Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
29 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Výstavy- Druhy výstav a výstavní třídy

Vydáno dne 05. 01. 2006 (17286 přečtení)

V České republice může výstavu pořádat jakákoliv kynologická organizace, která je začleněna pod hlavičkou ČMKU, potažmo tedy pod FCI, a je právním subjektem. Tato organizace pak musí v předem stanoveném termínu podat žádost o uspořádání konkrétní výstavy na sekretariát ČMKU. Dodržuje se však obecně platné pravidlo o určitých chráněných termínech pro již zavedené a pravidelně se opakující mezinárodní a národní výstavy. Veškeré pořádané výstavy na území naší republiky se uvádějí v tzv. katalogu výstav, který se zveřejňuje vždy do 1.ledna na stránkách ČMKU, ale i v lednovém čísle odborných kynologických časopisů Pes přítel člověka a Svět psů. Za veškerou přípravu, organizační a technické zabezpečení, průběh a poté i likvidaci výstavy zodpovídá pořadatel

Reklama


Výstavy se podle místa uspořádání, svého rozsahu a rozmanitosti vystavovaných plemen dělí na několik druhů:
 

Oblastní a krajské výstavy:
 
Tyto výstavy jsou organizovány na základě územních regionů naší republiky a obecně patří mezi menší. Jsou přístupné pro všechna plemena uvedená v propozicích. Velmi často se v rámci těchto výstav pořádají výstavy speciální a klubové jednotlivých chovatelských klubů. Lze zde získat ocenění „Vítěz třídy“, „Oblastní vítěz“ nebo „Krajský vítěz“.
 

Klubové výstavy:
 
Klubové výstavy jsou pořádány pouze pro určité plemeno nebo plemena sdružená v jednom klubu. Tento klub smí v jednom kalendářním roce pořádat maximálně 2 klubové výstavy se zadáváním titulů CAJC a CAC. Titul Klubový vítěz smí být v daném klubu udělen pouze 1x do roka pro dané plemeno.
 

Speciální výstavy:
 
Speciální výstava se pořádá pouze pro určité plemeno, avšak jen 1x do roka. Pokud chov plemene zastřešuje více chovatelských klubů, v pořádání speciálních výstav se vždy po roce střídají. Zadávají se tituly CAJC, CAC a Vítěz speciální výstavy.
 

Na klubových a speciálních výstavách se každoročně schází největší počty jedinců daného plemene. Mnohdy tyto výstavy bývají spojeny s klubovými schůzemi a s dalšími chovatelskými akcemi např. se svody dorostu a bonitacemi.
 

Národní výstavy (NVP):
 
Národní výstavy jsou přípustné pro všechna plemena uznaná FCI i některá vyjmenovaná dosud neuznaná plemena. Tyto výstavy patří mezi větší akce a v naší republice se jich pořádá hned několik do roka. Zde je možno získat tituly CAJC, CAC a Národní vítěz.
 

Mezinárodní výstavy (MVP):
 
Pro tyto výstavy platí mezinárodní výstavní řád FCI a jsou rovněž pod záštitou FCI pořádány. Jsou rovněž přístupné pro všechna FCI uznaná plemena a v jejich rámci se vystavují i vyjmenovaná dosud neuznaná plemena. Jedná se o velké výstavy a rovněž mají v naší republice velkou tradici. Zadávají se tituly CAJC, CAC a CACIB.
 

Kromě těchto výstav známe ještě další velké prestižní výstavy např. evropské, světové apod. Propozice bývají velmi podobné jako na výstavách mezinárodních.
 

Na každé výstavě jsou pro přihlašované jedince otevírány jednotlivé výstavní třídy. U těchto tříd jsou přesně vymezená kritéria pro možnost se do té či oné třídy přihlásit. Jednak jsou to požadavky na stáří psa a potom splnění určitých podmínek pro zařazení do třídy např. pracovní nebo vítězů (šampionů). Požadavky věkové musí být splněny v den výstavy a ostatní v den podání přihlášky. Mnohdy bývá pro vystavovatele, a to zejména pro ty začínající, velkou otázkou, do které třídy se vlastně přihlásit. Pes totiž v určité době splňuje požadavky pro zařazení hned do několika možných tříd najednou. Tady už se často taktizuje, odhadují se eventuelní šance apod. Pokud má někdo doma více psů, většinou, pokud to lze, je hlásí do tříd různých, aby si navzájem nekonkurovali a měli tak šanci odvézt si co nejvíce titulů. Pes smí být na jedné výstavě přihlášen pouze do jedné třídy. Pokud však nesplňuje podmínky pro třídu, do které jej majitel přihlásil, má pořadatel právo na jeho přeřazení.
 

Třída štěňat:
 
Tuto třídu výstavní řád oficiálně nezná. Někdy bývá otevírána v rámci klubových a speciálních výstav na základě rozhodnutí pořádajícího klubu pro majitele štěňátek. Je přípustná pro psy a feny ve věku od 3 do 6 měsíců.
 
Třída dorostu:
 
Je přípustná pro psy a feny ve věku 6 – 9 měsíců.
 
Třída mladých:
 
Je přípustná pro psy a feny ve věku 9 – 18 měsíců bez ohledu na složené zkoušky či získané tituly.
 
Mezitřída:
 
Je přípustná pro psy a feny ve věku 15 – 24 měsíců bez ohledu na složené zkoušky či získané tituly.
 
Tato třída je poměrně nově zařazena a v naší republice otevírána v několika posledních letech.
 
Třída otevřená:
 
Je přípustná pro psy a feny starší 15 měsíců bez ohledu na složené zkoušky či získané tituly. Horní věková hranice není omezena.
 
Třída pracovní:
 
Je přípustná pro psy a feny starší 15 měsíců se složenou příslušnou zkouškou z výkonu. Typ této zkoušky je přesně udán v propozicích. Dokladuje se kopií certifikátu vydaného ČMKU nebo organizacemi jí pověřenými, který potvrzuje oprávnění vstupu do této třídy. U jednotlivých plemen mohou být podmínky (druhy zkoušek) odlišné. Na mezinárodních výstavách bývá tato třída otevírána pouze pro plemena, která mají jako podmínku pro udělení titulu Mezinárodní šampion krásy předepsanou zkoušku z výkonu. Horní věková hranice není omezena.
 
Třída vítězů:
 
Je přípustná pro psy a feny starší 15 měsíců, horní věková hranice není omezena. Podmínkou pro zařazení do této třídy je uznaný titul Mezinárodní nebo Národní šampion krásy, dále titul Národní vítěz, Klubový vítěz nebo Vítěz speciální výstavy, který se dokladuje kopií příslušného certifikátu. Tyto tituly musí být získány v konkurenci dospělých. Tato třída je otevírána na všech typech výstav kromě mezinárodních.
 
Třída šampionů:
 
Je přípustná pro psy a feny starší 15 měsíců, horní věková hranice není omezena. Je otevírána pouze na mezinárodních výstavách a podmínkou vstupu je uznaný titul Mezinárodní šampion krásy nebo šampion členské země FCI (např. Šampion České republiky). Nutno dokladovat kopií příslušného certifikátu.
 
Třída veteránů:
 
Je přípustná pro psy a feny starší 8 let
 
Třída čestná (mimo konkurenci):
 
Zde je možno vystavit psy a feny bez nároku na ocenění a tituly. Bývá využívána zejména majiteli velmi kvalitních jedinců, kteří již nasbírali všechny možné tituly a které jejich majitelé chtějí ještě předvést (např. potencionálním zájemcům o krytí), ale zbytečně tak nekonkurují ostatním. Někdy bývá uvedena spodní věková hranice 6 let.
 

U některých plemen bývá podle jejich specifických požadavků s vyjímkou výstav mezinárodních rozdělení jiné. Mezi nejznámější patří asi němečtí ovčáci. U tohoto plemene jsou vypisovány tyto třídy:
 
Třída dorostu: 6 – 12 měsíců
 
Třída mladých: 12 – 18 měsíců
 
Třída dospívajících: 18 – 24 měsíců
 
Třída otevřená: starší 24 měsíců
 
Třída pracovní: starší 24 měsíců, podmínkou je zkouška z výkonu
 
Třída veteránů: od 8 let
 

Ještě je potřeba upozornit, že některá plemena se posuzují odděleně podle velikostních i barevných rázů. Ta, kterých se toto týká, jsou přesně určena výstavními směrnicemi ČMKU do úrovně národních výstav a směrnicemi FCI na výstavách mezinárodních. Vše je vždy uvedeno v propozicích nebo následně v katalogu příslušné výstavy.
 

Příště: Klasifikace a hodnocení
 [Akt. známka: 2,33] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 23.5.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2615  (2615 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1945  (1945 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1894  (1894 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1930  (1930 hl.)
Neřeším to
2044  (2044 hl.)

Celkem hlasovalo: 10428


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie