Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
32 Hostů, 2 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Poprvé na coursing

Vydáno dne 12. 07. 2005 (4505 přečtení)

Coursing je psí sport založený na kořistnickém pudu a touze psa lovit zvěř. Coursing je obdobou daleko známějších psích dostihů na ovále. Běhá se ve volné přírodě, s přírodními nerovnostmi terénu, překážkami, kličkováním. Cílem je ulovit kořist, kterou je kůže se střapcem tažená navijákem představujícího pelášícího zajíce na poli. Běhá se na dvě kola a dráha je navržena tak, aby psi prokázali svou dovednost, chytrost, samostatnost, ochotu k honu a um při lovu umělé návnady.

Reklama


Pokud chcete svému psu dopřát pohyb a radost z lovu, pak jste na správné cestě. Poté již záleží jen na vás, resp. na vašem pejskovi, zda se mu bude coursing líbit. Pro první zkušební běhání toho nepotřebujete mnoho, jen se přihlásit na trénink, a to ať na závodech, kde bývají tréninky vypsané (je to vždy uvedeno v propozicích) nebo na trénink pořádaný právě pro ty, kteří si coursing chtějí zkusit poprvé nebo pro ty, co chtějí nechat svého psa zaběhat si jen tak pro radost.
 
Na trénink samotný se není třeba nějak zvlášť připravovat.
 
Co tedy udělat a co vzít s sebou?
 
Hodně lidí svého psa podceňuje a hned při sledování prvních dostihových běhů je možné slyšet pochybnosti, že ten jejich pes za nějakou umělotinou běhat nebude. Skutečnost však může být úplně jiná a pak mají mnozí na startu co dělat, aby svého psa udrželi. Proto musíte být opravdu připraveni na velkou sílu, kterou váš vášnivý pes na startu dokáže vyvinout. V takovýchto případech máte kus práce za sebou a snad jen malá rada, jak takového ďáblíka udržet na startu. Chce to pevný obojek, za který psa držíte jednou rukou a druhou ho podržíte pod břichem tak, abyste mu znemožnili záběr zadními končetinami. Zkušení psi mají tendence se z držení dostat nenápadným couváním.
 
A co s těmi, kteří potřebují vaši podporu? Platí zde stejná zásada jako při výcviku a to hlavně motivace. Naviják se střapcem leží na startu kousek od psa. Někdo z pořadatelů střapec uchopí a snaží se vašeho psa nalákat. Vy ho zatím držíte a snažíte se ho vzbudit tak, aby měl o návnadu zájem a chtěl ji ulovit. Hodně lidí používá pro povzbuzení slova jako: je to lump, je to myšička, kočička, střapeček apod. Pak se naviják pouští a pes vybíhá za střapcem. Je nutné stále povzbuzovat. V případě, že se pes zastaví, zkuste znovu povzbuzovat , popř. návnadu doběhnout a střapcem opět třást dokud se pes opět nenabudí a obsluha navijáku bude moci pokračovat. Nikdy psa netrestejte. Dříve nebo později pochopí, co se po něm chcete a bude mít z tohoto druhu sportu radost. Tréninkové běhy a první licenční běh musí pes běžet samostatně. Cílem je, aby opravdu sledoval návnadu a neměl tendence sledovat spíše druhého psa, což se může projevovat u hodně hravých psů. Doporučuje se však zkusit duo běh i při tréninku. Pokud se na tréninku prokáže, že váš pes bude mít opravdu zájem a splňuje věkový limit, můžete se přihlásit na licenční běhy.
 
Jak postupovat, kde se přihlásit a jak začít závodit najdete na stránkách: http://www.coursing.net nebo http://coursingcz.info/ .
 
Jakmile začnete závodit je zapotřebí si uvědomit, že jde o závod, kde spolu běží za návnadou společně dva psi nebo dvě feny popř. smíšená dvojice. Při zákusu (tzv. killu) nebo-li ulovení kořisti se většina jedinců nerada vzdává své kořisti. Aby nedošlo ke zbytečným úrazům, musí být nasazen náhubek před startem. Pouze po vzájemné dohodě obou majitelů a se souhlasem pořadatelů je možné uskutečnit společný běh bez náhubku. Proto je dobré naučit psa běhat s náhubkem již při tréninkovém popř. sólo licenčním běhu.
 
Pokud váš pes doběhne jako první a uloví svou kořist, hodně ho pochvalte, malinko mu s kořistí potahejte a pak ji uvolněte pro dalšího dobíhajícího psa. V případě, že psi popř. feny mají u killu tendenci si rovnat své síly, psy odchyťte a snažte se, aby se opět věnoval kořisti a ne svému soupeři.
 
Bezprostředně po ukončení běhu psa vezměte a chvilku se s ním ještě procházejte popř. můžete pomalu klusat. Je zapotřebí postupně snižovat tepovou frekvenci
 
Posuzování běhu, zájmu, obratnosti, chytrosti a killu je na rozhodčích, kteří mají k dispozici startovní listinu s pořadovým číslem běhu a označením červená a bílá. Hodnotí tedy konkrétní běh a barvu obojku, který má pes nasazen. Pro rozhodčí není v tuto chvíli známo jméno psa ani jméno majitele. Pro čistě sportovní účely stačí upletený červený a bílý obojek.
 
Coursing je v poslední době velice oblíbeným sportem pro psy a tak musíte počítat, že závodní den se může protáhnout až do večerních hodin. Proto je dobré být vybaveni nějakou dekou, na které si může pes odpočinout, miskou na vodu, slunečníkem nebo něčím, čím vytvoříte stín. Voda a restaurace jsou většinou v areálu popř. někde v blízkosti. Pro horké letní dny vezměte třeba i ručník, který namočíte a položíte na psa. Také nezapomeňte najít místo, kde váš pes nebude mít dráhu na dosled. Jedinci, kteří tento sport velice milují vám dokáží přetrhnout i to nejpevnější vodítko a když už i to vydrží, pak se vám zbytečně vyčerpává a škrtí. V deštivém počasí je zase dobré mít ručník, abyste psa mohli řádně vysušit a v hodně chladném počasí přibalte i obleček nebo nějaký starší svetr. Hlavně krátkosrstá plemena mohou mít po takovém výkonu tendence k prochladnutí.
 
Ať je váš pes malý nebo veliký, chlupatý nebo krátkosrstý, s PP a nebo bez, coursing je pro všechny, kdo chtějí zábavu.
 
Ať se vám coursing líbí a vám i vašemu psovi přináší hodně radosti.
 

[Akt. známka: 1,15] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela KONČULOVÁ | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: ZMĚNA TERMÍNU - Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 1.8.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2916  (2916 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2214  (2214 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
2198  (2198 hl.)
Odčervuji nepravidelně
2182  (2182 hl.)
Neřeším to
2407  (2407 hl.)

Celkem hlasovalo: 11917


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie