Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
29 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Pachové práce – „Královská disciplína“ - Úvod

Vydáno dne 29. 03. 2005 (6091 přečtení)

Mnoho lidí se již s pořízením štěňátka a nebo později, když už mají mladého psa, zabývají otázkou, jak ho nejlépe zaměstnat nebo jakou vhodnou činnost mu nabídnout k rozvíjení jeho duševních a také pracovních schopností. Možností je dnes jistě mnoho a proto má každý z nás na výběr z opravdu velkého množství sportovních kynologických odvětví podle svého gusta i temperamentu a schopností svého psa. Ráda bych Vám prostřednictvím našeho malého miniseriálu trochu „poodhalila“ tajemství světa pachů a třeba i dala dobrý tip na to, co ještě můžete se svým čtyřnohým kamarádem vyzkoušet.

Reklama


Pachové práce nebo-li stopy se zcela právem nazývají královskou disciplínou v kynologickém sportu. Bezesporu patří k jedné z nejzajímavějších, ale také nejnáročnějších činností v celé výcvikové práci. Mnoho zkoušek z výkonu to jen dokazuje, neboť právě pachové práce jsou největší překážkou pro mnoho psovodů a také zde dělají nejvíce chyb. Naopak dobře připravený stopař může i na závodech pořádně „zahýbat“ pořadím. Je to trochu paradox, neboť nejvyvinutějším smyslem psa je přece právě čich. A to je ono. Člověk si totiž do důsledku dovede představit práci psa na stopě jen přibližně, protože schopnost čichového aparátu jeho samotného je nesrovnatelně nižší. Je tedy naprosto nezbytné porozumět chování a řeči těla našeho psa a naučit se správně vnímat signály, které k nám vysílá. Podle toho se pak musíme zachovat a odpovídajícím způsobem vést výcvik. A jak tedy vlastně psu vysvětlit, co po něm chceme? A jak nejlépe využít jeho vynikajících schopností v této oblasti?
 
Základním předpokladem pro práci na stopě je vzájemný harmonický vztah psovoda a psa, trpělivost, důslednost a alespoň některé základní teoretické znalosti. Pokud však nemáme mnoho zkušeností a přesto bychom se chtěli této oblasti věnovat, bylo by lepší, dříve než napácháme spoustu zbytečných chyb, začít navštěvovat některé kynologické cvičiště. Zde vás jistě rádi zasvětí do tajů stopařiny a pomohou vám s případným nácvikem a zvládnutím začátků. Když se ale opravdu rozhodnete věnovat se této oblasti výcviku, zažijete jistě mnoho vzrušení a nezapomenutelných okamžiků, ale také svému psovi nabídnete smysluplnou činnost a zaměstnání nezbytné pro jeho zdárný duševní vývoj.
 
Jaké plemeno je nejvhodnější? To je velmi častá otázka a odpověď na ní je vlastně velmi jednoduchá. Sice existují plemena, která mají lepší dispozice a vyvinutější čich než ostatní, ale v podstatě se k práci na stopách dá vycvičit každý pes bez rozdílu původu. Vždyť čich je u psa přece smyslem číslo jedna a jeho život je vlastně život ve světě pachů.
 

Příště „Pachová stopa a její složky“


[Akt. známka: 2,25] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: ZMĚNA TERMÍNU - Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 1.8.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2900  (2900 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2201  (2201 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
2181  (2181 hl.)
Odčervuji nepravidelně
2167  (2167 hl.)
Neřeším to
2389  (2389 hl.)

Celkem hlasovalo: 11838


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie