Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
35 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Zahrada nenahrazuje procházku

Vydáno dne 01. 11. 2004 (3294 přečtení)

Mnoho majitelů psů se zcela mylně domnívá, že když mají kolem svého domu zahradu, není nutné se psem chodit na procházky. A to je právě omyl! „Však on se tam může dostatečně vyběhat!“ slyším velmi často. Částečně je to sice pravda „může“, ale „nemusí“ a rozhodně to dělat nebude.

Reklama


Žádný pes nebude bez důvodu pobíhat po zahradě, aby se proběhl. Samozřejmě prožene cizí kočku nebo „promluví“ s poštovní doručovatelkou, ale to nestačí k vybití jeho přirozené energie. Takový pes bude polehávat po zahradě a čekat, co se bude dít a kdo mu zajistí nějakou zábavu. A nakonec si z nudy najde nějakou činnost sám. Pro „přesazené rostliny“, „atomové úkryty“ na zahradě nebo rozcupované boty ale nebude mít jistě pochopení žádný majitel. A koho bude vinit a trestat? Zase jen psa a ten nebude chápat vůbec nic, zejména ale také pro to, že trest přijde až dávno „po činu“. Naopak celodenní srdceryvné „árie“ zase budou přitahovat nežádoucí pozornost sousedů a posléze po jejich upozornění i pozornost příslušných úřadů.
 
Znám případ smečky saňových psů, kteří potřebují mimořádně aktivní režim, aby byli oni i jejich páníčci spokojeni. Občas se ale stane, že rodina je 2-3 dny zaneprázdněna a místo obvyklých 20 km tahu v saních s nimi jdou jen na krátkou procházku. V takovém případě „nevybitá“ smečka překoná oplocení, běží svých 20 km do některé ze sousedních vesnic, kde si vyberou nějaké slibně vyhlížející stavení, vtrhnou dovnitř, povraždí všechny slepice, pak si lehnou a čekají na příjezd svého „alfa vlka“. Ten po obtelefonování všech vesnic v okolí, zjistí, kde jeho miláčci právě jsou, přijede, zaplatí škodu, vyhubuje psům a jede se domů. A kdo je na vině? Zase jen on, jejich majitel.
 
Pro psa tedy není důležitá velikost zahrady, ale především pozornost jeho majitele a kontakt s ním. I velký pes může být naprosto spokojen v paneláku, pokud na něj má jeho člověk dostatek času, chodí s ním na pravidelně procházky a zaměstná ho vhodným a přiměřeným způsobem (návštěva kynologického cvičiště, běh u kola, turistika, apod…). Naopak chudák bude spíš ten, který na své velké zahradě uvidí páníčka jen když jde domů z práce nebo mu nese misku s krmením. Procházka je ale pro psa důležitá i z jiného důvodu. Kromě toho, že mu poskytne potřebný pohyb, má pes možnost seznamovat se a pohrát si i s jinými příslušníky svého druhu, což v budoucnu může zamezit mnohým a zcela zbytečným šarvátkám. Váš pes se prostě naučí komunikovat s jinými psy po psím, tzv. psí řečí a to je velmi důležité. Dále procházka nabízí příležitost k shromažďování důležitých vjemů, pachových značek od jiných psů, ale i ostatní zvěře, apod. Pokud zařadíte do režimu Vašeho psa procházku naprosto pravidelně, pes se spolehlivě naučí své hromádky posazovat nikoliv doma uprostřed zahrady, ale někde venku.
 
Každodenní pravidelná procházka za každého počasí je tedy pro psa nutná a pohyb na zdravém vzduchu nejenže osvěžuje a příjemně vyčerpává, ale i aktivně posiluje imunitní systém účastníků na obou stranách vodítka (tím samozřejmě nemyslím, že by měl pes jít celou dobu na vodítku).

[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela WEIDNEROVÁ | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1507  (1507 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1181  (1181 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
987  (987 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1060  (1060 hl.)
Neřeším to
1090  (1090 hl.)

Celkem hlasovalo: 5825


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie