Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
155 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

3. díl - Flyball

Vydáno dne 14. 03. 2008 (6401 přečtení)

seriál článků o psích sportech a jiné psí zábavě

Má váš pes rád míčky, nebo je dokonce jejich neúnavným aportérem? Chcete si užít spoustu zábavy, radosti i adrenalinu v partě stejně „postižených“ nadšenců? Pokud na obě otázky máte kladnou odpověď, tak právě pro vás je tu FLYBALL. ...

Reklama


Flyball je dynamický kolektivní sport, který v sobě spojuje rychlost s přesností. Družstvo složené ze čtyř psovodů a čtyř psíků má za úkol v co nejrychlejším čase správně překonat čtyři skokové překážky a donést míčky z flyballového boxu (mechanické zařízení s několika pružinami, které po sešlápnutí přední desky vystřelí míček minimálně do vzdálenosti 61 cm) přes tyto překážky zpět do cíle. Na dráhu vybíhají psi jednotlivě, jako ve štafetovém běhu - další pes z družstva smí překročit startovní/cílovou čáru až v okamžiku, kdy ji protne pes vracející se před ním. Pokud ji překročí dříve, má chybu a musí běh opakovat. Psovod přitom zůstává za startovní/cílovou čárou a povzbuzuje svého psa k co nejrychlejšímu návratu. Právě střídání psů v prostoru startu a cíle bývají tím nejdůležitějším momentem, kde družstvo může ztratit nebo získat cenné vteřinky. Je proto žádoucí, aby byla co nejtěsnější - případné chyby pak zde nepostřehne ani sebebystřejší lidské oko a ke slovu se dostává elektronika.

Výška flyballových překážek se přizpůsobuje výšce psa. Jejich minimální výška 17,5 cm, maximální výška 35 cm. Výška překážek, na kterou dané družstvo právě poběží, se určuje podle nejmenšího psa v družstvu. Překážky jsou 61 cm široké, vyrobené z vodovzdorné překližky či plastu. Narozdíl od překážek známých např. z agility nemají žádnou shoditelnou laťku a pokud pes překážku shodí (povalí), není to hodnoceno jako chyba - jen ji musí on i ostatní psi z družstva překonat, jako by stála.

Dalším nezbytným vybavením, bez kterého se ve flyballu neobejdete, je flyballový box. Éra katapultových boxů, které jednak psy brzdily, a jednak pro ně mohly být i nebezpečné, je již naštěstí daleko za námi a v současné době se u nás i ve světě běhá na boxy víceotvorové se šikmou či prohnutou přední deskou, které umožňují psům plynulé naskočení a sebrání míčku - tzv. plaveckou otočku. Další výhodou tohoto typu boxu je, že pes míček v něm nabitý vidí po celou dobu a může tak lépe odhadnout, v jakém momentu ho chytí. Správné a rychlé chycení míčku je dalším důležitým okamžikem, který může na turnaji rozhodnout o vítězství.

Flyballu se mohou věnovat psi všech plemen - setkáte se zde nejen s populárními border koliemi, ale také s belgickými ovčáky, Jack Russell a Parson Russell teriéry, pudly, knírači, kelpiemi, appenzellskými salašnickými psy, kříženci a spoustou dalších. Všem těmto psíkům dává flyball prostor pro zdravé vybití jejich energie, prostor pro zábavu i radost ze společné aktivity se svým pánem. Učí psy větší snášenlivosti vůči sobě navzájem - bez ní by žádné družstvo nemohlo dobře fungovat. Bázlivé psíky naopak hravou formou nutí překonávat svůj strach a dokáže z nich udělat vyrovnanější jedince.

 

Trocha flyballové historie

Flyball vznikl kolem roku 1970 v Severní Americe, odkud se postupně rozšířil do mnoha evropských zemí, především Velké Británie, Belgie, Holandska, Itálie, Německa... a dále i do Austrálie či Jižní Ameriky.
K nám se tento sport poprvé dostal v roce 1995, kdy se ho různí nadšenci pokoušeli cvičit. Začaly se pořádat i flyballové soutěže a flyball postupně zažil svůj velký vzestup i pád. V roce 2003 se podařilo partě nadšenců kolem Míly Vrbové flyball znovu oživit a vykročit správným směrem k prezentaci České republiky jako vyspělé flyballové země.

 

Kde trénovat?

Flyball se u nás těší stále větší oblibě a trénuje se dnes již na desíti místech naší republiky. Jeho největší a nejstarší základna se nachází v Praze - Letňanech a je domovem pěti družstev Flyball Hop Trop (Hop Trop Dreams, Hop Trop Prague a Nimbus Hop Trop, Hop Trop Sprinters, Hop Trop Panthers). Pod vedením zkušených instruktorů zde probíhá i výcvik začátečníků a mírně pokročilých. Z Českých Budějovic pochází družstvo Alea, v Trmicích u Ústí nad Labem trénují členové družstva Lavina. Dalšími městy, kde se flyball cvičí nebo teprve začíná cvičit, jsou Český Brod, Hradec Králové, Kácov, Kladno, Bruntál, Brno a Plzeň.

Kontakty na všechna výše uvedená místa naleznete na stránkách Flyball Clubu ČR.

 

Flyballové turnaje

Účast družstva na flyballovém turnaji je jakýmsi vyvrcholením celého výcviku, a to nejen kvůli možnosti porovnání svých výkonů s ostatními družstvy, ale i proto, že můžete prožít tu pravou závodní atmosféru plnou adrenalinu, napětí i radosti z vydařených běhů. Soutěží se na dvou flyballových drahách - družstvo, které jako první bezchybně dokončí běh, vyhrává. Někdy rozhodují i jen centimetry, pak je takovýto souboj opravdu nezapomenutelným zážitkem.

 

Flyballové rekordy

Pro představu, jak rychle běhají ti nejlepší - český flyballový rekord má hodnotu 18,31 sekundy a na loňském Eager´s Cupu ho zaběhlo družstvo Hop Trop Dreams. Evropský flyballový rekord 16,83 sekundy se podařilo zaběhnout belgickému družstvu Black Brains 1 na Mistrovství Evropy ve flyballu 2006. Světový flyballový rekord 15,22 sekundy drží americké družstvo Spring Loaded Offspring.
Rychlost, jakou dovedou jednotliví psi vyvinout, je různá. Psi nejlepších zahraničních družstev dokáží celou dráhu tam a zpět zaběhnout i pod 4 sekundy! U nás nejrychlejší velcí psi dosahují časů lehce přes 4 sekundy, průměr je tak 4,8-5,5 sekundy. Nejrychlejší malí běhají za 4,9-5,0 sekundy, ale průměr je zpravidla 5,5-7 sekund.

 

Flyball Club České republiky

Flyball Club České republiky byl založen v roce 2003 a je hlavní flyballovou organizací u nás. Pod jeho záštitou je každoročně pořádáno mistrovství republiky, konají se školení nových adeptů na flyballové rozhodčí a schůzky rozhodčích pro jejich další vzdělávání. Flyball Club vytvořil a uvedl v platnost česká pravidla flyballu a průběžně dbá na jejich doplňování a změny v souvislosti s vývojem flyballu u nás i ve světě, zajišťuje vydávání flyballových licencí pro závodící psy, deleguje rozhodčí na flyballové turnaje, prostřednictvím svých webových stránek (www.flyball.cz) informuje své členy o veškerém dění kolem flyballu a mnoho dalšího. Členové Flyball Clubu mají nižší startovné na turnajích i poplatek za vydání flyballové licence.

 

Já a flyball

S novodobým flyballem jsem se poprvé setkala na podzim roku 2004, kdy jsem se se svými dvěma, tehdy již dospělými, kernteriéry poprvé zúčastnila jednoho z flyballových tréninků v Praze - Letňanech. Psovi Alpovi bylo pět let a odmalička miloval míčky, zvláště ty tenisové. Dvouletá fenka Borinka byla zase neúnavnou apotrérkou všeho, co se dalo nosit. Flyball nadchnul nás všechny. Alp po půlroce trénování byl připraven na závodění v družstvu, kde také začal závodit, a z původně poněkud bázlivé Borinky se díky flyballu stala mnohem vyrovnanější fenka. Alpík se později stal zakládajícím členem družstva Nimbus Hop Trop, se kterým se např. stal vítězem své divize na mezinárodním turnaji Eager´s Cup a Turnaji sladkých nadějí v roce 2007. Důležitější než všechna vítězství však pro nás vždy byla radost ze společné aktivity a spousty zážitků, kterými nás flyball obohatil.

 

Termínový kalendář flyballových akcí na rok 2008

Eager´s Cup

3.5.2008

Trmice u Ústí nad Labem

Milena Vrbová, e-mail: mvrbova@seznam.cz, tel.: 776 211 188

Podrobnosti: http://eagerscup.wz.cz

 

Turnaj sladkých nadějí

22.6.2008 

Praha - Letňany

Milena Vrbová, e-mail: mvrbova@seznam.cz, tel.: 776 211 188

Podrobnosti: http://hoptropprague.wz.cz

 

10. Mistrovství Evropy ve flyballu

4. - 6.7.2008  

Mladá Boleslav

Milena Vrbová, e-mail: mvrbova@seznam.cz, tel.: 776 211 188

Podrobnosti: http://www.flyball.cz/efc2008.htm

 

Flyballový turnaj

10.8.2008 

Brno

Lucie Planá, e-mail: plana@chello.cz

 

Trmický míček

23.8.2008

Trmice u Ústí nad Labem

Stanislava Balogová, e-mail: lusikastana@seznam.cz

 

5. Mistrovství České republiky ve flyballu

13.9.2008

Mladá Boleslav

Milena Vrbová, e-mail: mvrbova@seznam.cz, tel.: 776 211 188

Podrobnosti: http://www.flyball.cz

 

O budějovickou tlapku

4.10.2008

České Budějovice

Sabina Koubková, e-mail: alea@centrum.cz

 

Flyballový turnaj

5.10.2008

České Budějovice

Sabina Koubková, e-mail: alea@centrum.cz

 

 

Foto: autorka

 

 

 


Související články:
4. díl - Weight pulling (10.05.2008)
2. díl - Dogfrisbee (05.03.2008)
1. díl - Dogdancing (26.02.2008)

[Akt. známka: 5,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Diana Vyskočilová | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 23.5.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2707  (2707 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2013  (2013 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1979  (1979 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1998  (1998 hl.)
Neřeším to
2184  (2184 hl.)

Celkem hlasovalo: 10881


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie