Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
88 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Pachové práce – „Královská disciplína“. Způsob kladení a vypracování stopy

Vydáno dne 23. 05. 2005 (6139 přečtení)

Při jakémkoliv druhu výcviku je potřeba si dopředu stanovit nějaký cíl, ke kterému bychom se chtěli se svým psem dopracovat a podle toho pak následně vést trénink. V případě pachových prací je dobré si udělat představu o tom, jak má ideálně vypadat vypracování stopy podle některého zkušebního řádu. Jednotlivé zkušební řády pro sportovní kynologii – národní zkušební řád (zkoušky ZM,ZVV,ZPS…), mezinárodní zkušební řád (zkoušky IPO, IPO-FH…) a německý zkušební řád (zkoušky SchH, FH…) – se od sebe příliš neliší a v podstatě se již od nejnižších stupňů jednotlivých zkoušek skládají ze tří samostatných částí a to jsou stopa, poslušnost a obrany. Další odvětví kynologie, které se zabývá využitím čichových schopností psů, je záchranářský výcvik rovněž podle národního (zkoušky ZZZ, ZLP …atd.) a mezinárodního (zkoušky RH) zkušebního řádu, lovecký výcvik (speciální lovecké zkoušky) a nelze ani opomenout praktické využití služebních psů u policie, vojska či pohraniční stráže.

Reklama


V tomto díle našeho seriálu se však budeme zabývat výcvikem psa pro sportovní kynologii. Je potřeba si uvědomit, že psovod a jeho pes tvoří jeden tým a záleží na nich na obou, jak bude vypracování stopy vypadat.
 
Samotná práce začíná již hlášením, které psovod podává rozhodčímu, např. „Pane rozhodčí, psovod Jana Nováková se psem Arnym z Velké hory (popř. Arnym bez PP) jsou připraveni k vypracování stopy podle zkoušky ZVV 1, pes předměty označuje zalehnutím.“ Hlášení se podává se psem sedícím u levé nohy a upoutaným na běžné (výcvikové) vodítko, psovod jej obvykle drží v levé ruce. Na stopovací vodítko se přepíná až před nášlapem. Většina rozhodčích však na této podmínce netrvá a je možno se hlásit již na připnuté stopovačce. Poté se na pokyn rozhodčího pokračuje uvedením psa na stopu. Pes vychází na povel „Hledej!“ (popř. „Stopa!“) z místa nášlapu ve směru položené stopy. Podle zkušebního řádu může být pes opatřen obojkem (zapnutým nikoliv na stahování) nebo stopovacím postrojem. Stopu pak vypracovává buď na 10m dlouhé stopovací šňůře, která vede volně přes hřbet nebo mezi jeho nohama nebo na volno, kdy vzdálenost od psovoda je rovněž 10m. Pes postupuje úměrně rychle, přesně a s tzv.nízkým nosem po trase stopy, vypracovává lomy a označuje předem položené předměty (některé jsou na stopě a jeden předmět ji vždy ukončuje). Druh., délku, stáří , počet předmětů a časový limit vždy určuje stupeň příslušné zkoušky. Po ukončení práce se psovod vrací zpět k rozhodčímu, ukazuje mu nalezené předměty a odhlašuje se, např. „Pane rozhodčí, psovod Jana Nováková se psem Arnym z Velké hory ukončili pachové práce podle zkoušky ZVV 1.“
 
Ale vraťme se zpět k samotným začátkům. Naším cílem je samozřejmě to, aby pes pracoval s nadšením a rád a nikoliv z donucení nebo ze strachu před trestem. Odložme tedy především nervozitu a vyzbrojme se dostatkem trpělivosti. Je dobré, aby se z nácviku stal určitý rituál. Mě osobně se to velmi osvědčilo a dává mi to možnost již dopředu psa naladit na činnost, kterou po něm budu posléze požadovat. Proto například hned od začátku používám dlouhé stopovací vodítko, i když bude ještě hodně dlouho trvat, než budu psa moci vypustit na celých 10m. Stejně tak si s sebou již od začátku nosím speciální cedulku na označování nášlapu používanou jen k této příležitosti. Jak jsem již uvedla dříve, mým psům vždy nejlépe vyhovovala kombinovaná metoda s využíváním pamlsků a proto bych vás ráda seznámila se jejím nácvikem.
 
Jak tedy na to? A jak vypadá náš zmiňovaný „rituál?“ Uvážu svou fenku na kraji pole, kde budu pokládat stopu a vyndám z batohu potřebné „rekvizity“ (stopovací vodítko, cedulku na nášlap, předměty a pytlík s pamlsky). Všechny tyto věci jí ihned ukážu a dám očichat se slovy: „Ano, bude stopička! Stopička bude! Hezky čekej!“ Můj hlas zní samozřejmě radostně a povzbudivě. A funguje to dokonale. Část pamlsků nechávám v pytlíku, odkud je poté rozmisťuji po stopě a část si jich nechávám v kapse na odměnu z ruky.
 
A jak tedy vypadá pokládání prvních stop? Nejprve zvolíme vhodný terén, vhodnou denní dobu a také počasí, jak již bylo uvedeno dříve. Uvážeme psa někde v blízkosti. Je ještě potřeba poznamenat, že při zkouškách nebo závodech je pes uvázán mimo svůj dohled na kladeče. A můžeme přistoupit k vlastnímu kladení stopy:
 
Nášlap
 
Nášlap je vlastně pachový koláč (místo se zesíleným pachem kladeče) na začátku stopy, který psovi slouží k nasátí a dostatečnému zapamatování si pachu. Provádí se tak, že si psovod na vhodném místě na kraji pole (louky) umístí vedle své levé nohy dobře viditelnou značku (železná cedulka, kolík, větev) a chvíli stojí na místě, popř. trochu přešlapuje ve směru, ve kterém stopa povede. V žádném případě silně nedupe, nešoupe nohama ani se netočí do kruhu. To by vedlo k rozrušení půdní struktury a rostlinstva a pachový mrak osoby by se tím narušil.
 
Kladení stopy
 
Na nášlapu se dobře rozhlédneme a vybereme si na horizontu nějaký pevný bod ve směru naší stopy a po celou dobu kladení se snažíme tento směr dodržet. Pokud to umožňuje terén, je dobré si najít body dva, které spojíme pomyslnou úsečkou a v té pak postupujeme. To nám zaručí, že stopa bude rovná a zároveň nám to usnadní orientaci v terénu. Pozor na „pevné“ body typu zaparkované auto (ono může odjet), jedna rozkvetlá pampeliška (v době vypracování už jsou rozkvetlé většinou všechny), ležící papír (odfoukne ho vítr)…apod. Nesnažme se si ale orientaci zlehčovat tak, že stopu našlapeme, abychom ji dobře viděli (např. vysoká tráva, rigol po traktoru… apod.). On náš pes zase také nevidí tak špatně a naučí se švindlovat. Rovněž, jak už jsem psala, musíme vždy přesně vědět, kudy stopa vede a podle toho psa eventuelně usměrnit. Pokud si nebudeme sami jistí a budeme spokojeni s tím, že pes jde tam, kde stopa vlastně vůbec není a ještě ho za to budeme chválit, budeme se velmi divit. Náš čtvernožec je totiž velmi chytrý a je schopen dokonale předstírat, že čuchá, i když je vlastně úplně mimo.
 
Na začátku děláme jen velmi krátké krůčky, aby byl pach co nejsilnější a usnadnil psovi zvládnutí začátků.Na nášlap a pak na každou druhou stopu umístíme kousek pamlsku. Takto postupujeme asi 20 až 30 kroků a na konec umístíme zbytek pamlsků nebo aport (oblíbenou hračku) nebo obojí.
 
Vypracování stopy
 
Psovod psa přivede k nášlapu a pokud pes ovládá cvik „lehni!“, nenásilně jej před nášlapem položí. Tím si pes přirozeně načichá pach stopy a zároveň ucítí pamlsek a má snahu se k němu dostat. V té chvíli ho psovod povzbudí povelem „hledej!“ a rukou mu ukáže k nášlapu ve směru stopy, jakmile pes pamlsek pozře, pochválí jej a ukazuje směrem k dalšímu pamlsku a znovu velí laskavým a povzbudivým tónem „hledej!“. Takto postupujeme po zbytek stopy až k jejímu konci. Zde zavelíme opět „lehni!“ a dáme psu možnost zkonzumovat nalezené pamlsky. Takto se pes postupně naučí nenásilnou formou označovat předměty na stopě. Nakonec musí vždy přijít velká pochvala a eventuelně hra s aportem. Je potřeba však vědět, že pes se teprve učí, co po něm budeme požadovat a co vlastně daný povel znamená. Jsou psi, kterým stačí dvě tři stopy a vědí a naopak jiným to trvá déle. První stopy většinou vypadají tak, že psa do cíle vlastně odvedeme, ale i tak musíme projevit velkou radost a tím psa pozitivně motivovat k chuti do další práce. Psa zásadně držíme zpočátku na krátkém vodítku ( stopovačku kousek za karabinou a zbytek táhneme za sebou po zemi) a dbáme na to, abychom psa na stopě nepředbíhali a šli vždy až kousek za ním. Musí se již od počátku učit, že stopu vypracovává on (jde tedy vepředu) a nikoliv my.
 

První stopy by měly být zásadně rovné, né moc dlouhé a asi 10 – 15 minut staré. Pokud již pes zvládne vést nás pomalu a přesně po stopě až na její konec, postupně prodlužujeme vzdálenost šlápot až na velikost normálního kroku, pamlsky klademe na každou pátou, sedmou, devátou atd. šlápotu a pomalu můžeme prodlužovat délku stopy.
 
Snažíme se chodit přirozeným a obvyklým tempem, náš pes je potom schopen při postupu udržovat tempo naprosto stejné.
 

Příště „Označování předmětů a nácvik lomů“


[Akt. známka: 1,11] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 23.5.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2612  (2612 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1941  (1941 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1891  (1891 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1929  (1929 hl.)
Neřeším to
2042  (2042 hl.)

Celkem hlasovalo: 10415


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie