Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
41 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Pachové práce – „Královská disciplína“ - Pachová stopa a její složky

Vydáno dne 11. 04. 2005 (5414 přečtení)

Abychom začali správně vést výcvik, je potřeba, abychom také správně pochopili, jak je možné s úspěchem využít čichových schopností našeho psa. Záleží především na tom, abychom si uvědomili, že hlavní roli při práci psa na stopě hraje lidský pach. A co je to vlastně stopa? Co je to pach? Je důležité si nejprve vysvětlit několik základních pojmů.

Reklama


Stopa je v podstatě shluk molekul nebo-li pachový mrak v místě kudy prošel kladeč. Skládá se z pachu oné osoby (lidský pach) a z přidružených pachů.
 
Pach je charakterizován osobním pachem, všeobecným pachem a přidruženými pachy.
 
Osobní pach se skládá z individuálního pachu (kožní tuk, pot a odumřelé částice kůže – epidermis) a je podobně jako daktyloskopické otisky zcela specifický u každého člověka a z pachu regionálního, což je směs pachů z různých tělních krajin (hlava, nohy, podpaží, genitálie – velmi intenzívní).
 
Všeobecný pach je souhrn pachů, které souvisejí se způsobem hygieny (voňavky,laky na vlasy, mýdla, prací prostředky…) profesí (lékař, prodavač tabáku, chemikálie…) oblečením a obuví (materiál), bydlištěm (pachy plísní, vlhkosti, kouře, nátěru nábytku…), pachy předmětů (cigarety, léky…), dočasnými pachy (potřísnění oděvu, výrobní pachy oděvů, pachy živočišného a rostlinného původu…) apod.
 
Všechny tyto pachy, se kterými každý běžně přichází do styku, se vsakují do jeho oblečení a obuvi. Člověk se tak stává spolu se svým osobním pachem nositelem tzv. pachu komplexního. Vyzařování pachu však přímo souvisí s náladou a celkovým rozpoložením každého z nás. Pes je schopen velmi přesně tyto stavy vyhodnotit a tak se stává, že stejně jako u lidí navzájem, je mu někdo od počátku vysloveně sympatický a jiný na základě svého pachu naopak. Je ovšem na nás, abychom psa v rámci výcviku pozitivně motivovali, aby měl zájem sledovat stopu jakoukoliv a nepřecházel např. na jinou, neuhýbal za zvěří, apod. Pes s určitým stupněm výcviku je totiž schopen si zapamatovat a zcela neomylně poté vypracovat každou stopu.
 
Přidružené pachy jsou veškeré pachy, které se objevují na stopě a mají přímou souvislost s místem, kde je stopa položena např. rozrušení půdy, poškození rostlin a mikroorganismů na povrchu terénu, atd. Záleží i na ročním období, neboť půda a ovzduší i zde „pracují“ odlišně.
 
Je mnoho dalších vlivů a faktorů, které do značné míry ovlivňují práci psa na stopě. Mezi ně patří především vlhkost a proudění vzduchu, sluneční záření, zvěř, cizí osoby, vítr, apod. Některé z nich působí kladně např. vlhké prostředí (ranní rosa) nebo chladno (zabraňuje vysychání a stopa se snadněji uchovává) a jiné vyloženě záporně např. vítr, intenzívní sluneční záření, silný déšť, sníh a mráz nebo i umělá hnojiva na polích.
 
Všechny tyto faktory je třeba brát v úvahu při výběru terénu a následném hodnocení práce psa na stopě. Záleží však také na stupni vycvičenosti psa ( postupujeme zásadně od jednoduššího ke složitějšímu) a na intenzitě ( pozor na únavu) a pravidelnosti ( 1x za rok na výcvikovém táboře není zrovna to pravé ořechové pro podávání špičkových výkonů) tréninku.
 

Stopy rozdělujeme do několika různých kategorií:
 
Podle původu pachu kladeče
 
- vlastní (psovod je zároveň kladečem)
 
- cizí (kladečem je cizí osoba – pomocník)
 

Podle stáří
 
- čerstvé ( do 1 hodiny)
 
- normální ( od 1 do 3 hodin)
 
- staré, vychladlé (nad 3 hodiny)
 

Podle povrchu terénu
 
- tráva
 
- oranice
 
- strniště
 
- jetel, vojtěška
 
- písek
 
- les
 
- okraje komunikací
 
- smíšené (kombinace)
 
Každý terén má odlišné podmínky pro udržení pachu v kombinaci s již uvedenými faktory.
 

Podle tvaru stopy
 
- rovná
 
- 1x lomená (tvar písmene „L“)
 
- 2x lomená (např.tvar písmene „U“ nebo „Z“)
 
- vícekrát lomená, ostré lomy, obloučky apod. (vyšší typy zkoušek a zkoušky speciální)
 

Podle délky stopy (v krocích)
 

Podle počtu předmětů
 

Příště „Začínáme s výcvikem“
 


[Akt. známka: 3,50] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: ZMĚNA TERMÍNU - Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 1.8.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2828  (2828 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2132  (2132 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
2102  (2102 hl.)
Odčervuji nepravidelně
2104  (2104 hl.)
Neřeším to
2313  (2313 hl.)

Celkem hlasovalo: 11479


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie