Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
15 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Zahrada nenahrazuje procházku

Vydáno dne 01. 11. 2004 (3370 přečtení)

Mnoho majitelů psů se zcela mylně domnívá, že když mají kolem svého domu zahradu, není nutné se psem chodit na procházky. A to je právě omyl! „Však on se tam může dostatečně vyběhat!“ slyším velmi často. Částečně je to sice pravda „může“, ale „nemusí“ a rozhodně to dělat nebude.

Reklama


Žádný pes nebude bez důvodu pobíhat po zahradě, aby se proběhl. Samozřejmě prožene cizí kočku nebo „promluví“ s poštovní doručovatelkou, ale to nestačí k vybití jeho přirozené energie. Takový pes bude polehávat po zahradě a čekat, co se bude dít a kdo mu zajistí nějakou zábavu. A nakonec si z nudy najde nějakou činnost sám. Pro „přesazené rostliny“, „atomové úkryty“ na zahradě nebo rozcupované boty ale nebude mít jistě pochopení žádný majitel. A koho bude vinit a trestat? Zase jen psa a ten nebude chápat vůbec nic, zejména ale také pro to, že trest přijde až dávno „po činu“. Naopak celodenní srdceryvné „árie“ zase budou přitahovat nežádoucí pozornost sousedů a posléze po jejich upozornění i pozornost příslušných úřadů.
 
Znám případ smečky saňových psů, kteří potřebují mimořádně aktivní režim, aby byli oni i jejich páníčci spokojeni. Občas se ale stane, že rodina je 2-3 dny zaneprázdněna a místo obvyklých 20 km tahu v saních s nimi jdou jen na krátkou procházku. V takovém případě „nevybitá“ smečka překoná oplocení, běží svých 20 km do některé ze sousedních vesnic, kde si vyberou nějaké slibně vyhlížející stavení, vtrhnou dovnitř, povraždí všechny slepice, pak si lehnou a čekají na příjezd svého „alfa vlka“. Ten po obtelefonování všech vesnic v okolí, zjistí, kde jeho miláčci právě jsou, přijede, zaplatí škodu, vyhubuje psům a jede se domů. A kdo je na vině? Zase jen on, jejich majitel.
 
Pro psa tedy není důležitá velikost zahrady, ale především pozornost jeho majitele a kontakt s ním. I velký pes může být naprosto spokojen v paneláku, pokud na něj má jeho člověk dostatek času, chodí s ním na pravidelně procházky a zaměstná ho vhodným a přiměřeným způsobem (návštěva kynologického cvičiště, běh u kola, turistika, apod…). Naopak chudák bude spíš ten, který na své velké zahradě uvidí páníčka jen když jde domů z práce nebo mu nese misku s krmením. Procházka je ale pro psa důležitá i z jiného důvodu. Kromě toho, že mu poskytne potřebný pohyb, má pes možnost seznamovat se a pohrát si i s jinými příslušníky svého druhu, což v budoucnu může zamezit mnohým a zcela zbytečným šarvátkám. Váš pes se prostě naučí komunikovat s jinými psy po psím, tzv. psí řečí a to je velmi důležité. Dále procházka nabízí příležitost k shromažďování důležitých vjemů, pachových značek od jiných psů, ale i ostatní zvěře, apod. Pokud zařadíte do režimu Vašeho psa procházku naprosto pravidelně, pes se spolehlivě naučí své hromádky posazovat nikoliv doma uprostřed zahrady, ale někde venku.
 
Každodenní pravidelná procházka za každého počasí je tedy pro psa nutná a pohyb na zdravém vzduchu nejenže osvěžuje a příjemně vyčerpává, ale i aktivně posiluje imunitní systém účastníků na obou stranách vodítka (tím samozřejmě nemyslím, že by měl pes jít celou dobu na vodítku).

[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
13.03.2019: HafBO na For Pets
Ve dnech 4. - 7. dubna 2019 se bude konat veletrh For Pets, na kterém se ve čtvrtek a v neděli odpoledne můžete potkat s našimi instruktorkami, které budou provádět ukázky dogfitness. Stavte se, rády Vás uvidí.

04.03.2019: Kynologická knihovna
Pokud si nechcete doma hromadit kynologické knihy, ale některá témata by jste si rádi přečetli, nabízíme nově i půjčení odborné kynologické literatury. Seznam knih a cenu půjčovného naleznete ZDE. Nabídku budeme postupně rozšiřovat.

24.01.2019: Letní tábory 2019
Program a termíny jsou známy. Místa se začínají postupně obsazovat. Více informací ZDE.

26.12.2018: Hotel pro psy HafBezObav
1.1.2019 pro Vás a Vaše psí kamarády otvíráme hotel pro psy (dlouhodobé i krátkodobé hlídání psů) a další doplňující služby. Více informací ZDE. Budeme se těšit :)

18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1846  (1846 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1424  (1424 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1289  (1289 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1354  (1354 hl.)
Neřeším to
1357  (1357 hl.)

Celkem hlasovalo: 7270


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie