Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
27 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Flyball s Beardedkou

Vydáno dne 18. 12. 2007 (2430 přečtení)

Flyball je týmový kynologický sport, který vznikl v Kalifornii ke konci 70tých let dvacátého století. Popularita tohoto nového sportovního odvětví rostla velice rychle. A tak vznikla v roce 1985 Severoamerická Flyballová Asociace (NAFA). Flyball se také rozšířil do Evropy, Jižní Ameriky i Austrálie. Flyball Club České republiky vznikl v roce 2003. 1. Mistrovství ČR se konalo 7. listopadu 2004.

Reklama


A jak takový flyballový turnaj vypadá? Na dvou úplně stejných parkurech se utkají dvě družstva. Každé družstvo se skládá ze 4 psů a jejich psovodů. Každý parkur obsahuje čtyři skokové překážky a flyball box (bedna, která střílí míčky). Páníčci zůstávají po celou dobu za startovní linií, odkud posílají své psy na trať. Pes má za úkol překonat v co největší rychlosti všechny 4 překážky a pak tlapkami stlačí nášlapnou plochu boxu, který odpálí míček. Další pes z družstva vybíhá až v okamžiku, kdy první pes proběhne cílem. Vyhrává družstvo, které má nejrychleji všechny psy i s míčky v cíli.
Flyball je sport pro psy všech plemen, výhodu mají plemena temperamentní a vášniví aportéři.
Na první pohled to vypadá, že flyball není pro psovoda až tak náročný. Omyl! Než se pes naučí rychle a spolehlivě překonat celou trať, užijete si běhání až až. Pejsek se musí naučit rychle vyběhnout, přeskákat všechny překážky, co nejrychleji chytit míček z boxu a co nejrychleji se s míčkem vrátit k psovodovi. Míček mu cestou nesmí upadnout a pes se nesmí vyhnout žádné překážce. Při flyballu namáháte i hlasivky, svého psa musíte pořádně povzbuzovat. A po celou dobu se musíte soustředit, abyste psa vypustili ve správný okamžik a nepokazili běh celému družstvu.

Flyball s Beardedkou

Ve standardu plemene se píše, že Beardedka je pes pozorný, činorodý, sebejistý a aktivní, spolehlivý, inteligentní, bez známek nervozity nebo agresivity. Takže to vypadá, že by pro ni mohl být flyball ideálním druhem zábavy. Běhat za tenisákem a přeskakovat při tom překážky by mělo většinu Beardedek nesmírně bavit.
Nejdříve se psi učí míček sbírat z tzv. shootu (deska s otvory pro tenisáky, má nastavitelnou výšku, dává se nejprve nízko a postupně se zvyšuje podle toho, jak je pes pokročilý, míček se ze začátku dává do horních otvorů - doprava nebo doleva, záleží na tom, jestli je pes pravotočivý nebo levotočivý - později se dává níž a níž, až je na úrovni otvoru boxu). Na shootu se psi učí správnou "plaveckou" otočku. To by Beardedkám nemělo dělat problémy, celkem rychle chápou.
Ze začátku také probíhá nácvik jednotlivých překážek, pokud Beardedka zvládá skákat jednu překážku, přidá se postupně druhá, třetí a čtvrtá. Poté se pes učí vyběhnout na shoot a překonat překážky zpět, páníček v této fázi běhá vedle pejska. Pak pejska postavíme před první překážku před shootem, pejsek ji překoná, vezme míček a překoná všechny 4 překážky cestou od shootu. Postupně se přidávají další a další překážky, až pes umí s páníčkem překonat trať celou.
V další fázi možná mohou s některými BC nastat komplikace - pejsek se musí postupně naučit vybíhat pro míček sám a některé Beardedky se nerady vzdalují od svého páníčka.
Když už pes zvládá dokonale sbírat míček ze shootu, začíná nácvik na boxu. Další problematické místo by se mohlo u BC objevit ve chvíli, kdy se učí běhat současně s jiným psem na druhé trati nebo se učí střídání na startu a v cíli. Může totiž převážit jejich ovčácký pud a Beardedka se bude radši snažit chytit druhého psa na trati nebo mu půjde ukradnout ten jeho míček.

Pokud se rozhodnete začít se svým psem s tímto nádherným sportem, přečtěte si články na níže uvedených stránkách, kontaktujte instruktory na cvičištích, kde se s tímto sportem zabývají nebo se jeďte podívat na nějaké flyballové soustředění.
Nedoporučuji s tímto sportem začínat samostatně, vždy je lepší, když Vám ze začátku může někdo poradit, vyvarujete se zbytečným chybám v nácviku a zlozvykům.

Odkazy:

Flyball Club ČR
Na stránkách Flyball Club České republiky naleznete jak a kde trénovat, termíny a výsledky akcí, články o závodech, pravidla Flyballu a stanovy FC, jak se stát členem FC, odkazy na webové stránky o Flyballu a další informace.
Stránky Mileny Vrbové
Zde naleznete podrobný popis, jak trénovat.
Stránky družstev HOP TROP PRAGUE a DREAM´S FAMILY
Stránky North American Flyball Association NAFA

Pozn. redakce: fotografie požité v tomto článku jsou z následujících webových stránek:

Flyball Club ČR

CHS Bohemia Willow 

Stránky družstev HOP TROP PRAGUE a DREAM´S FAMILY


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Jana Ježková ml | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: http://glenalbyn.org/ )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: ZMĚNA TERMÍNU - Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 1.8.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2905  (2905 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2205  (2205 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
2184  (2184 hl.)
Odčervuji nepravidelně
2171  (2171 hl.)
Neřeším to
2392  (2392 hl.)

Celkem hlasovalo: 11857


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie