Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
90 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Základní složky potravin

Vydáno dne 07. 02. 2005 (12952 přečtení)

Základními složkami potravy jsou: bílkoviny, tuky, cukry, minerální látky, vitamíny a voda. To vše ve vzájemně vyváženém poměru tvoří kompletní krmnou dávku. Doporučená denní krmná dávka na 1 kg psa je asi: 3-4 g bílkovin, 5-6 g sacharidů, 2-3g tuků, vláknina, minerální látky a voda.

Reklama


Bílkoviny
 
Bílkoviny jsou základní stavební jednotkou organismu, zdrojem esenciálních mastných kyselin, podporují imunitu organismu. Při jejich nedostatku se zpomaluje růst u štěňat a je i důvodem jejich psychického zaostávání. Zhoršuje se imunita, kvalita srsti, atrofuje svalstvo a snižuje se výkonnost u dospělých jedinců.
V komerčně vyráběných krmivech je možné uvádět obsah bílkovin dvojím způsobem – buď v g bílkoviny na tisíc gramů krmiva nebo v procentech. Běžná suchá krmiva obsahují okolo 20% bílkovin. Kvalita krmiva ovšem nezávisí jen na obsahu bílkoviny, ale hlavně na tom, z jakého zdroje tato bílkovina pochází. Záleží na využitelnosti zdroje bílkoviny psím organismem. Např. bílkovina obsažená v sóje je pro psy prakticky nestravitelná – jak ji pes přijme- tak ji zase ve výkalech vyloučí. Nejlepším zdrojem bílkoviny je kuřecí, rybí a jehněčí maso. Psa však nesmíme bílkovinami překrmovat. Jinak jsou zatěžovány ledviny, protože přebytečná bílkovina je vylučována močí. Starší psi potřebují bílkovin méně, ale zato kvalitní.

Tuky
 
Tuky jsou hlavně zdrojem energie, zdrojem esenciálních mastných kyselin, podmiňují rozpustnost a využitelnost vitamínů rozpustných v tucích A,D,E,K. Pro pracovně využívaného psa je doporučená dávka 180 g tuků na 1000 g krmiva, pro starší a obézní psy je to asi 60 – 80 g tuků na 1000 g krmiva. Tuk se do průmyslově vyráběných krmiv dodává hlavně prostřednictvím drůbežího tuku, rostlinných olejů a vepřového sádla. Vepřové sádlo je propagováno jako zdroj nenasycených mastných kyselin omega-3 a omega-6.

Cukry
 
Cukry dle chemického složení rozdělujeme na monosacharidy – např. glukoza. Jsou zdrojem okamžité energie pro organismus. Roztok glukózy a soli se přidává ve formě infůze mláďatům dehydratovaným silnými průjmy nebo zvířatům těsně před vysokým výkonem. Disacharidy – skládají se ze dvou monosacharidů např. mléčný cukr, laktóza. Polysacharidy jsou složité cukry. Nejznámější jsou vláknina a škrob
 
Vláknina je pro psa nestravitelná, ale zároveň nepostradatelná. Jejím hlavním významem je zaplnění trávicího traktu, podpora střevní peristaltiky a čištění, jakési kartáčování stěny střeva vlákninou. Vláknina je prevencí zácpy a rakoviny tlustého střeva a konečníku. Stejně tak je i prevencí proti obezitě. Dobrými zdroji vlákniny jsou oves a zelenina. Pro psy je vhodná hlavně mrkev.

Minerální látky se dělí na makroprvky a mikroprvky.
 
Makroprvky
 
Vápník (Ca) a fosfor (P)
 
Vápník (Ca) a fosfor (P) jsou stavební jednotkou kostí, zubů a svalů. Z hlediska využitelnosti organismem je důležitý jejich vzájemný poměr. Pro dospělé psy by měl jejich poměr činit 1,2 – 1,4:1 Ca : P. Při zlomenině kosti musíme zvýšit poměr vápníku 2 :1. Nadměrný přísun vápníku muže způsobit zácpu. Štěňatům při nadměrných dávkách vápníku mohou zvápenatět klouby a stávají se nepohyblivými.

Draslík (K)
 
Nachází se hlavně uvnitř buněk, je důležitý pro přenos nervových vzruchů a při svalovém metabolismu. Nedostatek draslíku zapříčiňuje svalovou slabost, špatný růst, poruchy srdeční činnosti a funkce ledvin.

Sodík (Na) a chlór (Cl)
 
Jsou zastoupeny v elektrolytech mimobuněčných tělních tekutin. Tyto prvky jsou v kuchyňské soli. Nadbytek soli u psů způsobuje vysoký krevní tlak a zatěžuje ledviny.

Hořčík (Mg)
 
Je zastoupen v měkkých tkáních i v kostech. Hořčík napomáhá normální funkci srdce, svaloviny a nervů, zvyšuje obranyschopnost organismu. Nedostatek se projevuje malátností, svalovou slabostí a křečemi.

Mikroprvky
 
Železo (Fe)
 
Je součástí hemoglobinu, má zásadní úlohu v přenosu kyslíku. Vstřebávání železa, zinku a manganu snižuje sója v krmivu. Železo z masa se vstřebává lépe než z rostlin. Jeho nedostatek se projevuje únavou, snížením imunity až ztrátami vědomí. Nadbytek nechutenstvím a úbytkem na váze.

Měď (Cu)
 
Je složkou mnoha enzymů a také složkou pigmentu melaninu. Nedostatek mědi se projevuje poruchou stavby kostí, narušuje se vstřebávání železa. Může být také příčinou anémie.

Mangan (Mn)
 
Potřeby manganu jsou specifické a u psů doposud málo známé.

Zinek (Zn)
 
Podporuje vstřebávání železa, zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekci. Nedostatek zinku u štěňat se může projevit nechutenstvím, oslabením růstu a špatným vývinem pohlavních orgánů v pubertě. U dospělých psů je zinek prevencí proti zbytnění prostaty. Působí proti kožním chorobám, lomivosti chlupů a drápů. Nadbytek zinku není toxický.

Jód (I)
 
Deficit se projevuje strumou, myxedémem a kreténismem. Nadbytek má podobné účinky.

Selen (Se)
 
Má protirakovinný účinek, detoxikační účinky, chrání před otravou těžkými kovy. Pozor na předávkování, je vysoce toxický.

Vitamíny rozpustné ve vodě
 
Komplex vitamínů B, vit. C. Nelze předávkovat.

Komplex vit.B
 
Zdroje - vaječný žloutek, játra, svalovina, ledviny, kvasnice. Nedostatek se projevuje hubnutím, slabostí končetin, atrofií svalů, poruchou srdeční činnosti.

H vitamin (biotin)
 
Je přítomen v trusu živočichů. Možná proto psi rádi požírají výkaly. Biotin zodpovídá za lesklou a kvalitní srst. Zkrmováním syrových bílků se biotin ničí.

C vitamin
 
Zvířata, kromě mláďat, si jej syntetizují v ledvinách a v játrech. Působí jako antioxidant, který likviduje volné radikály, je mu připisován protirakovinný účinek. Přidáváním vit. C se zvyšuje pohyblivost kloubů a odolnost ke kloubním onemocněním.

Vitamíny rozpustné v tucích
 
A,D,E,K – lze předávkovat

A vitamin
 
Zdroj – játra, vejce, mléko, máslo

D vitamin
 
Zdroj – játra, mléko, máslo, rybí tuk. Nedostatek způsobuje řídnutí kostí

E vitamin
 
Zdroj – rostlinné oleje, pšenice, kukuřice, obilné klíčky. Podporuje imunitu, působí jako antioxidant. Deficit se projevuje poruchami plodnosti.

K vitamin
 
Zdroj – zelené rostliny, listy vojtěšky. Působí na srážlivost krve.

[Akt. známka: 1,93] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Jana DRVOTOVÁ | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: ZMĚNA TERMÍNU - Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 1.8.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2828  (2828 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2131  (2131 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
2101  (2101 hl.)
Odčervuji nepravidelně
2104  (2104 hl.)
Neřeším to
2313  (2313 hl.)

Celkem hlasovalo: 11477


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie