Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
37 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Tahací sporty pro začátečníky a amatéry

Vydáno dne 01. 10. 2004 (9687 přečtení)

Tohle povídání bude určené všem, kteří jsou postiženi vlastnictvím velkých, temperamentních psů. Těm nestačí jen běžné procházky u nohy páníčka a přitom je dnes těžko můžeme nechat volně pobíhat po lesích a polích.
 
Existují různé technické pomůcky a výchovné metody, které zamezují tahání psa na vodítku. Některé účinkují, ale žádné neřeší příčinu tahání – naši psi prostě potřebují víc pohybu, a rychlejšího, než jim dáváme.

Reklama


Jako majitelka dvou hovawartů jsem vyzkoušela všechny způsoby použití psů do tahu – tedy ty, při kterých stačí síla jednoho nebo dvou psů. Přitom je to pro mě jen vedlejší kynologická činnost a hlavně způsob, jak vybít přebytečnou energii psů a získat fyzickou kondici. Se psy tedy běhám – vznešeně se tomu říká caniscross, jezdím na kole (bikejoring), na koloběžce (scooterjoring), na lyžích (skijoring – na běžkách i sjezdovkách) a na dětských sáňkách a bobech, což žádné zvláštní označení nemá.

Tak tedy část první – caniscross, neboli běhání se psem:
 
Existuje o tom skvělá knížka Běh s vlky (Jaroslav M. Kvasnica), ale ta je určena spíš těm, kteří chtějí běhat závodně, cíleně a ne z donucení, jako v mém případě. Běhat jsem začala, když jsem si pořídila druhého psa a s nimi pak dvakrát spadla s kola.. Protože jsem nikdy nepodlehla módnímu joggingu a naposledy jsem delší trať uběhla na gymplu (tehdy mě tělocvikářka donutila běžet 800 m a pak chtěla volat sanitku, protože jsem zvracela a kolabovala), byly pro mě začátky v 36 letech krušné. Musela jsem začít trénovat opravdu pomalu a opatrně. Každý den jsem si přidávala cca 50 m, ale kupodivu to šlo, dnes běhám kolem 5 – 6 km vtréninku. Brzy budu skládat vytrvalostní zkoušku 2. stupně, kde se běží 10 km, a směju se každému, kdo tvrdí, že on by neuběhl nic a že to prostě nejde. Jde, jen chce to trochu vůle. Ale co bychom pro své miláčky neudělali.
 
Běhání je především nejbezpečnější ze všech výše uvedených způsobů, vyžaduje nejméně pomůcek a není náročné na speciální terén. Pokud to chcete pouze vyzkoušet, dejte psovi jakýkoliv postroj, třeba stopovací nebo aspoň široký kožený obojek, připněte ho na delší vodítko a to si upevněte k opasku. A běžte a utíkejte. Nebudu tady psát, jak psa naučit tahat. Podle mě má pes tahání v sobě a když nemá, když se na vás při běhu stále otáčí a skáče na vás a netáhne ani po chvíli, tak buďte šťastni! Máte přeci skvělého psa, se kterým můžete dělat všemožné psí aktivity, cvičit poslušnost, agility a podobně. Ostatně s takovým psem ani nebudete mít potřebu zkoušet caniscross, protože ho zabavíte a zaměstnáte jinak.
 
Jestliže se to podařilo, pes táhne a vy to nevzdáváte, lze si pořídit speciální výstroj určenou pro běh se psem. S ní je běhání mnohem příjemnější. Skládá se ze speciálního opasku, který má dva popruhy pod zadek a vpředu oko na připnutí vodítka (pozn. redakce: jedná se o skijöringový opasek). Je velice podobný horolezeckému. Nedávno jsem si koupila nový který má popruhy pod zadek polstrované a proto neřežou, když mám na sobě jen kraťasy. Pak je to pružné vodítko, které má karabiny na obou koncích (pozn. redakce: jedná se o skijöringovou šňůru s amortizérem). Toto vodítko považuju za klíčovou pomůcku – tlumí nárazy, když pes táhne, což chrání jak páteř vaši tak psí, navíc běh je s ní o moc pohodlnější. A pes musí mít polstrovaný postroj. Ty postroje znám dvojího druhu. Ten první je krátký (typ guard) a dá se nastavovat podle potřeby – dle obvodu hrudníku psa. Kroužek na připnutí vodítka má pes u kohoutku. Tento typ se má, podle odborníků, používat vždy, když je konec vodítka u psa níž než konec vodítka u pasu psovoda. Mně se to ale neosvědčilo. Pokud vodítko nejde od psa k vám prudce nahoru (menší pes a vysoký člověk), postroj se při běhu sveze na stranu. Používám tedy druhý typ postroje tzv. sled, který je dlouhý, nedá se nastavit a musí se koupit psovi přesně na míru. Kroužek na upnutí má pes u kořene ocasu . Navléknout psa do tohoto postroje je pro začátečníka poněkud složité a já ještě i dnes, když se mi postroj překroutí, s tím vždycky chvíli bojuju. Celá výstroj stojí kolem 1000 Kč a dá se koupit přes internet nebo na výstavě psů.
 
Dokud není pes ještě dostatečně trénovaný (a vy ano), potáhne vás třeba jen 1 km a pak už jen tak poběží. Dokud běží vpředu, nechejte ho běžet i bez tahu. Jakmile zpomalí tak, že je vedle vás nebo se dokonce opožďuje, přejděte do chůze nebo i na chvilku zastavte. Když budete běhat pravidelně, potáhne vás déle a déle a jeho fyzická kondice poroste mnohem rychleji než vaše. Hlavně ale svému psovi uděláte obrovskou radost. Ostatně sobě také vyplavíte nějaké ty endorfiny – a to určitě stojí za to! :-)

[Akt. známka: 1,33] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Irena Bartoňová | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
04.02.2020: ZMĚNA TERMÍNU - Anatomie strachu a Hersenwerk
Přednáška s praktickým workshopem. Sobota 1.8.2020
Více informací ZDE.

01.11.2019: ZRUŠENO! On-line zimní škola hrou
On-line kurz pro začátečníky, mladé psy a štěňata. Rádi byste se svým pejskem cvičili i v zimních měsících, ale v pohodlí svého domova? Pak je pro Vás tento kurz skvělou volbou. V průběhu kurzu budete dostávat různé úkoly z odvětví základní poslušnosti, triků a socializace. Zábavnou formou tak můžete posílit vzájemný vztah a důvěru a trénovat různé cviky za pomoci našich instruktorů.
Více informací ZDE.

17.10.2019: Hersenwerk
Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku. Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svým psem dozvědět, si můžete přečíst ZDE!

18.06.2019: Seminář Napadení psem
Jak číst v chování psa jeho úmysly? Jak předejít napadení osoby či psa agresivním psem? Jak se zachovat pokud k napadení dojde?
Na tyto a další otázky vám odpoví a v praktických ukázkách předvede zkušený psovod a členka dobrovolných hasičů Ing. Zuzana Hrubešová.
Více info: ZDE

16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
2908  (2908 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
2207  (2207 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
2189  (2189 hl.)
Odčervuji nepravidelně
2174  (2174 hl.)
Neřeším to
2397  (2397 hl.)

Celkem hlasovalo: 11875


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie