestylu vynásobený koeficientem 1,5 a bodového zisku z MiniDistance.

 

Jak jsem našel dogfrisbee

Poprvé jsem se o dogfrisbee začal zajímat někdy koncem roku 2003 a v roce 2004 jsem si pořídil první soutěžní disky z USA. Ačkoliv jsem měl pro tento sport skvělého psa - fenu BO tervueren Delphine Erlander, stále tomu něco chybělo. Našel jsem si tedy nejbližší soutěže v Německu a v létě vyrazil nejprve na soutěž do Berlína (2. místo v MiniDistance) a poté do Mnichova, kde jsem se poprvé zúčastnil i freestylu. Především jsem ale viděl dogfrisbee na živo a to mě „nakoplo“.

Následující rok na Evropské výstavě v Tullnu jsem se poprvé setkal s německým párem Sabine Bruns a Markusem Wolfem, kteří patří již několik let k nejlepším v Evropě a dokáží konkurovat i americkým týmům. V polském Rybniku jsem se zúčastnil jejich semináře a to byl skutečný zlom. Konečně jsem pochopil, jak trénovat alespoň základy, na co si dát pozor a co je na dogfrisbee nejdůležitější - zdraví psa a zábava.

V září 2005 jsem se zúčastnil svého prvního Mistrovství Evropy, tentokrát již s fenou BOT Anee Oridix (Hupy) (Delphine se věnuje výcviku dle IPO a záchranařiny s mojí ženou) a kromě 18. místo v začátečnicích, jsem si přivezl spoustu kontaktů na podobně postižené lidi v Evropě i USA.

V roce 2006 se mi podařilo dát dohromady první nadšence z ČR a společně jsme se zúčastnili i soutěží v Polsku a ME v Nizozemí (já jsem pro poruchu auta nedojel). Největším naším úspěchem v roce 2006 tak bylo 2. místo na soutěži v polské Vratislavi.

Rok 2007 byl, jak se již zmiňuji výše, přelomovým pro české dogfrisbee. Konal se první ročník poháru Dog Chow DiscDog Cup a také 1. Mistrovství republiky. Vzhledem ke starostem s organizací poháru jsem zcela vypustil soutěž v pražské Stromovce, zato jsme si to vynahradili na soutěži v Olomouci, kde jsme si vystoupení neskutečně užili a získali titul Mistra republiky.

V celkovém pořadí poháru jsme do posledního hodu bojovali s Míšou Androvou a Arnikou, které nás nakonec porazily a nám zůstalo 2. místo.

Vrcholem sezóny bylo opět Mistrovství Evropy, tentokrát konané ve Vratislavi. Osmé místo s Hupkou v kategorii Open je doposud moje nejcennější umístění a to i přesto, že jsem v disciplíně Super MiniDistance (dvě kola MiniDistance) s mladou border kolií Apu Brown Tender Flash (Pumi) získal titul Mistra Evropy. Přece jen freestyle je freestyle.

 

Co bude dál?
Pro rok 2008 chystáme opět pohár Dog Chow DiscDog Cup 2008. Mistrovství republiky bude letos v pražské Stromovce v neděli 27.7.2008. Především ale letos pořádáme Mistrovství Evropy, takže každý, koho tento sport oslovil, může vidět to nejlepší z Evropy od 19. - 21.9.2008 v Mnichovicích u Prahy.

A nezapomeňte - dogfrisbee je především zábava.

 

 

Klub
DiscDog klub České republiky
www.discdog.cz

 

Dog Chow DiscDog Cup 2008 (www.discdog.cz) - termínový kalendář

24. - 25.5.2008
Nymburk DiscDog Fun Weekend 
Místo: Nymburk – hasičské hřiště
Disciplíny: Super Minidistance, the Quadruped, DogDartbee, TimeTrial

21. - 22.6.2008
Kirican DiscDog Freestyle
Místo: Olomouc
Disciplíny: TimeTrial, DogDartbee, Dogfrisbee (freestyle)

27.7.2008
Stromovka DiscDog Freestyle
Místo: Praha - Stromovka, Psí louka
Disciplíny: Dogfrisbee (freestyle), Super MiniDistance

11. - 12.10.2008
bye-bye Summer DiscDog Fun Weekend
Dvůr Králové nad Labem - Nový Svět
Super Minidistance, the Quadruped, DogDartbee, TimeTrial

Mistrovství Evropy v dogfrisbee 2008 (www.dogfrisbee.cz)
Datum: 19. - 21.9.2008
Místo: Mnichovice u Prahy - fotbalový stadion
Disciplíny: Dogfrisbee, Super Minidistance, the Quadruped

 

 

 


Související články:
4. díl - Weight pulling (10.05.2008)
3. díl - Flyball (14.03.2008)
1. díl - Dogdancing (26.02.2008)

[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Jakub Štýbr | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 23.5.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2707  (2707 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2013  (2013 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1979  (1979 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1998  (1998 hl.)
Neřeším to
2184  (2184 hl.)

Celkem hlasovalo: 10881


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie