Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
77 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Opatrnosti je třeba na obou stranách

Vydáno dne 22. 12. 2006 (4162 přečtení)

Tento článek je reakcí na nedávné odsouzení majitelky psa, který kousl, ne napadl dívku. Zasáhl ji do obličeje avšak určitě ne plánovaně. Kvůli náhlému probuzení děvčetem, které si ho chtělo pohladit. Pes rasy leonberger byl normálně socializovaný, odpočívající před restaurací provozovanou přímo jeho majitelkou. A ona na to doplatí záznamem v trestním rejstříku. Podmínečný trest se mi zdá zbytečně přísný. Dívka nemá ani viditelnou jizvu. Samozřejmě, že za psa ponechaného bez dozoru musím ručit. A určitě mnoho majitelů uzná, pokud by byl jejich pes vyděšen nebo napaden, ani výborný výcvik není stoprocentní zárukou naprosté netečnosti pejska. Pes je zvíře. A v reakcích může být stejně nepředvídatelný jako dítě. Je tedy dobré u obou stran podniknou patřičné preventivní kroky.

Reklama


Prvním důležitým rozhodnutím je výběr plemena. Musím si uvědomit, jaké mám zkušenosti a kolik času budu ochoten věnovat výcviku. Začínající peskaři nechť si nechají poradit odborníky.

Od malička psu dávám najevo, že já jsem pán. Samozřejmě ideální je vztah partnerský, jenže prvně musím určit hranice.

Každý pes by měl umět přiběhnout na zavolání. Není jen škola výcviku, ale i škola života. Ta je stejně důležitá. K čemu je dokonalý výcvik doma na dvorku, v lepším případě na cvičáku. Nestačí jen potkávat psí kolegy. Každá nová nezvyklá situace je přínosem k socializaci a vyrovnanosti psa. Pes musí být zvyklý na lidi, auta, jiná zvířata, náhlý hluk a podobně. Tím se vylučují mnohé rizikové faktory nepředpokládaného zachování se psa.

Pokud je pes v určitých situacích agresivní, nikdy  ho nepouštím na volno bez  košíku. Riziko se schovává za každým rohem a často opravdu nelze odhadnout. Nechat děti s jakýmkoliv psem samotné je nezodpovědnost.Děti nemají vrozený soucit - ten se teprve naučí. Pejsci na to často doplácejí, ač se jen bránili šikaně či týrání.

Mimochodem týrání se netýká jen dětí. Agresivita psa je získaná, ne vrozená. A je tak pes jen výsledkem či obrazem svého pána. V těchto případě je trest majitele na místě. Bohužel řešení bývá často zjednodušené a radikální. Pes, který napadl, je zastřelen. Ale to už je na jiný článek...

 a teď pár upozornění pro laiky:
a/ na cizího psa se nešahá ani nevolá, pokud nedovolí majitel jinak, psa ignoruji
b/ dítě ani pes nemohou být bez dozoru a když jsou spolu, tak to platí na druhou
c/ pes si může náhlý pohyb, běh, gesta, křik vysvětlit jako útok
d/ pes je zvíře a na strach či stres může reagovat agresivně
e/ tato pravidla by měl znát každý člověk stejně jako to, že se přechází na zelenou

[Akt. známka: 2,22] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Sandra Bejšáková | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 23.5.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2612  (2612 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1941  (1941 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1891  (1891 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1929  (1929 hl.)
Neřeším to
2042  (2042 hl.)

Celkem hlasovalo: 10415


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie