Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
74 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Jedeme si pro štěně

Vydáno dne 01. 12. 2004 (7091 přečtení)

Pokud si člověk kupuje televizor, automobil, video nebo jakoukoliv jinou, poněkud dražší, věc, nejprve si zjišťuje informace o tomto výrobku. V případě, že si kupujeme živého tvora postupuje většina z nás bohužel zcela obráceně. Nejprve si domů přineseme malé klubíčko a pak se začneme divit, že tak roztomilý tvoreček dělá doma loužičky a cupuje boty a začneme se shánět po nějakém návodu k použití ve stylu „snadno a rychle“.

Reklama


Řekněme, že jste se rozhodli pro štěně plemene XY. Je dobré, nejen přečíst co nejvíce literatury o tomto plemeni, ale navštívit i majitele těchto psů a domluvit se s nimi třeba na společné vycházce. A potom už mít jen oči otevřené a pozorovat… Jak reaguje pes na svého páníčka, na jiné psy, na ostatní zvířata. V případě pracovního plemene je dobré zajet se podívat třeba na závody nebo na zkoušky.
 
A teď už k výběru chovatelské stanice. Je dobré kontaktovat hlavního poradce chovu příslušného plemene, který by měl mít přehled o všech štěňatech i březích fenách příslušného plemene.
 
Pokud se orientujete podle inzerátů, tak narazíte na dvě možnosti Prodám – tzn., že štěňata jsou již na světě a Zadám-tzn., že štěňata jsou v břiše u mámy, případně se teprve chystá krytí. Osobně bych se orientovala na druhý typ inzerátů. Proč? Protože je důležité poznat povahu feny-matky. Během dvou měsíců, které štěňata s matkou prožijí, doslova nasáknou jejím chováním. Tzn. bude-li fena např. bázlivá, vy si domů odnesete dvouměsíční bázlivé štěně. Proto je dobré domluvit se i s majitelem feny na společné vycházce a pozorovat - jaký je vzájemný vztah mezi majitelem a fenou, jak se fena chová k vám coby cizímu člověku, jak se chová k ostatním psům, k dalším zvířatům, k dětem.. Fena by měla mít vyrovnanou povahu tzn. neměla by na vnější podněty reagovat ani bázlivě, ani agresivně. Při návštěvě u chovatele také zjistíte kde fena žije, jestli v kontaktu s ostatními členy rodiny tzn. se svou smečkou, nebo odděleně někde v kotci. V druhém případě se poohlédněte po jiné chovatelské stanici a to samé udělejte i v případě, že s vámi majitel feny odmítne jít na procházku. Podezřelé jsou i chovatelské stanice, kde nabízejí výběr štěňat z několika vrhů. Jde o velkochovy, kde nemají čas se štěňatům individuálně věnovat, což je ale to nejdůležitější, co malé štěně potřebuje, aby z něho mohl vyrůst vyrovnaný pes s dobrým vztahem k lidem. V literatuře se dočtete, že pokud štěně mezi 3 – 7 týdnem života nemá dostatečný kontakt s člověkem, nevtiskne si ho jako příslušníka vlastního druhu a bude se lidí celý život bát.
 
Já tvrdím, že štěně potřebuje kontakt s člověkem již od narození tzn. i v době prvních 14 dnů, kdy nevidí a neslyší a je třeba brát štěňata do náručí a hladit je. Později, když už otevřou oči a uši je potřebný kontakt nejen s jedním, ale s více lidmi a pokud možno i s dětmi. Štěňata, která během prvních 2 měsíců života přijdou do kontaktu s běžnými zvuky, které provázejí chod domácnosti, např. vysavač, je budou brát jako běžnou součást života.
 
Seriózní chovatel vám při předem domluvené návštěvě ukáže celý vrh i s matkou. Také se vás zeptá, z jakého důvodu si štěně pořizujete a jaké s ním máte do budoucna plány (společník při výletech, domácí mazlík, výstavní nebo pracovní pes, apod.) a podle toho vám pomůže vybrat vhodné štěně. Fenky bývají obecně přítulnější, závislejší a snadněji cvičitelné, psi bývají tvrdší, samostatnější v rozhodování. Zvířátko, které si vyberete by mělo aktivně projevovat zájem o kontakt s vámi a mělo by být zvědavé. Nikdy si neberte štěně, které před vámi couvá, vrčí, nebo zalézá do úkrytu, protože právě takhle se projevují následky nedostatečného vtištění na člověka. Znovu zdůrazňuji, že tento proces je již nezvratný a žádná pozdější výchova tyto projevy nezmění.
 
Se štěňátkem byste si měli domů odvážet i hadřík nebo hračku, která je nasáklá pachem matky a sourozenců, pytlík krmiva, na které je štěňátko zvyklé, (převádění na jiný druh krmiva by mělo být postupné), očkovací průkaz (štěňátko by mělo být v době odběru, tj. zhruba v 8 týdnech věku, 3x odčerveno a 1x až 2x očkováno), průkaz původu psa (tetovací číslo v PP musí souhlasit s číslem, které má štěně v uchu nebo ve slabině, někdy je PP zasílán až nějaký čas po odebrání štěněte).
 
Příjezdem domů se štěně stává členem vaší smečky. A štěně hned od počátku potřebuje jasné vedení. U chovatele to byla psí máma, která štěně uklidňovala i usměrňovala a její roli teď musíte převzít vy. Štěně učíme, že lidské ruce a nohy tu nejsou proto, aby je štěně okusovalo a proto pořídíme dostatek bezpečných psích hraček a některou z nich štěněti podstrčíme v okamžiku, kdy se chce zakousnout do naší končetiny. Jestliže štěně stejně dá přednost naší ruce, chytneme ho za čumáček a lehce stiskneme. Můžeme ho také chytit rukou za krk a lehce s ním zatřepat. Pozor „třepání“ se může používat jen u malého štěněte. Naše potrestání doprovodíme jasným krátkým NE. Tento povel budeme používat pro přerušení jakékoliv nežádoucí činnosti. Intonace hlasu při zákazovém povelu by měla být hlubší, naše NE by mělo nahrazovat krátké výhružné psí zavrčení.
 
Psa nikdy netrestáme bitím, kopáním, křikem apod. Pes tyto „projevy“ nebere jako trest, ale jako akt agrese z naší strany a začne se nás bát.
 
Měli bychom si vzít dovolenou a na nutnou samotu zvykat štěně pomalu a postupně. Čím déle s ním zpočátku můžeme být, tím lépe. Z pohledu štěněte tvoříte dohromady jednu velkou smečku, kde vy se musíte chovat jako správný vůdce smečky, rozhodně a sebejistě, tak, aby z vás bylo cítit, že u vás je to bezpečné místo, kde štěně vždycky najde ochranu i jasné vedení. Pes totiž rozpozná vaše emoce i když se je navenek snažíte skrýt. Když budete mít třeba v nějaké situaci strach, pes to vycítí a začne se chovat také nejistě.
 
Choďte se svým štěnětem, samozřejmě na místech kde není provoz, co nejvíce na volno, bez vodítka. Štěně má v sobě tzv. následovací pud. V přírodě, kdyby vlčata nenásledovala svoji matku, stala by se snadnou kořistí jiné šelmy. Tím, že štěně necháte běhat „na volno“naučíte ho několik důležitých věcí:
 
1. Štěně se naučí, že si vás musí hlídat a ne naopak, jak bohužel mnohdy vidíme.
 
2. Máte skvělou možnost učit přivolání, tak, aby pejsek pochopil, že vy jste pro něj tím nejbezpečnějším bodem na světě a bude k vám chodit rád. Přivolání je ostatně tím nejdůležitějším cvikem, který je třeba každého psa naučit. To, jak ochotně k vám pes přijde, ukazuje jasně na to, jaký je mezi vámi vztah.
 
3. Už s malým štěnětem je nutno chodit „na volno“ mezi ostatní psy. Nečekejte až bude štěně plně očkováno, (tj. asi ve 3 měsících) protože tím ztrácíte cenný čas, ve kterém by mělo štěně navazovat kontakty s jinými psy i lidmi, aby mělo možnost se naučit správné psí komunikaci. Psi, kteří nemají možnost hrát si ve štěněcím věku s jinými psy, nenaučí se gesta podřazenosti a nadřazenosti, reagují později při setkání s jiným psem agresivně nebo bázlivě, protože se setkali s tvorem, kterému nerozumí, není pro ně čitelný. Stejně by si štěně mělo zvykat i na lidskou společnost. Měli bychom ho brát do míst, kde se pohybuje více lidí a do dopravních prostředků. To už samozřejmě na vodítku. Měli bychom ho seznamovat s dětmi a s dalšími zvířaty. Situace, do kterých se štěně dostane nejpozději do 4. měsíce života bude později považovat za normální součást života a nebude v nich reagovat ani agresivně ani bázlivě.

Nejčastější omyly v tomto období:
 
Malé štěně nemůžu pustit z vodítka, protože ještě neumí poslouchat. Pustím ho až bude větší. Takto smýšlející majitel bude svého psa vodit na vodítku většinou celý život. Pes bude reagovat agresivně nebo bázlivě nejen na jiné psy, ale i na pobíhající děti, cyklisty apod. Pes, který je voděn trvale na vodítku, nemá možnost přirozeným způsobem, tj. volným pohybem a hrou, vybít svoji energii. Tyto situace jsou právě příčinou mnoha pokousání, kdy pes, který nemá možnost volného pohybu se jednou majiteli vytrhne a svoji energii vybije útokem na nejbližší živou bytost.
 
Jestliže štěně udělá doma loužičku, musí být potrestáno. Malé štěně nedokáže udržet moč delší dobu. Když po příchodu domů najdeme loužičku a štěně potrestáme, pes si nespojí trest s loužičkou, bude zmatený z našeho jednání a bude se nás bát. Lidé argumentují tím, že pes moc dobře ví, že udělal něco „špatného", protože se před nimi plazí. Pes však tímto pouze reaguje na momentální emocionální stav člověka, tj. na jeho vztek. Také se vyvarujte návodů, které nabízejí některé kynologické příručky typu: plácnout psa novinami, apod. Trestání bitím, ať jsou to noviny, ruka nebo vodítko, to není pro psa trest, ale akt agrese. Tímto si pouze ničíte vztah mezi sebou a psem. A o vztah by vám především mělo jít, protože vztah je ten základní kámen, na kterém se dá teprve stavět jakákoliv další výchova a výcvik.
 
Dospělý pes, který mé štěně povalil na zem, ho chce zabít. Musím ho rychle vzít do náručí a odnést.
 
A to je právě to, co nesmíte. Dospělý pes totiž právě uděluje vašemu štěněti jednu z nejdůležitějších lekcí psího života. Učí ho gestu podřízenosti. Toto gesto zbrzdí agresi druhého psa.
 
Volám psa k sobě, ale on, jako kdyby neslyšel, očuchává se s jiným psem, pak se ještě rozběhne za holubem a pak teprve přijde. Musím ho potrestat, aby věděl, že příště musí přijít ihned. Tímto postupem dosáhnete pravého opaku. Pes k vám už příště nebude chtít přijít vůbec. Pes si totiž myslí, že byl potrestán za to, že k vám přišel, ne za to, že přišel pozdě. Takže psa, když k vám přijde, musíte vždycky pochválit. Psa můžete potrestat pouze v případě, že ho chytíte přímo při činu. Jakmile je mezi přestupkem a trestem časová prodleva, pes nepochopí, za co je trestán a opět si narušujete vztah mezi sebou a psem.

Související články:
Štěně (24.11.2004)

[Akt. známka: 1,57] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Jana DRVOTOVÁ | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: ZMĚNA TERMÍNU - Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 1.8.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2828  (2828 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2131  (2131 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
2101  (2101 hl.)
Odčervuji nepravidelně
2104  (2104 hl.)
Neřeším to
2313  (2313 hl.)

Celkem hlasovalo: 11477


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie