Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
76 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Pachové práce – „Královská disciplína“. Označování předmětů a nácvik lomů

Vydáno dne 01. 08. 2005 (5130 přečtení)

V dnešním pokračování se seznámíme s pokračováním výcviku stop a s jeho dovedením do konečné fáze. Předpokládejme, že náš pes již spolehlivě vypracovává rovné stopy. Můžeme tedy navázat nácvikem označování předmětů a postupného zvládání lomů.

Reklama


Označování předmětů
 
Nejdříve si vysvětlíme, co rozumíme pod pojmem předmět. Je to v podstatě obdélník nejčastěji s rozměry maximálně 10 x 5 x 1cm (rozměry vždy přesně stanoví příslušný zkušební řád) vyrobený z přírodního materiálu jako např. kůže, filc, kus koberce v barvě výrazně se neodlišující od terénu. Tento předmět musí být dostatečně prosycen pachem kladeče, tzn. že ten jej má nejméně 30 min. předem u sebe. Následně pak před začátkem pokládání stop musí být ukázán rozhodčímu, který jeho použití odsouhlasí v souladu s příslušným zkušebním řádem. Jak jsem již uvedla v minulém díle, psovod v rámci hlášení sděluje, zda pes předměty označuje nebo zvedá (aportuje). Pes může označovat třemi různými způsoby a to zalehnutím, usednutím nebo zastavením. V rámci jedné zkoušky (závodu) musí pes všechny nalezené předměty označit vždy shodně.
 
V praxi to vypadá tak, že jakmile stopující pes nasaje pach předmětu, okamžitě u něj zaujme příslušnou polohu (např. lehni!) a v té setrvá až do příchodu psovoda a jeho následného povelu „hledej!“. Psovod předmět uchopí a vztyčením ruky dává tak rozhodčímu najevo jeho nalezení. Stejným způsobem pes vypracovává celou trasu stopy, kterou vždy ukončuje poslední předmět.
 
A jak správně postupovat v nácviku? Nejdříve je nutné dobře si rozmyslet, pro kterou variantu označování se rozhodneme. Mě osobně se nejlépe osvědčilo označování předmětů zalehnutím, protože je to naprosto nezpochybnitelné. Např. zastavit se pes může na stopě i z jiných důvodů (myší díry, zaječí pelech, odpadky…) a je to poté zejména později u cizích stop pro psovoda matoucí. První předpoklad pro nácvik označování je tedy zvládnutí příslušné polohy při běžném procvičování poslušnosti, tedy např. zmiňované „lehni!“. Jakmile to pes spolehlivě ovládá, chápe, co po něm na poli chceme a má za sebou určitý počet vypracovaných rovných stop, můžeme pokračovat dále. Ještě by bylo dobré připomenout, že se snažíme pracovat s odlišnými předměty z různých materiálů. To z toho důvodu, aby si pes nezvykl jen na jeden předmět nebo na určitou skupinu předmětů.
 
Začínáme nejdříve s jedním předmětem, který buď stopu ukončuje nebo leží přímo na ní. I zde existuje několik metod nácviku a záleží v podstatě jen na vaší fantazii a na tom, na co bude nejlépe reagovat váš pes. Někdo předmět „navoní“ něčím lákavým, jiný pod něj dává pamlsky a další třeba aport nebo oblíbenou hračku. Každý způsob má svá pro a proti. V zásadě ale musíme usilovat o to, aby pes správně pochopil ,o co nám jde a byl dostatečně motivován . Já sama postupuji v začátcích následovně. Předmět bez jakýchkoliv odměn umístím zhruba doprostřed stopy a v momentě, kdy stopující pes nasaje jeho pach, zavelím „lehni!“ a usměrním ho do požadované polohy. Připomínám, že vedu psa na krátkém vodítku a velmi pozorně sleduji jeho reakce, abych vystihla ten správný okamžik k vydání povelu. Jakmile pes leží, ukazuji na předmět a zároveň ho chválím a odměním pamlskem z kapsy. Nikdy nedávám dobroty pod předmět. Pes má potom tendenci rychle schlamstnout, co najde a pospíchat dál. Je také důležité věnovat předmětu „náležitou“ pozornost, jako kdybychom našli nějaký poklad. Toto naše chování totiž vzbudí zájem psa a nám to pomůže v další práci. Později se snažím již psa pokládat bez zvukových povelů až si postupně začne předpisově lehat sám. Také prodlužuji dobu setrvání v této poloze a následné odměny v návaznosti na stupeň pokročilosti. V další fázi můžeme začít se zvyšováním počtu předmětů na stopě. Já u cvičných stop zásadně končím nalezením potravy a poté ještě pes dostane pár kousků přímo ode mne. Na zkouškách a závodech pochopitelně žádné pamlsky nejsou. Nic mi ale nebrání po odhlášení se rozhodčímu oněch pár kousků, na které můj pes čeká, třeba v autě za odměnu vydat. Ještě připomínám, že v průběhu provádění zkoušky nesmí mít psovod u sebe žádné dobroty a ovlivňovat jimi tak práci psa.
 

Nácvik lomů
 
Pokud již pes sleduje bez problémů pomalu a přesně rovnou stopu, začínáme s obloučky. Nejdříve je oblouk velmi pozvolný, zesílený drobnějšími krůčky a častějším pokládáním odměn. Tím postup psa zpomalíme a zpřesníme. Postupně měníme tvar obloučků až do tvaru lomu. Obloučky střídáme jednou doprava, jednou doleva. Než přistoupíme ke zmenšení poloměru obloučku, musíme mít jistotu, že pes již zvládl cvik předchozí. Pokaždé psovi obtížný úsek zatraktivníme. Pokud má pes ve stopování delší přestávku, je třeba se vždy vrátit o krok zpět a teprve potom pokračovat další fází.
 

Zvládl-li již pes kratší stopu s jedním lomem a umí také označovat předměty, pozvolna přecházíme do náročnějšího terénu, zvyšujeme počet kroků v úseku, následně také počet lomů a předmětů, přičemž důsledně trváme na jejich správném označení a také postupně prodlužujeme stáří stop vždy po 5 minutách.
 

Příště: „Co říci závěrem?“
 


[Akt. známka: 2,33] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 23.5.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2612  (2612 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1941  (1941 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1891  (1891 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1929  (1929 hl.)
Neřeším to
2042  (2042 hl.)

Celkem hlasovalo: 10415


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie