Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
88 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Co je to důslednost a jaký je její význam?

Vydáno dne 03. 03. 2005 (7383 přečtení)

Důslednost je jednou ze základních podmínek úspěchu v komunikaci se psem a má proto naprosto nenahraditelné místo ve výchově, při výcviku a vůbec v našem společném lidsko-psím životě. Její nedodržování nebo i občasné opomíjení ať již z neznalosti (např. jen ať prožene tu srnku, alespoň se trochu proběhne, ale příště v blízkosti silnice je toto chování bráno jako nepřijatelné a dokonce i životu nebezpečné) či z pohodlnosti (např. pes si nechce a nechce na náš povel lehnout a my se chvíli snažíme a pak nad tím mávneme rukou) vede k nejistotě psa, narušování již naučeného, zpomalování nácviku nových věcí a také k nabourávání naší autority a alfa pozice ve smečce.

Reklama


Co to tedy vlastně je? Být důsledný znamená, že musíme vždy nekompromisně trvat na již zavedených pravidlech společného soužití (např. u stolu se neloudí nikdy, v posteli pes nespí ani, když je nemocný…apod.)a také na tom, že vydaný povel nebo příkaz musí být bezvýhradně a pokud možno okamžitě splněn. S tím souvisí hned další pravidlo a to, že povely vydáváme zásadně v momentě, kdy jsme také schopni prosadit jejich splnění. Pokud tedy např. mladý pes už běží za zajícem, nemá v tu chvíli smysl dávat povel „ke mně!“. Pes nás s největší pravděpodobností stejně neposlechne a tím si narušujeme dosavadní výcvik přivolání. Povel naopak vydáme, když už se pes k nám sám vrací, a i když to v nás bublá, radostně ho pochválíme a odměníme, aby si cvik „ke mně!“ správně upevňoval. Jiná situace ovšem je, když za zajícem vyběhne např. pes upoután na desetimetrovém stopovacím vodítku, což se běžně používá z výchovných důvodů nebo jako jedna z možných pomůcek při odstraňování nežádoucího chování. Dáme-li v tomto případě zmíněný povel, můžeme psovi k jeho správnému provedení dopomoci tahem vodítka a usměrněním do správné polohy.
 
Problémy v rodinách, kde pes poslouchá jen někoho, opět tkví v dodržování důslednosti. Jak je jinak možné, že páníčkovi pes „rozumí“ a paničce nikoliv? Páníček je nejspíš zásadový, důsledný a představuje pro psa autoritu na rozdíl od své drahé polovičky. Povely musí být vydávány jasně, pořád stejně a se správnou hlasovou intonací (viz jiný článek v našem magazínu na toto téma) a musí být rovněž vždy přesně a ihned splněny. Pokud ale někdo na psa ječí afektovaným hláskem pořád ve stejné tónině povely typu : „Ke mně!“, „Pocem!“, „ K noze!“,“Pojď honem!“, „Co to děláš?“, „Nesmíš!“, „Tak jdeš sem konečně?!“ …apod. a ještě se nemá k činu čtvernožce do požadované polohy usměrnit, nemůže se divit, že jeho chlupatec nereaguje a dál např. konzumuje cosi nevábně vonícího a našemu oku zcela odporného. V tomto případě má smysl jasný a hrozivým hlasem vyslovený povel „Fuj!“ a následné odtažení psa od příslušného produktu.
 
Opravdu je nutné za všech okolností trvat na tom, co po psu chceme bez ohledu na to, v jaké se nacházíme situaci. Pes je velmi vnímavý a velmi rychle se naučí, kdy poslouchat nemusí. Pokud např. získá zkušenost, že když je nablízku někdo cizí a my se vlastně před ním stydíme být důslední a promíjíme to, co jindy ne, začne toho dokonce využívat .
 
Důslednost není synonymum tvrdosti! Mnoho lidí si představuje pod pojmem důslednost psa při jakémkoliv prohřešku či nesplnění povelu pořádně fyzicky ztrestat. O tom to ale vůbec není. Je to hlavně v osobnosti psovoda a jeho vynalézavosti. Samozřejmě nemůžeme tolerovat neposlušnost nebo neukázněnost a nad zdánlivými maličkostmi vždy mávnout rukou. Existuje ale mnoho různých triků, můžeme využívat pamlsků či hraček a z fyzických podnětů např. tah vodítkem, zatlačení rukou na záď nebo usměrnění do správné polohy apod. Pochopitelně, psa musíme občas potrestat jehož výsledkem má být sice nepříjemný vjem a následné spojení s nežádoucí činností, avšak nikoliv fyzická bolest. Psovi je dostatečným trestem např. úlek z našeho hrozivého „fuj!“ nebo ztráta rovnováhy při zacloumání kůží v zátylku …atd. Samozřejmě postupujeme vždy úměrně situaci a nenecháme se zbytečně unést emocemi.
 
Závěrem bych chtěla upozornit na to, že být vždy a všude naprosto důsledný je nesmírně těžké a vyžaduje mnohdy spoustu sebekázně. Tak hodně štěstí, aby se vám to dařilo co nejvíc!
 
[Akt. známka: 1,57] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: ZMĚNA TERMÍNU - Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 1.8.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2828  (2828 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2131  (2131 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
2101  (2101 hl.)
Odčervuji nepravidelně
2104  (2104 hl.)
Neřeším to
2313  (2313 hl.)

Celkem hlasovalo: 11477


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie