Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
39 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

1. díl - Dogdancing

Vydáno dne 26. 02. 2008 (11141 přečtení)

seriál článků o psích sportech a jiné psí zábavě

Nejčastější popis dogdancingu, v Čechách známého i jako tanec se psem, zní: „Pes s psovodem dělá cviky na hudbu.“ Tak to sice navenek může vypadat v nejzákladnějších konturách, ale ve skutečnosti to je něco mnohem, mnohem víc. Cvičení a předvádění dogdancingu vyžaduje u obou partnerů, jak psa, tak psovoda, radost z pohybu a společně stráveného času zkoušením něčeho stále nového. ...

Reklama


 

Při dogdancingu musí pes vymýšlet, co po něm páníček chce a psovod zase musí přemýšlet, jak to svému miláčkovi vysvětlit. Jakmile se pár naučí několik cviků, zase přijde zkoušení, jak je poskládat dohromady, aby to hezky vypadalo, hodilo se to k hudbě a bavilo to tančící i přihlížející. Dogdancing se dá dělat závodně a pak můžete mít radost, že se vám podařilo vymyslet, pospojovat a předvést se psem cviky za doprovodu hudby, nebo si můžete cvičit různé triky se svým psem jen tak pro zpestření volného času doma i na procházkách.

Když zmiňuji cviky, nemám na mysli jen chůzi u nohy nebo sedni, lehni, vstaň známé z klasické poslušnosti, ale i různé „cirkusové kousky“, kdy se pes převaluje na zádech, plazí se, podává packy, panáčkuje na zadních nebo se točí na místě jako káča. Učení těchto cviků ale nemá s drilem nic společného, psi se rádi učí něčemu novému a pokud za snahu ještě dostanou pamlsek nebo oblíbenou hračku, rádi se dají přemluvit k tomu, že si s vámi budou hrát. Jako stvoření pro dogdancing jsou psi, kteří rádi spolupracují se svým psovodem, vymýšlejí nové věci a mají rádi pohyb a pamlsky, na plemeni nezáleží. Čím větší originalita, tím snadněji zaujmete oko poroty a obecenstva.

 

Historie
Dogdancing vznikl, jako mnoho psích sportů, v Anglii. Přibližně v roce 1990 napadlo dva trenéry a závodníky obedience a agility, že by mohli předvést cviky u nohy z obedience v sestavě na hudbu. Mary Ray pak představení v roce 1992 opakovala s předváděla na Crufts, anglické prestižní výstavě psů. Od té doby Mary Ray pořádala pravidelně předváděčky a další lidé se začali zajímat o novou disciplínu, i když ze začátku to vypadalo jen jako poslušnost prováděna v rytmu hudby. V roce 1995 Donelda Guy tenhle trend změnila, když vymyslela sestavu i s jinými prvky předváděnými samostatně na dálku. První závod se pořádal roku 1996 v Coventry a dodnes to je nejvýznamnější soutěž v Anglii (s výjimkou závodů pořádaných při Crufts).

Současně s Anglií se dogdancing začal rozvíjet i v Kanadě a USA, První klub byl založen roku 1992 a od té doby vzniklo několik dalších organizací. Sandra Davies napsala knihy a natočila instruktážní video, aby se se sportem mohli seznámit další lidí po celých Státech. Mary Ray navíc byla zvána na semináře po celém světě, takže se dogdancing rozšířil i v Japonsku nebo Austrálii.

 

Pravidla
I když dogdancing je ve své podstatě stejný, každá země má trochu jiná pravidla. Týkají se například rozdělení do různých obtížnostních skupin, kde mohou být požadovány různé těžké cviky nebo propracovaněji vymyšlené sestavy. V České republice v současné době existují dva kluby - Klub Tance se psem České republiky (KTP ČR - www.tanecsepsem.cz), který má dvě výkonnostní kategorie (začátečníky a pokročilé) dále dělené na kategorie podle věku psovoda (děti a dospělí). Tým psovod a pes může předvést jakoukoli sestavu, pokud do ní zařadí i pět povinných cviků (u začátečníků stačí kterékoliv čtyři): otočka, kdy se pes otočí okolo své osy na jednu nebo druhou stranu; obíhání, při kterém pes obíhá v kruzích psovoda nebo rekvizitu, couvání rovně nebo okolo psovoda/rekvizity, chůze u pravé nebo levé nohy nebo chůze do boku a libovolný cvik provedený ve vzdálenosti minimálně 3 metry od psovoda.

Druhým klubem je Dog Dancing Club Czech Republic (DDCCR - www.dogdancing.wz.cz), který se řídí pravidly anglického klubu dogdancingu. Závody jsou také rozdělené do dvou výkonnostních kategorií pro začátečníky a pokročilé závodníky, ale mimo to jsou každé závody rozdělené do čtyř divizí, které odpovídají různým stylům vystoupení. V Musical Dressage je důležité, aby kroky a cviky psa odpovídaly co nejpřesněji rytmu a tématům hudby. V Heelwork to Music se zase projevuje původní zaměření sportu na poslušnost a cviky u nohy, sestavu má z 60% naplňovat práce psa vedle nohy psovoda. V divizi Freestyle má pes naopak pracovat víc samostatně v různých úhlech i vzdálenostech od psovoda a očekává se, že vystoupení bude mít nějaký náboj, příběh nebo vtip, který diváky zaujme. Tanec se psem je zejména pro ty, kteří sami rádi tančí a naučili svého psa, aby je při tanečních krocích doprovázel různými cviky. Kromě základních kategorií mohou pořadatelé otevřít i další, například Fun pro začínající mladé psy nebo Skupiny pro víc lidí a psů. Zajímavou disciplínou je Trio, kdy jeden psovod tančí se dvěma psy najednou.

Závody hodnotí tříčlenná porota, která si všímá především toho, jak pes cvičí radostně, jak rychle, ochotně a přesně reaguje na povely psovoda, které by měly být zakomponovány do choreografie sestavy a neměly by ji rušit. Pes by měl pracovat samostatně, ale nejsou zakázané různé doteky. Rozhodčí hodnotí kladně různé kostýmy, a pokud se psovod rozhodne použít rekvizity, měly by doplňovat celkové vyznění sestavy.

Mimo závodů pořádá klub DDCCR i postupové zkoušky dogdancing. Není nutné je skládat, aby člověk mohl závodit, ale může si na nich vyzkoušet svoje schopnosti se psem. Ve zkouškách jsou narozdíl od závodů přesně předepsané cviky, které psovod musí v sestavě předvést a je navíc omezen časovým limitem. V každé divizi jsou tři obtížnostní stupně, přičemž tým v každé divizi musí začínat od prvního stupně.

 

Kde najít informace
Kurzy dogdancingu se běžně nepořádají na kynologických cvičištích, ale bývá možnost zúčastnit se nějakého pořádaného současně se zkouškami nebo závody. Většina dogdancingových nadšenců si cvičí sama a inspiraci hledá různě na internetu nebo závodech. Dostupné literatury je velmi málo, prakticky jediná varianta jsou zahraniční zdroje. Existují i různé instruktážní videokazety a DVD, ale opět je lepší podívat se po nich ve státech, kde se dogdancingu věnují už delší dobu.

Informace o závodech a jejich pravidlech lze nejlépe najít na oficiálních stránkách českých klubů (viz výše). Návody na cviky jsou porůznu na webech jednotlivých závodníků a trenérů dogdancingu, za zmínku stojí například slovenský www.tanecsopsom.com nebo český www.nfpeskim.ic.cz. Tamtéž jsou i zajímavá videa ze závodů. Nejznámější web s nejzajímavějšími videi je bezesporu www.dogdance.net Angličana Attily Szkukaleka. Kromě jeho fenomenálních sestav Charlie Chaplin a Gladiátor tam najdete pěkná videa z celé Evropy.

 

Já a dogdancing
S dogdancingem jsem začala ještě dřív, než jsem vlastně věděla, jaký to je sport - mě i mého psa bavilo zkoušet nové cviky. Když se ale začalo závodit, nebavilo ho opakovat sestavu třeba dvě minuty dlouhou, takže jsem s ním nesoutěžila. Závodů a zkoušek jsem se začala účastnit až se svým druhým psem, na kterého už jsem použila jiné výcvikové metody a baví ho tak i relativně nudné cviky jakým někdy může být chůze u nohy. Bohužel na závodech ho často přemůže vzrušení z vystupování, přestane dávat pozor a začne štěkat, což rozhodčí penalizují. Přesto máme občas štěstí a ocitneme se na stupních vítězů. Naší nejoblíbenější divizí je Freestyle, kde jsme se kvalifikovali do kategorie Advanced. Vystupovali jsme jako toreador a býk, lupič a šerif, divoch a bestie (to Wayovi šlo), hloupý Honza na vandru a naposledy jako fantom opery na hudbu stejnojmenného muzikálu. Ve všech divizích se nám také podařilo splnit zkoušky první úrovně, takže jsme získali titul „Master of Dogdancing 1. úrovně.“

Než jsem začala dělat dogdancing, ani jsem netušila, jaký jsem exhibicionista, ale na parketu se člověk nepředvádí sám, spíš ukazuje dokonalost svého psa. Proto chci s dogdancingem dál i jako závodník, i jako rozhodčí, pokud se mi podaří projít školením.
 

 

 

 


Související články:
4. díl - Weight pulling (10.05.2008)
3. díl - Flyball (14.03.2008)
2. díl - Dogfrisbee (05.03.2008)

[Akt. známka: 1,80] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Kateřina Lerlová | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: ZMĚNA TERMÍNU - Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 1.8.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2908  (2908 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2207  (2207 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
2189  (2189 hl.)
Odčervuji nepravidelně
2174  (2174 hl.)
Neřeším to
2397  (2397 hl.)

Celkem hlasovalo: 11875


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie