Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
284 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Jak běhá rhodézský ridgeback

Vydáno dne 10. 02. 2008 (3579 přečtení)

Rhodézský ridgeback na coursingové dráze

Rhodézský ridgeback (dále jen „RR“) je plemeno zařazené do skupiny VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena. Konkrétně do sekce III. - příbuzná plemena. Na Africkém kontinentu byl vyšlechtěn, aby pomáhal lovci při lovu divoké zvěře.

Reklama


Honit vše, co se hýbe, je jeho přirozenost. Už i malá štěňata zvědavě sledují a prohánějí kde co, ať už je to jiný psí kamarád, pták a nebo jenom větrem poháněný kus igelitu či papírek na ulici. Jako většina plemen na coursingové dráze běhá opravdu srdcem. Jeho nadšení a úsilí je neutuchající. Zároveň má ještě jednu vlastnost, která se v coursingu sice hodnotí vesměs kladně, ale jen do určité míry. RR je velice chytrý, důkazem je způsob, jakým nadbíhá střapci.

Jak běhají RR vám popíši na svém vlastním psovi, kterého znám nejlépe. Rusty je co se způsobu chování a nadšení pro běhání na coursingových dráhách týče, typickým představitelem tohoto plemene. První kontakt se střapcem měl Rusty asi v jednom roce na dostihové dráze v Kolíně. Hned jak se střapec dal do pohybu, Rusty vystřelil za ním a jako jeden z mála zúčastněných začátečníků doběhl celé kolo. Od tohoto dne mi bylo jasné, že tento druh sportu bude přesně pro něho. Dnes to na závodní dráze vypadá tak, že ho zmítajícího a skákajícího dovleču na start. Někteří majitelé na svém psovi i přijedou či jsou svým psem dovlečeni.

Už na počátku závodu se ukáže chytrost tohoto plemene. Zhodnotí situaci před sebou. Pokud je např. napravo plot, keře nebo jiná zábrana, automaticky hned po startu zahne doleva, aby si mohl nadběhnout. Proto je pro RR ideální trať s hodně dlouhou startovní rovinkou. Ta je přinutí se vrátit zpět na dráhu střapce. I během celého běhu si nadbíhá tak moc, že se občas stane i situace, kdy stojí a na střapec už v některých místech čeká. To už je bohužel nadbíhání, které se hodnotí spíše negativně.

Ideální doba pro závodní běhání coursingu u RR jsou dle mého názoru první dva roky od seznámení psa se střapcem. Pak již naberou dostatek zkušeností a začnou na dráze hodně přemýšlet a kombinovat. V této fázi je dobré přejít pouze na tréninky a nejlépe na sólové běhy. Tam je možnost psovi střapec táhnout a zastavovat dle potřeby, a tím ho přinutit opravdu následovat návnadu.

Majitelům RR, kteří chtějí se svými psy tento sport zkusit, nedoporučuji postávat u dráhy, a to hned z několika důvodů. Za prvé, pes hodně rychle okouká jak je střapec na dráze tažený a jak psi před ním běží. Pak se Vám může stát, že pes oběhne nějaký malý okruh a poté si počká na střapec v cíli. Druhý důvod je vaše bezpečnost. RR, který ví, o co v tomto sportu jde, často táhne na dráhu, skáče, štěká, piští, kňourá, prostě dělá vše proto, aby byl už také u střapce. Někteří jedinci musí být uvázáni u silného stromu na tlustém řetězu a to co nejdál od dráhy, aby na ní neviděli a ani neslyšeli zvuky navijáku. Přetrhaná či překousaná (to je Rustyho specialita) vodítka jsou častým jevem. Takový je zájem a fixace RR na střapec.

Rusty je velmi houževnatý, a drobné kolize, pády a skluzy na dráze ho jen tak nezastaví. Hned se zvedne a s ještě větším zápalem pokračuje dál, aby mu střapec i soupeř moc neutekli. Jeho lovecké pudy jsou natolik silné, že se v cíli u střapce se svým soupeřem často nepohodne. I tento jev je u RR častý. Je to plemeno silné se značně vyvinutými kořistnickými pudy a tak je jasné, že svou kořist jen tak někomu nepřenechá.

Neznám RR, který by znal střapeček od štěněte a nechtěl by běhat. Je pravda, že některému štěněti to trvá déle a někdy musí na dráhu vyrazit i majitel a ukazovat mu co má vlastně honit. Učit staršího psa běhat coursing může být těžší, neboť RR je ve své podstatě „závislák“ na svém pánovi, proto někteří zástupci tohoto plemene raději oželí střapeček než by opustili páníčka, ale myslím, že takových opravdu mnoho nebude, alespoň já jich znám minimálně.

RR je lovec srdcem i duší a to vám s velkou radostí předvede právě na coursingové dráze.

 


Související články:
Zrušení RR coursingové speciálky (10.07.2005)

[Akt. známka: 1,20] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Pavla Gašpárkova | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: http://www.mscoursing.com/ )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
01.11.2019: On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE

30.04.2019: Tréninky dogpulleru
Už jste slyšeli o tréninkové pomůcce, potažmo hračce jménem Puller? Umíte ho správně používat? Chcete, aby Váš pes měl super kondici, ale abyste nemuseli běhat desítky kilometrů? V Hafbu začínáme s pullerovými tréninky. Přijďte na úvodní hodinu, kde se dozvíte, jak budou pullerové tréninky probíhat, ale také se pobavíme o tom, jaké cíle máte vy. Hodiny jsou určeny všem majitelům psů, kteří chtějí vyzkoušet něco nového, chtějí se svým psem navázat lepší vztah, zlepšit jeho fyzickou kondici. Je jedno zdali máte závodní ambice nebo ne, tréninky jsou tu pro všechny. Nezáleží na rase a velikosti psa, ani na věku psa či psovoda :o) Více info o pulleru ZDE Lekce budou vypsány v následujících dnech, sledujte rozvrh lekcí. Na úvodní hodinu a tréninky se na Vás všechny těší Iveta


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2429  (2429 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1799  (1799 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1721  (1721 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1726  (1726 hl.)
Neřeším to
1827  (1827 hl.)

Celkem hlasovalo: 9502


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie