Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
32 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Výchova dvou psů najednou I.
...aneb jak s tím válčíme my

Vydáno dne 11. 11. 2004 (7074 přečtení)

Ráda bych se s vámi podělila o své názory na výchovu dvou stejně starých psů a zkušenosti s ní. Rozhodně nepatřím mezi žádné velké odborníky, ale ani ti mnohdy neví, co všechno to obnáší pořídit si najednou dva psy (v našem případě oba samce), navíc ze stejného vrhu. Jak se říká, to se prostě musí zažít… Tříleté soužití se dvěma hovawarty a jejich pozdější nutná, a snad i důsledná, výchova nás hodně naučily...

Reklama


Závislost jednoho na druhém
 
Svou nezodpovědnost jsme si z počátku vůbec neuvědomovali; po domě nám pobíhala dvě sladká klubíčka, najednou u nás bylo nesmírně veselo a my byli štěstím bez sebe, že jsme se přece jen rozhodli odvézt si nejen už dříve zamluvené štěňátko, ale i to na poslední chvíli odřeknuté. Avšak už v momentě, kdy jsme si je přivezli, se to - aniž bychom si to vůbec uvědomovali - nevyvíjelo tak, jak by mělo. Už od prvního dne nacházeli pejsci oporu jeden ve druhém, větší než v nás, lidech. Místo toho, abychom se je snažili každý den alespoň na chvíli oddělit (chodit odděleně na procházky), kluci trávili celý den spolu, byli to kamarádi na život a na smrt, jeden bez druhého ani ránu. Samozřejmě spolu i lumpačili, o takovém odvolání prakticky nemohla být řeč… Chovali se jako jeden a my je taky tak brali. Vzpomínám si na první venčení pouze “svého“ pejska (já a sestra jsme si je rozdělily) – to bylo asi po měsíci, kdy jsme si řekly, že by občasné oddělování nemuselo být na škodu. Když zpozoroval, že tentokrát by měl jít bez brášky, začal se cukat a škrtit na vodítku, kňučet a pískat, musela jsem ho táhnout za sebou a když jsem ho asi po sto metrech (to už se zdálo, že se uklidnil) pustila, zastavil se, chvíli mě pozoroval a pak se rozběhl po silnici zpět k domovu. No řekněte, ideální začátek pro výcvik a vůbec naši budoucí spolupráci… Trvalo opravdu dlouho, než byli kluci ochotni chodit na procházky odděleně. Jejich pozornost si i dnes člověk musí zasloužit, pes vám musí dát přednost před druhem sobě bližším... Další příklad jak moc jsou na sobě závislí: když se vrátíme z procházky – dnes už je venčíme pouze zvlášť – se psi nejdříve přivítají navzájem, a pak teprve přichází řada na nás, lidi. Jejich závislost jednoho na druhém spoustu věcí komplikuje, ale i tak bych práci naší smečky měla pochválit - slyšela jsem o dvou lidech, kteří také vychovávali dva psí sourozence najednou, avšak nikdy je nemohli oddělit, to by fenky, a teď cituji jejich páníčky, "umřely steskem".
 
Také bych se ráda zmínila o zdánlivé samozřejmosti, jakou je návyk na jméno. Naši psi daleko dříve uměli sedni, lehni a rozuměli mnoha dalším věcem, než si uvědomili, že každý z nich má jiné jméno a začali rozlišovat (přestože jsme cíleně volili jména naprosto odlišná, aby s tím neměli problémy). Takže věc, kterou pes vyrůstající sám zvládne za pár dnů, trvala našim miláčkům několik měsíců.

Venčení zvlášť/dohromady
 
Jak už jsem psala, dnes už je venčíme - pokud je doma dost psovodů - pouze zvlášť. Je-li k dispozici pouze jediný, většinou vezme pejsky najednou, ale téměř nikdy si netroufne pustit je oba na volno (střídají se na navíjecím vodítku). Vysvětlím proč, když odděleně chodíme bez jakýchkoliv problémů prakticky pořád na volno.
 
Jedná se o, vám možná ne zcela známý, smečkový efekt. Dva psi se chovají zcela jinak než jeden, vzájemně se podporují a dodávají si kuráž, dělají lumpárny, které by je normálně nechávaly naprosto klidnými. (Vždyť vlci žijící ve smečkách jsou odkázáni na spolupráci a přežívají pouze díky ní. A nejspíš jste to pocítili i vy sami - skupina lidí je daleko silnější než jedinec.) Člověk si toho ani nemusí všimnout, ale jakoby na sebe v rychlosti "mrkli" a řekli si "A jde se na to, ať je nějaká legrace." Stejně tak se nestalo, že by jeden z nich páchal nějakou nekalost a druhý se na ní dobrovolně nepodílel. Případné odvolání jen potvrzuje úspěšnost našeho výcviku; bohužel pro kluky musím konstatovat, že se nám to ve většině případů daří.
 
Jelikož se najde spousta stejně “ujetých” majitelů našeho plemene, tím myslím stejně zamilovaných do svých psů, pořádají se různé výlety, tábory a jiné akce, kterých se často účastníme. Většinou se účastním pouze já se svým pejskem, kterého mohu mezi ostatními nechat pobíhat na volno nebo ho jen kontrolovat. Jsou ale i akce, na které přijedeme s oběma psy, a to pak toho svého nepoznávám. Pořád si kontroluje svého brášku a je ochoten mu okamžitě přiběhnout na pomoc, je také najednou daleko sebevědomější, neboť si je moc dobře vědom jeho opory. I v době, co je na vodítku, je změna v jeho chování patrná. Někdo nezasvěcený by si možná pomyslel, že naši psi jsou celkem zvládnutí, ale my cítíme, že na ně není úplné spolehnutí (neposlechnou hned, atd.).
 
Sami víme, že jsme některé věci zanedbali. Znám dva psy, také oba samce, také sourozence zhruba stejně staré jako naši, kteří se vidí hodně často a které není problém pustit na těchto akcích oba najednou, takže pokud jste si před nedávnem pořídili dvě sladká, avšak zatím nezvladatelná štěňátka, hlavu vzhůru: chce to sice hodně práce a aktivit s nimi, ale jejich výchovu (s eventuelní pomocí odborníků) zvládnout opravdu můžete a denní venčení se nemusí proměnit v noční můru (vůbec nemluvím o tom, že byste psy přestali venčit; to si radši pořiďte dva plyšové psíky, které si také budete moci hladit při večerním sledování televize)!!!

Příště: Hierarchie, vyjasňování si pozic, rvačky, hlídání a rady pro neuvážlivce.


[Akt. známka: 1,75] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela ŠTOLCOVÁ | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 23.5.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2613  (2613 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1942  (1942 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1891  (1891 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1929  (1929 hl.)
Neřeším to
2043  (2043 hl.)

Celkem hlasovalo: 10418


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie