Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
98 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Já a clicker training

Vydáno dne 14. 12. 2007 (2760 přečtení)

Co to je clicker training (CT) a jeho užití při výcviku dogdancingu
Když někdo prohlásí, že cvičí s clickerem, neznamená to pouze, že psovi při tréninku kliká. Clicker je především pozitivní metoda učení založená na operantním podmiňování. Clicker není při CT to hlavní, slouží pouze jako značkovač požadovaného chování. Ve spojení s vhodnou motivací to je ideální způsob, jak psa nenásilně naučit vykonávat cviky s radostí. .....

Reklama


Chování psa, díky kterému má CT takový úspěch, určitě znáte. Pokud třeba krájíte v kuchyni salám na pozdější odměny a máte ve zvyku psovi kousek dát za nějaký cvik, brzy začne nabízet chování (cviky), ještě než ho k tomu vyzvete. Podává pac, sedá si, lehá... Kdybyste mu v několika případech klikli za jeden z těchto cviků a poté mu dali kus salámu, začal by častěji nabízet cvik, za který dostane klik a odměnu.

Jak výcvik s clickerem vypadá:

Oproti "klasickému" výcviku se výcvik s clickerem v mnohém liší: 
      • Nepoužívají se tresty, ani slovní ani fyzické. 
      • Není na psa potřeba stále sahat a "rovnat ho". 
      • Povel se ke cviku přidává, až když pes cvik zvládá.

Jinými slovy - pes se sám učí vyhledávat a demonstrovat chování, které mu získá něco dobrého. Psi, kteří jsou citliví na korekce svého chování si své chyby ani nevšimnou a neztratí při provádění cviku sebedůvěru. Když se povel přidá už k hotovému cviku, který pes provádí pořád stejně, pes mnohem lépe chápe, co se po něm vlastně chce.
S clickerem se také neuvěřitelně snadno napravují chyby. Pokud jsem ve fázi, kdy teprve psa nějaký cviku učím a "ukliknu se" (učím ho třeba dívat se před sebe a omylem kliknu, když se podíval na mě), není nic snadnějšího než opět začít klikat, když dělá, co po něm chci a větší odměnou ho v tom utvrdit.
Po clickeru také sahám vždy v okamžiku, kdy se mi nedůsledností podařilo nějaký cvik zkazit. Občas se mi stává, že mi pes při couvání couvá do zatáčky. Nikdy se mi nevyplatilo ho rovnat rukou nebo tyčí, tím jsem většinou docílila toho, že uhýbal na druhou stranu. Pokud jsem mu řekla "Ne", nebo "Fuj", přestal couvat úplně, dokud si nevyjasním, co vlastně chci. S klikáním když couval rovně jsme si to ujasnili snadno.

Proč mi pes necvičí/cvičí špatně
Podle mých zkušeností k tomu pes může mít tři důvody (alespoň ten můj). 
1) Nejsem mu dostatečnou motivací. 
Každého psa motivuje něco jiného. Musím používat odměnu takovou, aby přesvědčila psa, že stojí za to ze sebe chvíli dělat šaška a nevšímat si ostatního ruchu. Je lepší začínat v nějakém klidném a známém prostředí, kde se pes může snáze soustředit. Odměnu je třeba také přizpůsobit obtížnosti cviku (na obtížnější lepší) a rušivým vlivům (doma se pes spokojí s kůrkou od chleba, mezi ostatními psy dá přednost salámu).
2) Nechápe, co po něm chci.
Při vymýšlení povelů se každý musí vyhnout těm, které by zněly podobně. Pes by pak byl zmatený, nevěděl, který cvik po něm konkrétně chci a mohl by je předvádět náhodně nebo vůbec ne. Pokud by nejasnosti přetrvávaly, mohl by pes ztratit sebedůvěru nebo být frustrovaný.
Na svém psu snadno poznám, že dávám povely špatně, protože začne okamžitě štěkat. Musím pak vzít clicker, dát na cvik pouze posunkový povel, za správné provedení bez štěkání kliknout a odměnit a následně vymyslet lepší povel.
3) Nemá na mě náladu
Možná to zní trochu divně, vždyť pes má přece poslouchat za každých okolností. To je sice pěkné, ale myslím, že jsou hranice, které by se měly dodržovat. Pokud cvičím příliš často a příliš dlouho, je přirozené, že toho pes má už plné zuby a chce si taky odpočinout. I když normálně cvičí rád a nadšeně, po dlouhých závodech by dal přednost klidnému spánku. Když na psovi zpozoruji, že jsou jeho reakce na povel pomalejší, dokončím cvik a nechám ho udělat nějaký snadný jen pro radost a celý trénink zakončím velkou hrou.

Cvičím dlouho bez úspěchu
Občas se mi stane, že dělám dlouho jeden cvik, ale pes ho ne a ne pochopit. Důvodem je většinou špatně načasovaný klik. S tím jsem měla problém například při učení dávání packu na nos. Je to cvik, ke kterému se clicker hodí, ale je velmi těžké přesně vystihnout ten správný moment, aby z toho pes pochopil, kde vlastně má mít packu. Bylo dobře, když si s přejede přes celou hlavu? Nebo jen přes čumák? Nakonec jsem vydržela a cvik naučila, ale není to nic extra kvalita.
Občas za to také může, že jsem psa odměňovala dlouho za nějakou snadnou část a najednou chci, aby jí ztížil. Dlouho jsem psa učila jen stoupat si předními packami na obrácený kýbl a najednou chci, aby na něm dělal kolečka. Pes to dost dobře nechápe, stojí přece dobře, tak proč nepřichází žádný klik? Pokud mu nedám žádnou možnost, jak může můj úmysl pochopit (například tím, že budu kýbl obcházet a on se bude snažit udržet se se mnou na jedné přímce), může dojít až ke ztrátě chuti nějaké chování nabízet. Kromě menší nápovědy je v takovémhle případě na místě i lepší odměna.

Časté omyly
Je až k nevíře, jaké bludy o clickeru mezi lidmi kolují a člověk někdy neví, jestli se smát nebo brečet.
Používat clicker je nesmysl, nějaký zvuk nenahradí pochvalu a pohlazení.
Nikdo přece nechce, abyste přestali psa chválit. Clicker neslouží jako pochvala ani odměna, ale jako signál značící psovi, že to, co právě dělá, je strávně a pochvala a odměna budou bezprostředně následovat.
Clicker používat nebudu, jak pes pochopí, že jednou klik je sedni, dvakrát lehni?
To pes skutečně nepochopí, proto se taky takhle nepoužívá. Clicker nezastupuje povel, není to píšťalka.
Clicker je bezvadný, používám to na přivolání, teď mi stačí jen párkrát kliknout a pes ke mě hned přiběhne.
Tak to je bezvadné, je na tom vidět, že pes si spojil klik s odměnou, ale neznamená to, že autor této poznámky používá clicker správně. Pes k němu ve skutečnosti nepřiběhne proto, že slyšel clicker, ale proto, že dostane odměnu.
Výcvik s clickerem trvá příliš dlouho.
Zvláštní, já mám spíše opačnou zkušenost. Pokud se mi s clickerem něco nedaří, je chyba ve mně (popsaná výše), ne v metodě.
Když chci naučit sedni, nebudu přece čekat věčnost, než si pes sedne, abych mu mohl(a) kliknout.
Některé chování je obtížné navodit uměle (například zívání) a člověk u sebe prostě musím mít připraven clicker s nadějí, že ho pes někdy udělá. Jiné chování se provede uměle snadno pomocí navádění psa pamlskem nebo hračkou. Cviky popsané ve cvicích jsem většinu učila s clickerem, při psaní návodu jsem ale "klik" vypustila (ale dá se snadno před odměnu dosadit), přestože zbytek z metody CT jsem zachovala. Clicker není v celé metodě to nejpodstatnější.
Klik nebo krátká jasná pochvala, vždyť je to jedno.
Na první pohled se to tak možná jeví. Ale jsou tu dvě "ale":
Clicker má vždy stejný zvuk. Nestalo se vám někdy, že vás pes naštval, ale potom provedl cvik pěkně, takže jste ho pochválili? Pochvala proceděná skrze vzteky zatnuté zuby zní jinak než normální pochvala a pes si tak není jistý, jestli skutečně pochválen byl. Clicker se nenaštve.
Clicker není jen o kliknutí, ale je to celá tréninková metoda.
Pro odpůrce clickeru: Pokud si myslíte, že clicker nefunguje, pak vám také s největší pravděpodobností fungovat nebude. Nechci nikoho přesvědčovat, že to je užitečná věc, to je prostě něco, na co každý musí přijít sám.

Kde sehnat clicker
To je trochu problém. Občas ho mají v chovatelských potřebách, ale i když se pravidelně ze zlomyslnosti ptám v těch, které potkám, často se dočkám jen nechápavého pohledu. Jen jednou jsem se dozvěděla, že pár clickerů měli, ale hned je vyprodali. Prý se všichni zbláznili a chtějí klikat. Nechala jsem to bez odpovědi, protože jsem si vzpomněla, jak se mně jednou někdo zeptal, jestli věřím na clicker, a já si připadala jako člen nějaké sekty.
Větší šanci má člověk u stánků na nějaké výstavě nebo v internetovém obchodu.
Stejně jako clicker poslouží i žabka z hračkářství.


[Akt. známka: 2,67] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Kateřina Lerlová | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: http://www.lerl.info/ )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
01.11.2019: On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE

30.04.2019: Tréninky dogpulleru
Už jste slyšeli o tréninkové pomůcce, potažmo hračce jménem Puller? Umíte ho správně používat? Chcete, aby Váš pes měl super kondici, ale abyste nemuseli běhat desítky kilometrů? V Hafbu začínáme s pullerovými tréninky. Přijďte na úvodní hodinu, kde se dozvíte, jak budou pullerové tréninky probíhat, ale také se pobavíme o tom, jaké cíle máte vy. Hodiny jsou určeny všem majitelům psů, kteří chtějí vyzkoušet něco nového, chtějí se svým psem navázat lepší vztah, zlepšit jeho fyzickou kondici. Je jedno zdali máte závodní ambice nebo ne, tréninky jsou tu pro všechny. Nezáleží na rase a velikosti psa, ani na věku psa či psovoda :o) Více info o pulleru ZDE Lekce budou vypsány v následujících dnech, sledujte rozvrh lekcí. Na úvodní hodinu a tréninky se na Vás všechny těší Iveta


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2432  (2432 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1801  (1801 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1723  (1723 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1728  (1728 hl.)
Neřeším to
1828  (1828 hl.)

Celkem hlasovalo: 9512


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie